Lars Emilsson

Vikt: Tungvikt
Född: 1906-02-01
Död: 1990-02-02
Klubb: IF Linnéa (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
54 Olle Tandberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1936-03-06 SM 1936 1/8
53 Harry Nicolaisen Sorö BK, DEN 1 - 2 Landskrona 1936-01-24 Landskrona BK 10 år
52 "Svarte"-Per Andersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1936-01-11
51 Evald Lukkin Tartu YMCA, EST 2 - 1 Stockholm 1936-01-10
50 Olle Tandberg Djurgårdens IF L 3 Södertälje 1935-11-29
49 Olle Tandberg Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1935-11-24
48 Helge Gustafsson Värnamo BK 1 - 2 Kalmar 1935-11-11
47 Erling Nilsen Pugilist, NOR L KO 3 Oslo, NOR 1935-10-20
46 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1935-09-27 Fyrklubbsturnering
45 Herbert Johansson-Brohm BK Örnen L 3 Stockholm 1935-09-26 Fyrklubbsturnering
44 Arne Andersson (t) BK Masen 0 - 3 Stockholm 1935-03-03 SM 1935 1/2
43 Olle Olsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/4
42 Sven Hjelm Deje BK 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/8
41 Olle Olsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1935-02-01
40 Gerhard Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1935-01-11
39 Gustaf Didron Sandvikens AIK L 3 Sandviken 1934-11-11 Sandvikens AIK-Narva BK 5-3
38 Bo Johansson (t) Solna BK W 3 Stockholm 1934-10-19 Narva BK-Solna BK 6-2
37 Nils Lundin Djurgårdens IF Draw Stockholm 1934-10-05 Narva BK-Djurgårdens IF 6-2
36 "Svarte"-Per Andersson BK Örnen L 3 Stockholm 1934-02-16 BK Örnen-IF Linnéa 6-2
35 Sven Hjelm Deje BK L 3 Säffle 1934-02-04
34 Herold Gullström Borlänge SK L TKO 2 Borlänge 1934-01-06 Borlänge SK-IF Linnéa 3-5
33 "Svarte"-Per Andersson Flottans IF/Landsorten L 3 Stockholm 1933-12-03 Stockholm-Landsorten 5-3
32 Gustav Ekström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-11-09
31 Walter Lehmann [GER] W 3 Stockholm 1930-11-08
30 Arvid Söderberg IK Balder W Stockholm 1930-11-08
29 T Friberg Landskrona BK W 3 Borås 1930-10-26
28 Wilhelm Sjöblom Hisingens BK W TKO 1 Borås 1930-10-26
27 Erik "Vagnis" Eriksson BK 28 L 3 Stockholm 1930-03-25 BK 28-IF Linnéa 6-2
26 Wulff Gourewitsch FIN L KO 3 Stockholm 1930-02-09 Landskamper 1930 SWE-FIN 4-4
25 Knut Pedersen NOR L 3 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
24 Herbert Nilsson IK Balder W 3 Stockholm 1930-01-19
23 Evald Lukkin Tartu YMCA, EST W 3 Stockholm 1930-01-18
22 Gustav Andersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
21 Gustav Andersson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1929-12-01
20 Herbert Nilsson IK Balder W 3 Stockholm 1929-11-30
19 Paul Völkner [GER] W 3 Stockholm 1929-11-29
18 Michele Distabile [ITA] L TKO 1 Stockholm 1929-11-16
17 Erik "Vagnis" Eriksson BK 28 W 3 Stockholm 1929-11-15
16 Isse Lewin IF Linnéa L 3 Stockholm 1929-04-14. Final Klubbmästerskap
15 Sven Olsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1929-04-14 1/2 Klubbmästerskap
14 Folke Eriksson IK Balder L 3 Stockholm 1929-03-02 SM 1929 1/4
13 Adolf Sjökvist Västerås BS W 3 Enköping 1929-02-17
12 Gösta Berglind BK 28 W 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
11 Robert Mossefin Oslo, NOR 3 - 0 Stockholm 1929-01-19 Stockholm-Oslo 6-2
10 Arvid Gabrielsson IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1929-01-02 JSM-final
9 Herbert Nilsson IK Balder W 3 Stockholm 1928-12-30 1/2 JSM
8 Verner Blom Upsala IF W 3 Stockholm 1928-12-30 1/4 JSM
7 Karl Sundström Redbergslids BK L 3 Göteborg 1928-11-24
6 Bror Engström Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-11-17
5 Edgar Holtz IK Balder W 3 Stockholm 1928-10-28 2x3
4 Herbert Nilsson IK Balder W 3 Stockholm 1928-10-28 2x3
3 Gustaf Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-10-12 IF Linnéa-Djurgårdens IF 11-5
2 Gottfrid Karlsson BK Örnen L KO 1 Stockholm 1927-12-30 JSM-final
1 Ture Hansen Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-12-29 1/2 JSM
Sammanfattande statistik

"Tjocka-Lasse". Han hette egentligen Bror Larsson. Det är en gåta hur han kunde få boxas under ett alias. Han hade valt ett annat namn därför att hans far var idrottshatare. Denne ansåg att Stockholms Stadion hade byggts med hjälp av svartfötter och avskydde allt vad idrott hette efter det.
1927 JSM-Silver.
1928 Svensk juniormästare.


Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.