Sven Strålberg

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1933-05-15
Död: 1977-05-21
Klubb: BK Winter (Kiruna)
SM: 1955 SM-Guld (B), 1958-1959 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 9 (2-7)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
35 Gunnar Nilsson (l) Malmbergets AIF 0 - 3 Malmberget 1961-11-26
34 Freddy Johansen NOR 0 - 3 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
33 Jorma Limmonen FIN 0 - 3 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
32 Börge Krogh DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-7
31 Jan Henriksson BK Sparta/Stockholm L Dsq 2 Stockholm 1959-10-16 Landslaget-Stockholm 5-5
30 Jorma Limmonen FIN 0 - 3 Stockholm 1959-04-16 NM 1959 1/2
29 Bent Henriksen DEN 3 - 0 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
28 Bo Svensson BK Amatör 3 - 0 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
27 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
26 Sten Olsson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1959-02-20 SM 1959 1/4
25 Alf Berg Lira BK 3 - 0 Malmberget 1959-02-01
24 Gunnar Nilsson (l) Malmbergets AIF KO 3 Luleå 1959-01-18
23 Jukka Määtä Tornion Pyry, FIN 3 - 0 Luleå 1958-11-16
22 Sven Pätäjämaa Tornion Pyry, FIN 3 - 0 Malmberget 1958-11-01
21 Sven Pätäjämaa Tornion Pyry, FIN 3 - 0 Kiruna 1958-10-26 Ingemar Johansson EXH
20 Flemming Nielsen DEN L TKO 2 Stockholm 1958-03-23 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
19 Olle Eek Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
18 Gerhard Johansson IK Ymer 3 - 0 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
17 Nils Johansson (aif) Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
16 W Schrader [FRG] 2 - 1 Stockholm 1958-01-24
15 Seppo Kolkka FIN 2 - 1 Stockholm 1957-12-06 Landskamper 1957 SWE-FIN 4-6
14 Lorens Sambleben DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
13 Werner Vasén Hisingens BK 2 - 1 Kiruna 1956-11-18
12 Pál Fekete HUN 1 - 2 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
11 Jan Nordbeck Eslövs IK 0 - 3 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
10 Bengt Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
9 Gussi Gustavsson BK Sparta 1 - 2 Stockholm 1956-01-27
8 Bengt Bengtsson GAK Enighet/ Skåne 3 - 0 Sundsvall 1955-11-18 Norrland-Skåne 4-4
7 Henrik Ottesen DEN 0 - 3 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
6 Jan Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
5 Stig Svensson Landala BK W TKO 3 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
4 Lennart Binnberg Halmstads AIS 2 - 1 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
3 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 0 - 3 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
2 Tage Andersson (b) Porjus IK 0 - 3 Malmberget 1952-10-18
1 Roland Johansson Halmstads BS L KO 1 Stockholm 1951-11-24 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

"Lappen".
Började med boxning 1951.
1951 JDM,
flertal senior-DM,
Norrländsk mästare.
1956 SM-Silver.