Georg Sjöberg

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
23 Lennart Andersson (dif) Kristianstads BK L KO 2 Stockholm 1937-03-07 SM 1937 1/4
22 Stig Malmqvist (m) Varbergs BK W TKO 2 Stockholm 1937-03-06 SM 1937 1/8
21 Olof Norrman Eskilstuna BK L 3 Eskilstuna 1937-02-26
20 Harry Eklund BK Masen - - - Stockholm 1935-03-02 SM 1935 1/8 (bägge cut)
19 Elias Marjasin BK Primo 3 - 0 Stockholm 1935-03-01 SM 1935 1/16
18 Lars Johansson (ikb) IK Balder L 3 Stockholm 1934-04-07 Final Klubbmästerskap
17 Nils Fogelberg BK Örnen L 3 Stockholm 1934-03-02 1/4 DM-Stockholm
16 Karl Sundstrand IF Linnéa KO 1 Stockholm 1934-02-23 IK Balder-IF Linnéa 6-2
15 Kurt Andersson BK Örnen L KO 3 Stockholm 1932-03-04 SM 1932 1/8
14 Bertil Eklöf Uppsala AIF L 3 Stockholm 1931-12-19. JSM-final
13 Ingvar Åhs Säffle BK W 3 Stockholm 1931-12-19 1/2 JSM
12 Olof Norrman Eskilstuna BK W 3 Stockholm 1931-12-18 1/4 JSM
11 Torsten Sundberg BK Örnen W 3 Stockholm 1931-12-17 1/8 JSM
10 Gösta Forsberg Narva BK W TKO Stockholm 1931-12-16 1/16 JSM
9 Nils Fogelberg BK Örnen L 3 Stockholm 1931-12-04
8 Georg Wahlström IF Linnéa W 3 Stockholm 1931-12-03
7 Max Scheiman IF Linnéa L KO 1 Stockholm 1930-12-13 JSM
6 Bruno Ahlberg KIF, FIN L TKO 1 Stockholm 1930-11-30
5 Roland Skeppström Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1930-09-21 Djurgårdens IF-IK Balder 5-3
4 Anders Johansson (m) BK 28 W 3 Stockholm 1930-04-16 BK 28-IK Balder 4-4
3 Teodor Strömbom IK Balder L TKO 1 Stockholm 1930-03-23. Final Klubbmästerskap
2 V Nilsson (ikb) IK Balder W 3 Stockholm 1930-03-23 1/2 KM
1 Bengt Alm BK Örnen L 3 Stockholm 1930-03-07 (j) BK Örnen-IK Balder 5-3
Sammanfattande statistik

IK Balder (Stockholm). Narva BK (Stockholm).
1931 JSM-Silver (blev uppenbarligen bortdömd i finalen).
Även rugbyspelare för IK Balder.


Född i Junsele Ångermanland. Flyttade från orten när hans far, som gick på åkern och plöjde, träffades av blixten och avled.  


Georg i äldre upplaga.