Rudolf Johansson

Vikt: Flugvikt - Weltervikt
Född: 1901-06-14
Död: 1989-11-30
Klubb: Oskarshamns BK, Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
29 Bertil Jansson BK 30 0 - 3 Motala 1938-02-12 1/4 Östsvenska
28 Gösta Alm BK Örnen 0 - 3 Oskarshamn 1936-03-01
27 Sten Sandstedt Kalmar BK KO 2 Oskarshamn 1936-02-03
26 Erik Eklund (w) Nybro BK W TKO 2 Kalmar 1935-12-08
25 Sten Sandstedt Kalmar BK 3 - 0 Oskarshamn 1935-02-03
24 John Karlsson Pukebergs BK/KBK 0 - 3 Kalmar 1934-04-22 Kalmar BK-Oskarshamns BK 3-6
23 Folke Nordstedt BK 31 W TKO 1 Oskarshamn 1932-02-22 Final DM-Småland
22 S Hernell BK Ringen W TKO 2 Oskarshamn 1932-02-21 1/2 DM-Småland
21 S Eriksson (bks) Oskarshamns BK W 3 Oskarshamn 1931-02-22. Final DM-Småland
20 O Eriksson BK Ringen W 3 Oskarshamn 1931-02-22 1/2 DM-Småland
19 Viggo Petersson GAK Enighet W 3 Oskarshamn 1930-03-23
18 S Widén Nässjö BK KO 2 Eksjö 1930-02-09 Final Småländska
17 Hilmer Andersson Kalmar BK W TKO 1 Oskarshamn 1929-04-07 Oskarshamns BK-Kalmar BK 9-0
16 Nils Thorén Upsala IF L 3 Stockholm 1929-03-01 SM 1929 1/4
15 Gustav Kasparsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1929-02-17 Final Småländska
14 Thure Rundström IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-01-13. Landslagsuttagning
13 Johan Just Örgryte IS W 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
12 Oscar Bergström IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-03-05 SM 1923 1/2
11 Hjalmar Ryding IK Sleipner W 3 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/4
10 Einar Nilsen Skar Brageröens AK, NOR L 3 Göteborg 1923-02-11
9 Harry Wolff Djurgårdens IF L 4 Stockholm 1923-02-06 En extrarond
8 Anton Karlsson BK Örnen KO 1 Stockholm 1923-02-05
7 Anders Råberg Hammarby IF W TKO Stockholm 1923-02-04
6 Leif Moe NOR L 3 Stockholm 1923-01-28 Landskamper 1923 SWE-NOR 5-3
5 Anton Karlsson BK Örnen KO 2 Stockholm 1923-01-14 Landslagsuttagning
4 Hjalmar Karlsson (f) BK Amatör W TKO 3 Stockholm 1922-12-13. JSM-final
3 Selfrid Johansson IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1922-12-13 1/2 JSM
2 Anders Råberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1922-12-12 1/4 JSM
1 Tage Larsson (f) Solna BK L 3 Stockholm 1922-12-03
Sammanfattande statistik

"Rulle". Bytte senare namn till Rudolf Follby.
1922 Svensk juniormästare. 
1929-1930 Smålandsmästare. 
1931-1932 Distriktsmästare Småland. 


Han var en av initiativtagarna till bildandet av Oskarshamns BK år 1920.
Ingick i Sveriges första landslagsuppsättning (1923).