Branko Mikek

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1941-01-01
Död: 2014-12-27
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Visby AIK, Narva BK (Stockholm)
SM: 1967-1968 SM-Guld (LM), 1969-1970, 1974 SM-Guld (M)
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
122 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Haninge 1975-04-27
121 Leo Vainonen BK Falken 0 - 5 Stockholm 1975-04-08. SM 1975 SM-final
120 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 4 - 1 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 1/2
119 Jan Axelsson BK Fighter W Dsq 2 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/4
118 Villy Thorén Enköpings BK W TKO 2 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/8
117 Jorma Taipale Helsingin Jury, FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1975-02-24
116 Leo Vainonen BK Falken 1 - 2 Stockholm 1975-02-17
115 Kevin Cadvallander Stockholms AIF 5 - 0 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
114 Jan Nygren Redbergslids BK 3 - 2 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
113 Henrik Danes BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1974-02-04
112 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Köping 1974-01-27
111 J Pietszak Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Vänersborg 1973-11-30 SWE sel-Gwardia Wroclaw 3-7
110 Louis Rasmussen [DEN] W TKO 2 Stockholm 1973-11-28
109 Thomas Knutsson LUGI/Småland W TKO 2 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
108 Bengt Wiklund BK Masen /Landslaget 5 - 0 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
107 Jorma Taipale Helsingfors, FIN W TKO 2 Stockholm 1973-10-12 Stockholm-Helsingfors 7-3
106 Henrik Danes BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1973-10-03
105 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Gävle 1973-09-28
104 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Borlänge 1973-03-30
103 Nils-Erik Rosén Kalmar BK/Småland L 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
102 Jorma Taipale Helsingin Jury, FIN 0 - 3 Järfälla 1973-01-28
101 Torben Andersen (uif) Upsala IF 2 - 1 Uppsala 1973-01-26
100 Redzo Augustus [FRG] 5 - 0 Stockholm 1972-11-24 Hammarby IF 75 år
99 Sten Moritz GAK Enighet/ Landslaget 3 - 2 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
98 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 0 - 5 Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
97 Anssi Helin Turun Teräs, FIN 2 - 1 Trollhättan 1972-02-27
96 Bengt Wiklund BK Masen 3 - 0 Uppsala 1972-02-26 Final Mellansvenska
95 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
94 Ejnar Bak Nielsen IK Sparta, DEN 3 - 2 Aalborg, DEN 1972-01-16
93 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 1 - 2 Stockholm 1972-01-09
92 Zbigniew Baczmanski Gwardia Wroclaw, POL 0 - 3 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
91 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 2 - 1 Eksjö 1971-11-28
90 Kjell Östhus BK Pugilist, NOR 2 - 1 Stockholm 1971-11-19
89 Jorma Taipale Helsingfors, FIN 2 - 1 Stockholm 1971-11-03 Stockholm-Helsingfors 6-4
88 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1970-04-17
87 Thomas Svensson Skuru IK 5 - 0 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
86 Christer Cornbäck Redbergslids BK 5 - 0 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
85 Risto Kopra [FIN] 3 - 0 Stockholm 1969-11-20
84 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1969-10-10
83 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Uppsala 1969-03-28
82 Kai Nopanen Helsingin TN, FIN 3 - 0 Kiruna 1969-03-23
81 Ernst Mathisen Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1969-03-14
80 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
79 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 4 - 1 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
78 Kjell Sandström Piteå IF W TKO 2 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
77 Hannu Määttänen BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1969-01-10
76 Christer Cornbäck Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1968-11-22
75 Lars-Erik Åslund IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1968-11-15
74 Raimo Oikari Helsingfors, FIN 3 - 0 Stockholm 1968-10-11 Stockholm-Helsingfors 6-4
73 Ronny Martinsson Hisingens BK W TKO 3 Rättvik 1968-07-11
72 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN W TKO 3 Nynäshamn 1968-03-24
71 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN W TKO 3 Stockholm 1968-03-22
70 Lars Risberg BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
69 Antti Nykkänen Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
68 Jörgen Tärnblom Enköpings BK W 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
67 Zivorad Siscovic BK Primo 3 - 0 Oskarshamn 1968-02-09
66 Wieland Neumann Västberlin, FRG W TKO 1 Stockholm 1968-01-28 Stockholm-Västberlin 8-2
65 Roland Ahlin Narva BK 5 - 0 Stockholm 1967-12-15 Final DM-Stockholm
64 Roy Aboaya Heros, FRG KO 3 Vänersborg 1967-10-29
63 Hamat Demitz Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1967-09-08
62 Börje Lund Enköpings BK 2 - 1 Enköping 1967-04-06
61 Christer Cornbäck Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
60 Lars Risberg BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/2
59 Janis Rovics [URS/LAT] 1 - 2 Stockholm 1967-01-27
58 Pertti Vartiainen Helsingin VS, FIN 3 - 0 Uppsala 1966-11-03
57 Juha Kiviranta HeVo, FIN W TKO 2 Stockholm 1966-10-26
56 Detlef Frey TBC 59 FRG KO 2 Stockholm 1966-10-07
55 Lauri Kähönen Tampereen VS, FIN KO 2 Stockholm 1966-09-23
54 Viden Stephanovic Hälsingborgs BK 3 - 0 Helsingborg 1966-02-25
53 Stefan Skalka [POL] 2 - 1 Köping 1966-01-30
52 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1966-01-23 Aalborg-Stockholm 8-2
51 Carlton Brooks US Army/FRG L TKO 3 Stockholm 1966-01-14 Stockholm-US Army 4-6
50 Kjell Lindblad BK Allians 3 - 0 Kristianstad 1966-01-09
49 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1966-01-06
48 Christian Larsen Aalborg, DEN 1 - 2 Stockholm 1965-10-22 Stockholm-Aalborg 4-6
47 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 2 Uppsala 1965-10-15
46 Kjell Lindblad BK Viljan 3 - 0 Landskrona 1965-10-07
45 Hannu Mäki Turun Weikot, FIN 3 - 0 Stockholm 1965-09-24
44 Walter Hansen [DEN] 3 - 0 Båstad 1965-07-14 Utomhus
43 Vjesturs Terauds (URS/LAT) 1 - 2 Stockholm 1965-03-05 Nordic (sel)-LAT 2-7
42 Lars Risberg BK Örnen 1 - 4 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
41 Józef Knut [POL] W 3 Köpenhamn, DEN 1965-02-14
40 Werner Krohn Saarbrücken, FRG 3 - 0 Stockholm 1965-02-11 Stockholm-Saarbrücken 8-2
39 Lars Ledin BK 1925 W TKO 1 Köping 1965-01-31 Final Mellansvenska
38 Juha Kiviranta HeVo, FIN 3 - 0 Stockholm 1965-01-28
37 Joop Steenbergen [NED] 3 - 0 Stockholm 1965-01-23
36 Walter Hansen [DEN] W 3 Köpenhamn, DEN 1965-01-21
35 Lars Risberg BK Örnen 4 - 1 Stockholm 1965-01-15 Final DM-Stockholm
34 Kjell Lindblad BK Allians 3 - 0 Furulund 1965-01-06
33 Markku Sarin [FIN] W TKO 2 Köping 1964-12-27
32 Ivar Berg B-30, NOR W TKO 3 Östersund 1964-12-13
31 Willy Holmberg BK Akilles 5 - 0 Katrineholm 1964-12-11
30 Kenneth Reynolds US Army/FRG 3 - 0 Stockholm 1964-12-10
29 Martin Pedersen Halmstads AIS 3 - 0 Varberg 1964-11-15
28 Lorens Lövgren BK Höjden 3 - 0 Umeå 1964-11-13
27 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 2 - 1 Aalborg, DEN 1964-10-25 Aalborg-Stockholm 6-4
26 Mennich Saarbrücken, FRG W TKO 2 Stockholm 1964-10-11 Stockholm-Saarbrücken
25 Gert Mielke Eskilstuna BK W TKO 2 Köping 1964-10-04
24 Reinhard Wenzel [Berlin], FRG 3 - 0 Stockholm 1964-10-01
23 Wagn Nörgaard Aalborg, DEN 0 - 3 Stockholm 1964-09-18 Stockholm-Aalborg 6-4
22 Johnny Romsaas Rollo, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1964-08-21
21 Anders Gavelin IK Balder 3 - 0 Borgholm 1964-07-13
20 Herman Runge BK Köping 2 - 1 Köping 1964-04-05
19 Willy Holmberg BK Akilles 3 - 0 Norrköping 1964-04-02
18 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Sundsvall 1964-03-15
17 William Natzén Värnamo BK KO 3 Värnamo 1964-03-13
16 Anders Gavelin IK Balder 1 - 2 Nynäshamn 1964-03-06
15 Ivar Berg B-30, NOR 3 - 0 Stockholm 1964-02-21
14 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Uppsala 1964-02-16 1/2 Mellansvenska
13 Rolf Pettersson IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1964-01-24
12 Veit Burman BK Älgen 1 - 2 Östersund 1964-01-19
11 John Fuller Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1964-01-10 Final DM-Stockholm
10 Vihtori Pöyhönen Turun UL, FIN L TKO 3 Nyköping 1963-12-08
9 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 5 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
8 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1963-02-09 1/2 Mellansvenska
7 George Roberts US Army L TKO 2 Stockholm 1963-02-01
6 Alf Risberg BK Örnen 3 - 0 Lidköping 1962-10-19
5 Willie Jones US Army/FRG L TKO 2 Stockholm 1962-10-12 Stockholm-US Army 5-5
4 Holger Daun Visby AIK 3 - 0 Visby 1962-04-13
3 Sven Ågren Oskarshamns BK 2 - 1 Oskarshamn 1962-03-25
2 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 1 - 2 Stockholm 1962-02-23 Samarr Progala
1 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1962-01-26
Sammanfattande statistik

Född i Zagreb, Jugoslavien. Tävlade för Lokomotive Zagreb. 1965, 1967 Distriktsmästare Stockholm. 1965, 1972 Mellansvensk mästare. 1965 SM-Silver (LM), 1975 SM-Silver (M).


Närde proffsplaner, men de gick om intet. Skrev redan 1966 på för firma Ingemar Johansson & Bertil Knutsson och långt senare i juli 1974 proffskontrakt med Benny Ljungberg i Göteborg, men det blev aldrig några matcher.

Litteratur: Christer Franzén, Narva Boxningsklubb. Visby 2014.