Jörgen Tärnblom

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1947-08-05
Död:
Klubb: Enköpings Boxarklubb
SM: -
Landskamper: 9 (3-6)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Harald Skog NOR 0 - 3 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
69 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 1 - 4 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
68 Åke Eriksson BK Masen 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
67 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 1 - 4 Katrineholm 1971-03-18
66 Mats Bång BK Örnen 3 - 0 Östersund 1971-02-20 Final Norrland Open
65 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 1971-01-22
64 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Mölndal 1970-12-10
63 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 0 - 3 Motala 1970-12-05
62 Leo Kakolewicz [FRG] 1 - 2 Uddevalla 1970-11-08
61 William Sutherley Royal Army, UK 3 - 0 Vänersborg 1970-10-11
60 William Sutherley Royal Army, UK 4 - 1 Eskilstuna 1970-10-09
59 Nils-Erik Rosén Kalmar BK/ Landslaget 0 - 3 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
58 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN W 3 Stockholm 1970-09-25
57 Harald Skog NOR W TKO 1 Oslo, NOR 1970-05-28 Landskamper 1970 SWE-NOR 7-3 (utomhus)
56 Branko Mikek Narva BK 0 - 5 Stockholm 1970-04-17
55 Pekka Katajalaakso BK Falken 3 - 0 Enköping 1970-04-04
54 Pekka Katajalaakso BK Falken 3 - 0 Uppsala 1970-04-03
53 Thomas Svensson Skuru IK 2 - 3 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
52 Jorma Taipale FIN 0 - 3 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
51 Günther Herl HBC Heros, FRG W Dsq 3 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
50 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 0 - 3 Säffle 1969-12-21
49 Inge Johansson Kalmar BK 3 - 0 Trollhättan 1969-12-12
48 Witold Stachurski POL 0 - 3 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
47 Roland Ahlin Narva BK 2 - 1 Uppsala 1969-11-14
46 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 1 - 4 Nyköping 1969-11-07
45 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 0 - 5 Sandviken 1969-10-19
44 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Stockholm 1969-10-10
43 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Uppsala 1969-03-28
42 Mikko Saarinen FIN 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-24 NM 1969 NM-final
41 Björn Caspersen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
40 Branko Mikek Narva BK 1 - 4 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
39 Keijo Kostamo HeVo, FIN W TKO 2 Köping 1969-02-02
38 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 2 - 1 Säffle 1969-01-19
37 Roland Ahlin Narva BK 1 - 2 Stockholm 1969-01-10
36 Seppo Vesalainen FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1968-12-02 Landskamper 1968 SWE-FIN 6-4
35 Bent Pedersen DEN 2 - 1 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
34 Roland Ahlin Narva BK/Pressen 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
33 Vladimir Bajkakov EST L KO 2 Tallin, EST 1968-04-12 Landskamper 1968 SWE-EST 4-6
32 Vjesturs Terauds LAT L TKO 3 Riga, LAT 1968-04-09 Landskamper 1968 SWE-LAT 2-8
31 Öistein Langbach NOR 3 - 0 Umeå 1968-03-31 Landskamper 1968 SWE-NOR 9-1
30 Eddy Glumsöe DEN-jun 3 - 0 Kalmar 1968-03-17 SWE (j)-DEN (j) 6-4
29 Branko Mikek Narva BK L 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
28 Mats Bång BK Örnen 3 - 0 Hallstahammar 1968-02-11
27 Mats Bång BK Örnen 3 - 0 Västerås 1968-02-02
26 Hannu Määttänen FIN-jun 2 - 1 Kokkola, FIN 1968-01-28 SWE (j)-FIN (j) 4-5
25 Tord Berglund BK Älgen KO 2 Stockholm 1967-12-29 JSM-final
24 Per Martinsson Softebyns AIS 5 - 0 Stockholm 1967-12-28 1/2 JSM
23 Ronald Backman Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1967-12-27 1/4 JSM
22 Kjell Nilsson (nor) Vika IF, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1967-12-15
21 Göran Eriksson Narva BK 3 - 0 Sala 1967-12-10
20 Pekka Lattva [FIN] 2 - 1 Enköping 1967-11-12
19 Rolf Tillenius Eskilstuna BK 3 - 0 Enköping 1967-04-06
18 Gerhard Hundrup DEN-B 0 - 3 Stockholm 1967-03-19 SWE B-DEN B 6-4
17 Leif Jansson BK Swing 2 - 1 Fagersta 1967-03-12
16 Jan-Olof Öster BK Akilles 0 - 5 Stockholm 1966-03-27 1/4 SUM
15 Göran Andersson (lm) BK 1925 0 - 3 Degerfors 1966-02-06
14 Jan Friman BK Masen 0 - 3 Smedjebacken 1965-12-05
13 Kenneth Jansson Upsala IF 1 - 4 Uppsala 1965-10-15
12 Hans Bogh Jensen [DEN] 2 - 1 Båstad 1965-07-14
11 Jan Friman BK Masen 1 - 4 Stockholm 1965-03-22 1/2 Nybörjarnas
10 Rolf Tillenius Eskilstuna BK 5 - 0 Eskilstuna 1964-11-13
9 Sammy Ahlén BK Örnen 3 - 0 Enköping 1964-10-29
8 Åke Johansson (w) BK Rapid 2 - 1 Västerås 1964-10-28
7 Bengt Eriksson (w) Årsta BK 1 - 2 Köping 1964-10-04
6 Bo Backlund Årsta BK 1 - 2 Borgholm 1964-07-13
5 Stig Ström BK Rapid 0 - 3 Hallstahammar 1964-03-15
4 Jan-Erik Trondsen BK 1925 1 - 2 Karlstad 1964-03-01
3 Bo Elfström Avesta AIK 1 - 2 Avesta 1964-02-09
2 Stig Ström BK Rapid 0 - 3 Västerås 1963-12-06
1 R Meijer BK Sparta 0 - 3 Gimo 1963-11-02
Sammanfattande statistik

1967 Svensk juniormästare.
1969 NM-Silver.
1971 SM-Silver. 


Svensk mästare och landslagsman i rugby för Enköpings Rugbyklubb.