Rolf Pettersson

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1938-02-19
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
74 Jörgen Hansen Aalborg, DEN 0 - 3 Stockholm 1965-10-22 Stockholm-Aalborg 4-6
73 Lars Pettersson BK Värend 2 - 1 Oskarshamn 1965-10-11
72 Osmo Kanerva FIN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1965-04-01 NM 1965 1/2 NM
71 Kjell Lindblad BK Viljan 0 - 5 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 1/2
70 Nils-Arne Johansson Oxelösunds BK 3 - 2 Stockholm 1965-02-22 SM 1965 1/4
69 Lars Rang KK All Round 4 - 1 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/8
68 Fred Staib Saarbrücken, FRG L Dsq 2 Stockholm 1965-02-11 Stockholm-Saarbrücken 8-2
67 Sten Berglund Djurgårdens IF 1 - 4 Stockholm 1965-01-15 1/2 DM-Stockholm
66 James Scates US Army/FRG 0 - 3 Stockholm 1964-12-10
65 Pertti Purhonen FIN L Dsq 3 Helsingfors, FIN 1964-11-27 Landskamper 1964 SWE-FIN 2-8
64 Jörgen Hansen Aalborg, DEN L KO 3 Stockholm 1964-09-18 Stockholm-Aalborg 6-4
63 Berndt Wedberg Hisingens BK 1 - 4 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/8
62 Jerzy Kulej [POL] 0 - 3 Malmö 1964-02-25
61 Oddvar Ervik B-30, NOR KO 3 Stockholm 1964-02-21
60 Janis Osis BK Köping 0 - 3 Uppsala 1964-02-16. Final Mellansvenska
59 Nils-Arne Johansson Oxelösunds BK W TKO 3 Uppsala 1964-02-16 1/2 Mellansvenska
58 Branko Mikek Narva BK 2 - 1 Stockholm 1964-01-24
57 Ivar Berg B-30, NOR 1 - 2 Östersund 1964-01-19
56 Risto Sipilä BK Sparta 1 - 2 Stockholm 1964-01-09 1/4 DM-Stockholm
55 Martin Pedersen Halmstads AIS 1 - 2 Halmstad 1963-12-12
54 Anton Tuczapski [POL] 0 - 3 Stockholm 1963-11-15
53 Norbert Bürgel Oxelösunds BK KO 1 Oxelösund 1963-11-14
52 Veit Burman BK Älgen 0 - 3 Östersund 1963-11-04
51 Yngve Hellman Upsala IF L Stockholm 1962-01-12. Final Mellansvenska
50 Risto Sipilä BK Sparta 3 - 2 Stockholm 1962-01-12 1/2 Mellansvenska
49 B Larsson BK Vantör 5 - 0 Stockholm 1962-01-12 1/4 Mellansvenska
48 Alf Olsson Stockholms AIF L Dsq 1 Stockholm 1961-12-14. Final DM-Stockholm
47 Hubert Pecherstorfer Skuru IK KO 1 Stockholm 1961-12-14 1/2 DM-Sthlm
46 Torsten Sjödahl Värnamo BK 3 - 0 Växjö 1961-12-03
45 Jörgen Wallroth [GDR] KO 1 Stockholm 1961-10-13
44 Arne Högsten Hälsingborgs BS 0 - 3 Helsingborg 1961-10-08
43 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1961-09-29
42 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 0 - 5 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
41 Bengt-Åke Gunnarsson Halmstads BS 4 - 1 Stockholm 1961-03-03 SM 1961 1/2
40 Valentin Johansson Bagarmossens SK 5 - 0 Nyköping 1961-02-05 Final Mellansvenska
39 Väinö Järvenpää FIN L TKO 3 Helsingfors, FIN 1961-01-16 Landskamper 1961 SWE-FIN 5-5
38 Yngve Spång Narva BK 5 - 0 Stockholm 1961-01-13 Final DM-Stockholm
37 Börje Söderström Stockholms AIF KO 1 Stockholm 1961-01-12 1/2 DM-Stockholm
36 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Nyköping 1960-12-01
35 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1960-11-17
34 Stig Waltersson BK Akilles/Landsorten 0 - 3 Stockholm 1960-10-14 Stockholm-Landsorten 5-5
33 Vladimir Engebarjan [URS] 0 - 3 Stockholm 1960-04-01
32 Ejner Höjlo DEN-B 1 - 2 Halmstad 1960-03-20 SWE B-DEN B 4-6
31 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 1 - 2 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
30 Robert Dünkelmann Djurgårdens IF W Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
29 Leif Nordman BK Sparta KO 2 Göteborg 1960-03-02 SM 1960 1/4
28 Jarmo Berglöf FIN-jun 1 - 2 Stockholm 1960-02-25 SWE (j)-FIN (j) 6-4
27 Nikolai Kriisin BK Avance 2 - 1 Karlskoga 1960-02-14 Final Mellansvenska
26 Willie Briggs US Army/FRG 0 - 3 Stockholm 1960-02-05
25 Franko Pristov Zagreb, YUG 3 - 0 Stockholm 1960-01-22 Stockholm-Zagreb 8-2
24 Robert Dünkelmann Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1960-01-07 DM-final
23 Aage Brandeggen NOR-jun 0 - 3 Oslo, NOR 1959-12-13 SWE (j)-NOR (j) 5-5
22 Leif Nordman BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1959-11-23. JSM-final
21 Kjell Alpdahl Bagarmossen SK 3 - 0 Stockholm 1959-11-23 1/2 JSM
20 Mats Runnfeldt Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1959-11-22 1/4 JSM
19 Stig Sätterström BK Masen 3 - 0 Stockholm 1959-11-21 1/8 JSM
18 Lars Neuhaus BK Höjden 0 - 3 Stockholm 1959-11-13
17 Alf Olsson Stockholms AIF W TKO 3 Stockholm 1959-10-29
16 Eje Sjöberg Eskilstuna BK/Landsorten 0 - 3 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
15 Robert Dünkelmann Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1959-10-02
14 Johnny Johansson Arvika BS 0 - 3 Karlstad 1959-03-08
13 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1959-03-06
12 Lars Hagström BK Masen 3 - 0 Grängesberg 1959-02-15
11 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 0 - 3 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
10 Lars Westman BK Sparta W TKO 2 Uppsala 1959-01-24. 1/2 Mellansvenska
9 Nikolai Kriisin BK Avance 3 - 0 Uppsala 1959-01-24 1/4 Mellansvenska
8 Alf Olsson Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1959-01-08 1/2 DM
7 Sten Wahlqvist Upsala IF 0 - 3 Uppsala 1958-12-12
6 Lars Östling BK 1925 KO 3 Göteborg 1958-11-28
5 Berndt Wedberg Majornas BK 1 - 2 Stockholm 1958-11-21 1/8 JSM
4 Alf Olsson Stockholms AIF 1 - 2 Stockholm 1958-11-14
3 Bruno Guse SC Traktor Schwerin, GDR L TKO Eskilstuna 1958-02-06
2 Bertil Hagström Skövde AIK L Dsq 3 Stockholm 1957-04-09. Final Nybörjarnas
1 B Leizenk BK Sparta 0 - 3 Uppsala 1957-01-18
Sammanfattande statistik

Bytte senare namn till Rolf Träff.
1959 Svensk juniormästare.
1960-1961 Mellansvensk mästare.
1961 Distriktsmästare Stockholm.
1960-1961 SM-Silver.


Känd som raggarkung och ledare för Teddy Boys i Stockholm på 1950-talet. Erhöll även en mängd rubriker för andra slags aktiviteter. Bilhandlare. Manager och promotor i proffssvängen, bl.a. genom Proboxing Scandinavia.