Martin Pedersen

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1940-11-08
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), Halmstads AIS
SM: -
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Lars-Erik Åslund IF Linnéa 2 - 3 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/4
86 Christofer Petridis Nässjö BK W TKO 2 Värnamo 1971-02-28. Final Sydsvenska
85 Claes Holmberg Oskarshamns BK W TKO 3 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
84 Peter Kokott [FRG] L TKO 2 Halmstad 1970-11-06
83 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Halmstad 1969-10-30
82 Inge Johansson Kalmar BK 1 - 2 Halmstad 1969-01-31
81 Kjell Lindblad BK Primo 0 - 5 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 1/2
80 Thomas Svensson Oxelösunds BK W TKO 3 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/4
79 Kjell Sandström Piteå IF W TKO 2 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/8
78 Håkan Thureby IFK Linköping 3 - 0 Halmstad 1967-01-29
77 Knud Jörgensen (m) Hilleröd SK, DEN 3 - 0 Kristianstad 1967-01-15 Skåne-Själland 7-3
76 Anton Nielsen Bispebjerg BK, DEN KO 3 Halmstad 1967-01-06
75 Christer Cornbäck Redbergslids BK /Pressen W TKO 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
74 Christer Cornbäck Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1966-09-22
73 Roger Holthe BK Pugilist, NOR W TKO 1 Varberg 1966-07-22
72 Lars Nilsson (obk) Oskarshamns BK KO 2 Halmstad 1966-02-04. Final Sydsvenska
71 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Halmstad 1966-01-06
70 Ilmo Lindqvist FIN 2 - 1 Stockholm 1965-12-06 Landskamper 1965 SWE-FIN 4-6
69 Kjell Lindblad BK Allians 3 - 0 Malmö 1965-11-26
68 Roy Aboraya HBC Heros, FRG 1 - 2 Halmstad 1965-11-06
67 Branko Mikek Narva BK 2 - 3 Uppsala 1965-10-15
66 Jörgen Poulsen BK Kelly, DEN KO 3 ? 1965-10-10
65 John Rasmussen Valby IK, DEN W TKO 1 Båstad 1965-07-14
64 John Rasmussen Valby IK, DEN 3 - 0 Halmstad 1965-06-02 EXH Floyd Patterson
63 Lars Risberg BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/2
62 Odd Andersen Sp.09, NOR 2 - 1 Varberg 1965-02-14
61 Josip Tranj GAK Enighet 5 - 0 Värnamo 1965-01-31. Final Sydsvenska
60 Ulf Jönsson Landskrona BK KO 1 Värnamo 1965-01-31 1/2 Sydsvenska
59 Odd Andersen Sp.09, NOR 2 - 1 Halmstad 1965-01-06
58 Jörgen Poulsen BK Kelly, DEN 0 - 3 Lund 1964-12-18
57 Niels Bach Nielsen BK Kvik, DEN 0 - 3 Frederiksvaerk, DEN 1964-12-13
56 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Varberg 1964-11-15
55 Erhard Kriegisch HBC Heros, FRG 2 - 1 Halmstad 1964-11-01
54 Josip Tranj GAK Enighet 2 - 1 Lund 1964-10-16
53 Benny Nielsen (m) Slagelse BK, DEN W TKO 2 Halmstad 1964-10-10
52 Bo Pettersson Redbergslids BK L TKO 2 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
51 Sören Eriksson BK Köping 4 - 1 Stockholm 1964-03-01 SM 1964 1/2
50 Kjell Lindblad BK Viljan W TKO 3 Lund 1964-02-20
49 Ingolf Jensen Viborg BK, DEN W TKO Varberg 1964-02-16
48 William Natzén Värnamo BK 2 - 1 Trelleborg 1964-02-09. Final Sydsvenska
47 Gilbert Göransson Flottans IF 3 - 0 Trelleborg 1964-02-09 1/2 Sydsvenska
46 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Helsingborg 1964-01-12
45 John Fuller Djurgårdens IF 2 - 1 Halmstad 1964-01-05
44 Axel Lausten IK 99, DEN KO 2 Helsingborg 1963-12-15
43 Rolf Pettersson IF Linnéa 2 - 1 Halmstad 1963-12-12
42 John Fuller Djurgårdens IF 0 - 3 Örebro 1963-12-06
41 Leif Nielsen (iky) IK Ymer W TKO 3 Borås 1963-12-01
40 Alfred Nielsen Hilleröd SK, DEN KO 3 Halmstad 1963-11-17
39 Jan Erik Larsen IK Sport, DEN W TKO ? 1963-11-09
38 Franz Gruber [AUT] 3 - 0 Uddevalla 1963-10-27
37 Ingolf Jensen Viborg AK, DEN KO ? 1963-04-11
36 Kjeld Krogh Hansen BK Pugilist, DEN 1 - 2 Lund 1963-03-21
35 Zbigniew Szymaniak [POL] L TKO 3 Norrköping 1963-02-15
34 Axel Laustsen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Helsingborg 1963-02-10
33 Björn Skovgaard-Nielsen Valby IK, DEN W 3 ? 1963-01-20
32 Henning Olsen Valby IK, DEN L 3 ? 1963-01-17
31 Leif Nielsen Aarhus AK, DEN W TKO 3 Halmstad 1963-01-06
30 Paul Jörgensen Uddevalla BK W TKO 3 Uddevalla 1962-12-07
29 Roger Holthe BK Pugilist, NOR KO 3 Halmstad 1962-11-30
28 Knud Sörensen Viborg AK, DEN KO 3 Viborg, DEN 1962-11-10
27 Knud Sörensen Viborg AK, DEN W Dsq Trollhättan 1962-11-02
26 Hans Thomsén Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1962-10-04 Hisingens BK 35 år
25 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF L KO 2 Stockholm 1962-03-05 SM 1962 1/2
24 Bengt Granlund Årsta BK W Dsq 3 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/4
23 Lars Berntsen NOR-jun 3 - 0 Oslo, NOR 1962-02-18 SWE (j)-NOR (j) 7-3
22 Ilmo Lindqvist FIN-jun 1 - 2 Vasa, FIN 1962-01-21 SWE (j)-FIN (j) 5-5
21 Rolf Lundström BK Örnen KO 2 Stockholm 1962-01-12. Final Mellansvenska
20 Ulf Neselius BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1962-01-12 1/2 Mellansvenska
19 Tom Bogs CIK, DEN 1 - 2 Halmstad 1962-01-06
18 Holger Daun Visby AIK 3 - 2 Stockholm 1961-11-21. JSM-final
17 Seved Lundberg Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1961-11-21 1/2 JSM
16 Per-Arne Karlsson Årsta BK W TKO 2 Stockholm 1961-11-20 1/4 JSM
15 Hans Nyberg BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1961-11-19 1/8 JSM
14 Rolf Paulsson BK Höjden 2 - 1 Uppsala 1961-10-20
13 Willy Holmberg BK Akilles 0 - 3 Uppsala 1961-09-28
12 Fredrik Schrepser BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1961-09-08
11 Hans Nyberg Skuru IK KO 2 Stockholm 1961-04-12 Final Nybörjarnas
10 Holger Daun Visby AIK KO 3 Stockholm 1961-04-11 1/2 Nybörjarnas
9 Krister Swälars IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1961-04-10 1/4 Nybörjarnas
8 Lars Lindqvist Stockholms AIF 1 - 2 Uppsala 1961-03-10
7 Risto Sipilä BK Sparta 2 - 1 Uppsala 1961-02-17
6 Jimmy Tillberg BK Örnen 3 - 0 Uppsala 1961-01-19
5 Jan Evander Malmö BK 0 - 3 Sjöbo 1961-01-08
4 Arne Feretti Skövde AIK 0 - 3 Stockholm 1959-04-07 1/2 Nybörjarnas
3 Rolf Kjell Stockholms AIF W TKO 3 Stockholm 1959-04-06 1/4 Nybörjarnas
2 Malte Nyberg BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1959-04-05 1/8 Nybörjarnas
1 Sven Nordborg Stockholms AIF L 3 Uppsala 1958-11-07
Sammanfattande statistik

Född i Hjöring, Danmark. Började boxas 1958.
1961 Nybörjarmästare.
1961 Juniormästare.
1962 Mellansvensk mästare.
1965-1966, 1971 Sydsvensk mästare.
1964 SM-Silver.
Pedersen Martin Martin Pedersen som Lotfi Ayeds överman.