Gert Mielke

Vikt: Lätt weltervikt - Mellanvikt
Född: 1943-09-12
Död:
Klubb: Eskilstuna BK
SM: 1968 SM-Guld
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
76 Jorma Taipale Helsingin Jyry, FIN 2 - 3 Eskilstuna 1968-12-06
75 Göran Andersson (lm) BK 1925 2 - 1 Trollhättan 1968-11-22
74 Eduard Davidovitj Skuru IK 0 - 3 Stockholm 1968-11-15
73 John Unkel Redbergslids BK L 3 Göteborg 1968-11-07
72 Eduard Davidovitj Skuru IK 1 - 4 Katrineholm 1968-10-27
71 Nils-Erik Rosén Kalmar BK /Landslaget 0 - 5 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
70 Per-Gunnar Björklund Enköpings BK 4 - 1 Eskilstuna 1968-10-11
69 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 1 - 2 Oskarshamn 1968-10-04
68 Christer Cornbäck Redbergslids BK W Dsq 3 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
67 Berndt Norberg BK Älgen W Dsq 3 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
66 Kjell Sandström Piteå IF W 3 Stockholm 1968-02-19 SM 1968 1/4
65 Kjell Andersson (nbs) Nyköpings BS KO 2 Eskilstuna 1968-02-02
64 Jan Friman BK Masen 2 - 1 Borlänge 1967-12-17
63 Zivorad Siscovic BK Primo 0 - 3 Oskarshamn 1967-12-10
62 Jan Friman BK Masen 3 - 0 Falun 1967-12-05
61 Timo Vartiainen Helsingfors, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1967-11-26 Eskilstuna BK-Helsingfors 4-6
60 Christer Cornbäck Redbergslids BK L TKO 3 Lidköping 1967-10-20
59 Thomas Svensson Oxelösunds BK 3 - 2 Eskilstuna 1967-10-13
58 Thomas Svensson Oxelösunds BK 4 - 1 Oxelösund 1967-10-06
57 Kjell Sandström Piteå IF L TKO 2 Umeå 1967-03-08
56 H Helin (m) [FIN] 4 - 1 Eskilstuna 1967-03-03
55 Veit Burman BK Älgen 4 - 1 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 1/2
54 Kjell Lindblad BK Primo L TKO 1 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 SM-final
53 Hans Törnqvist Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/4
52 Kjell Lindblad BK Primo L KO 2 Norrköping 1966-12-08
51 Lars Risberg BK Örnen L TKO Nyköping 1966-12-04
50 Attila Nemeth Redbergslids BK 3 - 2 Eskilstuna 1966-11-25
49 Odd Andersen Sp.09/Oslo, NOR L 3 Trollhättan 1966-11-06 Svensk komb-Oslo 6-4
48 Jörgen Skovgaard IF 32 Glostrup, DEN 3 - 0 Vänersborg 1966-10-28
47 Attila Nemeth Redbergslids BK 2 - 1 Lidköping 1966-10-21
46 Willy Holmberg BK Akilles 0 - 5 Eskilstuna 1966-10-14
45 Odd Andersen NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
44 Ulf Jönsson BS Brio 2 - 1 Landskrona 1966-03-24
43 Willy Holmberg BK Akilles 0 - 5 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
42 Åke Andersson BK Sparta 3 - 2 Stockholm 1966-02-20 SM 1966 1/4
41 Attila Nemeth Redbergslids BK 2 - 1 Degerfors 1966-02-06
40 Sören Lundberg BK Akilles 2 - 1 Stockholm 1966-01-28 Final Mellansvenska
39 Willy Holmberg BK Akilles 0 - 3 Jönköping 1966-01-23
38 Klas Johansson IFK Linköping 5 - 0 Eskilstuna 1966-01-14
37 Veit Burman BK Älgen 0 - 3 Östersund 1965-12-10 BK Älgen-Eskilstuna BK 5-3
36 Veit Burman BK Älgen/Västerbotten 0 - 3 Lycksele 1965-11-28 Västerbotten-Södermanland 6-2
35 Kaj Karlsson BK 30 L TKO 2 Motala 1965-11-07
34 Sören Lundberg BK Akilles L TKO 3 Oxelösund 1965-04-03
33 Jorma Väisänen FIN-jun 0 - 3 Eskilstuna 1965-02-12 (j) SWE-FIN 4-6
32 Arvig Kristensen BK Pugilist, NOR 5 - 0 Eskilstuna 1965-01-22
31 Erik Behnke Hälsingborgs BS 0 - 5 Stockholm 1964-12-28. JSM-final
30 Tage Isaksson BK Figg 5 - 0 Stockholm 1964-12-28 1/2 JSM
29 Lars Forsström BK Älgen 5 - 0 Stockholm 1964-12-27 1/4 JSM
28 Willy Holmberg BK Akilles L TKO 3 Linköping 1964-12-06
27 Lars Ledin bk 19 3 - 0 Laxå 1964-11-29
26 Per-Gunnar Björklund Enköpings BK 5 - 0 Eskilstuna 1964-11-13
25 Per-Gunnar Björklund Enköpings BK 2 - 1 Enköping 1964-10-29
24 Veit Burman BK Älgen 0 - 3 Östersund 1964-10-25
23 Veit Burman BK Älgen 3 - 0 Sundsvall 1964-10-09
22 Branko Mikek Narva BK L TKO 2 Köping 1964-10-04
21 Nils Karlsson (ebk) Enköpings BK 2 - 1 Hallstahammar 1964-03-15
20 Tommy Johansson (lm) Ekensbergs BK 5 - 0 Oxelösund 1964-02-21
19 Peter Jürgens Oskarshamns BK 5 - 0 Nyköping 1964-02-02
18 Bernt Mårtensson BK Kelly 0 - 3 Örebro 1964-01-12 EXH Floyd Patterson
17 Åke Andersson BK Sparta 0 - 5 Stockholm 1963-11-24 1/8 JSM
16 Jarl Persson Alingsås BK 0 - 3 Lidköping 1963-11-21
15 Nils Karlsson (ebk) Enköpings BK 5 - 0 Eskilstuna 1963-11-18
14 Sören Eriksson BK Köping L KO 3 Katrineholm 1963-01-27
13 Bert Mårtensson BK Kelly 3 - 0 Karlskoga 1963-01-18
12 Kenneth Nilsson Ekensbergs BK 3 - 0 Enköping 1962-12-07
11 Sven Erik Hillgren BK Masen 1 - 2 Borlänge 1962-03-20
10 Rolf Modig IFK Umeå 1 - 2 Umeå 1962-01-07
9 Gilbert Larsson IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1961-12-02
8 Jarl Persson Alingsås BK 1 - 2 Lidköping 1961-11-12
7 Tore Olsson BK Trim 2 - 1 Karlskoga 1961-01-29
6 Bo Wilsson Lira BK 1 - 4 Stockholm 1960-12-27 JSM
5 Istvan Molnar BK Örnen 3 - 0 Karlstad 1960-11-13
4 Bo Bjerkerud BK Höjden 0 - 3 Stockholm 1960-04-11 1/4 Nybörjarnas
3 Per Jonsson (w) Solna BK 3 - 0 Stockholm 1960-04-10 1/8 Nybörjarnas
2 Hans Holm (fj) IFK Linköping L KO 1 Linköping 1960-02-07
1 Åke Karlsson (nbs) Nyköpings BS 0 - 3 Katrineholm 1959-11-06
Sammanfattande statistik

Född i Henkenhagen, Tyskland.
1964 JSM-Silver.
1967 SM-Silver.