Lars Risberg

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1943-11-20
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1965-1966 SM-Guld (LM)
Landskamper: 11 (3-8)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
73 Christian Larsen DEN 1 - 2 Stockholm 1968-03-17 Landskamper 1968 SWE-DEN 6-4
72 Branko Mikek Narva BK 0 - 5 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 SM-final
71 Göran Andersson (lm) BK 1925 W TKO 2 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/2
70 Ulrich Vogt Västberlin, FRG W TKO 1 Stockholm 1968-01-28 Stockholm-Västberlin 8-2
69 Christer Cornbäck Redbergslids BK L 3 Göteborg 1968-01-14
68 Åke Andersson BK Sparta L TKO 1 Stockholm 1967-12-15. Final DM-Stockholm
67 Hamit Deniz Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1967-12-15 1/2 DM-Stockholm
66 Mikko Saarinen FIN 2 - 1 Stockholm 1967-12-03 Landskamper 1967 SWE-FIN 5-5
65 Wagn Nörgaard DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
64 Werner Miodeck Heros, FRG W TKO 2 Vänersborg 1967-10-29
63 Christian Larsen Lindholm BK, DEN 0 - 3 Stockholm 1967-09-22
62 Jorma Väisänen KoVo, FIN 2 - 1 Stockholm 1967-09-08
61 Ilmo Lindqvist FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
60 Christian Larsen DEN 0 - 3 Stockholm 1967-04-03 NM 1967 1/2
59 Branko Mikek Narva BK 1 - 4 Stockholm 1967-02-19 SM 1967 1/2
58 Vjesturs Terauds [LAT] 0 - 3 Stockholm 1967-01-27
57 Tom Jensen DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
56 Timo Vartiainen Helsingin VS, FIN KO 3 Stockholm 1966-10-26
55 Willy Holmberg BK Akilles/Pressen W 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
54 Hans-Jürgen Hartung TBC 59, FRG 3 - 0 Stockholm 1966-10-07
53 Jorma Väisänen Kotkan Voimailijat, FIN 3 - 0 Stockholm 1966-09-23
52 Öistein Langbach NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
51 Christian Larsen DEN 0 - 3 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
50 Kjell Sandström Piteå IF/Norrland 3 - 0 Umeå 1966-03-09 Norrland-Stockholm 4-4
49 Christer Cornbäck Redbergslids BK KO 2 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
48 Stanislaw Gajewski [POL] 0 - 3 Köping 1966-01-30
47 Jan Sandelius Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1966-01-28 Final Mellansvenska
46 Ray Owens US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1966-01-14 Stockholm-US Army 4-6
45 Christian Larsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1965-11-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 4-6
44 Lass Nörgaard Aalborg, DEN KO 2 Stockholm 1965-10-22 Stockholm-Aalborg 4-6
43 Yrjö Sikiö Jyväskylän TN, FIN 1 - 2 Stockholm 1965-09-24
42 Hans Erik Pedersen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1965-04-02 NM 1965 NM-final
41 Öystein Myhre NOR 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1965-04-01 NM 1965 1/2 NM
40 Pauli Rosenbech DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1965-03-19 Landskamper 1965 SWE-DEN 5-5
39 Branko Mikek Narva BK 4 - 1 Stockholm 1965-02-23 SM 1965 SM-final
38 Martin Pedersen Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1965-02-21 SM 1965 1/2
37 Heinz Staug Saarbrücken, FRG W Dsq 3 Stockholm 1965-02-11 Stockholm-Saarbrücken 8-2
36 Keijo Männikö [FIN] W TKO 3 Stockholm 1965-01-28
35 E Bohle [NED] W TKO 2 Stockholm 1965-01-23
34 Branko Mikek Narva BK 1 - 4 Stockholm 1965-01-15 Final DM-Stockholm
33 Albert Smallwood US Army/FRG 1 - 2 Stockholm 1964-12-10
32 Yrjö Sikiö FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1964-11-27 Landskamper 1964 SWE-FIN 2-8
31 Hans Erik Pedersen DEN 0 - 3 Malmö 1964-11-06 Landskamper 1964 SWE-DEN 3-7
30 Pauli Rosenbech Aalborg, DEN KO 3 Aalborg, DEN 1964-10-25 Aalborg-Stockholm 6-4
29 Gerhard Diaskowy [Berlin], FRG 0 - 3 Stockholm 1964-10-01
28 Pauli Rosenbech Aalborg, DEN 2 - 1 Stockholm 1964-09-18 Stockholm-Aalborg 6-4
27 Walter Hansen DEN-B 1 - 2 Nyköping 1964-03-22 SWE B-DEN B 6-4
26 Stig Waltersson BK Akilles 1 - 4 Stockholm 1964-03-03 SM 1964 SM-final
25 Kjell Lindblad BK Viljan 5 - 0 Stockholm 1964-03-02 SM 1964 1/2
24 John Fuller Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1964-02-21
23 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Uppsala 1964-02-16. Final Mellansvenska
22 Tommy Johansson (lm) Ekensbergs BK W TKO 3 Uppsala 1964-02-16 1/2 Mellansvenska
21 Risto Sipilä BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1964-01-10 Final DM-Stockholm
20 Göran Eriksson Narva BK KO 3 Stockholm 1964-01-09 1/2 DM-Stockholm
19 Hans Gulbrandsen B-30, NOR 0 - 3 Östersund 1963-12-15
18 John Fuller Djurgårdens IF L TKO 3 Växjö 1963-12-01
17 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Linköping 1963-11-07
16 Hans Gulbrandsen B-30, NOR 0 - 3 Östersund 1963-10-20
15 Frank Petersson Redbergslids BK 0 - 5 Stockholm 1963-03-05 SM 1963 SM-final
14 Tommy Nilsson Redbergslids BK 4 - 1 Stockholm 1963-03-04 SM 1963 1/2
13 Hans Erik Pedersen DEN-jun 0 - 3 Lidköping 1963-02-17 SWE (j)-DEN (j) 5-5
12 Yngve Hellman Upsala IF 1 - 2 Norrköping 1963-02-09 1/4 Mellansvenska
11 Jaako Hirvonen FIN-jun 2 - 1 Umeå 1963-01-13 SWE (j)-FIN (j) 7-3
10 Leif Sääv Nybro BK KO 1 Stockholm 1962-12-30. JSM-final
9 Conny Eriksson Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1962-12-30 1/2 JSM
8 Kenny Andersson Skene AK W 3 Stockholm 1962-12-28 1/4 JSM
7 Göran Norin IK Balder KO 1 Stockholm 1962-12-27 1/8 JSM
6 Rene Tröjberg Aalborg, DEN 1 - 2 Stockholm 1962-10-26 Stockholm-Aalborg 5-5
5 Bo Wilsson BK Winter 1 - 4 Stockholm 1961-12-27 1/8 JSM
4 Curt Hellman Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1961-09-08
3 Rolf Borgebäck Kalmar BK 1 - 2 Kalmar 1961-02-12
2 Leif Carlsson (lv) Djurgårdens IF 2 - 3 Stockholm 1961-01-12 1/4 DM-Stockholm
1 Jan Isaksson Forsbacka BK 2 - 3 Stockholm 1960-11-25 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 79.
1962 Svensk juniormästare.
Junior-DM.
1964 Distriktsmästare Stockholm. 
1963-1964, 1968 SM-Silver.
1965 NM-Silver.


Storebror var Lennart Risberg.