Veit Burman

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1939-06-22
Död: 2019-06-17
Klubb: BK Älgen (Östersund)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Bo Boman Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1971-01-22
36 Arne Amstrup Lindholm BK, DEN 0 - 3 Östersund 1969-12-12
35 Viden Stephanovic Hälsingborgs BK 2 - 1 Östersund 1968-01-28
34 Håkan Bergman Sundsvalls BK 4 - 1 Piteå 1968-01-21 Final Norrländska
33 Håkan Bergman Sundsvalls BK 1 - 2 Sundsvall 1967-11-12
32 Kent Magnusson BK Älgen 3 - 0 Östersund 1967-03-18 DM-final Jämtland/Härjedalen
31 Gert Mielke Eskilstuna BK 1 - 4 Stockholm 1967-02-21 SM 1967 1/2
30 Börje Lund Enköpings BK 3 - 2 Stockholm 1967-02-20 SM 1967 1/4
29 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1967-02-05. Final Norrländska
28 Sten Moritz GAK Enighet L KO 3 Östersund 1966-12-11
27 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1966-07-08 "Sonny Liston-gala"
26 Håkan Bergman Sundsvalls BK 2 - 1 Malmberget 1966-02-13. Final Norrländska
25 Bo Lundberg Piteå IF 3 - 0 Malmberget 1966-02-13 1/2 Norrländska
24 Gert Mielke Eskilstuna BK 3 - 0 Östersund 1965-12-10 BK Älgen-Eskilstuna BK 5-3
23 Gert Mielke Eskilstuna BK /Södermanland 3 - 0 Lycksele 1965-11-28 Västerbotten-Södermanland 6-2
22 Per-Gunnar Björklund Enköpings BK 0 - 3 Östersund 1965-11-14
21 Ernst Mathisen Eskilstuna BK L KO 3 Östersund 1965-10-17
20 Kurt Skavaas B-30, NOR L 3 Trondheim, NOR 1965-03-05
19 Rolf Hansen B-30, NOR 3 - 0 Sundsvall 1965-02-28
18 Tommy Lundberg Piteå IF 3 - 0 Malmberget 1965-02-13
17 Kjell Sandström Piteå IF 3 - 0 Malmberget 1965-02-13
16 Jarl Granberg Lira BK 0 - 3 Luleå 1965-01-31 Final Norrländska
15 Håkan Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1964-12-13
14 Gert Mielke Eskilstuna BK 3 - 0 Östersund 1964-10-25
13 Lars Anderberg Hornskrokens IF 0 - 3 Boden 1964-02-16 Final Norrländska
12 Branko Mikek Narva BK 2 - 1 Östersund 1964-01-19
11 Teofil Pollex Djurgårdens IF L TKO 3 Östersund 1963-12-15
10 Rolf Pettersson IF Linnéa 3 - 0 Östersund 1963-11-04
9 Rolf Öyen B-30, NOR 3 - 0 Östersund 1963-10-20
8 William Natzén Värnamo BK 0 - 5 Stockholm 1962-12-28 1/4 JSM
7 Ivar Berg B-30, NOR 0 - 3 Östersund 1962-12-16
6 Hans Gulbrandsen B-30, NOR 0 - 3 Östersund 1961-11-05
5 Gösta Söderkvist Malmbergets AIF 5 - 0 Hudiksvall 1961-02-05. Final Norrländska
4 Åke Ohlsson BK Winter KO Hudiksvall 1961-02-05 1/2 Norrländska
3 Ivar Undal BK Pugilist, NOR 1 - 2 Östersund 1960-11-23
2 Sören Eriksson BK Köping 1 - 2 Stockholm 1959-12-27 1/8 JSM
1 Börje Norell Sundsvalls BK 2 - 1 Östersund 1958-12-14
Sammanfattande statistik

1961, 1967-1968 Norrlandsmästare.
1965 Silver Norrländska. 
1967 Distriktsmästare Jämtland/Härjedalen. 


Tränare och allt-i-allo för klubben under många år.