Nils-Erik Rosén

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1946-01-10
Död: 2016-01-13
Klubb: Kalmar BK
SM: 1972 SM-Guld (M), 1974-1975 SM-Guld (LT)
Landskamper: 22 (10-12)
Nordisk: 4 (1-3)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
124 Rauno Pellikainen FIN 0 - 3 Stockholm 1975-12-08 Landskamper 1975 SWE-FIN 6-4
123 Bengt Wiklund BK Masen 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
122 Håkan Bergman Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
121 Christer Bergkvist Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1975-04-06 SM 1975 1/4
120 Åke Johansson BK Falken 3 - 0 Borås 1975-03-21
119 Bengt Olle Nilsson (Carpenheim) BK Viljan/Skåne W TKO 3 Nässjö 1975-03-15 Småland-Skåne 6-4
118 T Richter [HUN] W 3 Göteborg 1975-02-11
117 Christer Backman Häljarps AIS 3 - 0 Kristianstad 1975-01-26
116 Torkild Sörensen Grenaa BK, DEN 2 - 1 Eksjö 1974-12-08
115 Pertti Kaijanlaakso FIN 0 - 5 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
114 Bengt Wiklund BK Masen 5 - 0 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
113 Åke Johansson BK Falken 5 - 0 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
112 Robert Andersson Hammarby IF 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
111 Sylvain Watbled FRA 1 - 2 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
110 Pertti Kaijanlaakso FIN 2 - 1 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
109 John Hansen IK Vigerslev, DEN 3 - 0 Malmö 1973-11-29
108 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Halmstad 1973-11-22
107 Cleve Sörensen DEN W TKO 2 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
106 Thomas Knutsson GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1973-11-08
105 Jörgen Lorensen Valby IK, DEN 3 - 0 Kalmar 1973-11-04 Kalmar BK 40 år
104 Thomas Knutsson GAK Enighet 3 - 0 Kristianstad 1973-10-13
103 Hannu Miettinen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
102 Branko Mikek Narva BK/ Stockholm W 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
101 Roland Ahlin Narva BK 1 - 4 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
100 Åke Eriksson BK Masen 5 - 0 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
99 Eddie Hayden IRL 2 - 1 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
98 Villy Thorén Enköpings BK 3 - 0 Haninge 1972-12-10
97 Jorma Taipale FIN 3 - 0 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
96 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Jönköping 1972-12-01
95 Constantin Cojocaru [ROM] 3 - 0 Göteborg 1972-11-28
94 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Oskarshamn 1972-11-24
93 Radoslav Zunjanin YUG 0 - 3 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
92 Jorma Taipale Helsingfors, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1972-11-06 Helsingfors-Stockholm 6-4
91 Sten Moritz GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5
90 Norman Skov Jensen IK Sport, DEN 2 - 1 Eksjö 1972-10-22
89 Gerd Czummes PSV, FRG W TKO 2 Kalmar 1972-10-21
88 Jan Axelsson BK Fighter W TKO 2 Lilla Edet 1972-10-15
87 Sten Moritz GAK Enighet 3 - 0 Osby 1972-10-04.
86 Bengt Karlsson (hbk) Hälsingborgs BK 3 - 0 Osby 1972-10-04
85 Reima Virtanen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1972-04-19 Landskamper 1972 SWE-FIN 3-7
84 Reima Virtanen FIN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1972-04-08 NM 1972 NM-final
83 Björn Edgar Johansen NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1972-04-07 NM 1972 1/2
82 Christer Cornbäck Djurgårdens IF 4 - 1 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
81 Per Martinsson Skoftebyns AIS W TKO 3 Landskrona 1972-03-26 SM 1972 1/2
80 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Eksjö 1972-03-12
79 Harry Översjöen NOR 3 - 0 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
78 Ove Thorbjörnsson Redbergslids BK 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20. Final Sydsvenska
77 Jan Axelsson BK Fighter 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20 1/2 Sydsvenska
76 Flemming Petersen BK Kvik, DEN 3 - 0 Korsör, DEN 1972-01-16
75 Branko Mikek Narva BK 2 - 1 Stockholm 1972-01-09
74 Janusz Kieldanowicz Gwardia Wroclaw, POL 3 - 0 Uddevalla 1972-01-07 SWE sel-GW 5-4
73 Jorma Taipale FIN 3 - 0 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
72 Branko Mikek Narva BK 1 - 2 Eksjö 1971-11-28
71 Horst Klose Weser/Ems, FRG 1 - 2 Kristianstad 1971-11-26 Skåne-Weser/Ems 3-8
70 Ejner Bach Nielsen DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
69 Pertti Kaijanlaakso FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1971-01-15 Landskamper 1971 SWE-FIN 4-6
68 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Trollhättan 1971-01-06
67 Peter Kirkov BUL 2 - 1 Stockholm 1970-11-29 Landskamper 1970 SWE-BUL 5-5
66 Wagn Nörgaard DEN 1 - 2 Roskilde, DEN 1970-11-15 Landskamper 1970 SWE-DEN 4-6
65 Sten Moritz GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Nässjö 1970-10-18 Småland-Skåne 5-5
64 Jörgen Tärnblom Enköpings BK /Pressen 3 - 0 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
63 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Surahammar 1970-08-28
62 Thomas Svensson Skuru IK L KO Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
61 Claes Holmberg Oskarshamns BK 5 - 0 Växjö 1970-02-01. Final DM-Småland
60 Rune Johansson Värnamo BK KO 1 Växjö 1970-02-01 1/2 DM-Småland
59 Mikko Saarinen FIN 2 - 1 Stockholm 1970-01-25 Landskamper 1970 SWE-FIN 7-3
58 Bertil Zell Alingsås BK W TKO 3 Eksjö 1970-01-18 Final Sydsvenska
57 Wolfgang Krenz HBC Heros, FRG 2 - 1 Stockholm 1970-01-09 Narva jubileum
56 Jörgen Skovgaard IF 32 Glostrup, DEN 3 - 0 Halmstad 1970-01-06
55 Wilhelm Jörgensen Hilleröd SK, DEN KO 1 Hilleröd, DEN 1969-12-28
54 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 3 - 0 Säffle 1969-12-21
53 Per Martinsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Trollhättan 1969-12-12
52 Christer Ottosson GAK Enighet 0 - 3 Landskrona 1969-12-05
51 Roland Ahlin Narva BK 5 - 0 Katrineholm 1969-12-04
50 Zdzislaw Filipiak POL 2 - 1 Stockholm 1969-11-30 Landskamper 1969 SWE-POL 3-7
49 Christer Ottosson GAK Enighet /Skåne 0 - 3 Kristianstad 1969-11-23 Skåne-Småland 5-5
48 Björn Skovgaard-Nielsen DEN 1 - 2 Århus, DEN 1969-11-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 3-7
47 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 4 - 1 Nyköping 1969-11-07
46 Bill Newton [ENG] 3 - 0 Uddevalla 1969-11-02
45 Sten Moritz GAK Enighet 3 - 0 Halmstad 1969-10-30
44 Sten Moritz GAK Enighet 3 - 0 Osby 1969-10-26
43 Hans Fäldt BK 30 W Dsq 3 Oskarshamn 1969-10-24
42 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 5 - 0 Sandviken 1969-10-19
41 Christer Cornbäck Redbergslids BK 1 - 2 Kalmar 1969-10-11
40 Christer Cornbäck Redbergslids BK /Pressen 0 - 5 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
39 Henri Moreau FRA 0 - 3 Royan, FRA 1969-06-21 Landskamper 1969 SWE-FRA 2-8
38 Reima Virtanen FIN 0 - 3 Oslo, NOR 1969-03-23 NM 1969 1/2
37 Tage Nielsen DEN 1 - 2 Malmö 1969-03-16 Landskamper 1969 SWE-DEN 2-8
36 Branko Mikek Narva BK 0 - 5 Stockholm 1969-02-25 SM 1969 SM-final
35 Eduard Davidovitj Skuru IK 3 - 2 Stockholm 1969-02-24 SM 1969 1/2
34 Ulf Jönsson Landskrona BK 5 - 0 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/4
33 Sakari Sarin KoVo, FIN 3 - 0 Oskarshamn 1969-02-15
32 Sakari Sarin KoVo, FIN 3 - 0 Värnamo 1969-02-14 Värnamo 40 år
31 Aijeps Junjajev LAT 1 - 2 Stockholm 1969-02-09 Landskamper 1969 SWE-LAT 2-8
30 Jörgen Tärnblom Enköpings BK 1 - 2 Säffle 1969-01-19
29 Jörgen Skovgaard IF 32 Glostrup, DEN 0 - 3 Kalmar 1969-01-12
28 Kaj Aske Nielsen Köge ABK, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1968-12-01
27 Tage Nielsen DEN 1 - 2 Helsingör, DEN 1968-11-15 Landskamper 1968 SWE-DEN 4-6
26 Roger Olsson (rbk) Redbergslids BK 3 - 0 Kalmar 1968-11-09
25 Gert Mielke Eskilstuna BK /Pressen 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
24 Gert Mielke Eskilstuna BK 2 - 1 Oskarshamn 1968-10-04
23 Gert Stetter BK Amatör W TKO 2 Trelleborg 1968-03-24
22 Jan R Petersen DEN-jun 3 - 0 Kalmar 1968-03-17 (j) SWE-DEN 6-4
21 Seppo Nurmi FIN-jun 3 - 0 Kokkola, FIN 1968-01-28 (j) SWE-FIN 4-5
20 Edo Kunst BK Värend W 3 Värnamo 1968-01-14 Final DM-Småland
19 Kent Bertling BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1967-12-29 JSM-final
18 Tommy Andersson Säffle BK 5 - 0 Stockholm 1967-12-28 1/2 JSM
17 Mats Bång BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1967-12-27 1/4 JSM
16 Jan Pedersen IK 99, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1967-12-10
15 Bo Hofstam BK 30 3 - 0 Nybro 1967-12-08
14 Hans Fäldt BK 30 Motala 5 - 0 Mjölby 1967-11-26
13 Viden Stephanovic Hälsingborgs BK W 3 Landskrona 1967-11-24
12 Lothar Murach Lippe-Detwold, FRG 2 - 1 Kalmar 1967-10-29
11 Tommy Lundberg Piteå IF 2 - 3 Stockholm 1966-12-28 1/4 JSM
10 Lars Åke Svensson Söders BK 3 - 0 Växjö 1966-12-04
9 Bo Hofstam BK 30 Motala 3 - 0 Kalmar 1966-11-27
8 Lars Nilsson (obk) Oskarshamns BK L Dsq 3 Oskarshamn 1966-11-05
7 W Baumgärtner SV Polizei Berlin, FRG 3 - 0 Kalmar 1966-10-23
6 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Kalmar 1966-01-23
5 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1966-01-14
4 Peter Jürgens Oskarshamns BK 3 - 0 Kalmar 1965-12-12
3 Alf Adolfsson Oskarshamns BK 2 - 1 Kalmar 1965-11-06
2 Leif Höglund IF Linnéa 3 - 0 Oskarshamn 1965-10-11
1 Wolfhardt Jirku Värnamo BK 3 - 0 Oskarshamn 1965-01-17 Final DM-Småland (j)
Sammanfattande statistik

"Släggan".
Stor Grabb nr 89.
1965 Distriktsmästare Småland (j). 
1967 Svensk juniormästare (M).
1968, 1970 Distriktsmästare Småland.
1969, 1973 SM-Silver. 
1972 NM-Silver.
1970, 1972 Sydsvensk mästare. 


Anmärkningsvärt: 1972-11-06 vs Jorma Taipale - rond tre varade bara i två minuter. 


Litteratur Franzén, Christer, Kalmar Boxningsklubb 1929-2010. Nomen 2011.