Alf Risberg

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1938-03-20
Död: 1988-07-24
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
47 Hans Gulbrandsen B-30, NOR 0 - 3 Sundsvall 1963-12-09
46 Alfred Wally Steyer, AUT L 3 Göteborg 1963-10-25
45 Kjell Holm (lm) Avesta AIK 3 - 0 Avesta 1963-10-20
44 Esa Luokkala ToPy, FIN 2 - 1 Luleå 1962-11-25
43 Pekka Lauhakari [FIN] W Dsq 3 Stockholm 1962-11-09
42 Jens Winther Aalborg, DEN W TKO 3 Stockholm 1962-10-26 Stockholm-Aalborg 5-5
41 Branko Mikek Djurgårdens IF 0 - 3 Lidköping 1962-10-19
40 Charles Townsend US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1962-10-12 Stockholm-US Army 5-5
39 Günther Koch [FRG] L 3 Göteborg 1962-01-06
38 Franz Koschina AUT 2 - 1 Stockholm 1961-12-01 Landskamper 1961 SWE-AUT 3-7
37 Achton Mikkelsen DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1961-11-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 4-6
36 Kjell Lindblad BK Viljan 2 - 1 Malmö 1961-11-02
35 Torsten Sjödahl Värnamo BK 1 - 2 Göteborg 1961-10-18
34 Günther Wensierski [GDR] W TKO 2 Stockholm 1961-10-13
33 Marton Varro BK Masen 0 - 3 Avesta 1961-10-08
32 Georg Karlsson Upsala IF W TKO Uppsala 1961-09-08
31 Rudi Kairiis DEN-B L TKO 1 Halmstad 1960-03-20 SWE B-DEN B 4-6
30 Ingemar Johansson (lm) Djurgårdens IF 0 - 3 Göteborg 1960-03-02 SM 1960 1/4
29 Marton Varro BK Masen 0 - 3 Karlskoga 1960-02-14 1/2 Mellansvenska
28 Johnny Romsaas NOR 1 - 3 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR 5-5
27 Peter Pavlin Zagreb, YUG W TKO 2 Stockholm 1960-01-22 Stockholm-Zagreb 8-2
26 Ingemar Johansson (lm) Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1960-01-08 Final DM-Stockholm
25 Sven-Olof Jonsson Redbergslids BK /Göteborg KO 1 Göteborg 1960-01-06 Göteborg-Stockholm 2-7
24 Leo Saloranta FIN 0 - 3 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
23 Peter Frohm Redbergslids BK L TKO 3 Göteborg 1959-10-21
22 Bengt Hansson Landala AK/ Landsorten 3 - 0 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
21 Jan Westling BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1959-01-09 Final DM-Stockholm
20 Detlef Büchsenschuss ASK Vorwärts, GDR L TKO Malmö 1958-11-07
19 Helge Lundin BK Masen 0 - 3 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/4
18 B Lister Royal Air Force, ENG 0 - 3 Halmstad 1958-02-16
17 Henning Knudsen AK Rolf, DEN 3 - 0 Karlskrona 1958-02-14
16 Karl Bergström IF Linnéa L TKO Stockholm 1958-01-13 Final DM-Stockholm
15 Lars Sandmark Hässleholms BK KO 2 Helsingborg 1957-11-29
14 Birger Gustavsson BK 1925 0 - 3 Västerås 1957-11-28
13 Bo Fransson Narva BK W TKO 1 Stockholm 1957-11-24 JSM-final
12 Bertil Holgersson Alvesta BC W TKO 3 Stockholm 1957-11-22 1/2 JSM
11 Kjell Karlsson (lw) Haga AK/Göteborg KO 2 Göteborg 1957-10-10 (j) Göteborg-Stockholm 6-4
10 Boyne Berglund Redbergslids BK /Göteborg 2 - 1 Stockholm 1957-09-20 (j) Stockholm-Göteborg 6-4
9 Zandor Papp BK Värend 1 - 2 Linköping 1957-02-02
8 Karl Bergström IF Linnéa L TKO 2 Stockholm 1957-01-11 Final DM-Stockholm
7 Hans Hellqvist IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1957-01-10 1/2 DM-Stockholm
6 Kjell Lundell BK Kelly 0 - 3 Stockholm 1956-12-30 1/2 JSM
5 Sven Hallén Sundsvalls BK L TKO 3 Östersund 1956-12-09
4 Leif Hvalby IF Örnulf, NOR L 3 Oslo, NOR 1956-11-23
3 Bengt Granberg Solna BK 2 - 1 Stockholm 1956-01-27
2 Börje Jedholt Nacka BK L 3 Stockholm 1956-01-12 1/4 DM-Stockholm
1 Kurt Hjelm Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1955-12-27 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1957 Svensk juniormästare (LM).
1959 Distriktsmästare Stockholm.