Ernst Mathisen

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1943-01-24
Död:
Klubb: Eskilstuna BK
SM: 1966, 1970 SM-Guld
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
54 Bengt Wiklund BK Masen 1 - 4 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/4
53 E Karlin [FRG] 3 - 0 Uddevalla 1970-11-08
52 F O Rave Royal Army, UK W TKO 1 Vänersborg 1970-10-11
51 Tony Deans Royal Air Force, UK 4 - 1 Eskilstuna 1970-10-09
50 Jan-Olof Öster BK Akilles /Landslaget 0 - 3 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
49 Jan-Olof Öster BK Akilles 3 - 2 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
48 Åke Andersson Hammarby IF 4 - 1 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
47 Bengt Widell Majornas BK KO 2 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
46 Wagn Nörgaard Lindholm BK, DEN 3 - 0 Östersund 1969-12-13
45 Rainer Waltzberg Narva BK W TKO 1 Katrineholm 1969-12-04
44 Kalevi Takala TVS, FIN 1 - 4 Eskilstuna 1969-11-23
43 Jack Scott Royal Army, UK 3 - 0 Uddevalla 1969-11-02
42 Jack Scott Royal Army, UK 1 - 2 Lidköping 1969-10-31
41 Jan-Olof Öster BK Akilles 2 - 3 Katrineholm 1969-10-23
40 Uwe Siemering [FRG] L 3 Helsingborg 1969-10-19
39 Bo Lundberg BK Björnen KO 3 Eskilstuna 1969-10-12
38 Jan-Olof Öster BK Akilles/ Pressen 2 - 3 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
37 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 0 - 3 Uppsala 1969-03-28
36 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Stockholm 1969-03-14
35 Jan-Olof Öster BK Akilles 2 - 3 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/2
34 Jan-Olof Öster BK Akilles /Landslaget 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
33 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 4 - 1 Eskilstuna 1968-10-11
32 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 0 - 5 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 1/2
31 Uno Adolfsson Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/4
30 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 4 - 1 Eskilstuna 1968-02-02
29 Kurt Hansen (t) [DEN] W TKO 1 Halmstad 1968-01-06
28 Leif Jensen [DEN] 3 - 0 Oskarshamn 1967-12-10
27 Ralf Jensen DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
26 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1967-11-10
25 Rolf Paulsson BK Köping 2 - 3 Köping 1967-10-29
24 Hamit Deniz Djurgårdens IF 5 - 0 Oxelösund 1967-10-06
23 Bo Lundberg Piteå IF/ Landslaget W TKO 3 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
22 Ralf Jensen IF Sparta, DEN L TKO Kristianstad 1967-01-15
21 Sten Moritz GAK Enighet W TKO 1 Landskrona 1966-12-16
20 Sören Nielsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
19 Ralf Jensen IF Sparta, DEN 3 - 0 Vänersborg 1966-10-28
18 Rolf Paulsson BK Köping/ Pressen W 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
17 Sören Lundberg BK Akilles W TKO Eskilstuna 1966-10-14
16 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1966-09-29
15 Kurt Skavaas NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
14 Sören Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
13 Tor Mathisen Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
12 Sten Moritz GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
11 Hans Fäldt BK 30 W TKO 2 Stockholm 1966-01-27 Final Mellansvenska
10 Teofil Pollex BK Köping 1 - 2 Jönköping 1966-01-23
9 T Karlsson (lt) Upsala IF 5 - 0 Eskilstuna 1966-01-14
8 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1966-01-06
7 Hans Thomsén Hisingens BK L KO 3 Göteborg 1965-11-02
6 Veit Burman BK Älgen KO 3 Östersund 1965-10-17
5 Hans Rask Fagersta BK 3 - 0 Fagersta 1965-04-14
4 Kennerth Wiberg Eksjö ABK L KO 1 Stockholm 1964-12-28 JSM-final
3 Gunnar Olsson (t) Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1964-12-27 1/2 JSM
2 Rolf Ihrsén Enköpings BK W TKO 3 Enköping 1964-10-29
1 Bo Granholm Enköpings BK 3 - 0 Hallstahammar 1964-03-15
Sammanfattande statistik

Född i Norge. Började boxas 1964.
1964 JSM-Silver.
1966 Mellansvensk mästare.


SM-finalen 1966 mot broder Tor var uppgjord i förväg bröder emellan. 


Även handboll.