Ernst Mathisen

Vikt: Lätt tungvikt
Född: 1943-01-24
Död:
Klubb: Eskilstuna BK
SM: 1966, 1970 SM-Guld
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
82 Bengt Wiklund BK Masen 1 - 4 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/4
81 Gunnar Pinaitis Eksjö ABK 5 - 0 Eskilstuna 1970-12-06
80 Kalevi Takala Porin Tarmo, FIN 1 - 2 Umeå 1970-11-20
79 E Karlin [FRG] 3 - 0 Uddevalla 1970-11-08
78 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN 1 - 2 Randers, DEN 1970-10-23
77 F O Rave Royal Army, UK W TKO 1 Vänersborg 1970-10-11
76 Tony Deans Royal Air Force, UK 4 - 1 Eskilstuna 1970-10-09
75 Jan-Olof Öster BK Akilles /Landslaget 0 - 3 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
74 Jorma Väisänen KoVo, FIN L TKO 3 Surahammar 1970-08-28
73 Kalevi Takala TVS, FIN 1 - 2 Trondheim, NOR 1970-03-13
72 Jan-Olof Öster BK Akilles 3 - 2 Vänersborg 1970-02-24 SM 1970 SM-final
71 Åke Andersson Hammarby IF 4 - 1 Uddevalla 1970-02-23 SM 1970 1/2
70 Bengt Widell Majornas BK KO 2 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
69 Wagn Nörgaard Lindholm BK, DEN 2 - 1 Östersund 1969-12-12
68 Rainer Waltzberg Narva BK W TKO 1 Katrineholm 1969-12-04
67 Kjell Östhus BK Pugilist W TKO 2 Oslo, NOR 1969-11-27*
66 Kalevi Takala TVS, FIN 1 - 4 Eskilstuna 1969-11-23
65 Jack Scott Royal Army, UK 3 - 0 Uddevalla 1969-11-02
64 Jack Scott Royal Army, UK 1 - 2 Lidköping 1969-10-31
63 Jan-Olof Öster BK Akilles 2 - 3 Katrineholm 1969-10-23
62 Uwe Siemering [FRG] 1 - 2 Helsingborg 1969-10-19
61 Bo Lundberg BK Björnen KO 3 Eskilstuna 1969-10-12
60 Timo Vartiainen HeVo, FIN 3 - 0 Umeå 1969-09-25
59 Jan-Olof Öster BK Akilles/ Pressen 2 - 3 Trollhättan 1969-09-21 Landslaget-Pressen 6-4
58 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 0 - 3 Uppsala 1969-03-28
57 Branko Mikek Narva BK 0 - 3 Stockholm 1969-03-14
56 Jan-Olof Öster BK Akilles 2 - 3 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/2
55 Jan-Olof Öster BK Akilles /Landslaget 5 - 0 Östersund 1968-10-20 Landslaget-Pressen 8-2
54 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 4 - 1 Eskilstuna 1968-10-11
53 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 0 - 5 Stockholm 1968-02-21 SM 1968 1/2
52 Uno Adolfsson Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1968-02-20 SM 1968 1/4
51 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 3 - 0 Hallstahammar 1968-02-11
50 Nils-Olov Björklund Enköpings BK 4 - 1 Eskilstuna 1968-02-02
49 Kurt Hansen (t) [DEN] W TKO 1 Halmstad 1968-01-06
48 Leif Jensen [DEN] 3 - 0 Oskarshamn 1967-12-10
47 Max Kullberg KoVo, FIN W TKO 2 Katrineholm 1967-12-08
46 Urho Harjula Helsingfors, FIN W TKO 2 Eskilstuna 1967-11-26 Eskilstuna BK-Helsingfors 4-6
45 Ralf Jensen DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1967-11-24 Landskamper 1967 SWE-DEN 3-7
44 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1967-11-10
43 Sten Moritz GAK Enighet KO 2 Oskarshamn 1967-11-05
42 Rolf Paulsson BK Köping 2 - 3 Köping 1967-10-29
41 Rolf Paulsson BK Köping 5 - 0 Eskilstuna 1967-10-13
40 Hamit Deniz Djurgårdens IF 5 - 0 Oxelösund 1967-10-06
39 Bo Lundberg Piteå IF/ Landslaget W TKO 3 Kristianstad 1967-10-01 Landslaget-Pressen 5-5
38 H Wick [FRG] 0 - 3 Uddevalla 1967-01-22
37 Ralf Jensen IF Sparta, DEN L TKO Kristianstad 1967-01-15
36 L Kankowski [POL] 0 - 3 Jönköping 1967-01-13
35 Sten Moritz GAK Enighet W TKO 1 Landskrona 1966-12-16
34 Wagn Nörgaard Lindholm BK, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1966-12-11 Aalborg-Stockholm 9-1
33 Bengt Lundberg Tidaholms BK W TKO 2 Eskilstuna 1966-11-25
32 Sören Nielsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1966-11-18 Landskamper 1966 SWE-DEN 3-7
31 Ralf Jensen IF Sparta, DEN 3 - 0 Vänersborg 1966-10-28
30 Bengt Lundberg Tidaholms BK 3 - 0 Lidköping 1966-10-21
29 Rolf Paulsson BK Köping/ Pressen W 3 Jönköping 1966-10-16 Landslaget-Pressen 10-0
28 Sören Lundberg BK Akilles W TKO Eskilstuna 1966-10-14
27 G Drafs [FRG] W TKO 1 Malmö 1966-09-30
26 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1966-09-29
25 Kurt Skavaas NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1966-03-31 Landskamper 1966 SWE-NOR 6-4
24 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Landskrona 1966-03-24
23 Sören Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1966-03-20 Landskamper 1966 SWE-DEN 4-6
22 Tor Mathisen Eskilstuna BK 5 - 0 Stockholm 1966-02-22 SM 1966 SM-final
21 Sten Moritz GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1966-02-21 SM 1966 1/2
20 Kent Johnsson Mölndals BK W TKO 2 Degerfors 1966-02-06
19 Hans Fäldt BK 30 W TKO 2 Stockholm 1966-01-27 Final Mellansvenska
18 Teofil Pollex BK Köping 1 - 2 Jönköping 1966-01-23
17 T Karlsson (lt) Upsala IF 5 - 0 Eskilstuna 1966-01-14
16 Hans Thomsén Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1966-01-06
15 Kaj Karlsson BK 30 Motala W TKO 3 Örebro 1965-12-03
14 Hans Thomsén Hisingens BK L KO 3 Göteborg 1965-11-02
13 Veit Burman BK Älgen KO 3 Östersund 1965-10-17
12 Hans Rask Fagersta BK 3 - 0 Fagersta 1965-04-14
11 Lennart Lundell Stockholms AIF KO 2 Linköping 1965-03-12
10 Leif Hansson Hälsingborgs BS 0 - 3 Svalöv 1965-02-14
9 Jan Eliassen IF Örnulf, NOR 5 - 0 Eskilstuna 1965-01-22
8 Kennerth Wiberg Eksjö ABK L KO 1 Stockholm 1964-12-28 JSM-final
7 Gunnar Olsson (t) Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1964-12-27 1/2 JSM
6 Hans Jörgen Jakobsen IF Sparta, DEN L KO 1 Köpenhamn, DEN 1964-12-19
5 Lars Svensson (lt) BK Vantör 2 - 3 Eskilstuna 1964-11-13
4 Göte Lundell BK Akilles 5 - 0 Katrineholm 1964-11-06
3 Rolf Ihrsén Enköpings BK W TKO 3 Enköping 1964-10-29
2 Bo Granholm Enköpings BK 3 - 0 Hallstahammar 1964-03-15
1 Nils-Erik Johnsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1964-03-08
Sammanfattande statistik

Född i Norge. Började boxas 1964.
1964 JSM-Silver.
1966 Mellansvensk mästare.


SM-finalen 1966 mot broder Tor var uppgjord i förväg bröder emellan. 


Även handboll.