Lumumba Nokrach

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1962-03-27
Död:
Klubb: Västra Frölunda (Göteborg), Majornas BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
48 Staffan Persson GAK Enighet 0 - 5 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
47 J Varheghi Dukla Prag, TCH 0 - 3 Malmö 1984-02-01
46 Mark Harrison USA 1 - 2 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
45 Joni Nyman Porin NMKY, FIN 1 - 4 Solna 1984-01-07 1/4 SBO
44 Leif Altonen BK Örnen 0 - 3 Lilla Edet 1983-10-02 Final Fighter Cup
43 Peter Johansson BK Winter 2 - 1 Skellefteå 1983-09-24
42 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
41 Conny Olausson Arvika BS 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
40 Danilo Manojlovic Norsborgs AIK KO 1 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
39 Orrie Jones ENG L TKO 3 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
38 Mark Brown USA 3 - 0 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
37 Topi Mikkola TUL/FIN L KO 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
36 Vojciech Zuzlinski [POL] W TKO 2 Göteborg 1982-12-28
35 Stefan Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1982-12-06
34 Sören Blomkvist Säffle BK 2 - 1 Kil 1981-12-29
33 Herbert Olofsson Nässjö BK 3 - 0 Göteborg 1981-12-28
32 Kurt Waltersson BK Akilles KO 2 Norrköping 1981-12-15
31 Dennis Milton Team New York, USA L TKO 3 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
30 Vesa Koskela Olofströms BC L TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
29 Kent Andersson BK 1925 5 - 0 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/8
28 Lars Hoffsten BK Falken 2 - 1 Borlänge 1981-03-09
27 Håkan Sindemark IF Linnéa 2 - 3 Göteborg 1980-12-29
26 Anastasios Fotiadis Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1980-12-08 JSM-final
25 Håkan Sindemark IF Linnéa 4 - 1 Stockholm 1980-12-06 1/2 JSM
24 Tommy Pramås Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1980-04-15 SUM-final
23 Yilmaz Yaman Botkyrka BK 4 - 1 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
22 Ennio Carinci BK Akilles 3 - 0 Linköping 1980-02-28
21 Stefan Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Älmhult 1980-02-10
20 Bengt Öqvist IK Ymer 5 - 0 Göteborg 1980-01-14
19 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 3 Ystad 1980-01-06
18 Stefan Bengtsson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1979-11-22
17 Tommy Pramås Hisingens BK 2 - 3 Göteborg 1979-09-17
16 Sören Jensen (lw) Rödovre BK, DEN 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
15 Carino Malmros Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1979-04-09
14 Ulf Samils Botkyrka BK 1 - 4 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
13 Bo Hammarstedt Nyköpings BS KO 1 Stockholm 1979-03-04 1/4 SUM
12 Anders Wibron Sundsvalls BK 4 - 1 Stockholm 1979-03-04 1/8 SUM
11 Gert Krogh Lindholm BK, DEN L 3 Aalborg, DEN 1979-02-04
10 Torben Pedersen (w) Lindholm BK, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1978-12-??
9 Robert Strandberg Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1978-11-26. Final Göteborg Open (j)
8 Peter Wendesten Hisingens BK 5 - 0 Göteborg 1978-11-26 1/2 Göteborg Open (j)
7 Andreas Hulander KK All Round 0 - 3 Lidköping 1978-11-05
6 Leif Birkbak Thomsen BK Pugilist, DEN W TKO 1 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
5 Lars Westman (m) Narva BK 3 - 2 Stockholm 1978-04-08 SUM
4 Johnny Krabbe Hisingens BK 1 - 2 Säffle 1978-02-05
3 Hans Karlsson BK dacke 1 - 2 Halmstad 1978-01-06 1/2 Nybörjarturnering
2 Johnny Krabbe Hisingens BK 2 - 3 Göteborg 1977-10-05
1 Peter Norén Majornas BK 1 - 4 Göteborg 1977-10-04
Sammanfattande statistik
1980 JSM-Guld, 1983 SM-Silver.
Brukar benämnas Nochrach i referat och resultatbörser.