Lumumba Nokrach

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1962-03-27
Död:
Klubb: Västra Frölunda BK (Göteborg), Majornas BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
56 Staffan Persson GAK Enighet 0 - 5 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
55 J Varheghi Dukla Prag, TCH 0 - 3 Malmö 1984-02-01
54 Mark Harrison USA 1 - 2 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
53 Joni Nyman Porin NMKY, FIN 1 - 4 Solna 1984-01-07 1/4 SBO
52 Leif Altonen BK Örnen 0 - 3 Lilla Edet 1983-10-02 Final Fighter Cup
51 Peter Johansson BK Winter 2 - 1 Skellefteå 1983-09-24
50 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
49 Conny Olausson Arvika BS 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
48 Danilo Manojlovic Norsborgs AIK KO 1 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
47 Orrie Jones ENG L TKO 3 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
46 Mark Brown USA 3 - 0 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
45 Topi Mikkola TUL/FIN L KO 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
44 Vojciech Zuzlinski [POL] W TKO 2 Göteborg 1982-12-28
43 Stefan Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Malmö 1982-12-06
42 Sören Blomqvist IF Linnéa 2 - 1 Säffle 1982-11-19
41 Sören Blomqvist Säffle BK 2 - 1 Kil 1981-12-29
40 Herbert Olofsson Nässjö BK 3 - 0 Göteborg 1981-12-28
39 Kurt Waltersson BK Akilles KO 2 Norrköping 1981-12-15
38 Dennis Milton Team New York, USA L TKO 3 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
37 Vesa Koskela Olofströms BC L TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
36 Kent Andersson BK 1925 5 - 0 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/8
35 Lars Hoffsten BK Falken 2 - 1 Borlänge 1981-03-09
34 Björn Olsson BK Falken W Dsq 3 Göteborg 1981-02-08 Final Göteborg BC
33 Kent Andersson BK 1925 5 - 0 Göteborg 1981-02-07 1/2 Göteborg BC
32 Håkan Sindemark IF Linnéa 2 - 3 Göteborg 1980-12-29
31 Anastasios Fotiadis Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1980-12-08 JSM-final
30 Håkan Sindemark IF Linnéa 4 - 1 Stockholm 1980-12-06 1/2 JSM
29 Tommy Pramås Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1980-04-15 SUM-final
28 Yilmaz Yaman Botkyrka BK 4 - 1 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
27 Ennio Carinci BK Akilles 3 - 0 Linköping 1980-02-28
26 Stefan Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Älmhult 1980-02-10
25 Bengt Öqvist IK Ymer 5 - 0 Göteborg 1980-01-14
24 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 3 Ystad 1980-01-06
23 Stefan Bengtsson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1979-11-22
22 Stig Landgren Moss BK, NOR 1 - 2 Moss, MOR 1979-11-02
21 Jerry Bjelk Malmö BK 3 - 0 Malmö 1979-10-16
20 Tommy Pramås Hisingens BK 2 - 3 Göteborg 1979-09-17
19 Sören Jensen (lw) Rödovre BK, DEN 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
18 Carino Malmros Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1979-04-09
17 Ulf Samils Botkyrka BK 1 - 4 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
16 Bo Hammarstedt Nyköpings BS KO 1 Stockholm 1979-03-04 1/4 SUM
15 Anders Wibron Sundsvalls BK 4 - 1 Stockholm 1979-03-04 1/8 SUM
14 Gert Krogh Lindholm BK, DEN L 3 Aalborg, DEN 1979-02-04
13 Andreas Hulander KK All Round 1 - 2 Borås 1978-12-04
12 Torben Pedersen (w) Lindholm BK, DEN 1 - 2 Aalborg, DEN 1978-12-??
11 Robert Strandberg Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1978-11-26. Final Göteborg Open (j)
10 Peter Wendesten Hisingens BK 5 - 0 Göteborg 1978-11-26 1/2 Göteborg Open (j)
9 Andreas Hulander KK All Round 0 - 3 Lidköping 1978-11-05
8 Leif Birkbak Thomsen BK Pugilist, DEN W TKO 1 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
7 Lars Westman (m) Narva BK 3 - 2 Stockholm 1978-04-08 SUM
6 Bengt Öqvist IK Ymer 1 - 2 Borås 1978-03-30
5 Johnny Krabbe Hisingens BK 1 - 2 Säffle 1978-02-05
4 Hans Karlsson BK dacke 1 - 2 Halmstad 1978-01-06 1/2 Nybörjarturnering
3 Mikael Ungesson Majornas BK 0 - 3 Borås 1977-12-15
2 Johnny Krabbe Hisingens BK 2 - 3 Göteborg 1977-10-05
1 Peter Norén Majornas BK 1 - 4 Göteborg 1977-10-04
Sammanfattande statistik

1980 JSM-Guld. 
1983 SM-Silver.


Brukar benämnas Nochrach i referat och resultatbörser.