Conny Olausson

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1960-02-18
Död:
Klubb: Arvika Boxningssällskap, BK Kalule (Göteborg), Säffle BK
SM: -
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
53 Roberto Welin GAK Enighet L KO 2 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
52 Mosa Salif BK Falken 4 - 1 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
51 Kent Olausson Majornas BK KO 1 Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
50 Istvan Jacob BK Antares L TKO Karlstad 1988-04-01
49 Lasse Svensson Djurgårdens IF 0 - 5 Göteborg 1988-03-05 SM 1988 1/4
48 Timo Hirvikangas Angered BC 5 - 0 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
47 Roger Turner USA 0 - 3 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
46 Zamir Lovcalic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
45 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1987-04-04 1/2 Gee-Bee
44 Bård Trones SK Bergen Sparta, NOR 4 - 1 Helsingfors, FIN 1987-04-03 1/4 Gee-Bee
43 Mehmet Demirkapi TUR 2 - 1 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
42 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
41 Stefan Eriksson (w) Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
40 Steen Jörgensen [DEN] 4 - 1 Tönsberg, NOR 1986-12-06 Final Norway BC
39 Waldemar Gaska [POL] 5 - 0 Drammen, NOR 1986-12-05 1/2 Norway BC
38 Roberto Welin GAK Enighet 0 - 3 Lilla Edet 1986-10-05 Final Fighter Cup
37 Martin Kitel Häljarps AIS 0 - 5 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
36 Benny Wadell Timrå BK W TKO 3 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/8
35 Benny Wadell Timrå BK W TKO 2 Karlstad 1986-01-20
34 John Shaw [CAN] L KO 1 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
33 Joni Nyman FIN 0 - 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
32 Stefan Magnusson BK Fighter W TKO 2 Lilla Edet 1985-10-06 Final Fighter Cup
31 Mikael Asplund KK All Round W TKO 2 Lilla Edet 1985-10-05 1/2 Fighter Cup
30 Magnus Andersson IK Ymer 2 - 3 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
29 Mats Andersson (w) Nässjö BK 5 - 0 Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/8
28 Marcel Triplet USA L TKO 3 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
27 Jovan Crnokrak [YUG] 0 - 5 Stockholm 1985-01-12 1/4 SBO
26 Chris Blake ENG L KO 1 Tammerfors, FIN 1984-10-18 Tammer (prel)
25 Magnus Andersson IK Ymer L TKO 1 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup
24 Jyrki Eskelinen KaKu, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1984-04-13 1/4 GeeBee
23 Fritz Meradi [FRG] 3 - 0 Malmö 1984-03-26
22 Tommy Snare Hisingens BK 0 - 5 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
21 Oldrich Vohnout Dukla Prag, TCH 3 - 0 Varberg 1984-02-07
20 Alsa El Said [EGY] 3 - 0 Borås 1984-01-16
19 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 0 - 5 Solna 1984-01-08 1/2 SBO
18 Ilmari Ikonen KuKi, FIN 5 - 1 Solna 1984-01-07 1/4 SBO
17 Steen Jörgensen [DEN] 3 - 0 Göteborg 1983-12-28
16 Arto Juntto Haparanda BK W TKO 2 Umeå 1983-11-30
15 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 0 - 5 Katrineholm 1983-11-06
14 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK L TKO 3 Avesta 1983-10-08
13 Josef N'tuve Västra Frölunda FK 3 - 0 Göteborg 1983-09-15
12 Alper Güngör BK Kelly 3 - 0 Alingsås 1983-04-15
11 Peter Brask BK Masen 1 - 2 Degerfors 1983-03-20
10 Lumumba Nokrach Majornas BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
9 Frej Andersen BK Masen 3 - 2 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
8 Peter Johansson BK Winter 0 - 3 Kiruna 1983-02-20
7 Jimmy N'tuve Frölunda BK W Dsq 3 Göteborg 1983-01-22
6 Lars Lindebjerg [DEN] 0 - 3 Moss, NOR 1982-12-03 1/2 Norway BC
5 Stefan Fernström BK Örnen 2 - 1 Arvika 1982-10-24
4 Steve Strömblad Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1982-09-10
3 Håkan Sindemark Narva BK 0 - 5 Mölndal 1982-03-20
2 Lars Janedal Säffle BK 4 - 1 Säffle 1982-03-07
1 Tony Malmqvist Varbergs BK 5 - 0 Göteborg 1981-10-06
Sammanfattande statistik

1986 Guld Norway Box Cup.
1989 SM-Silver.