Conny Olausson

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1960-02-18
Död:
Klubb: Arvika Boxningssällskap, BK Kalule (Göteborg), Säffle BK
SM: -
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
57 Roberto Welin GAK Enighet L KO 2 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
56 Mosa Salif BK Falken 4 - 1 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
55 Kent Olausson Majornas BK KO 1 Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
54 Istvan Jacob BK Antares L TKO Karlstad 1988-04-01
53 Lasse Svensson Djurgårdens IF 0 - 5 Göteborg 1988-03-05 SM 1988 1/4
52 Timo Hirvikangas Angered BC 5 - 0 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
51 Roger Turner USA 0 - 3 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
50 Geir Hitland Bergen Sparta, NOR 0 - 5 Stockholm 1988-01-12 Final SBO
49 Steen Jörgensen SIK Fight, DEN 3 - 2 Stockholm 1988-01-11 1/2 SBO
48 Pauli Jyrkkänen Turun Teräs, FIN 5 - 0 Stockholm 1988-01-09 1/4 SBO
47 Zamir Lovcalic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
46 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1987-04-04 1/2 Gee-Bee
45 Bård Trones SK Bergen Sparta, NOR 4 - 1 Helsingfors, FIN 1987-04-03 1/4 Gee-Bee
44 Mehmet Demirkapi TUR 2 - 1 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
43 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
42 Stefan Eriksson (w) Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
41 Steen Jörgensen SIK Fight, DEN 4 - 1 Tönsberg, NOR 1986-12-06 Final Norway BC
40 Waldemar Gaska [POL] 5 - 0 Drammen, NOR 1986-12-05 1/2 Norway BC
39 Roberto Welin GAK Enighet 0 - 3 Lilla Edet 1986-10-05 Final Fighter Cup
38 Martin Kitel Häljarps AIS 0 - 5 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
37 Benny Wadell Timrå BK W TKO 3 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/8
36 Benny Wadell Timrå BK W TKO 2 Karlstad 1986-01-20
35 John Shaw [CAN] L KO 1 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
34 Joni Nyman FIN 0 - 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
33 Stefan Magnusson BK Fighter W TKO 2 Lilla Edet 1985-10-06 Final Fighter Cup
32 Mikael Asplund KK All Round W TKO 2 Lilla Edet 1985-10-05 1/2 Fighter Cup
31 Magnus Andersson IK Ymer 2 - 3 Malmö 1985-03-09 SM 1985 1/4
30 Mats Andersson (w) Nässjö BK 5 - 0 Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/8
29 Marcel Triplet USA L TKO 3 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
28 Jovan Crnokrak [YUG] 0 - 5 Stockholm 1985-01-12 1/4 SBO
27 Chris Blake ENG L KO 1 Tammerfors, FIN 1984-10-18 Tammer (prel)
26 Magnus Andersson IK Ymer L TKO 1 Lilla Edet 1984-10-07 Final Fighter Cup
25 Jyrki Eskelinen KaKu, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1984-04-13 1/4 GeeBee
24 Fritz Meradi [FRG] 3 - 0 Malmö 1984-03-26
23 Tommy Snare Hisingens BK 0 - 5 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
22 Oldrich Vohnout Dukla Prag, TCH 3 - 0 Varberg 1984-02-07
21 Alsa El Said [EGY] 3 - 0 Borås 1984-01-16
20 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 0 - 5 Solna 1984-01-08 1/2 SBO
19 Ilmari Ikonen KuKi, FIN 5 - 1 Solna 1984-01-07 1/4 SBO
18 Steen Jörgensen SIK Fight, DEN 3 - 0 Göteborg 1983-12-28
17 Arto Juntto Haparanda BK W TKO 2 Umeå 1983-11-30
16 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 0 - 5 Katrineholm 1983-11-06
15 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK L TKO 3 Avesta 1983-10-08
14 Josef N'tuve Västra Frölunda FK 3 - 0 Göteborg 1983-09-15
13 Alper Güngör BK Kelly 3 - 0 Alingsås 1983-04-15
12 Peter Brask BK Masen 1 - 2 Degerfors 1983-03-20
11 Lumumba Nokrach Majornas BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
10 Frej Andersen BK Masen 3 - 2 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
9 Peter Johansson BK Winter 0 - 3 Kiruna 1983-02-20
8 Jimmy N'tuve Frölunda BK W Dsq 3 Göteborg 1983-01-22
7 Anders Wolmsjö KK All Round 2 - 1 Lidköping 1982-12-11
6 Lars Lindebjerg [DEN] 0 - 3 Moss, NOR 1982-12-03 1/2 Norway BC
5 Stefan Fernström BK Örnen 2 - 1 Arvika 1982-10-24
4 Steve Strömblad Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1982-09-10
3 Håkan Sindemark Narva BK 0 - 5 Mölndal 1982-03-20
2 Lars Janedal Säffle BK 4 - 1 Säffle 1982-03-07
1 Tony Malmqvist Varbergs BK 5 - 0 Göteborg 1981-10-06
Sammanfattande statistik

1986 Guld Norway Box Cup.
1989 SM-Silver.