Per Gunnarsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1950-09-04
Död:
Klubb: Värnamo BK
SM: 1973-1974 SM-Guld (B)
Landskamper: 12 (4-8)
Nordisk: 3 (2-1); NM-Guld 1974
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
82 Tommy Johansson BK Örnen L KO 3 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
81 Enoch Ablohr IF Linnéa 5 - 0 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
80 Berndt Karlsson Eksjö ABK 3 - 0 Nybro 1978-01-22 Final Småland Open
79 Berndt Karlsson Eksjö ABK 3 - 0 Värnamo 1977-12-15
78 Christian Christiansen (b) DEN 1 - 2 Oslo, NOR 1976-03-27 NM 1976 1/2
77 Poul Erik Petersen Gladsaxe BK, DEN 3 - 0 Malmö 1976-01-14
76 Christer Carlsson Haninge BK 1 - 4 Stockholm 1975-04-08. SM 1975 SM-final
75 Bernt Olsson BK Falken 5 - 0 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 1/2
74 Lennart Georgsson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/4
73 Lennart Georgsson GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Nässjö 1975-03-15 Småland-Skåne 6-4
72 Józef Witek Gwardia Wroclaw, POL L 3 Uddevalla 1975-02-23 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
71 Terry Laitala GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1975-02-19
70 Mariano Rodriguez ESP 0 - 1 Stockholm 1975-01-27 Landskamper 1975 SWE-ESP 4-6
69 Adrian Moraru Redbergslids BK 2 - 1 Göteborg 1975-01-14
68 Sven Öling FIN 0 - 3 Stockholm 1974-11-29 Landskamper 1974 SWE-FIN 4-6
67 Bo Nilsson Majornas BK 3 - 0 Värnamo 1974-11-24
66 Sven Öling FIN 4 - 1 Stockholm 1974-03-25 NM 1974 NM-final
65 Christian Christiansen (b) DEN 4 - 1 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
64 Adrian Moraru Redbergslids BK 3 - 2 Vänersborg 1974-03-05 SM 1974 SM-final
63 Martti Viinikka Skuru IK W TKO 3 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/2
62 Gabriel Lamperti FRA L TKO 3 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
61 Palle Larsen A.Olympia, DEN 3 - 0 Värnamo 1973-12-02
60 Kurt Jörgensen (b) Bispebjerg BK, DEN 3 - 0 Malmö 1973-11-29
59 Ole Maibom DEN 0 - 3 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
58 Bernt Olsson BK Falken 3 - 0 Norrköping 1973-11-15
57 Christer Carlsson Haninge BK/ Stockholm 2 - 1 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
56 Åke Olofsson Motala BK/Pressen 5 - 0 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
55 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 2 - 1 Kristianstad 1973-10-13
54 Jens Erik Groth DEN 3 - 0 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
53 Christer Carlsson Haninge BK/Stockholm L 3 Eksjö 1973-03-18 Småland-Stockholm 4-6
52 Lauri Pastuhov Enköpings BK 5 - 0 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
51 Bo Nilsson Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/2
50 Michael Dowling IRL L TKO 2 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
49 Sven Öling FIN L TKO 2 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
48 Terry Laitala BK Primo 3 - 0 Malmö 1972-11-30
47 Ole Maibom Fåborg ABK, DEN 0 - 3 Säffle 1972-11-25
46 Dragan Micovic YUG L TKO 2 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
45 Paul Nyman Kristianstads BK/Skåne 3 - 0 Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5
44 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Osby 1972-10-04
43 Bo Nilsson Majornas BK/Pressen 5 - 0 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
42 Stig Kjeldsberg NOR 0 - 3 Stockholm 1972-03-10 Landskamper 1972 SWE-NOR 4-6
41 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Lilla Edet 1972-02-20 Final Sydsvenska
40 Kåre Stridh Eksjö ABK 5 - 0 Nässjö 1972-01-30. Final Småland Open
39 Karl Otto Ottosson Eksjö ABK 5 - 0 Nässjö 1972-01-30 1/2 Småland Open
38 Bernd Oestrich [FRG] 3 - 0 Halmstad 1972-01-06
37 Jukka Lappalainen FIN 2 - 1 Stockholm 1971-12-05 Landskamper 1971 SWE-FIN 7-3
36 Jens Meldgaard DEN 3 - 0 Aarhus, DEN 1971-11-21 Landskamper 1971 SWE-DEN 2-8
35 Richard Bergmann NOR 3 - 0 Trollhättan 1971-04-22 Landskamper 1971 SWE-NOR 7-3
34 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1971-04-06 SM 1971 SM-final
33 Åke Olofsson BK 30 5 - 0 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
32 Carl Johan Jörgensen DEN-jun 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1971-03-28 (j) SWE-DEN 6-4
31 Kåre Stridh Eksjö ABK 5 - 0 Värnamo 1971-02-28. Final Sydsvenska
30 Åke Olofsson Eksjö ABK 5 - 0 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
29 Veine Karlsson Eksjö ABK 3 - 0 Nybro 1971-02-14 Final DM-Småland
28 Åke Olofsson BK 30 Motala 2 - 1 Linköping 1971-02-12
27 Åke Olofsson BK 30 Motala 2 - 1 Skövde 1971-01-28
26 Dorde Simic Skövde AIK 3 - 0 Värnamo 1971-01-22
25 Heikki Vilander FIN-jun 2 - 1 Stockholm 1971-01-15 (j) SWE-FIN 7-3
24 Sandor Pergel Nyköpings BS 5 - 0 Nyköping 1970-12-04
23 Åke Olofsson BK 30 Motala 1 - 2 Sibbhult 1970-11-15
22 Sandor Pergel Nyköpings BS 3 - 0 Värnamo 1970-11-06
21 Pauli Kemppainen Kristianstads BK/Skåne 0 - 3 Nässjö 1970-10-18 Småland-Skåne 5-5
20 Sigvard Roshag BK Falken/Landslaget 2 - 1 Helsingborg 1970-10-01 Landslaget-Pressen 8-2
19 Karsten Jörgensen DEN-jun 0 - 3 Oskarshamn 1970-03-22 (j) SWE-DEN 5-5
18 Lennart Börjesson Redbergslids BK W TKO Värnamo 1970-03-13
17 Kåre Stridh Eksjö ABK 5 - 0 Växjö 1970-02-01 Final DM Småland
16 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1969-12-29 JSM-final
15 Åke Olofsson BK 30 Motala 0 - 3 Oskarshamn 1969-12-12
14 Lennart Georgsson BK Primo/Skåne 3 - 0 Kristianstad 1969-11-23 Skåne-Småland 5-5
13 Per Jonsson BK Värend 2 - 1 Värnamo 1969-02-14 Värnamo BK 40 år
12 Lennart Georgsson BK Primo W TKO 1 Trelleborg 1969-02-09
11 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 3 Borås 1969-01-24
10 Kåre Syvertsen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Skövde 1969-01-19
9 Tommy Nielsen BK Frem, DEN L KO 2 Kalmar 1969-01-12
8 Per Jonsson BK Värend 3 - 0 Oskarshamn 1969-01-06 Final DM-Småland (j)
7 Pauli Kemppainen Kristianstads BK 0 - 3 Kristianstad 1968-12-15
6 Ulf Nilsson Oskarshamns BK 2 - 3 Stockholm 1968-12-08 1/2 JSM
5 Per Jonsson BK Värend 3 - 0 Växjö 1968-12-01
4 Ulf Nilsson Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1968-10-04
3 Ulf Nilsson Oskarshamns BK 2 - 1 Värnamo 1968-09-27
2 Tore Ferling Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1968-02-25
1 Lennart Georgsson BK Primo 2 - 1 Osby 1968-01-28
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 93.
1969 Distriktsmästare Småland (j).
1969 JSM-Silver.
1970-1971 Distriktsmästare Småland.
1971, 1975 SM-Silver. 
1971 Sydsvensk mästare. 
1972 Guld Småland Open.