Gustaf "Gurra" Bergman

Vikt: Lättvikt
Född: 1898-02-08
Död: 1971-06-06
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1922-1923 SM-Guld
Landskamper: 3 (0-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Haakon Hansen NOR L 3 Stockholm 1925-01-25 Landskamper 1925 SWE-NOR 4-4
48 Emil Johansson (Vallsäter) IK Balder L KO 3 Stockholm 1925-01-11
47 Herman Porres IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-01-10
46 Herman Porres IF Linnéa KO 1 Stockholm 1925-01-06
45 Harry Eriksson (w) Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1924-12-07
44 Curt Schröder HBC Heros, GER L 3 Stockholm 1924-12-06
43 Åke Berggren IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-10-12
42 Nils Olander IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-10-11
41 Carlos Abarca-Gonzáles CHI L 3 Paris, FRA 1924-07-15 OS 1924 Paris 1/16
40 Hans Jakob Nielsen DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1923-03-25 Landskamper 1923 SWE-DEN 4-4
39 Axel "Acke" Berggren Hammarby IF KO 2 Stockholm 1923-03-05. SM 1923 SM-final
38 Gustav Haglund Stockholms AK W Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
37 E Jönsson GAK Enighet KO 2 Stockholm 1923-03-03 SM 1923 1/4
36 Alf Pedersen NOR L 3 Stockholm 1923-01-28 Landskamper 1923 SWE-NOR 5-3
35 Oskar Karlsson Solna BK KO 3 Stockholm 1923-01-14.
34 Gunnar Wetterberg Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1923-01-14
33 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1922-10-31
32 Sullivan Eriksson Örgryte IS W 3 Stockholm 1922-10-02
31 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1922-10-01
30 Oscar Kjällander Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1922-02-27. SM 1922 SM-final
29 Erik Svensson GAK Enighet W 3 Stockholm 1922-02-26 SM 1922 1/2
28 Sullivan Eriksson Örgryte IS W 3 Göteborg 1922-02-11
27 Hans Jakob Nielsen IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1922-01-23 Stockholms AK 15 år
26 Gerard Claes [BEL] L 3 Stockholm 1922-01-23 Stockholms AK 15 år
25 Hjalmar Nygaard IF Örnulf, NOR W 3 Stockholm 1922-01-22 Stockholms AK 15 år
24 Oskar Lundkvist Solna BK W 3 Stockholm 1922-01-21 Stockholms AK 15 år
23 Nicolaj Clausen IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1921-12-13.
22 Arvid Lundqvist IF Linnéa W 3 Stockholm 1921-12-13
21 Kristoffer Nielsen Kristiania AK, NOR W 3 Stockholm 1921-12-11
20 Helge Fredlund IF Linnéa W 3 Stockholm 1921-10-31
19 Nicolaj Clausen IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1921-10-30
18 Alf Simonsen IF Örnulf, NOR W 4 Stockholm 1921-10-29 En extra rond
17 Arvid Lundqvist IF Linnéa L 3 Stockholm 1921-10-16
16 Helge Henningsson Solna BK W 3 Stockholm 1921-10-15
15 Rikard Asplund Örgryte IS W 3 Göteborg 1921-10-09
14 Sullivan Eriksson Örgryte IS L TKO Göteborg 1921-10-09
13 Gustaf Johansson Örgryte IS W 3 Göteborg 1921-10-08
12 Arvid Lundqvist IF Linnéa L 3 Stockholm 1921-03-13
11 Bertil Dahlöf Örgryte IS L 3 Göteborg 1921-02-27
10 Thorild Andersen IK 99, DEN W 3 Göteborg 1921-02-26
9 Oscar Kjällander Djurgårdens IF L w.o Stockholm 1921-02-13 SM 1921 1/2
8 Olof Johansson Hammarby IF W 5 Stockholm 1921-02-12 SM 1921 1/4 (två extraronder)
7 P Hallberg Enköpings BK KO 1 Örebro 1920-12-19
6 E Karlberg IFK Örebro KO 1 Örebro 1920-12-19
5 Oscar Danielsson IF Linnéa L TKO 3 Stockholm 1920-12-14 IF Linnéa-Djurgårdens IF 8-0
4 Erik Wiktorin Djurgårdens IF W TKO Västerås 1920-12-05
3 N Olander Västerås SK W TKO 2 Västerås 1920-12-05
2 Oscar Danielsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1920-12-01
1 André Reby [FRA] L 3 Stockholm 1920-11-28
Sammanfattande statistik

Deltog på OS 1924 i Paris.
Senare tränare, bl.a för Nicolai IK och Djurgårdens IF.
Var betydelsefull för John Anderssons och Olle Tandbergs utveckling.


Även simning och svikthopp.
Civilt var han anställd av Svenska Shell.