Harry Wolff

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1905-07-02
Död: 1987-04-29
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1924 SM-Guld (B), 1927 SM-Guld (Fj)
Landskamper: 2 (2-0)
Nordisk: -
EM: 3 (2-1) ; 1927 EM-Silver
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Georg Wahlström IF Linnéa W 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
69 Franz Dübbers GER L 3 Berlin, GER 1927-05-20 EM 1927 Final EM
68 Miklòs Gelb HUN W 3 Berlin, GER 1927-05-17 EM 1927 1/2
67 Frantisek Pospischil AUT W 3 Berlin, GER 1927-05-16 EM 1927 1/4
66 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-03-02. SM 1927 SM-final
65 Åke Jacobsson Redbergslids BK W 3 Stockholm 1927-03-02 SM 1927 1/2
64 Kaarlo Väkevä Hammarby IF W 3 Stockholm 1927-02-27 SM 1927 1/4
63 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Göteborg 1927-02-13
62 Verdiére [BEL] W 3 Göteborg 1927-02-12
61 Svante Johansson Göteborgs AK W TKO 2 Göteborg 1927-02-11
60 Ivar Karlsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
59 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1926-12-06
58 Gunnar Berggren Hammarby IF W 3 Stockholm 1926-12-05
57 Harald Olsson Upsala IF W 3 Uppsala 1926-11-28
56 Arne Sande IF Sparta, DEN L 3 Oslo, NOR 1926-10-29
55 John Wennberg Vänersborgs IF L 3 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
54 Ruben Larsson Borlänge SK W 3 Stockholm 1926-03-02 SM 1926 1/2
53 Rolf Gustafsson BK Örnen W 3 Stockholm 1926-03-01 SM 1926 1/4
52 Wilhelm Andersson IK Balder W 3 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/8
51 Gunnar Berggren Hammarby IF L 3 Stockholm 1926-01-10
50 Johan Hellström HeNy, FIN W 3 Stockholm 1925-12-07
49 Jean Locatelli [ITA] L 3 Stockholm 1925-12-06
48 Bengt Engström Stockholms AK W 3 Stockholm 1925-12-05
47 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Traneberg 1925-09-20 Utomhus
46 Selfrid Johansson IF Linnéa L 3 Stockholm 1925-09-13 Utomhus
45 Kalle Strömberg Viipurin Vo, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1925-03-15
44 Johan Hellström Helsingin Nyrkk.seura, FIN W 3 Helsingfors, FIN 1925-03-14
43 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final
42 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1925-03-08. SM 1925 1/2
41 Oskar Blomqvist Örgryte IS W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
40 Karl Sandahl Upsala IF W 3 Stockholm 1925-03-07 SM 1925 1/8
39 Ivar Karlsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-02-16
38 Karl "Småland" Johansson Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1925-02-15.
37 Ture Pettersson Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1925-02-15
36 Gunnar Bjurholm IK Balder W 3 Stockholm 1925-02-14
35 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-01-06 Djurgården IF-IF Linnéa 4-4
34 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-12-07
33 Anacleto Locatelli [ITA] W 3 Stockholm 1924-12-06
32 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Arlöv 1924-07-25
31 William Smith SAF L Paris, FRA 1924-07-16 OS 1924 Paris 1/8
30 Oscar Bergström IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-06-05
29 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-06-04
28 Thure Rundström IF Linnéa KO 3 Stockholm 1924-05-13
27 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Örebro 1924-04-06
26 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-03-30
25 Henry Museth DEN W 3 Stockholm 1924-03-16 Landskamper 1924 SWE-DEN 3-5
24 Thure Rundström IF Linnéa W 5 Stockholm 1924-03-03. SM 1924 SM-final. Två extraronder
23 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1924-03-02. SM 1924 1/2
22 Ludvig Sjögren Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/4
21 Ivar Karlsson IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-02-11
20 Selfrid Johansson IF Linnéa W 5 Stockholm 1924-02-09 Två extraronder
19 Oscar Andrén Djurgårdens IF L KO 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
18 "Årsta" Svensson Årsta SK W 3 Stockholm 1923-12-02
17 Selfrid Johansson IF Linnéa L 4 Stockholm 1923-12-02 En extrarond
16 Oscar Bergström IF Linnéa W 3 Stockholm 1923-10-02
15 Lars Mellström Hammarby IF L 3 Stockholm 1923-09-16 Djurgårdens IF-Hammarby IF 5-1
14 Gustav Haglund Stockholms AK L 4 Stockholm 1923-09-08 En extrarond
13 Thure Rundström IF Linnéa W 3 Stockholm 1923-04-03
12 Ejnar Jensen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1923-03-25 Landskamper 1923 SWE-DEN 4-4
11 Harry Forsberg IK Sleipner W 3 Norrköping 1923-03-11
10 Arne Larsson (b) BK Amatör W 3 Norrköping 1923-03-10
9 Sven "Donzo" Andersson IF Linnéa L 3 Stockholm 1923-03-03 SM 1923 1/4
8 Rudolf Johansson Djurgårdens IF W 4 Stockholm 1923-02-06 En extrarond
7 JE Dudley [ENG] W 5 Stockholm 1923-02-05 Två extra ronder
6 Herbert Larsson BK Amatör W Dsq 2 Stockholm 1923-01-14.
5 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-01-14
4 G Karlsson (bkv) BK Viking W 4 Stockholm 1922-12-30. JSM-final
3 Sam Jakobsson BK Örnen W 3 Stockholm 1922-12-30 1/2 JSM
2 S Hellman (b) Årsta SK W 3 Stockholm 1922-12-29 1/4 JSM
1 Adrian Johansson BK Amatör W 3 Stockholm 1922-12-28 1/8 JSM
Sammanfattande statistik

1922 Svensk juniormästare.
1925-1926 SM-Silver.
Stor Grabb nr 19


Äldre bror till Martin Wolff.