SM 1923

F, Oscar Bergström (IF Linnéa) - Arthur Larsson (Örgryte IS) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/8
F, Thure Rundström (IF Linnéa) - Ernst Roos (GAK Enighet) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Nils Johansson (Stockholms AK) - John Stenquist (Solna BK) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Sven "Donzo" Andersson (IF Linnéa) - Harry Wolff (Djurgårdens IF) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Alexander Kvist (IF Linnéa) - Allan Nettelbladt (Djurgårdens IF) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Filip Claesson (BK Defence) - E Pettersson (fj) (IK Sleipner) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
L, Gustaf "Gurra" Bergman (Djurgårdens IF) - E Jönsson (GAK Enighet) 1923-03-03, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
W, Gösta Lundin (Djurgårdens IF) - F Ahlstedt (Gefle IF) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Edward Hultgren (IF Linnéa) - Arvid Warolén (BK Örnen) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
M, Gustav Olander (BK Örnen) - Elis Pettersson (Solna BK) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
M, Roland Morberg (IF Linnéa) - E Öhgren (Gefle IF) 1923-03-03, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
LT, Harry Pettersson (I 10) - Egil Ådén (IFK Vännäs) 1923-03-03, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Selfrid Johansson (IF Linnéa) - Anders Råberg (Hammarby IF) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
F, Oscar Bergström (IF Linnéa) - E Lindgren (BK Swing) 1923-03-04, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
F, Rudolf Johansson (Djurgårdens IF) - Hjalmar Ryding (IK Sleipner) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
B, Sven "Donzo" Andersson (IF Linnéa) - Otto Lindblom (BK Defence) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
B, Harry Forsberg (IK Sleipner) - Arne Larsson (b) (BK Amatör) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/4
Fj, Oscar Andrén (Djurgårdens IF) - Gunnar Berggren (Hammarby IF) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
Fj, Alexander Kvist (IF Linnéa) - Filip Claesson (BK Defence) 1923-03-04, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
L, Axel "Acke" Berggren (Hammarby IF) - Arvid Lundqvist (IF Linnéa) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/2
W, Knut Klang (Solna BK) - Josef Gustafsson (BK Amatör) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
W, Edward Hultgren (IF Linnéa) - Gösta Lundin (Djurgårdens IF) 1923-03-04, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/2
M, Gustav Olander (BK Örnen) - Axel Olofsson (Sundbybergs BK) 1923-03-04, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
LT, Karl "Kalle Masen" Jonsson (Solna BK) - Knut Nilsson (IF Linnéa) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: 1/2 (extrarond)
LT, Axel Bonnevier (Solna BK) - Harry Pettersson (I 10) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
B, Nils Johansson (Stockholms AK) - Harry Forsberg (IK Sleipner) 1923-03-04, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
L, Gustav Haglund (Stockholms AK) - Oscar Karlsson (Solna BK) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W 4
Kommentar: 1/4 (extra rond)
L, Gustaf "Gurra" Bergman (Djurgårdens IF) - Gustav Haglund (Stockholms AK) 1923-03-04, Stockholm, Resultat W
Kommentar: 1/2
F, Thure Rundström (IF Linnéa) - Selfrid Johansson (IF Linnéa) 1923-03-05, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Oscar Bergström (IF Linnéa) - Rudolf Johansson (Djurgårdens IF) 1923-03-05, Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: 1/2
F, Oscar Bergström (IF Linnéa) - Thure Rundström (IF Linnéa) 1923-03-05. , Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
B, Sven "Donzo" Andersson (IF Linnéa) - Nils Johansson (Stockholms AK) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
Fj, Oscar Andrén (Djurgårdens IF) - Alexander Kvist (IF Linnéa) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
L, Gustaf "Gurra" Bergman (Djurgårdens IF) - Axel "Acke" Berggren (Hammarby IF) 1923-03-05., Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: SM-final
W, Edward Hultgren (IF Linnéa) - Knut Klang (Solna BK) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
M, Roland Morberg (IF Linnéa) - Gustav Olander (BK Örnen) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
LT, Karl "Kalle Masen" Jonsson (Solna BK) - Axel Bonnevier (Solna BK) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
T, Gustaf Magnusson (BK Amatör ) - Gösta Källhagen (Boxing Club) 1923-03-05., Stockholm, Resultat W 3
Kommentar: SM-final
SM nr 4. Stockholm (Djurgårds-Cirkus) 3-5 mars 1923. Åtta viktklasser. 44 deltagare. En direktfinal (tungvikt). Samtliga mästare kom från Stockholm. Populäraste finalseger var Gustaf Bergmans (Djurgårdens IF) knock på Axel Berggren (Hammarby IF). Bästa klubb: IF Linnéa.