Ivar Karlsson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1904-12-26
Död: 1991-04-13
Klubb: Hammarby IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1924 SM-Guld
Landskamper: 6 (6-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
50 Gösta Dahlberg Djurgårdens IF Draw Stockholm 1928-10-12 IF Linnéa-Djurgårdens IF 11-5
49 Kurt Andersson BK Örnen D - D Stockholm 1928-09-30 IF Linnéa-BK Örnen 4,5-3,5
48 Gunnar Bjurholm IK Balder W 3 Stockholm 1928-09-28 IF Linnéa-IK Balder 13-3
47 Kaarlo Väkevä Hammarby IF L 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
46 Sven Modigh Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1928-01-05 IF Linnéa-Djurgårdens IF 2-6
45 Arthur Olsen NOR W 3 Stockholm 1927-01-30 Landskamper 1927 SWE-NOR 5-3
44 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
43 Sigurd Myken DEN W 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
42 Erwin Volkmar GER W 3 Stockholm 1926-02-14 Landskamper 1926 SWE-GER 5-3
41 Johan Grefseng NOR W 3 Oslo, NOr 1926-01-31 Landskamper 1926 SWE-NOR 3-5
40 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Traneberg 1925-09-20 Utomhus
39 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-03-08. SM 1925 1/2
38 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
37 Gunnar Bjurholm IK Balder W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/8
36 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-02-16
35 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1925-02-15
34 Arthur Olsen NOR W 3 Stockholm 1925-01-25 Landskamper 1925 SWE-NOR 4-4
33 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 4-4
32 Arne Sande DEN W 3 Stockholm 1924-03-16 Landskamper 1924 SWE-DEN 3-5
31 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-03-03. SM 1924 SM-final
30 Oscar Andrén Djurgårdens IF W 4 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/2 (En extra rond)
29 Sven Säfstrand Huvudsta IS W TKO 3 Stockholm 1924-03-01 SM 1924 1/4
28 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1924-02-11
27 Erik Mångelin SK Standard W TKO 3 Stockholm 1924-02-09
26 Albert Holdt IF Sparta, DEN L 4 Göteborg 1924-02-03 En extra rond
25 Eric Ericsson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1924-02-02
24 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-01-13. Landslagsuttagning
23 Gustav Haglund Stockholms AK L 3 Stockholm 1923-12-02
22 Oscar Andrén Djurgårdens IF L KO 3 Stockholm 1923-12-02
21 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-11-25
20 E Pettersson (fj) IK Sleipner W 3 Norrköping 1923-11-24
19 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-09-16 Djurgårdens IF-Hammarby IF 5-1
18 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-02-06
17 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-01-14
16 Gustav Haglund Stockholms AK L 3 Uppsala 1922-12-10
15 Oscar Andrén Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1922-10-29
14 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1922-10-02
13 H Dingley [SCO] W 3 Göteborg 1922-04-02
12 Acke Christiansson Örgryte IS W 3 Göteborg 1922-04-01
11 Evert Karlsson Djurgårdens IF L TKO 3 Stockholm 1922-02-27. SM 1922 SM-final
10 Tage Larsson (f) Solna BK W 3 Stockholm 1922-02-27 SM 1922 1/2
9 Gustaf Björnsson GAK Enighet W 3 Stockholm 1922-02-26 SM 1922 1/4
8 Gösta Karlsson (f) BK Viking W 3 Stockholm 1922-02-25 SM 1922 1/8
7 Nils Johansson Stockholms AK W 4 Stockholm 1922-02-05 En extra rond
6 Fredrik Michelsen IF Örnulf, NOR W 3 Stockholm 1922-01-23 Stockholms AK 15 år
5 Evert Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1922-01-22 Stockholms AK 15 år
4 Tage Larsson (f) Solna BK W 3 Stockholm 1922-01-21 Stockholms AK 15 år
3 Bengt Engström Stockholms AK L 3 Stockholm 1921-12-12
2 E Andersson (f) IF LInnéa W 3 Stockholm 1921-10-31
1 Oscar Bergström IF Linnéa L 3 Stockholm 1921-10-29 IK debut
Sammanfattande statistik

1922 SM-Silver.
Stor Grabb nr 10.  


En utmärkt och underskattad boxare i den svenska boxningshistorien.