Oscar Andrén

Vikt: Fjädervikt
Född: 1899-11-07
Död: 1981-09-11
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 1923, 1925 SM-Guld
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: 1925 EM-Guld
VM: -
OS: 5 (3-2)
Professionell: Proffdebut 1925-10-04. Som proffs 28 (16-4-8, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
82 Jacob Domgörgen GER W 3 Stockholm 1925-05-15 EM 1925 EM-final
81 Frederic Perry ENG W 3 Stockholm 1925-05-12 EM 1925 1/2
80 Gustav Haglund Stockholms AK W TKO 1 Stockholm 1925-04-26 "EM-kval"
79 Ricardt Madsen DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1925-03-29 Landskamper 1925 SWE-DEN 2-6
78 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1925-03-09. SM 1925 SM-final
77 E Thörnlund IF Älgarna W Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/2
76 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
75 Gunnar Bjurholm IK Balder KO 1 Stockholm 1925-03-08 Arbetsmatch pga w.o.
74 Ivar Karlsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 4-4
73 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1924-12-07
72 Sven Säfstrand Huvudsta IS W 3 Stockholm 1924-12-06
71 Ture Pettersson Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1924-12-06
70 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-10-12
69 Sven Säfstrand Huvudsta IS W TKO 2 Stockholm 1924-10-11.
68 Valter Carlén Solna BK W 3 Stockholm 1924-10-11
67 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Arlöv 1924-07-25
66 Jean Ces FRA L 3 Paris, FRA 1924-07-20 OS 1924 Paris Bronsmatch
65 Salvatore Peter Tripoli USA L 3 Paris, FRA 1924-07-19 OS 1924 Paris 1/2
64 Antonio Sanchez Dietz ESP W 3 Paris, FRA 1924-07-18 OS 1924 Paris 1/4
63 Joseph Lazarus USA W Dsq 2 Paris, FRA 1924-07-16 OS 1924 Paris 1/8
62 Mario Gonzales URU W 3 Paris, FRA 1924-07-15 OS 1924 Paris 1/16
61 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1924-06-05
60 Selfrid Johansson IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-05-13
59 Ivar Karlsson IF Linnéa L 4 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/2 (En extra rond)
58 Albert Holdt IF Sparta, DEN W 5 Göteborg 1924-02-03. Två extra ronder
57 G Lindström (fj) BK Defence W TKO 1 Göteborg 1924-02-02
56 Axel Norman NOR L 5 Oslo, NOR 1924-01-27 Landskamper 1924 SWE-NOR 2-6
55 Ivar Karlsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-01-13. Landslagsuttagning
54 Harry Wolff Djurgårdens IF KO 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
53 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1924-01-12 Landslagsuttagning
52 Ivar Karlsson IF Linnéa KO 3 Stockholm 1923-12-02
51 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-11-12
50 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-11-11
49 Arne Sande IF Sparta, DEN W 3 Göteborg 1923-10-28
48 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-10-02
47 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1923-09-16 Djurgårdens IF-Hammarby IF 5-1
46 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-09-09
45 Georg Götterup DEN L 5 Köpenhamn, DEN 1923-03-25 Landskamper 1923 SWE-DEN 4-4 (två extra ronder)
44 Alexander Kvist IF Linnéa W 3 Stockholm 1923-03-05. SM 1923 SM-final
43 Gunnar Berggren Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
42 Alexander Kvist Solna BK L 3 Göteborg 1923-02-03
41 Gustav Haglund Stockholms AK W TKO 2 Stockholm 1923-01-14.
40 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1923-01-14
39 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Göteborg 1922-12-03
38 Ragnar Haraldsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1922-11-20.
37 Gustav Haglund Stockholms AK W 3 Stockholm 1922-11-20
36 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1922-10-29
35 Hjalmar Tancred Solna BK L 3 Stockholm 1922-02-25 SM 1922 1/4
34 Hjalmar Tancred Solna BK L 3 Stockholm 1922-02-10
33 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1922-01-23 Stockholms AK 15 år
32 Genicoud [SUI] W 3 Stockholm 1922-01-22 Stockholms AK 15 år
31 Albert Holdt IF Sparta, DEN L KO 2 Stockholm 1921-12-13.
30 Gustaf "Myran" Eriksson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1921-12-13
29 J Carter [SCO] L 3 Stockholm 1921-12-12
28 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1921-11-20
27 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1921-10-31.
26 Knut Klang Solna BK L 4 Stockholm 1921-10-30. En extra rond
25 Gunnar Wetterberg Sundbybergs BK W 3 Stockholm 1921-10-30
24 Hjalmar Tancred Solna BK L 3 Stockholm 1921-10-17.
23 Knut Klang Solna BK W 3 Stockholm 1921-10-17
22 Albert Holdt IF Sparta, DEN L 4 Stockholm 1921-10-15 En extra rond
21 Kaj Olsen [DEN] W 3 Göteborg 1921-04-03
20 Filip Claesson BK Defence W 3 Göteborg 1921-04-02.
19 O Olsson Örgryte IS W 3 Göteborg 1921-04-02
18 Sven Steiner Solna BK W 3 Stockholm 1921-03-14
17 Alexander Kvist Solna BK W 3 Stockholm 1921-03-14
16 Ture Svensson Lunds SK W 3 Malmö 1921-03-06
15 Sven Nordenskjöld GAK Enighet W 3 Malmö 1921-03-05
14 Alexander Kvist Solna BK L 3 Stockholm 1921-02-14. SM 1921 SM-final
13 Karl Pettersson (ifl) IF Linnéa W 3 Stockholm 1921-02-13 SM 1921 1/2
12 Aage Wulff IF Sparta, DEN L 3 Fredriksstad, NOR 1921-01-08.
11 Thoresen [NOR] W 3 Fredriksstad, NOR 1921-01-08
10 Sture Wahlström Katarina SK W 3 Örebro 1920-12-19
9 N Odelius Enköpings BK W 3 Örebro 1920-12-19
8 R Sylvander IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1920-12-01
7 R Sylvander IF Sparta, DEN W 4 Stockholm 1920-11-29
6 Einar Lundqvist Solna BK W 3 Göteborg 1920-11-20
5 Ture Svensson Lunds SK W Dsq 2 Göteborg 1920-11-19
4 Hans Nielsen (fj) IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1920-11-01
3 Filip Claesson BK Defence W Dsq 2 Stockholm 1920-10-31
2 Sture Wahlström Katarina SK W 3 Stockholm 1920-10-03
1 Poul Christiansen IF Sparta, DEN L TKO 3 Stockholm 1920-10-03
Sammanfattande statistik
1921 SM-Silver.
Stor Grabb nr 13.


Utmärkt amatör, men inte lika framstående som professionell. Få, men fatala förluster. Svensk professionell fjäderviktsmästare 1926. 

Litteratur:
Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004.
Där återfinns referat av alla Andréns matcher i Sverige plus komplett matchlista.