Rickard Fagerudd

Vikt: 81, 91 kg
Född: 1987-06-22
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 2005 SM-Guld
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Jonathan Gromark Stockholms AIF 8 - 30 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/2
37 Tom Sade Höllvikens BK 24 - 13 Sundsvall 2007-04-19 SM 2007 1/4
36 Jarno Rosberg FIN L TKO 2 Boden 2006-12-09 Landskamper 2006 SWE-FIN 5-4
35 Dimitrij Kusher UKR 21 - 30 Hvidovre, DEN 2006-11-24 1/4 Copenhagen Cup
34 Martin Axelsson IK Ymer 5 - 0 Gävle 2006-10-01 Final Falken Cup
33 Joel Larsson Kristianstads BK W TKO 4 Gävle 2006-09-30 Falken Cup
32 Naim Terbunja Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 2006-09-03
31 Remzi Özbek TUR L TKO 3 Rom, ITA 2006-06-11 Final EU (j)
30 Francesco Rossano ITA 36 - 28 Rom, ITA 2006-06-10 1/2 EU (j)
29 Babacar Kamara Stockholms AIF 25 - 39 Stockholm 2006-04-20 SM 2006 1/4
28 Vladislavs Belousovs [LAT] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2006-04-16 Final Pyynikki
27 Tonis Aljas [EST] W TKO 2 Tammerfors, FIN 2006-04-15 1/2 Pyynikki
26 Yaya Saar FRA-jun W TKO 4 St Nazaire, FRA 2006-01-23 SWE (j)-FRA (j) 4-7
25 Joel Larsson Kristianstads BK 3 - 0 Göteborg 2005-12-13
24 Steven Musisi Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 2005-11-20
23 Micha Tabagoua Järfälla BC 1 - 2 Angered 2005-11-06 Final ABC
22 Mohammed Ali (tv) Malmö BK 3 - 0 Angered 2005-11-05 1/2 ABC
21 Paul Nilssen Stockholms AIF 3 - 0 Angered 2005-11-04 1/4 ABC
20 Temisjev Zayndin Skarpnäcks BK W TKO 4 Hilleröd, DEN 2005-10-16 Final HSK BC (j)
19 Babacar Kamara Stockholms AIF 0 - 5 Gävle 2005-09-23 1/2 Gefle Dagblad
18 Eldar Adilov UKR L TKO 2 Tallin, EST 2005-08-02 1/4 EM (j)
17 Bruno Bigelis LAT 62 - 48 Tallin, EST 2005-07-31 1/8 EM (j)
16 Alexander Bueno Ferrer BK Fox 18 - 13 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
15 Stefan Schallengruber Redbergslids BK 28 - 12 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
14 Patrik Bengtsson BK Masen W TKO 3 Umeå 2005-02-13 JSM-final
13 Mohammed Ali (tv) Malmö BK 1 - 2 Malmö 2004-09-19 Final Öresundcup
12 Burhan Brahimi Häljarps AIS 0 - 5 Eskilstuna 2004-02-08 JSM-final
11 Robin Antonsson Näsum BK 5 - 0 Eskilstuna 2004-02-07 1/2 JSM
10 Robin Antonsson Näsum BK 5 - 0 Skarpnäck 2003-12-07 SUM-final
9 Robin Antonsson Näsum BK 3 - 0 Hilleröd, DEN 2003-10-?? Final Hilleröd BC (u)
8 Simon Engström Katrineholms BK 3 - 0 Gävle 2003-09-21 Final Gefle Dagblad (j)
7 Daniel Ask Narva BK 3 - 0 Gävle 2003-09-20 1/2 Gefle Dagblad (j)
6 Simon Engström Katrineholms BK 2 - 1 Haninge 2003-02-01
5 Kristian Olsen (w) Moss BK, NOR 15 - 9 Gävle 2002-09-29 Final Gefle Dagblad (u)
4 Robin Eriksson (w) Sollefteå BK 15 - 6 Gävle 2002-09-28 1/2 Gefle Dagblad (u)
3 Kasem Rahimzadh Järfälla BC 3 - 0 Stockholm 2002-03-24 Final Mellansvenska (j)
2 Robin Eriksson (w) Sollefteå BK 19 - 5 Helsingborg 2002-03-17 SUM-final
1 Ali Simmo Halmstads AIS 19 - 5 Helsingborg 2002-03-16 1/2 SUM
Sammanfattande statistik

2002-2003 Ungdomsmästare.
2004 JSM-Silver.
2005 Svensk juniormästare. 


En av många som passerat som ett tungviktshopp.