Erik Skoglund

114 (78-35-1)

Vikt: 69, 75, 81 kg
Född: 1991-05-24
Död:
Klubb: Nyköpings Boxningssällskap
SM: 2009 SM-Guld (81)
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: 2 (2-0); 2009 NM-Guld
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2010-05-01. Som proffs 27 (26-1, 12 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
98 Terrence Vorrath SV Motor Babelsberg, GER 8 - 7 Skive, DEN 2010-03-27 1.Bundesliga
97 Jamny Kumade BSC Hertha, GER 4 - 6 Berlin, GER 2010-03-13 1.Bundesliga
96 Damian Ramsay Ligoniel BC, IRL W TKO 2 Göteborg 2010-03-05
95 Gottlieb Weiss Velberter BC, GER 8 - 19 Velbert, GER 2010-02-20 1.Bundesliga
94 Peter Mullenberg Windmill BT, NED 13 - 12 Esbjerg, DEN 2010-02-06 1.Bundesliga
93 Gottlieb Weiss Velberter BC, GER 4 - 12 Randers, GER 2010-01-23 1.Bundesliga
92 Stephen Simmons Leith Victoria, SCO 23 - 22 Edinburgh, SCO 2009-12-08
91 Tiberiu Porcoi [ROM] W TKO 3 Pandrup, DEN 2009-11-21
90 Babacar Kamara RBK Vantör 2 - 1 Haninge 2009-10-03
89 Markus Okusun [GER] 3 - 5 Frankfurt/Oder, GER 2009-07-04 Brandenburg Cup
88 Kenneth Egan IRL 6 - 10 Odense, DEN 2009-06-16 1/4 EU-mästerskap
87 James Quigley SCO 7 - 1 Odense, DEN 2009-06-15 1/8 EU-mästerskap
86 Steffen Merker Velberter BC, GER W Aarhus, DEN 2009-05-30 1.Bundesliga
85 Anatolij Hoppe SV Motor, GER 13 - 14 Babelsberg, GER 2009-05-09 1.Bundesliga
84 Mersudin Bektasevic Kungälvs BK 14 - 5 Lund 2009-04-19 SM 2009 SM-final
83 Sven Fornling Winning BC 13 - 6 Lund 2009-04-17 SM 2009 1/2 SM
82 Arsim Borovici BK Kelly 14 - 2 Lund 2009-04-16 SM 2009 1/4
81 Lasse Pedersen DEN 27 - 12 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 NM-final
80 Alexander Hagen NOR 15 - 7 Aabybro, DEN 2009-04-04 NM 2009 1/2
79 Aliev Vagief SV Motor, GER 16 - 10 Thisted, DEN 2009-03-14 1.Bundesliga
78 Eduard Jakusjev [RUS] 0 - 6 Plovdiv, BUL 2009-02-27 1/2 Strandja
77 Khisobath Mandakhbayar [MGL] 8 - 1 Plovdiv, BUL 2009-02-26 1/4 Strandja
76 Robert Wogel Velberter BC, GER 14 - 12 Esbjerg, DEN 2009-02-24 1.Bundesliga
75 Samir Aouali Redbergslids BK 12 - 7 Nyköping 2009-02-08 JSM-final
74 Shady Abdulla Redbergslids BK 26 - 5 Nyköping 2009-02-07 1/2 JSM
73 Yusuf Omar IF Göteborg Team Box 23 - 7 Nyköping 2009-02-06 1/4 JSM
72 Rene Krause SC Hertha, GER 10 - 10 Berlin, GER 2009-01-24 1.Bundesliga
71 Naim Terbunja IFK Linköping L 4 Göteborg 2008-12-07
70 Sami Enbom FIN W Dsq 1 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
69 Walid Wehbe Victoria 71, GER 14 - 6 Berlin, GER 2008-11-08
68 Ulus Kaya TUR 6 - 10 Guadalajara, MEX 2008-10-26 1/16 VM (j)
67 Peter Mullenberg Apeldoornse BCC, NED 12 - 6 Hilleröd, DEN 2008-10-12 Final Hilleröd Cup
66 Mark Coombs Portsmouth, ENG 11 - 7 Hilleröd, DEN 2008-10-11 Hilleröd BC
65 Salim Abdullahad Redbergslids BK 3 - 0 Gävle 2008-09-28 Final Falken Cup
64 Pål Jeppsson Sundsvalls BK 3 - 0 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
63 Juho Lehtinen Tammerfors, FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2008-09-20 Tammerfors-Stockholm 2-6
62 Nasri Poteh Redbergslids BK 2 - 3 Kungälv 2008-09-14
61 Salim Abdullahad Redbergslids BK 3 - 0 Kristinehamn 2008-08-27
60 Amin Wehbe Berlin, GER 3 - 0 Nyköping 2008-05-10 ÖBF-Berlin 5-2
59 Deniss Kormilins [LAT] W TKO 1 Jelgova, LAT 2008-05-04 Final Int turn
58 Gintars Logins [Riga], LAT W TKO 3 Jelgova, LAT 2008-05-03 Int turn
57 Badou Jack Djurgårdens IF 17 - 34 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
56 Mersudin Bektasevic BK Kungälv 27 - 5 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/2
55 Senad Dautovic NBK/Akilles 2 - 1 Norrköping 2008-04-12
54 Shaun Liveröd NOR 5 - 0 Lund 2008-03-29 Final NM (j)
53 Keiron Harding [WAL] 1 - 4 Tammerfors, FIN 2008-03-23 Final Pyynikki
52 Ildar Demirov [RUS] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2008-03-22 1/2 Pyynikki
51 Badou Jack Djurgårdens IF 1 - 4 Halmstad 2008-03-08 Halmstad Box Cup
50 Yasser Abdo Iriba Narva BK 0 - 3 Stockholm 2008-02-20
49 Kushtrim Mustafa IFK Linköping 34 - 5 Stockholm 2008-02-03 Final JSM
48 Sami Kesen IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 2008-02-02 1/2 JSM
47 Badou Jack Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 2008-01-20 Final KP-Cup
46 Mark Carlyle Crumlin BC, IRL 1 - 2 Stockholm 2007-12-15 "Sthlm"-Crumlin 6-6
45 Michal Cieslak SKB Czarni, POL 3 - 0 Slupsk, POL 2007-12-08
44 Shady Abdulla Redbergslids BK W TKO 3 Landskrona 2007-11-25 Final SUM
43 Yusuf Omar IF Göteborg Team Box 34 - 9 Landskrona 2007-11-24 1/2 SUM
42 Simen Smaadal Ski BK, NOR L Angered 2007-11-04 Final ABC (j)
41 Alfredo Meli [IRL] 26 - 21 Hilleröd, DEN 2007-10-14 HSK Box Cup
40 Akilles Adnan Skarpnäcks BK 0 - 5 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
39 Afvan Phandontree BK Falken 3 - 0 Gävle 2007-09-29 1/2 Falken Cup
38 John Reed BK Kelly 2 - 1 Norrköping 2007-09-15
37 Jasur Kurbanov TJK L TKO 2 Baku, AZE 2007-08-31 1/16 VM (u)
36 Joni Polishsuk Mikkelin Ny, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2007-05-06 Final Pirkka
35 Joonas Pehkonen [FIN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 2007-05-05 1/2 Pirkka
34 Yasser Abdo Iriba Narva BK 16 - 38 Sundsvalls BK 2007-04-22 SM 2007 SM-final
33 Mathias Bengtsson Halmstad AIS 24 - 12 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 1/2 SM
32 Pål Jeppsson Skarpnäcks BK 39 - 16 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/4 SM
31 Pezhman Seifkhani Eskilstuna BK 3 - 0 Nyköping 2007-04-14
30 Nasri Poteh IK Ymer L Halmstad 2007-03-18 Final Halmstad BC
29 Salim Abdullahad IK Ymer W Halmstad 2007-03-17 1/2 Halmstad BC
28 Yasser Abdo Iriba Narva BK 0 - 3 Haninge 2007-03-11
27 Linus Rosberg Höllvikens BK 17 - 10 Göteborg 2007-02-04 JSM-final
26 Jesper Schinkler Haninge BK 56 - 9 Göteborg 2007-02-03 1/2 JSM
25 Sonny Solsona Blomström Stockholms AIF 21 - 10 Göteborg 2007-02-02 1/4 JSM
24 Mathias Bengtsson Halmstads AIS 3 - 0 Stockholm 2006-12-17
23 Grzegorz Tyczkowski POL-u/j W TKO 2 Elbling, POL 2006-12-16 SWE u/j-POL u/j 6-5
22 Abdilhakim Barkoumi GAK Enighet W TKO 2 Uppsala 2006-11-26 SUM-final
21 Tatu Finnilä R-K-K, FIN 3 - 0 Angered 2006-11-05 Final ABC
20 Tatu Finnilä R-K-K, FIN 5 - 0 Gävle 2006-10-01 Final Falken Cup
19 Stefan Mohlin NBK/Akilles 3 - 0 Värnamo 2006-09-22
18 Djamal Machmudov (w) Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 2006-09-16
17 Gadzjimurad Omarov BLR 14 - 29 Istanbul, TUR 2006-08-08 1/8 VM (u)
16 Bernard Roe IRL 7 - 15 Tirana, ALB 2006-06-1? 1/8 EM (u)
15 Tatu Finnilä R-K-K, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-05-14 Final Pirkka
14 Joni Polishsuk Mikkelin Nyrkkeilijät, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-05-13 1/2 Pirkka
13 Linus Johansson BK Kelly 3 - 0 Nyköping 2006-05-01
12 Tatu Finnilä R-K-K, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-04-16 Final Pyynikki
11 Patryk Nowicki [POL] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2006-04-14 1/2 Pyynikki
10 Christoffer Hauptmann BK Örnen 33 - 7 Köping 2006-03-25 Final Nybörjarnas (u)
9 Samir Aouali IK Ymer W TKO 1 Köping 2006-03-24 1/2 Nybörjarnas (u)
8 Stefan Mohlin IFK Linköping 1 - 2 Haninge 2006-03-12 Final Mellansvenska (u)
7 T Zenke [GER] 2 - 1 Jelgava, LAT 2006-03-04 Int turn
6 E Körlings [GER] 0 - 3 Jelgava, LAT 2006-03-03 Int turn
5 Stefan Mohlin IFK Linköping 0 - 3 Haninge 2006-02-19 Final Bronco Cup
4 Marcus Norle BK Viljan 3 - 0 Haninge 2006-02-18 1/2 Bronco Cup
3 Mark Groth [DEN] 5 - 0 [Jylland], DEN 2006-02-12 Final Nord-Oest See BC
2 Joachim Tousig Varde AK, DEN 5 - 0 [Jylland], DEN 2006-02-11 1/2 Nord-Oest See BC
1 Wasim Kadra Tensta BK W Uppsala 2006-01-21 Final KP-Cup (u)
Sammanfattande statistik

2006-2007 Svensk Ungdomsmästare.
2007-2008-2009 Svensk juniormästare.  
2007-2008 SM-Silver (75 kg).
2007 Guld Hilleröd Cup. 
2008 Nordiskt junior Guld.

Tävlade i tyska Bundesliga för Boxteam Nord i Danmark.


En av de största talangerna på decennier inom svensk proffsboxning, men i avsaknad av ett knockoutslag. Hans karriär avslutades tragiskt. Den 8 december 2017 drabbades han av en hjärnblödning och låg nersövd i nästan fjorton dagar. Oklart om hjärnblödningen kom före, under eller efter en träningssession.