Erik Roth

Vikt: 60, 64 kg
Född: 1984-04-30
Död:
Klubb: Oskarshamns BK, BK Rapid (Västerås)
SM: 2003-2004-2005-2006 SM-Guld
Landskamper: 3 (0-3)
Nordisk: -
EM: 2 (0-2)
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2007-09-28. Som proffs 2 (2-0, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
61 Oleg Komisarov RUS 11 - 24 Plovdiv, BUL 2006-07-14 EM 2006 1/16
60 Akilles Adnan Skarpnäcks BK 39 - 12 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
59 Jussi Koivula TTN, FIN 15 - 20 Helsingfors, FIN 2006-04-07 1/4 Gee-Bee
58 Johongir Suvankulov [UZB] 15 - 29 Pleven, BUL 2006-02-18 1/2 Strandja
57 Fejza Ajdarevic [SCG] 23 - 3 Pleven, BUL 2006-02-17 1/4 Strandja
56 Aydin Selcuk TUR 0 - 3 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
55 Jean Gomis [FRA] 17 - 14 Hvidovre, DEN 2005-11-27 Final Copenhagen Cup
54 Fadi Chahrour Brabrand BK, DEN 33 - 17 Hvidovre, DEN 2005-11-26 1/2 Copenhagen Cup
53 Danny Garcia [USA] 23 - 24 Tammerfors, FIN 2005-10-21 1/4 Tammer
52 Serdar Demircan Upsala IF 31 - 26 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
51 Cyrus Farhadi Lunds BS 42 - 19 Malmö 2005-04-22 SM 2005 1/2
50 Jussi Koivula TTN, FIN L 3 Helsingfors, FIN 2005-04-10
49 Johongir Suvankulov [UZB] 13 - 31 Warzawa, POL 2005-03-17 1/4 Feliks Stamm
48 Serdar Demircan Upsala IF 4 - 1 Uppsala 2005-01-22 KP-Cup
47 Cyrus Farhadi Lunds BS 32 - 31 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
46 Afvan Phandontree BK Falken W TKO 3 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
45 Murat Chratjev RUS 14 - 30 Pula, CRO 2004-02-20 EM 2004 1/16
44 Joni Turunen FIN 0 - 3 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
43 Murat Chratjev [RUS] 15 - 21 Roskilde, DEN 2003-11-26 1/4 Copenhagen Cup
42 Shadi Hamsho BK Fox 3 - 0 Stockholm 2003-11-23
41 Saber Bouzaiane [FRA] 20 - 23 Tammerfors, FIN 2003-10-18 1/2 Tammerfors
40 Del´Vauhan Williams [USA] W TKO 2 Tammerfors, FIN 2003-10-17 1/4 Tammerfors
39 Weston Ferguson USA 0 - 3 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
38 Denis Litvinenko [UKR] 8 - 16 Wloclawek, POL 2003-05-02 Final President Cup
37 Sergiej Malaszkiewicz [BLR] 13 - 5 Wloclawek, POL 2003-05-01 1/2 President Cup
36 Pawel Krogulewski [POL] 27 - 5 Wloclawek, POL 2003-04-30 1/4 President Cup
35 Cyrus Farhadi Lunds BS 25 - 18 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
34 Rikard Lundby Haninge BK 23 - 17 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
33 Orestis Saridis [GRE] 11 - 18 Warsawa, POL 2003-04-10 1/4 Feliks Stamm
32 Kenni Hansen DEN 21 - 5 Lahtis, FIN 2003-03-23 Final NM (j)
31 Patrick Carty London, ENG 3 - 0 Bromley, ENG 2003-02-21 Stockholm-London 4-2
30 Oleg Malcikovs [LAT] 21 - 15 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
29 Farhad Sharati B-30, NOR 23 - 10 Uppsala 2003-01-11 Uppsala BO
28 Mahmood Bale Nyköpings BS 5 - 0 Angered 2002-11-03 Final ABC
27 Afvan Phandontree BK Falken 5 - 0 Angered 2002-11-02 1/2 ABC
26 Michel Sarria CUB 5 - 16 Santiago, CUB 2002-09-18 1/4 VM (j)
25 Cessaire Rivan CMR 18 - 12 Santiago, CUB 2002-09-17 1/8 VM (j)
24 Adem Bozkurt TUR 60 - 50 Santiago, CUB 2002-09-16 1/16 VM (j)
23 Jaakko Myllylä FIN-jun 3 - 0 Stockholm 2002-08-18 SWE (j)-FIN (j) 6-3
22 Shadi Hamsho BK Fox 4 - 14 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
21 Magnus Elfström Narva BK 18 - 12 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
20 Dag Faugstadmo NOR 22 - 3 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
19 Mika Seppä FIN 21 - 14 Moss, NOR 2002-03-23 1/2 NM (j)
18 Mahmood Bale Nyköpings BS 3 - 0 Haninge 2002-02-24 Final Bronco Cup
17 Mattias Bhatt NBK/Akilles 3 - 0 Haninge 2002-02-23 Bronco Cup
16 Naim Terbunja IFK Linköping 6 - 19 Sundsvall 2001-12-14 JSM-final
15 Mahmood Bale Nyköpings BS 19 - 13 Sundsvall 2001-12-13 1/2 JSM
14 Anders Wikström BK Guldstaden 15 - 11 Sundsvall 2001-12-13 1/4 JSM
13 Daniel Hartvig Redbergslids BK 0 - 5 Angered 2001-11-03 1/2 ABC (j)
12 Farhad Sharati B-30, NOR L TKO 1 Sundsvall 2001-10-20 1/2 Draken Cup (j)
11 Zoran Nedeljkovic IF Linnéa 2 - 1 Oskarshamn 2001-09-07
10 Josef Hamzo IK Ymer 3 - 0 Nässjö 2001-05-12
9 Rasmus Norfall Kristianstads BK 3 - 0 Kalmar 2001-03-17
8 Naim Terbunja IFK Linköping 1 - 2 Kalmar 2000-11-18
7 Johan Bergendahl Redbergslids BK 3 - 0 Kungsbacka 2000-10-22
6 Naim Terbunja IFK Linköping 4 - 7 Sundsvall 2000-04-14 1/4 SUM
5 Rikard Åkerlund IF Linnéa 1 - 2 Uppsala 2000-01-30 Final KP-Cup (u)
4 Niklas Eriksson IFK Umeå 5 - 0 Angered 1999-11-06 Final ABC (u)
3 Frank Sommander IFK Linköping 0 - 5 Sundsvall 1999-10-17 Final Draken Cup (u)
2 Niklas Eriksson IFK Umeå 2 - 4 Uppsala 1999-04-15 1/4 SUM
1 Rikard Åkerlund Tensta BK 2 - 1 Tensta 1999-01-23
Sammanfattande statistik

Egentligen Erick Roth. 
2001 JSM-Silver.
2003 Nordisk juniormästare.
2005 Guld Copenhagen Cup.


Bra amatör. Förhastad proffssatsning.