Åke Olofsson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1948-12-31
Död:
Klubb: BK Primo (Osby), BK 30 (Motala)
SM: -
Landskamper: 5 (1-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Bo Nilsson Majornas BK 2 - 3 Alingsås 1974-03-04 SM 1974 1/2
40 Kjell Isaksson Haninge BK 5 - 0 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
39 Jouni Järvinen FIN 2 - 1 Stockholm 1973-12-07 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
38 Leszek Strasburger Gwardia Wroclaw, POL 0 - 3 Vänersborg 1973-11-30 SWE sel-Gwardia Wroclaw 3-7
37 Bjarne Christensen (f) DEN 0 - 3 Hörsholm, DEN 1973-11-18 Landskamper 1973 SWE-DEN 5-5
36 Bo Nilsson Majornas BK 3 - 0 Motala 1973-11-02
35 Per Gunnarsson Värnamo BK/Landslaget 0 - 5 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
34 Jouni Järvinen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1973-04-18 Landskamper 1973 SWE-FIN 4-6
33 Teddy Young DEN 0 - 3 Vänersborg 1973-03-23 Landskamper 1973 SWE-DEN 4-6
32 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Linköping 1973-03-08
31 Christer Carlsson Haninge BK L Dsq 3 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 SM-final
30 Jouni Anttonen BK Pugilist 3 - 0 Linköping 1973-01-26
29 Neil McLaughlin IRL L TKO 1 Stockholm 1973-01-24 Landskamper 1973 SWE-IRL 5-5
28 Lauri Pastuhov Enköpings BK 3 - 0 Nyköping 1972-12-01
27 Kåre Stridh Eksjö ABK 3 - 0 Motala 1972-11-03
26 Kåre Stridh Eksjö ABK 3 - 0 Eksjö 1972-03-12
25 Stefan Backman Säffle BK 1 - 2 Säffle 1971-12-12
24 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 5 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/2
23 Per Gunnarsson Värnamo BK 0 - 5 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
22 Per Gunnarsson Värnamo BK 2 - 1 Sibbhult 1971-02-14
21 Per Gunnarsson Värnamo BK 1 - 2 Linköping 1971-02-12
20 Bo Claesson Skene AK 0 - 3 Mölndal 1970-12-10
19 Arne Eriksson (b) BK Vicenten 2 - 1 Motala 1970-12-05
18 Sigvard Roshag BK Falken 0 - 3 Gävle 1970-11-28
17 Sigvard Roshag BK Falken 3 - 0 Borlänge 1970-11-20
16 John Ramm Valby IK, DEN 3 - 0 Motala 1970-10-30
15 Ulf Keskitalo BK Winter 0 - 5 Stockholm 1969-12-29 JSM-final
14 Sven Björsne Oskarshamns BK 0 - 3 Västervik 1969-11-16
13 Bill Sjöberg Eskilstuna BK 0 - 3 Säffle 1969-11-13
12 Per Jonsson BK Värend 3 - 0 Osby 1969-10-26
11 Lennart Georgsson BK Primo 2 - 1 Kristianstad 1968-11-02 Final Sydsvenska
10 Bent Lauritsen DEN-jun 3 - 0 Kalmar 1968-03-17 SWE (j)-DEN (j) 6-4
9 Lars Johnsson Kristianstads BK L 3 Kristianstad 1968-01-21. Final Sydsvenska
8 Tyko Lönnqvist Kalmar BK 0 - 3 Nybro 1967-12-08
7 Lars Johnsson Kristianstads BK 0 - 5 Kristianstad 1967-10-10
6 Sven Hansson Lunds BS 2 - 1 Sjöbo 1967-02-05
5 Tommy Christensson Kristianstads BK W TKO 3 Landskrona 1967-01-22 Final Sydsvenska
4 Carl-Axel Palm Årsta BK 0 - 5 Stockholm 1966-12-30 JSM-final
3 Poul A Östergaard IK Sparta, DEN 0 - 3 Osby 1966-10-09
2 Ulf Nilsson Oskarshamns BK 0 - 3 Oskarshamn 1966-03-04
1 Tomas Lorentzon Kristianstads BK 2 - 1 Kristianstad 1966-01-09
Sammanfattande statistik

1966, 1969 JSM-Silver.
1967 Sydsvensk mästare. 
1968 Silver Sydsvenska mästerskapet.
1973 SM-Silver.