Oscar Bergström

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1903-05-03
Död: 1961-01-03
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1923-1924 SM-Guld
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 2 (1-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Harald Wallin IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-04-05. Final Klubbmästerskap
37 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-03-09 SM 1925 1/2
36 Harry Jansson Criqui Club W 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
35 Harry Berglund Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1925-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 4-4
34 Lars Mellström Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-10-12
33 Raymond Fee USA L Paris, FRA 1924-07-18 OS 1924 Paris 1/4
32 Yvon Trévèdic FRA KO 1 Paris, FRA 1924-07-16 OS 1924 Paris 1/8 (0:28)
31 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1924-06-05
30 Börge Andersen DEN W 3 Stockholm 1924-03-16 Landskamper 1924 SWE-DEN 3-5
29 Anders Råberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-03-03. SM 1924 SM-final
28 Folke Sjöberg (f) IF Linnéa W 3 Stockholm 1924-03-03 SM 1924 1/2
27 Erik Andersson (uak) Uppsala AK W TKO 2 Stockholm 1924-03-02 SM 1924 1/4
26 John Pihl Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1924-02-11
25 Anders Råberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1924-02-10
24 Ludvig Sjögren Redbergslids BK W 3 Göteborg 1924-02-02
23 Harry Wolff Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1923-10-02
22 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-09-09
21 Thure Rundström IF Linnéa W 3 Stockholm 1923-03-05. SM 1923 SM-final
20 Rudolf Johansson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-03-05 SM 1923 1/2
19 E Lindgren BK Swing KO 2 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/4
18 Arthur Larsson Örgryte IS W 3 Stockholm 1923-03-03 SM 1923 1/8
17 Adrawonsch VS Sport, EST KO 2 Reval, EST 1922-06-05
16 Tage Larsson (f) Solna BK W 3 Stockholm 1922-02-06
15 Evert Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1922-02-05
14 Odmund Gravem SK Brage, NOR W 3 Stockholm 1922-02-04 IF Linnéa-SK Brage 5-3
13 Andy Cuthbertson [SCO] L 3 Stockholm 1921-12-13
12 Bengt Engström Stockholms AK W 3 Stockholm 1921-12-12
11 Evert Karlsson Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1921-12-11
10 Sven Kullberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1921-10-31
9 Ivar Karlsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1921-10-29 IK debut
8 Dahl (ifl) IF Linnéa W 3 Stockholm 1921-04-08 Final Klubbmästerskap
7 Sten Lindgren Solna BK W 3 Stockholm 1921-02-12 SM 1921 1/4
6 Samfrid Johansson Katarina SK W TKO 2 Västerås 1920-12-04.
5 Åke Richter Västerås SK W Dsq 3 Västerås 1920-12-04
4 O Eriksen [NOR] W 3 Stockholm 1920-11-29
3 Bertil Gustavsson (f) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1920-11-28
2 Sven "Donzo" Andersson IF Linnéa L 3 Stockholm 1920-11-02
1 Anker Larsen [DEN] W 3 Stockholm 1920-11-01 OB debut
Sammanfattande statistik

1925 Klubbmästare.


Extraaktiviteter utanför ringen.