Ismael Koné

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1974-06-05
Död:
Klubb: GAK Enighet (Malmö), Malmö BK, Tensta BK (Stockholm), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1994, 1996-1997 SM-Guld
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: 3 (2-1)
OS: 2 (1-1)
Professionell: Debut 1998-06-02. Som proffs 11 (10-1, 5 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
62 Robert Mukiibi BK Masen 20 - 7 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
61 Jonas Appelgren BK Fox KO 1 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
60 Stefan Kszak Enköpings BK W TKO 3 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
59 Ales Hruby CZE W TKO 1 Prag, CZE 1997-02-01 Landskamper 1997 SWE-CZE 5-7
58 Mindaugas Kulikauskas [LTU] 17 - 0 Stockholm 1997-01-13 Final Sweden BO
57 Thomas Ulrich GER 9 - 24 Atlanta, GA 1996-07-28 OS 1996 Atlanta 1/8
56 Ilham Kerimov AZE 22 - 3 Atlanta, GA 1996-07-24 OS 1996 Atlanta 1/16
55 Troy Amos Ross [CAN] 1 - 14 Liverpool, ENG 1996-05-14* 1/4 Multi Nations
54 Lee Kang Soo [KOR] W TKO 1 Liverpool, ENG 1996-05-13* 1/8 Multi Nations
53 Daniel Otoero [KEN] 3 - 0 Göteborg 1996-04-27
52 Valentin Davidov BUL 5 - 3 Vejle, DEN 1996-04-06 Återkval till OS
51 Dimitrij Vybornov RUS 0 - 7 Vejle, DEN 1996-04-02 EM 1996 1/8
50 Rostislav Zaolitjnij UKR 6 - 3 Vejle, DEN 1996-03-31 EM 1996 1/16
49 Patrik Åkerlund BK Falken 10 - 0 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
48 Ugo Okoro Halmstads BS 9 - 1 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
47 Vasili Jirov [KAZ] 0 - 5 Sundsvall 1996-01-13 1/2 Sweden BO
46 Erik Johansson (ösk) Örnsköldsviks BK KO 2 Lidingö 1996-01-06
45 Frode Steinsvik IF Örnulf, NOR 2 - 1 Oslo, NOR 1995-10-08 Norge BF 75 år
44 Erik Johansson (ösk) Örnsköldsviks SK 15 - 8 Gävle 1995-10-01 Final Gefle Dagblad BO
43 Zbigniew Górecki KS Jastrzebie, POL 0 - 5 Warsawa, POL 1995-09-24 Final Feliks Stamm
42 Tomasz Mialkowski KSZO Ostrowiec, POL 2 - 0 Warsawa, POL 1995-09-23 1/2 Feliks Stamm
41 Vasili Jirov KAZ L TKO 1 Berlin, GER 1995-05-10 VM 1995 1/4
40 Roland Raforme SEY 10 - 6 Berlin, GER 1995-05-08 VM 1995 1/8
39 Sergej Razumovskij EST 10 - 4 Berlin, GER 1995-05-07 VM 1995 1/16
38 Petr Munoz Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1995-03-27 Final Bronco Cup
37 Jan Olsson BK Falken 1 - 11 Gävle 1995-03-06 SM 1995 SM-final
36 Robert Nordman Redbergslids BK 16 - 7 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
35 Peter Johansson (m) BK Rapp 7 - 1 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
34 Ronny Antman BK Falken 19 - 0 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/8
33 Jerry Nordh Angered BC 3 - 0 Malmö 1995-02-13
32 Harald Geissler [GER] 3 - 10 Venedig, ITA 1994-03-23 1/4 Trofeo Italia
31 Jae Woo Yong [COR] W TKO 3 Venedig, ITA 1994-03-21 1/8 Trofeo Italia
30 Luan Morina Norrköpings BK 14 - 10 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
29 Jan Olsson BK Falken 25 - 14 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
28 Peter Johansson (m) BK Rapp 30 - 9 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
27 Rolf Monrad NOR 2 - 1 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
26 Vladimir Klytjko [UKR] 1 - 5 Köpenhamn, DEN 1993-11-25* 1/4 Copenhagen Cup
25 Glyn Wilson Bury ABC, ENG W TKO 3 Hilleröd, DEN 1993-10-10 Final HSK BC
24 Kent Wujciak Majornas BK 3 - 0 Landskrona 1993-10-03
23 Ingmar Fors Höllvikens BK W TKO 1 Malmö 1993-09-18 Enighet Cup
22 Kent Wujciak Västra Frölunda 0 - 5 Hallstahammar 1993-02-26 SM 1993 1/4
21 Robert Mukiibi BK Masen 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/8
20 X X NOR-jun W Ålesund, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
19 Eddy Viegas Majornas BK 3 - 0 Malmö 1993-02-01
18 Georgi Kandelaki GEO 1 - 11 Montreal, CAN 1992-09-30 1/4 VM (j)
17 Igor Dzjagojev RUS 4 - 2 Montreal, CAN 1992-09-26 1/8 VM (j)
16 Fred Dillewaard NED L w.o Dordrecht, NED 1992-05-09 Landskamper 1992 SWE-NED 5-7
15 Dmitrij Gorbatjov URS 1 - 14 Edinburgh, SCO 1992-04-11 Final EM (j)
14 Franck Forgues FRA 15 - 7 Edinburgh, SCO 1992-04-09* 1/2 EM (j)
13 Mihalis Mallios GRE W TKO 2 Edinburgh, SCO 1992-04-07* 1/4 EM (j)
12 Peer Müller SC Schwerin, GER 2 - 3 Bydgoszcz, POL 1992-03-01 Final Gazeta Pomorska (j)
11 Fabricio Bugado [ITA] 3 - 2 Bydgoszcz, POL 1992-02-29* 1/2 Gazeta Pomorska (j)
10 Robert Raclawski [POL] W TKO 1 Bydgoszcz, POL 1992-02-28* 1/4 Gazeta Pomorska (j)
9 Njord Nordstrand NOR-jun W Göteborg 1992-02-08 SWE (j)-NOR (j) 4-6
8 Jan Olsson BK Falken 5 - 0 Västerås 1991-12-01 JSM-final
7 Tobias Asklöf Åtvidabergs BK 5 - 0 Västerås 1991-11-29 1/2 JSM
6 Peter Carlsson Sundsvalls BK 3 - 0 Angered 1991-11-17 Final Gbg/ABC
5 Margus Moisto [EST] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1991-03-31 Final Pyynikki
4 Sergej Simonov [UKR] W TKO 3 Tammerfors, FIN 1991-03-30 1/2 Pyynikki
3 Alexander Abramov [EST] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1991-03-29 1/4 Pynnikki
2 Tommy Hansen Hadsund BK, DEN KO 1 Aalestrup, DEN 1991-02-17 Final Knaber
1 Joakim Fergman Skoftebyns AIS L TKO 2 Lilla Edet 1989-10-08 Final Fighter Cup
Sammanfattande statistik

1991 Guld Göteborg ABC öppna (u).
1991 SUM-mästare.
1991 JSM-Guld (T).
1992 J-EM Silver.
1995 SM-Silver.


Stor Grabb nr 124 Merparten av hans motståndare som proffs var mycket enkla. Lade av efter förlusten år 2000, återkom efter fyra år med två matcher.