Martin Kitel

Vikt: Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1966-04-24
Död:
Klubb: Häljarps AIS, Narva BK (Stockholm)
SM: 1986 SM-Guld (W), 1988-1989 SM-Guld (LM)
Landskamper: 4 (3-1)
Nordisk: 2 (0-2)
EM: -
VM: -
OS: 3 (2-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
84 Kenneth Franklin Korsör ABK, DEN 2 - 1 Halmstad 1989-04-10
83 Joakim Gustavsson BK Örnen 3 - 2 Eskilstuna 1989-03-31
82 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
81 Joakim Gustavsson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
80 Mikael Berglund Örnsköldsviks SK 5 - 0 Stockholm 1989-02-24 SM 1989 1/4
79 Floyd Tibbs USA KO 1 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
78 Waigo John Bosco [DEN] 5 - 0 Landskrona 1989-01-06
77 Kim Petersen [DEN] W w.o Tönsberg, NOR 1988-12-04* Final Norway BC
76 Haluk Hircin [AUT] W w.o Tönsberg, NOR 1988-12-03* 1/2 Norway BC
75 Raymond Downey CAN 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-28 OS 1988 Seoul 1/4
74 Laurencio Mercado ECU 3 - 2 Seoul, KOR 1988-09-26 OS 1988 Seoul 1/8
73 Ncholu Monontsi LES 5 - 0 Seoul, KOR 1988-09-24 OS 1988 Seoul 1/16
72 Norbert Nieroba [FRG] 0 - 5 Athen, GRE 1988-06-27* Akropolis Cup
71 Atle Martinsen [NOR] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-26* Akropolis Cup
70 Dan Sherry [CAN] 0 - 5 Ottawa, CAN 1988-06-04 1/2 Canada Cup
69 Vachit Magomedov [URS] 3 - 2 Ottawa, CAN 1988-06-03 1/4 Canada Cup
68 Torsten Schmitz SC Traktor, GDR 0 - 5 Helsingfors, FIN 1988-04-07 1/4 Gee-Bee
67 Marko Salminen FIN 0 - 5 Roskilde, DEN 1988-03-26 NM 1988 1/2
66 Marcel Yman Timrå BK 4 - 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
65 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 4 - 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
64 Veine Nilsson IFK Umeå W TKO 3 Göteborg 1988-03-05 SM 1988 1/4
63 Roberto Welin IF Linnéa 5 - 0 Göteborg 1988-03-04 SM 1988 1/8
62 Roland McCall USA 0 - 3 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
61 Enrico Richter Wismut Gera, GDR L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1987-11-27* 1/2 Copenhagen Cup
60 Wolfgang Korner [AUT] KO 1 Köpenhamn, DEN 1987-11-26* 1/4 Copenhagen Cup
59 Boroslav Bojadjiev [BUL] W TKO 3 Stockholm 1987-11-09 Bagarns minne
58 Johnny De Lima Herning ABK, DEN 2 - 3 Malmö 1987-11-02
57 Blagoj Sokolov [BUL] 2 - 3 Tammerfors, FIN 1987-10-23 1/4 Tammer
56 Johan Åström Hälsingborgs BK W TKO 2 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup
55 Stefan Eriksson (w) Hisingens BK 3 - 0 Lilla Edet 1987-10-03 1/2 Fighter Cup
54 Angel Stojanov [BUL] 2 - 3 Mestre, ITA 1987-03-11 1/4 Trofeo Italia
53 Lars Myrberg (Lundgren) Djurgårdens IF 1 - 4 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
52 Rino Lando Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
51 Lasse Svensson Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
50 Robby Benson USA 3 - 0 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
49 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN 1 - 4 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
48 Steen Jörgensen [DEN] 5 - 0 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
47 Kennedy Munika [KEN] 2 - 1 Umeå 1986-11-06
46 Vesa Wallden Lahden Laaki, FIN 0 - 5 Tammerfors, FIN 1986-10-15 1/8 Tammer
45 Jörgen Trölsgaard DEN L Dsq 3 Helsingfors, FIN 1986-03-22 NM 1986 1/2
44 Mats Dahlstedt GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
43 Staffan Persson GAK Enighet 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
42 Conny Olausson Arvika BS 5 - 0 Stockholm 1986-03-01 SM 1986 1/4
41 Alper Güngör Stora Stöten 5 - 0 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/8
40 Jesse Dobin USA 3 - 0 Malmö 1986-02-03 Landskamper 1986 SWE-USA 2-7
39 Dirk Krause SC Traktor Schwerin, GDR 0 - 5 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
38 Alan Langlois [CAN] 5 - 0 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
37 Guy Vaste [FRA] 0 - 5 Raufoss, NOR 1985-10-26 1/2 Raufoss
36 Raymond Lauritzen Sparta, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1985-10-25 1/4 Raufoss
35 Per Skurtvedt NOR-jun 2 - 3 Kalmar 1985-03-30 Final NM (j)
34 Rene D Jensen DEN-jun 4 - 1 Kalmar 1985-03-29 1/2 NM (j)
33 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 1 - 4 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
32 Lars Myrberg (Lundgren) Narva BK 0 - 3 Lund 1985-02-17
31 Per Arne Skau NOR-jun 1 - 2 Trondheim, NOR 1985-02-10 SWE (j)-NOR (j) 7-3
30 Ossi Meskanen FIN-jun 2 - 1 Västerås 1985-01-20 SWE (j)-FIN (j) 6-4
29 Allan Nielsen [DEN] 1 - 2 Oskarshamn 1985-01-04
28 Roger Blomkvist Botkyrka BK 2 - 3 Nyköping 1984-12-17 JSM-final
27 Aldrin Kagwa IF Linnéa 5 - 0 Oxelösund 1984-12-16 1/2 JSM
26 Pierre Lovén BK Falken 5 - 0 Oxelösund 1984-12-15 1/4 JSM
25 Per Arne Skau Sp.09, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1984-10-28 Final Raufoss (j)
24 Brian Rasmussen [DEN] 4 - 1 Raufoss, NOR 1984-10-27 1/2 Raufoss (j)
23 Rune Todnem TK, NOR 5 - 0 Raufoss, NOR 1984-10-26 1/4 Raufoss (j)
22 Birger Rosvald NOR-jun 3 - 0 Tidaholm 1984-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-4
21 Roger Blomkvist Botkyrka BK 5 - 0 Hässleholm 1984-01-22
20 Veli-Matti Nopanen FIN-jun 1 - 2 Vilppula, FIN 1984-01-15 SWE (j)-FIN (j) 1-10
19 Pekka Lundahl IK Ymer 3 - 2 Timrå 1983-12-04 JSM-final
18 Mikael Asplund KK AllRound 5 - 0 Timrå 1983-12-03 1/2 JSM
17 Gert-Inge Karlsson IFK Linköping 5 - 0 Timrå 1983-12-02 1/4 JSM
16 Gert-Inge Karlsson IFK Linköping 0 - 3 Åtvidaberg 1983-10-29
15 Wieslaw Slobodzian Gwardia Warszawa, POL L TKO 2 Slupsk, POL 1983-09-14 Gyllene Handsken
14 Patrick Johansson Oxelösunds BK 1 - 4 Botkyrka 1983-02-19 1/4 SUM
13 Michael Karlsson Älmhults BK 3 - 0 Älmhult 1983-02-13
12 Leif Nilsson Carlshamns BC 2 - 1 Ronneby 1983-02-06 Final Sydsvenska
11 Benny Wadell Timrå BK 3 - 0 Timrå 1983-01-23
10 Leif Nilsson Carlshamns BC 3 - 0 Sjöbo 1982-11-12
9 Staffan Persson GAK Enighet 3 - 0 Häljarp 1982-10-31
8 Mats Runhammer Halmstads AIS L TKO 3 Eskilstuna 1982-04-03 1/4 SUM
7 Anders Lindkvist Säters BK 3 - 0 Eskilstuna 1982-04-02 1/8 SUM
6 Roger Gabrielsson Kalmar BK 3 - 0 Katrineholm 1982-03-21 Final Riksmästerskapet (u)
5 Stefan Nikolic Olofströms BC 3 - 0 Ronneby 1982-02-07 Final Sydsvenska (u)
4 Roger Gabrielsson Kalmar BK 3 - 0 Ronneby 1982-02-06 1/2 Sydsvenska (u)
3 Bo Pedersen [DEN] 0 - 3 Sjöbo 1981-11-06
2 Niklas Eneroth Hässleholms BK 3 - 0 Karlshamn 1981-10-18 Final
1 Viktor Arnquist Ronneby BS 2 - 1 Karlshamn 1981-10-17 1/2
Sammanfattande statistik

1983 Svensk juniormästare (LW).
1984 JSM-Silver.
1987 SM-Silver (W).
Stor Grabb nr 118. 


Erhöll guld i Norway Box Cup 1988 utan att behöva gå en enda match!