Clarence Goyeram

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1990-12-21
Död:
Klubb: IF Linnéa (Stockholm), Skarpnäcks BK (Stockholm), IF Göteborg Team Box
SM: 2008, 2012-2013-2014-2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2013 NM-Guld.
EM:
VM:
OS:
Professionell: Debut 2017-10-20. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
133 Abdul Ibrahim Hoddesdon BA, ENG 0 - 3 Borås 2016-01-08 1/4 King ot Ring
132 Jaroslav Samofalov UKR 0 - 3 Doha, QAT 2015-10-07 VM 2015 1/16
131 Pavel Kastramin BLR 0 - 3 Samokov, BUL 2015-08-14 EM 2015 1/2
130 Souleymane Cissokho FRA 2 - 1 Samokov, BUL 2015-08-12 EM 2015 1/4
129 Wouter Djokic NED 3 - 0 Samokov, BUL 2015-08-11 EM 2015 1/8
128 Denis Klochko ISR 3 - 0 Samokov, BUL 2015-08-08 EM 2015 1/16
127 Viktor Petrov UKR 1 - 2 Baku, AZE 2015-06-23 1/4 EuroGames
126 Samuel Maxwell ENG 2 - 1 Baku, ENG 2015-06-21 1/8 EuroGames
125 Salavat Khatuev NOR 3 - 0 Baku, AZE 2015-06-17 1/16 EuroGames
124 Alban Kuci TiFa BC 3 - 0 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 SM-final
123 Mohammed El Ahmed Helsingborgs BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 1/2
122 Adolpe Sylva Varbergs BK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-08 SM 2015 1/4
121 Antti Hietala FIN 1 - 2 Tammerfors, FIN 2015-03-28 NM 2015 1/2
120 Mikko Niemi Lahden Kaleva, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 2015-03-15 Final GeeBee
119 Andrej Hartsenko [EST] 2 - 0 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/2 GeeBee
118 Tulassi Tharumalingam BSK Seelze, GER 2 - 1 Hannover, GER 2015-01-10 1.Bundesliga (GER)
117 Evgenij Dauhaliavets Motor Babelsberg, GER W 3 Nordhausen, GER 2014-12-20 1.Bundesliga (GER)
116 Amin Nuri FIN 3 - 0 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
115 Rudi Kafli BC Straubing, GER 3 - 0 Straubing, GER 2014-12-06 1. Bundesliga (GER)
114 Eugen Dahinten BC Straubing, GER 3 - 0 Nordhausen, GER 2014-11-29 1.Bundesliga (GER)
113 Ted Cheeseman Fisher ABC, ENG 3 - 0 Borås 2014-11-23 Final King of the Ring
112 Helge Engesland Grimstad BK, NOR 3 - 0 Borås 2014-11-22 1/2 King of the Ring
111 Yaffet Amaniel BK Örnen 3 - 0 Borås 2014-11-21 1/4 King of the Ring
110 Laziz Sharifov Haninge BK 3 - 0 Söderköping 2014-09-28 Final Gripen Cup
109 Yaffet Amaniel BK Örnen 3 - 0 Söderköping 2014-09-27 1/2 Gripen Cup
108 Alban Kuci TiFa BC 3 - 0 Söderköping 2014-09-26 1/4 Gripen Cup
107 Gianluca Picardi ITA 3 - 0 Neapel, ITA 2014-09-13 Landskamper 2014 SWE-ITA 3-5
106 Constantin Cocolos ITA W Marina di Grosseto, ITA 2014-09-11 Landskamper 2014 SWE-ITA 5-5
105 Joelvis Hernandez [VEN] 0 - 3 Havanna, CUB 2014-06-12 1/8 Cordova
104 Rasmus Broman BS Tor 3 - 0 Varberg 2014-05-31
103 Dario Vangeli ITA 3 - 0 Vaggeryd 2014-05-24 Landskamper 2014 SWE-ITA 4-5
102 Kenneth Nemming Gilleleje, BK, DEN 3 - 0 Gilleleje, DEN 2014-04-26
101 Salah Nazar Taha Upsala IF 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
100 Alexander Sund Sundsvalls BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
99 Ashkan Ghahramani IF Linnéa 3 - 0 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
98 Johannes Vinasco Tensta BK 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
97 Marc Bird Royal Navy, ENG 3 - 0 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
96 Kasper Andersen Slagelse BK, DEN W TKO 1 Malmö 2014-02-08 1/2 Malmö BO
95 Eugen Burhard Velberter BC, GER W Nordhausen, GER 2014-02-01 1.Bundesliga (GER)
94 Eugen Dahinten BC Straubing, GER 1 - 2 Straubing, GER 2014-01-25 1.Bundesliga (GER)
93 Artem Harutyunyan GER 1 - 2 Almaty, KAZ 2013-10-15 VM 2013 1/32
92 Samuel Maxwell Salisbury ABC, ENG 0 - 3 Istanbul, TUR 2013-09-05 1/4 Ahmet Comert
91 Burak Keles [TUR] W TKO 2 Istanbul, TUR 2013-09-04 1/8 Ahmet Comert
90 Rabadan Ismailov [RUS] 1 - 2 Grozny, RUS 2013-08-27 Kadyrov Memorial
89 Artem Harutyunyan GER 0 - 3 Minsk, BLR 2013-07-01 EM 2013 1/16
88 Josh Kelly ENG 3 - 0 Vaggeryd 2013-05-11 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-4
87 Laziz Sharifov Haninge BK 15 - 11 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
86 Emil Pettersson Malmö BC 18 - 12 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
85 Soheil Shahbazan Haninge BK 16 - 8 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
84 Dmitry Keronen Turun Urheilulitto, FIN 3 - 0 Salo, FIN 2013-04-06
83 Walid Ali DEN 19 - 6 Aarhus, DEN 2013-03-24 NM 2013 NM-final
82 Salavat Khatuev NOR 15 - 12 Aarhus, DEN 2013-03-23 NM 2013 1/2
81 Josh Kelly ENG 0 - 3 Tyne Tees & Wear, ENG 2013-02-26 Landskamper 2013 SWE-ENG 3-4
80 Kane Stewart ENG 2 - 1 Basingstoke, ENG 2013-02-22 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-2
79 Nurbo Bozan IFK Linköping 1 - 2 Oskarshamn 2013-02-09
78 Simon Bunardzhiev Tönsberg, NOR 14 - 8 Oslo, NOR 2013-01-26
77 Walid Ali CIK, DEN 19 - 18 Oslo, NOR 2013-01-25
76 Morten Brink Olsen Kolding IF, DEN 5 - 0 Nyköbing, DEN 2012-12-28
75 Amin Nuri FIN 3 - 0 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
74 Kim Andersen SABU, DEN 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
73 Stian Thorstensen Oslo BK, NOR 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
72 Zakaria Hussein Angered BC 2 - 1 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
71 Walid Ali CIK, DEN 15 - 8 Hilleröd, DEN 2012-10-14 Final Hilleröd BC
70 Enock Mwandila BK Ringen, DEN 14 - 12 Hilleröd, DEN 2012-10-13 1/2 Hilleröd BC
69 Abdesslam Chabi Lunds BS W TKO 2 Malmö 2012-09-16 Final Öresundscupen
68 Johan Carlsson Hisingens BK 3 - 0 Malmö 2012-09-15 1/2 Öresundscupen
67 Nurbo Bozan IFK Linköping 14 - 9 Haninge 2012-04-15 SM 2012 SM-final
66 Adam Sakhnini BK Revansch 25 - 15 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2
65 Josef Chedika Haninge BK 21 - 11 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
64 Ashkan Ghahramani IF Linnéa 25 - 14 Haninge 2012-04-12 SM 2012 1/8
63 Marcin Legowski Hetman Białystok, POL 1 - 2 Gdansk, POL 2009-11-28
62 Vjatjeslav Gudenko UKR L Dsq 3 Guadalajara, MEX 2008-10-28 (1/8) Jun-VM
61 Zayadna Firas ISR W TKO 2 Guadalajara, MEX 2008-10-26 (1/16) Jun-VM
60 Josef Mohammed Winning BC 11 - 2 Hilleröd, DEN 2008-10-12 Final Hilleröd BC
59 Robert Nokhai [NED] 11 - 2 Hilleröd, DEN 2008-10-11 Hilleröd BC
58 Vybran Kamilnov [UKR] 12 - 7 Katowice, POL 2008-08-31 Final Opala (j)
57 Radoslaw Kusnierek [POL] 18 - 3 Katowice, POL 2008-08-30 1/2 Opala (j)
56 Redouane Kaya Djurgårdens IF 34 - 10 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
55 Zakariye Afad Angered BC 27 - 9 Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
54 Lars Niklasson Bålsta BK 32 - 6 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/4
53 Ferdous Sahar Stockholms AIF 31 - 6 Boden 2008-04-24 SM 2008 1/8
52 Kasper Hansen DEN 4 - 1 Lund 2008-03-30 Final NM-jun
51 Alexander Vassiljev FIN 5 - 0 Lund 2008-03-29 1/2 NM-jun
50 Ferdous Sahar Stockholms AIF 39 - 19 Stockholm 2008-02-03 Final JSM
49 Mahir Shokri Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 2008-02-02 1/2 JSM
48 Karzan Salim BK Örnen 29 - 10 Stockholm 2008-02-01 1/4 JSM
47 Michal Syrowatka POL 3 - 0 Chojnice, POL 2007-12-08 Landskamper 2007 SWE-POL 3-5
46 Max Thyr BK Falken W Landskrona 2007-11-25 SUM-final
45 Emil Pettersson Höllvikens BK W TKO 1 Landskrona 2007-11-23 1/2 SUM
44 Serugete Kamarov [UKR] 3 - 0 Simferopol, UKR 2007-11-11
43 Astan Michaj [UKR] 3 - 0 Simferopol, UKR 2007-11-10
42 Sena Bukov [UKR] 3 - 0 Simferopol, UKR 2007-11-09
41 Maciej Frackowiak Gwardia Wroclaw, POL 3 - 0 Bydgoszcz, POL 2007-10-14 Final U/J-turn
40 Manicecz Kacpuzak [POL] 3 - 0 Bydgoszcz, POL 2007-10-13 U/J-turn
39 Sean Sanil [ENG] W TKO 3 Bydgoszcz, POL 2007-10-12 U/J-turn
38 Redouane Kaya Upsala IF 5 - 0 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
37 Jesaja Mwakisozile BK Örnen 4 - 1 Gävle 2007-09-29 1/2 Falken Cup
36 David Wolter [GER] 16 - 9 Dublin, IRL 2007-06-03 Round robintur
35 Sean Duffy [IRL] 20 - 13 Dublin, IRL 2007-06-02 Round robintur
34 Evaldas Korsakas [LTU] 25 - 10 Dublin, IRL 2007-06-01 Round robintur
33 Jörgen Thorkildsen Pors IF, NOR 5 - 0 Tammerfors, FIN 2007-05-06 Final Pirkka
32 Bashir Hassan Djurgårdens IF 17 - 30 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
31 Abdirahman Nasir BK Rågsved 33 - 1 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/2
30 Krzysztof Rogowski PKB Poznan, POL 18 - 20 Warsawa, POL 2007-03-23 1/2 Feliks Stamm
29 Lars Niklasson Bålsta BK 20 - 1 Göteborg 2007-02-04 JSM-final
28 Farhan Mohammed Tensta BK 26 - 4 Göteborg 2007-02-03 1/2 JSM
27 Simon Henriksson GAK Enighet W TKO 4 Göteborg 2007-02-02 1/4 JSM
26 Alexander Vassiljev Tampereen Ny, FIN 3 - 0 Stockholm 2007-01-20
25 Maciej Rzempohuch POL-u/j 3 - 0 Elbling, POL 2006-12-16 SWE u/j-POL u/j 6-5
24 Craig Evans WAL 28 - 23 Cardiff, WAL 2006-11-11 Landskamper 2006 SWE-WAL 3-5
23 Patrick Nielsen CIK, DEN 0 - 3 Angered 2006-11-05 Final Angered BC (u)
22 Valtteri Lehtinen R-K-K, FIN 3 - 0 Angered 2006-11-04 Angered BC
21 Ilir Kastrati Uddevalla BK 4 - 1 Gävle 2006-10-01 Final Falken cup (j)
20 Noha N´tuve Angered BC 5 - 0 Gävle 2006-09-30 Falken Cup
19 Maciej Piechota [POL] W TKO 3 Gdansk, POL 2006-09-17 Final Int turn
18 Daniel Stolarczyk [POL] 5 - 0 Gdansk, POL 2006-09-16 Int turn
17 Alexander Rybakov [RUS] 5 - 0 Gdansk, POL 2006-09-15 Int turn
16 Jalolklek Habizov UZB 15 - 18 Istanbul, TUR 2006-08-06 1/8 Ung-VM
15 Alexander Besputin RUS 1 - 15 Tirana, ALB 2006-06-16 1/2 Ung-EM
14 Sonny Upton IRL 16 - 10 Tirana, ALB 2006-06-1? 1/4 Ung-EM
13 Joel Anttila [FIN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-05-14 Final Pirkka
12 Jami Ketola [FIN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 2006-05-13 1/2 Pirkka
11 Löma Ahmadov Skarpnäcks BK 10 - 21 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
10 Abdirahman Nasir Rågsveds BK 31 - 25 Stockholm 2006-04-21 SM 2006 1/2
9 Erfan Kakahani (Malai) Sundsvalls BK 28 - 15 Stockholm 2006-04-20 SM 2006 1/4
8 Aram Bahrmand Tensta BK 24 - 4 Uppsala 2006-02-05 JSM-final
7 Salomo N'tuve Angered BC 25 - 12 Uppsala 2006-02-04 1/2 JSM
6 Sakari Lähderinne Iisalmen U-V, FIN 2 - 1 Uppsala 2006-01-21 Final KP-Cup
5 Anders Tanneby Majornas BK 3 - 0 Angered 2005-11-05 Final ABC (u)
4 Niklas Eriksen T-K, NOR W TKO 3 Angered 2005-11-04 1/2 ABC
3 Muhammed Khudair Lunds BS 4 - 1 Gävle 2005-09-24 Final Gefle Dagblad (u)
2 Tilek Turgunbayev Skarpnäcks BK W TKO 1 Karlstad 2005-04-16 Final Nybörjarnas (u)
1 Sam Merritt [ENG] 2 - 1 Stockholm 2005-02-26 Bronco Cup
Sammanfattande statistik

Clarence Ibrahim Goyeram Bojang: 2006-2007 SM-Silver. 2005 Nybörjarmästare (u). 2006 Brons Ungdoms-EM (Albanien). 2007 Ungdomsmästare. 2006-2007-2008 JSM-Guld. 2008 Guld Nordiska juniormästerskapet. 2006 Guld Falken Cup (j). 2006 Guld General Star (Polen). 2007 Guld Jerzego Adamski (Polen). 2012 Guld Angered Box Cup (Göteborg). 2015 EM-brons. Deltog under 2014 i tyska Bundesliga för SV Nordhausen.