Emil Pettersson

Vikt: 64, 69 kg
Född: 1991-11-23
Död:
Klubb: Höllvikens BK, Malmö Boxing Center, Winning Boxing Club
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2018-11-10. Som proffs 4 (4-0, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
68 Anton Hellström BK Falken 0 - 5 Borås 2017-07-01 SM 2017 1/4
67 Mohammed Al-Maliki Winning BC L London, ENG 2017-06-16 1/4 Haringey BC
66 Jake James St. John's, ENG 1 - 4 Hvidovre, DEN 2017-03-26 Final Hvidovre Cup
65 Mo Harris Akbar ENG 0 - 5 Basingstoke, ENG 2017-03-10 Landskamper 2017 SWE-ENG 1-5
64 Yousef Adou Redbergslids BK 0 - 3 Halmstad 2017-02-26 Final Andersberg
63 Mohammed Al-Maliki Winning BC 2 - 1 Halmstad 2017-02-25 1/2 Andersberg
62 Alex Bishop Hoddesdon BA, ENG 1 - 4 Borås 2016-11-27 Final King ot Ring
61 Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK, NOR 5 - 0 Borås 2016-11-26 1/2 King ot Ring
60 Almir Kahrimani Halmstad BC 3 - 2 Borås 2016-11-25 1/4 King ot Ring
59 Delano James Rotterdam, NED L TKO 3 Rotterdam, NED 2016-11-05 Rotterdam-Stockholm 2-3
58 Adolpe Sylva Halmstads BS 0 - 3 Tidaholm 2016-10-22
57 Laziz Sharifov Haninge BK 0 - 3 Söderköping 2016-10-02 Final Gripen Cup
56 Yousef Adou Redbergslids BK W Malmö 2016-09-18 Final Öresundscup
55 Laziz Sharifov Haninge BK 0 - 3 Malmö 2016-05-14 SM 2016 1/2
54 Bryan Collins Towerhill ABC, ENG 0 - 3 Hvidovre, DEN 2016-03-19 Final Hvidovre
53 Adolpe Sylva Halmstad BS 3 - 0 Växjö 2016-03-06 Final Värend BO
52 Razhden Aniashvili Ronneby BT 3 - 0 Växjö 2016-03-05 1/2 Värend BO
51 Araik Ismail Kristianstads BK 0 - 3 Angered 2015-10-30 1/2 ABC
50 Mohammed Asghar Ahmed Drammen BK, NOR 3 - 0 Angered 2015-10-29 1/4 ABC
49 Hadi Srour TK, NOR 0 - 3 Hilleröd, DEN 2015-10-11 Final Hilleröd
48 Nicolai Hede Grindsted AK, DEN W Hilleröd, DEN 2015-10-10 1/2 Hilleröd
47 Mohammed Al-Maliki Winning BC 0 - 3 Tidaholm 2015-05-08 SM 2015 1/4
46 Alto Koster Golden Gloves, NED 1 - 2 Hvidovre, DEN 2015-03-29 Final Hvidovre
45 Enock Mwandila BK Ringen, DEN 0 - 3 Horsens, DEN 2015-03-07
44 Mohammed Al-Maliki Winning BC 0 - 3 Borås 2014-11-22 1/2 King of the Ring
43 Laziz Sharifov Haninge BK 2 - 1 Borås 2014-11-21 1/4 King of the Ring
42 Aydin Behruz Oulun KK, FIN 2 - 1 Rovaniemi, FIN 2014-09-14 Final Ruska
41 Aleksi Vlasoff Helsingin US, FIN 3 - 0 Rovaniemi, FIN 2014-09-13 1/2 Ruska
40 Claudio Paulo Peacock Gym, ENG 0 - 3 London, ENG 2014-06-21 1/2 Haringey BC
39 Bashir Hassan Djurgårdens IF 0 - 3 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
38 Mohammed Al-Maliki Winning BC 0 - 3 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
37 Gaby Khalaf Botkyrka BK 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
36 Mohammed Al-Maliki Winning BC 2 - 1 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
35 Walid Aldalal Hisingens BK 1 - 2 Morgongåva 2014-01-24 1/2 Sweden BC
34 Sune Krogh AK Jyden, DEN 1 - 2 Skive, DEN 2013-11-09 Hancock Cup
33 Enock Mwandila BK Ringen 0 - 3 Hilleröd, DEN 2013-10-12 Final Hilleröd BC
32 Clarence Goyeram IF Göteborg Team Box 12 - 18 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 1/2
31 Walid Aldalal Hisingens BK 19 - 14 Karlstad 2013-04-19 SM 2013 1/4
30 Mohammed Abdallah Valby IK, DEN 16 - 15 Hvidovre, DEN 2013-03-23 Hvidovre BC
29 Amin Nuri HeKo, FIN L Lahti, FIN 2013-01-26
28 Zakaria Hussein Angered BC 3 - 0 Borås 2012-11-25 Final King of the Ring
27 Mohammed Al-Maliki Winning BC 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
26 Godfrey Nörgaard Valby IK, DEN 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
25 Kieran Redding Chadwell, ENG 3 - 0 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
24 Enock Mwandila BK Ringen, DEN 13 - 27 Binz, GER 2012-06-09 Bronsmatch Binzer BC
23 Szymon Bialas [POL] L Binz, GER 2012-06-08 1/2 Binzer BC
22 Anthony Yigit Skarpnäcks BK 7 - 30 Haninge 2012-04-14 SM 2012 1/2 SM
21 Gbese Bright Oskarshamns BK 17 - 7 Haninge 2012-04-13 SM 2012 1/4
20 Hamza Adiguzel Höllvikens BK 1 - 2 Malmö 2012-02-26 Final Sydsvenska
19 Sharif Avdaljan IFK Linköping 1 - 2 Halmstad 2011-03-05 1/2 Halmstad BC
18 Alae Alasadi Visby BK L Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 1/2
17 Simon Henriksson Malmö Muay Thai 16 - 6 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 1/4
16 Maxim Koroljovskij Malmbergets AIF 3 - 0 Kristianstad 2011-01-07
15 Naz Rafiq Staffordshire, ENG 1 - 2 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
14 Godfrey Nörgaard Valby IK, DEN 0 - 3 ? 2010-11-?? SABU-Skåne 5-2
13 Walid Ali CIK, DEN 2 - 12 Hilleröd, DEN 2010-10-17 Final Hilleröd BC
12 Anthony Yigit Skarpnäcks BK 6 - 27 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 1/4
11 Jaako Koivisto ViNy, FIN 0 - 3 Hilleröd, DEN 2009-10-11 Final Hilleröd BC
10 Lasse Larsen Pandrup BK, DEN 18 - 17 Hilleröd, DEN 2009-10-10 1/2 Hilleröd BC
9 E Scowcroft Cumbria sel, ENG 0 - 5 Haslev, DEN 2009-09-27 Final Haslev BC
8 Mohammed Saleh BK Rapid 13 - 26 Nyköping 2009-02-06 1/4 JSM
7 Simon Henriksson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 2008-12-19
6 Tony Gustafsson Själland, DEN 3 - 13 Karlebo, DEN 2008-11-09 Själland-Skåne 8-3
5 Igor Dimitrev [RUS] 1 - 4 Tammerfors, FIN 2008-03-22 1/2 Pynnikki
4 Jaako Lampinen [FIN] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2008-03-21 1/4 Pyynikki
3 Simon Lundborg NBK/Akilles 3 - 0 Ronneby 2008-02-17 Final Sydsvenska (u)
2 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK L TKO 1 Landskrona 2007-11-23 1/2 SUM
1 Callum Winton [ENG] 0 - 3 Hartlepool, ENG 2007-11-01
Sammanfattande statistik

Född i Kolombia.
2012 Guld Angered Box Cup (Göteborg).
 


En av många som blivit proffs utan några större amatörmeriter. Mötte enklast tänkbara motståndare.