Salomo N'tuve

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1988-11-20
Död:
Klubb: Angered BC (Göteborg)
SM: 2007-2008, 2011 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk:
EM: 2008 EM-Silver
VM:
OS: 1 (0-1)
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
95 Andreas Klein BC Straubing, GER W TKO 1 Nordhausen, GER 2014-03-15 Bundesliga
94 Atdhe Gashi SV Babelsberg, GER D - D Nordhausen, GER 2014-02-22 Bundesliga
93 Enrico La Cruz Velberter BC, GER Draw Nordhausen, GER 2014-02-01 Bundesliga
92 Edgar Walth BC Straubing, GER 0 - 3 Straubing, GER 2014-01-25 Bundesliga
91 Omar El Hag SV Motor, GER L 3 Babelsberg, GER 2014-01-11 Bundesliga
90 Dias Kuzumbaev BR Hanau, GER 2 - 1 Nordhausen, GER 2013-12-14 Bundesliga
89 Richard Needham FIN 3 - 0 Somero, FIN 2013-12-07 Landskamper 2013 SWE-FIN 4-6
88 Denis Makarov Velberter BC, GER 3 - 0 Velbert, GER 2013-11-16 Bundesliga
87 Tommy Nilsson (rbk) Redbergslids BK 3 - 0 Gävle 2013-09-29 Final Falken Cup
86 Hadi Srour Tönsbergskameratene, NOR 3 - 0 Gävle 2013-09-28 1/2 Falken Cup
85 Dieter Geier Nordhäuser SV, GER 9 - 17 Nordhausen, GER 2012-10-27 Bundesliga
84 Iljas Suleimenov KAZ 8 - 13 London, GB 2012-07-30 OS 2012 London 1/32
83 Selcuk Eker [TUR] 26 - 4 Havanna, CUB 2012-06-05 [utanför turn]
82 Pablo Vicente [CUB] 7 - 22 Havanna, CUB 2012-06-04 Cordova
81 Nordine Oubaali FRA 10 - 11 Trabazon, TUR 2012-04-20 OS-kval (1/2)
80 Olexander Sjepeljuk UKR 14 - 9 Trabazon, TUR 2012-04-18 OS-kval (1/4)
79 Pedro Matos POR 12 - 7 Trabazon, TUR 2012-04-15 OS-kval (1/8)
78 Evgeni Averin [RUS] 11 - 15 Helsingfors, FIN 2012-03-11 1/2 Gee-Bee
77 Sean McGoldrick [WAL] 15 - 11 Helsingfors, FIN 2012-03-10 Gee-Bee
76 Nazir Balajev [RUS] 19 - 11 Helsingfors, FIN 2012-03-09 Gee-Bee
75 Kastroit Sopa Nordhäuser SV, GER 12 - 22 Nordhausen, GER 2011-12-17 Bundesliga
74 Ruslan Saliev Djurgårdens IF 3 - 0 Angered 2011-11-06 Final ABC
73 Dieter Geier Nordhäuser SV, GER 24 - 8 Hannover, GER 2011-10-29 Bundesliga
72 Jasurbek Latipov UZB 7 - 10 Baku, AZE 2011-10-04 VM 2011 1/8
71 Ronny Beblik GER 12 - 8 Baku, AZE 2011-10-02 VM 2011 1/16
70 Piotr Gudel POL 23 - 7 Baku, AZE 2011-09-27 VM 2011 1/32
69 Alexandru Riscan [MDA] 5 - 13 Breceni, MDA 2011-08-26 Final In turn
68 Valeri Cirma [MDA] 11 - 4 Breceni, MDA 2011-08-25 Int turn
67 Stefan Ivanov BUL 12 - 16 Ankara, TUR 2011-06-17 EM 2011 1/16
66 Robeisy Ramirez [CUB] 8 - 24 Havanna, CUB 2011-06-03 Cordova
65 Evier Hernandez [VEN] W Dsq 3 Havanna, CUB 2011-06-01 Cordova
64 Dennis Ceylan DEN 7 - +7 Gilleleje, DEN 2011-03-19 Landskamper 2011 SWE-DEN 2-7 (18-17)
63 Michail Loginov Nordhäuser SV, GER 18 - 10 Nordhausen, GER 2011-03-05 2.Bundesliga
62 Bashir Hassan Djurgårdens IF 7 - 6 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 SM-final
61 Ali Finjan IFK Linköping 18 - 3 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
60 Zack Davies ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
59 David Oliver Joyce St Michael's Athy BC, IRL 2 - 7 Athy, IRL 2010-12-17 Sv komb-St Michael's 1-6
58 Gilson Barros [BRA] W Mogi das Cruzos, BRA 2010-11-27 Int round robin
57 Alberto Melian [ARG] L Dsq 2 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-25 Int round robin
56 Robenilson de Jesus [BRA] 3 - 7 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-24 Int round robin
55 Andre Silva [BRA] 8 - 3 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-23 Int round robin
54 Jefferson Silva [BRA] 8 - 10 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Int round robin
53 Mahamed Hassan Nordhäuser SV, GER W TKO 1 Hannover, GER 2010-11-20 2.Bundesliga
52 Marcel Schneider SV Motor, GER 9 - 15 Babelsberg, GER 2010-11-13 2.Bundesliga
51 Redouane Kaya Narva BK 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
50 Redouane Kaya Narva BK 0 - 3 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
49 Erfan Kakahani (Malai) Sundsvalls BK 3 - 0 Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
48 Georgij Tjigajev UKR 1 - 4 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
47 Veaceslav Gojan MLD 9 - 3 Moskva, RUS 2010-06-07 EM 2010 1/8
46 Matti Koota Kankaanpään Ny, FIN 1 - 2 Åbo, FIN 2010-05-15 "EM-test"
45 Bashir Hassan Djurgårdens IF 3 - +3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2 (8-6)
44 Dennis Ceylan DEN 5 - 8 Oslo, NOR 2010-03-21 NM 2010 NM-final
43 Petteri Fröjdholm FIN 12 - 5 Oslo, NOR 2010-03-20 NM 2010 1/2
42 Khalid Yafai ENG 2 - 1 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
41 Roman Romanenko [RUS] 2 - 5 Chanty-Mansijsk, RUS 2009-12-18 Petroleum Cup
40 Pedro Matos POR 1 - 6 Milano, ITA 2009-09-02 VM 2009 1/32
39 Matti Koota Kankaanpään Ny, FIN +3 - 3 Dublin, IRL 2009-08-02 Int turn
38 Ryan Lindberg [IRL] 4 - 7 Dublin, IRL 2009-08-01 Int turn
37 Luke Campbell [ENG] ND - ND Dublin, IRL 2009-07-31 Int turn
36 Niklas Helgesson Haninge BK 3 - 6 Lund 2009-04-19 SM 2009 SM-final
35 Kabir Miehrabi Redbergslids BK 23 - 2 Lund 2009-04-18 SM 2009 1/2
34 Farhan Mohammed Tensta BK 25 - 5 Lund 2009-04-16 SM 2009 1/4
33 Khalid Yafai [ENG] 0 - 2 Helsingfors, FIN 2009-04-05 Final Gee-Bee
32 Dmitrijs Gutmans [LAT] 5 - 1 Helsingfors, FIN 2009-04-04 1/2 Gee-Bee
31 Rafal Kaczor [POL] 6 - 8 Warszawa, POL 2009-03-27 Feliks Stamm
30 Artem Dalakyan [UKR] 0 - 2 Plovdiv, BUL 2009-02-26 1/4 Strandja
29 Yampier Hernandez [CUB] 3 - 1 Plovdiv, BUL 2009-02-25 1/8 Strandja
28 Andrew Shelby ENG 3 - 0 Kalmar 2009-01-24 Landskamper 2009 SWE-ENG 6-3
27 Toni Hämäläinen FIN W Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
26 Georgij Tjigajev UKR 0 - 5 Liverpool, UK 2008-11-15 EM 2008 EM-final
25 Alexandru Riscan MLD 5 - 0 Liverpool, UK 2008-11-13 EM 2008 1/2
24 Bato-Munko Vankeev BLR 6 - 5 Liverpool, UK 2008-11-12 EM 2008 1/4
23 Conor Ahearne IRL 12 - 10 Liverpool, UK 2008-11-08 EM 2008 1/8
22 Arber Sejdiu GAK Enighet 18 - 3 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
21 Rifat Khan IF Linnéa 18 - 3 Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
20 Farhan Mohammed Tensta BK 17 - 16 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/4
19 Conor Ahearne IRL 8 - 14 Athen, GRE 2008-04-07 OS-kval
18 Georgij Tjigajev [UKR] 3 - 19 Warzawa, POL 2008-03-13 1/2 Feliks Stamm
17 Mo Nassir [WAL] 4 - 9 Sheffield, ENG 2008-01-20 Int turn
16 Cherif Valid [TUN] 3 - 12 Tammerfors, FIN 2007-12-15 1/2 Tammerfors
15 Paul Butler [ENG] 17 - 6 Tammerfors, FIN 2007-12-14 Tammerfors
14 Toni Hämäläinen FIN 3 - 0 Mikkeli, FIN 2007-12-02 Landskamper 2007 SWE-FIN 7-2
13 Mikael Karlsson (b) Hammarby IF W TKO 2 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
12 Tobias Persson Värnamo BK 4 - 1 Gävle 2007-09-29 1/2 Falken Cup
11 Arber Sejdiu GAK Enighet 17 - 4 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 SM-final
10 Arber Sejdiu GAK Enighet 12 - 3 Göteborg 2007-02-04 JSM-final
9 Aram Bahrmand Tensta BK 1 - 2 Örebro 2006-12-16
8 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 12 - 25 Uppsala 2006-02-04 1/2 JSM
7 Nordine Aitihya FRA-jun 7 - 20 St Nazaire, FRA 2006-01-23 SWE jun-FRA jun 4-7
6 Löma Ahmadov BK Rapid 0 - 3 Angered 2005-11-05 1/2 ABC (u)
5 Matti Koota Kankaanpään Ny, FIN 2 - 1 Angered 2005-11-04 Final ABC (u)
4 Kim Poulsen [DEN] 2 - 8 Hilleröd, DEN 2005-10-15 1/2 HSK BC (j)
3 Robert Nilsson Majornas BK 16 - 24 Umeå 2005-02-13 JSM-final
2 Löma Ahmadov BK Rapid 1 - 2 Uppsala 2005-01-22 1/2 KP-Cup (j)
1 Tobias Persson Värnamo BK 0 - 3 Ljungby 2004-12-04
Sammanfattande statistik

Född i Tanzania. 2005 JSM-Silver (48 kg). 2007 JSM-Guld (51 kg). 2009 SM-Silver (54 kg). 2010 NM-Silver (57 kg). Deltagande i tyska Bundesliga: Säsongen 2010/2011 för BSK Seelze (Hannover), 2012/2013 för SV Motor Babelsberg och 2013/2014 för Nordhäuser SV.