Redouane Kaya

Vikt: 60 kg
Född: 1988-04-09
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), Djurgårdens IF (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 2010 SM-Guld
Landskamper: 7 (3-4)
Nordisk: 5 (4-1); NM-Guld 2009, 2011-2012
EM: 3 (2-1)
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 2012-09-01. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
76 Koba Pchakadze GEO 6 - +6 Trabazon, TUR 2012-04-17 OS-kval (1/8)
75 Lassi Seppälä FIN 19 - 10 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 NM-final
74 Martin Kvikstad NOR 20 - 12 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 1/2
73 Zack Davies England 16 - 18 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
72 Elvin Isajev AZE 8 - 15 Baku, AZE 2011-10-01 VM 2011 1/32
71 Domenico Valentino ITA 13 - 21 Ankara, TUR 2011-06-21 EM 2011 1/4
70 Arthur Bril GER 19 - 15 Ankara, TUR 2011-06-20 EM 2011 1/8
69 Juri Jaanissoo EST W TKO 1 Ankara, TUR 2011-06-19 EM 2011 1/16
68 Robson Conceicao [BRA] 6 - 18 Havanna, CUB 2011-06-05 1/2 Cordova
67 Tyson De Dios Martinez [PER] 18 - 11 Havanna, CUB 2011-06-04 Cordova
66 Rashid Kassem SIK Fight, DEN 13 - 9 Halmstad 2011-05-08 Int Round Robin
65 Niklas Helgesson Haninge BK 18 - 7 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
64 Jefferson Silva [BRA] 16 - 8 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
63 Rashid Kassem DEN 10 - 7 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 NM-final
62 Ilja Blinnikov Kremlin Bears, RUS W Moskva, RUS 2011-03-19 World Series of Boxing
61 Arthur Schmidt Paris United, FRA 3 - 0 Istanbul, TUR 2011-02-25 World Series of Boxing
60 Domenico Valentino Milano Thunder, ITA 0 - 3 Milano, ITA 2011-02-04 World Series of Boxing
59 Shafiq Asif ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
58 Petteri Fröjdholm FIN 3 - 0 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
57 Daniel Munoz [CHI] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Int round robin
56 Juan Carrasco [ARG] 11 - 15 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-26 Int round robin
55 Wensley Souza [BRA] 7 - +7 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-24 Int round robin
54 Eduardo Nascimento [BRA] L Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-23 Int round robin
53 Robson Conceicao [BRA] 2 - 15 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Int round robin
52 Salomo N'tuve Angered BC 0 - 3 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
51 Brian Brix Pandrup BK, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
50 Rachid Azzedine [FRA] 4 - 6 Tammerfors, FIN 2010-10-17 Final Tammerfors
49 David Oliver Joyce St Michael’s Athy BC, IRL 8 - 3 Tammerfors, FIN 2010-10-16 1/2 Tammerfors
48 Eugen Burhard Velberter BC, GER 7 - 0 Tammerfors, FIN 2010-10-15 Tammerfors
47 Miklos Varga [Ungern] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2010-10-14 Tammerfors
46 Salomo N'tuve Angered BC 3 - 0 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
45 Albert Selimov RUS 2 - 4 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
44 Husnu Kocabas NED 11 - 2 Moskva, RUS 2010-06-07 EM 2010 1/8
43 Vasili Tacu MLD 2+ - 2 Moskva, RUS 2010-06-06 EM 2010 1/16
42 Lars Niklasson Bålsta BK 17 - 6 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
41 Odai Al-Hamalawi BK Nova 22 - 3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
40 Miklos Varga [HUN] 3 - 5 Ankara, TUR 2010-04-10 1/2 PM Cup
39 Cetin Ozdemir [TUR] 3 - 1 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
38 Boyan Alexandrov [BUL] 5 - 2 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
37 Albert Selimov [RUS] 1 - 4 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-12 Grand Prix
36 Eduards Gutmans [LAT] +1 - 1 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
35 Mahdi Ouatine [MAR] 4 - 1 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-10 Grand Prix
34 Samuel Maxwell ENG 1 - 2 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
33 Thomas Stalker ENG 1 - 2 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
32 Erik Manjahin Tallin, EST W TKO 2 Stockholm 2009-11-28 Sthlm-Tallin 3-0
31 Didimo Silva BRA 3 - 2 Sao Paolo, BRA 2009-11-21 SWE sel-BRA 2-7
30 Didimo Silva BRZ 5 - 0 Sao Paolo, BRZ 2009-11-19 SWE select-BRZ 3-6
29 Martin Stead [ENG] +1 - 1 Tammerfors, FIN 2009-10-18 Final Tammerfors
28 Berik Abdrahmanov [KZK] 6 - 3 Tammerfors, FIN 2009-10-17 Tammerfors
27 Rachid Azzedine [FRA] 7 - 6 Tammerfors, FIN 2009-10-16 Tammerfors
26 Stian Thorstensen Oslo BK, NOR W TKO 1 Gävle 2009-09-27 Final Falken Cup
25 Aurimas Naudzius SV Motor, GER L Babelsberg, GER 2009-05-09 1.Bundesliga
24 Lars Niklasson Bålsta BK 9 - 14 Lund 2009-04-18 SM 2009 1/2
23 Deepo Singh NOR W TKO 2 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 NM-final
22 Jonas Fantassi DEN 18 - 13 Aabybro, DEN 2009-04-04 NM 2009 1/2
21 Aurimas Naudzius [LTU] 1 - 8 Warszawa, POL 2009-03-26 1/4 Feliks Stamm
20 Grigorij Tulakow SV Motor, GER 15 - 13 Thisted, DEN 2009-03-14 1.Bundesliga
19 Eldos Sarkulov [KZK] 3 - 6 Plovdiv, BUL 2009-02-25 1/4 Strandja
18 Danny Phillips ENG 0 - 3 Kalmar 2009-01-24 Landskamper 2009 SWE-ENG 6-3
17 Alexander Vassiljev FIN 3 - 0 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
16 Karzan Salim BK Örnen 3 - 0 Uppsala 2008-10-25
15 Bashir Hassan Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 2008-10-24
14 Bashir Hassan Djurgårdens IF 0 - 3 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
13 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 10 - 34 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
12 Jesaja Mwakisozile BK Örnen W Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
11 Angelo Lundgren Angered BC 24 - 6 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/4
10 Lars Niklasson Bålsta BK 1 - 2 Stockholm 2008-04-06 MSM
9 Farhan Mohammed Tensta BK 1 - 2 Rinkeby 2008-03-01 RTBO
8 Karzan Salim BK Örnen 3 - 0 Uppsala 2008-01-20 Final KP-Cup
7 Jesaja Mwakisozile BK Örnen 0 - 3 Uppsala 2007-10-11
6 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 0 - 5 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
5 Jack Dam BK Örnen 11 - 43 Uppsala 2006-02-04 1/2 JSM
4 Krzysztof Potalski [POL] 17 - 22 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
3 Erik N´zuvo Majornas BK 2 - 1 Halmstad 2005-12-05
2 Joshwa Kitaka BK Älgen 3 - 0 Timrå 2005-11-11
1 Ilir Kastrati Uddevalla BK 0 - 5 Gävle 2005-09-23 1/2 Gefle Dagblad BO
Sammanfattande statistik
2008 SM-Silver.
2009 Guld Tammerforsturneringen.
Tävlade i tyska Bundesliga för Boxteam Nord (Danmark).