Redouane Kaya

Vikt: 60 kg
Född: 1988-04-09
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala), Djurgårdens IF (Stockholm), Narva BK (Stockholm)
SM: 2010 SM-Guld
Landskamper: 7 (3-4)
Nordisk: 5 (4-1); NM-Guld 2009, 2011-2012
EM: 3 (2-1)
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 2012-09-01. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
83 Koba Pchakadze GEO 6 - +6 Trabazon, TUR 2012-04-17 OS-kval (1/8)
82 Lassi Seppälä FIN 19 - 10 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 NM-final
81 Martin Kvikstad NOR 20 - 12 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 1/2
80 Zack Davies England 16 - 18 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
79 Elvin Isajev AZE 8 - 15 Baku, AZE 2011-10-01 VM 2011 1/32
78 Domenico Valentino ITA 13 - 21 Ankara, TUR 2011-06-21 EM 2011 1/4
77 Arthur Bril GER 19 - 15 Ankara, TUR 2011-06-20 EM 2011 1/8
76 Juri Jaanissoo EST W TKO 1 Ankara, TUR 2011-06-19 EM 2011 1/16
75 Robson Conceicao [BRA] 6 - 18 Havanna, CUB 2011-06-05 1/2 Cordova
74 Tyson De Dios Martinez [PER] 18 - 11 Havanna, CUB 2011-06-04 Cordova
73 Rashid Kassem SIK Fight, DEN 13 - 9 Halmstad 2011-05-08 Int Round Robin
72 Niklas Helgesson Haninge BK 18 - 7 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
71 Jefferson Silva [BRA] 16 - 8 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
70 Rashid Kassem DEN 10 - 7 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 NM-final
69 Ilja Blinnikov Kremlin Bears, RUS W Moskva, RUS 2011-03-19 World Series of Boxing
68 Arthur Schmidt Paris United, FRA 3 - 0 Istanbul, TUR 2011-02-25 World Series of Boxing
67 Domenico Valentino Milano Thunder, ITA 0 - 3 Milano, ITA 2011-02-04 World Series of Boxing
66 Shafiq Asif ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
65 Petteri Fröjdholm FIN 3 - 0 Stockholm 2010-12-11 Landskamper 2010 SWE-FIN 6-4
64 Daniel Munoz [CHI] W Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-27 Int round robin
63 Juan Carrasco [ARG] 11 - 15 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-26 Int round robin
62 Wensley Souza [BRA] 7 - +7 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-24 Int round robin
61 Eduardo Nascimento [BRA] L Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-23 Int round robin
60 Robson Conceicao [BRA] 2 - 15 Mogi das Cruzes, BRA 2010-11-22 Int round robin
59 Salomo N'tuve Angered BC 0 - 3 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
58 Brian Brix Pandrup BK, DEN 3 - 0 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
57 Rachid Azzedine [FRA] 4 - 6 Tammerfors, FIN 2010-10-17 Final Tammerfors
56 David Oliver Joyce St Michael’s Athy BC, IRL 8 - 3 Tammerfors, FIN 2010-10-16 1/2 Tammerfors
55 Eugen Burhard Velberter BC, GER 7 - 0 Tammerfors, FIN 2010-10-15 Tammerfors
54 Miklos Varga [Ungern] 4 - 1 Tammerfors, FIN 2010-10-14 Tammerfors
53 Salomo N'tuve Angered BC 3 - 0 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
52 Albert Selimov RUS 2 - 4 Moskva, RUS 2010-06-09 EM 2010 1/4
51 Husnu Kocabas NED 11 - 2 Moskva, RUS 2010-06-07 EM 2010 1/8
50 Vasili Tacu MLD 2+ - 2 Moskva, RUS 2010-06-06 EM 2010 1/16
49 Lars Niklasson Bålsta BK 17 - 6 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
48 Odai Al-Hamalawi BK Nova 22 - 3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2
47 Miklos Varga [HUN] 3 - 5 Ankara, TUR 2010-04-10 1/2 PM Cup
46 Cetin Ozdemir [TUR] 3 - 1 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
45 Boyan Alexandrov [BUL] 5 - 2 Ankara, TUR 2010-04-08 1/8 PM Cup
44 Albert Selimov [RUS] 1 - 4 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-12 Grand Prix
43 Eduards Gutmans [LAT] +1 - 1 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
42 Mahdi Ouatine [MAR] 4 - 1 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-10 Grand Prix
41 Samuel Maxwell ENG 1 - 2 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
40 Thomas Stalker ENG 1 - 2 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
39 Erik Manjahin Tallin, EST W TKO 2 Stockholm 2009-11-28 Sthlm-Tallin 3-0
38 Didimo Silva BRA 3 - 2 Sao Paolo, BRA 2009-11-21 SWE sel-BRA 2-7
37 Didimo Silva BRZ 5 - 0 Sao Paolo, BRZ 2009-11-19 SWE select-BRZ 3-6
36 Martin Stead [ENG] +1 - 1 Tammerfors, FIN 2009-10-18 Final Tammerfors
35 Berik Abdrahmanov [KZK] 6 - 3 Tammerfors, FIN 2009-10-17 Tammerfors
34 Rachid Azzedine [FRA] 7 - 6 Tammerfors, FIN 2009-10-16 Tammerfors
33 Stian Thorstensen Oslo BK, NOR W TKO 1 Gävle 2009-09-27 Final Falken Cup
32 Aurimas Naudzius SV Motor, GER L w.o Babelsberg, GER 2009-05-09 1.Bundesliga
31 Lars Niklasson Bålsta BK 9 - 14 Lund 2009-04-18 SM 2009 1/2
30 Deepo Singh NOR W TKO 2 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 NM-final
29 Jonas Fantassi DEN 18 - 13 Aabybro, DEN 2009-04-04 NM 2009 1/2
28 Aurimas Naudzius [LTU] 1 - 8 Warszawa, POL 2009-03-26 1/4 Feliks Stamm
27 Grigorij Tulakow SV Motor, GER 15 - 13 Thisted, DEN 2009-03-14 1.Bundesliga
26 Eldos Sarkulov [KZK] 3 - 6 Plovdiv, BUL 2009-02-25 1/4 Strandja
25 Danny Phillips ENG 0 - 3 Kalmar 2009-01-24 Landskamper 2009 SWE-ENG 6-3
24 Kasper Hansen Pandrup BK, DEN 6 - 10 Pandrup, DEN 2008-12-27
23 Alexander Vassiljev FIN 3 - 0 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
22 Karzan Salim BK Örnen 3 - 0 Uppsala 2008-10-25
21 Bashir Hassan Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 2008-10-24
20 Bashir Hassan Djurgårdens IF 0 - 3 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
19 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 10 - 34 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
18 Jesaja Mwakisozile BK Örnen W Boden 2008-04-26 SM 2008 1/2
17 Angelo Lundgren Angered BC 24 - 6 Boden 2008-04-25 SM 2008 1/4
16 Lars Niklasson Bålsta BK 1 - 2 Stockholm 2008-04-06 MSM
15 Farhan Mohammed Tensta BK 1 - 2 Rinkeby 2008-03-01 RTBO
14 Karzan Salim BK Örnen 3 - 0 Uppsala 2008-01-20 Final KP-Cup
13 Morat Topbas Esbjerg BBK, DEN 5 - 0 Esbjerg, DEN 2007-12-28
12 Shadi Abdallah A.Olympia, DEN 10 - 20 Odense, DEN 2007-12-27
11 Paul Kennedy (lw) Crumlin BC, IRL 3 - 0 Stockholm 2007-12-15 "Stockholm"-Crumlin 6-6
10 Jesaja Mwakisozile BK Örnen 0 - 3 Uppsala 2007-10-11
9 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 0 - 5 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
8 Stefan Mölholt BK Vitus, DEN 15 - 12 Horsens, DEN 2006-02-12* Nord Oest See BC
7 Amijan Gomann [GER] 38 - 6 Horsens, DEN 2006-02-11* Nord Oest See BC
6 Jack Dam BK Örnen 11 - 43 Uppsala 2006-02-04 1/2 JSM
5 Krzysztof Potalski [POL] 17 - 22 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
4 Erik N´zuvo Majornas BK 2 - 1 Halmstad 2005-12-05
3 Stefan Mölholt BK Vitus, DEN 10 - 4 Horsens, DEN 2005-12-??
2 Joshwa Kitaka BK Älgen 3 - 0 Timrå 2005-11-11
1 Ilir Kastrati Uddevalla BK 0 - 5 Gävle 2005-09-23 1/2 Gefle Dagblad BO
Sammanfattande statistik
2008 SM-Silver.
2009 Guld Tammerforsturneringen.
Tävlade i tyska Bundesliga för Boxteam Nord (Danmark).