Bashir Hassan

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1983-12-03
Död:
Klubb: Malmö BK, Redbergslids BK (Göteborg), Stockholms AIF, Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2002, 2004-2005-2006-2007-2008-2009-2010, 2013-2014-2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2011, 2015 NM-Guld
EM: 2008 EM-Brons
VM:
OS:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
244 Elian Dimitrov BUL 0 - 3 Samokov, BUL 2015-08-11 EM 2015 1/8
243 Connor Parker Royal Oak BC, ENG 0 - 3 London, ENG 2015-06-19 1/4 Haringey
242 Ahmad Eljammal Hammarby IF 3 - 0 Stockholm 2015-05-30
241 Omar Massi Djurgårdens IF W Dsq 3 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 SM-final
240 Nico Morrison Pembroke, WAL 1 - 2 Belgrad, SRB 2015-04-24 1/4 Belgrad
239 Bernard Torres NOR 2 - 1 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 NM-final
238 Marsel Terteryan DEN W TKO 3 Tammerfors, FIN 2015-03-28 NM 2015 1/2
237 Sjamil Askerov [RUS] 0 - 3 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/4 GeeBee
236 Sedik Boufrakech ITA 3 - 0 Jönköping 2015-01-31 Landskamper 2015 SWE-ITA 6-3
235 Timo Liljeroos FIN 3 - 0 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
234 Rasmus Broman BS Tor 0 - 3 Borås 2014-11-21 1/4 King of the Ring
233 Pat Mongan Olympic BC, IRL 2 - 1 Stockholm 2014-11-08
232 Walid Aldalal Hisingens BK 2 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 SM-final
231 Hamza Barka Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 1/2
230 Emil Pettersson Malmö BC 3 - 0 Göteborg 2014-04-11 SM 2014 1/4
229 Hadi Srour T-K, NOR 0 - 3 Trondheim, NOR 2014-02-22
228 Atanas Mugerwa Hisingens BK 22 - 13 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 SM-final
227 Atdhe Gashi SV Motor, GER 29 - 34 Hamm, GER 2012-12-08 1.Bundesliga
226 Lassi Seppälä FIN 1 - 2 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
225 Dieter Geier Nordhäuser SV, GER 31 - 22 Hamm, GER 2012-11-10 Bundesliga
224 Atdhe Gashi SV Motor, GER L Babelsberg, GER 2012-11-03 1.Bundesliga
223 Edgar Walth BC Straubing, GER 19 - 16 Hamm, GER 2012-10-27 1.Bundesliga
222 Riad Labidi FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
221 Robert Harutunjan [GER] W Binz, GER 2012-06-09 Final Binzer Cup
220 Kim Andersen [DEN] 11 - 2 Binz, GER 2012-06-08 1/2 Binzer BC
219 Pavlo Isjenko UKR 8 - 14 Trabazon, TUR 2012-04-18 OS-kval (1/4)
218 Matti Koota FIN 10 - 7 Trabazon, TUR 2012-04-17 OS-kval (1/8)
217 Dmitrijs Gutmans LAT 13 - 6 Trabazon, TUR 2012-04-15 OS-kval (1/16)
216 Orzubek Sjaijmov [UZB] 7 - 18 Halle, GER 2012-03-14 Chemie
215 Samir Mammadov [AZE] 10 - 14 Debrecen, HUN 2012-02-07 Bocskai Cup
214 Qais Ashfaq ENG 17 - 14 Uppsala 2012-01-21 Landskamper 2012 SWE-ENG 4-3
213 Dzahamal Badturdinov [RUS] L Riga, LAT 2011-12-15 1/8 Riga Open
212 Wael Al Khaghani FIN 22 - 8 Vantaa, FIN 2011-11-05 Landskamper 2011 SWE-FIN 5-2
211 Nordine Aitihya FRA 15 - 8 Paris, FRA 2011-10-29 Landskamper 2011 SWE-FRA 3-5
210 Mohamed Ouadahi ALG 10 - 18 Baku, AZE 2011-10-03 VM 2011 1/16
209 Louis Julie MRI 12 - 9 Baku, AZE 2011-09-27 VM 2011 1/32
208 Maxim Postoiuc [MDA] 13 - 6 Breceni, MDA 2011-08-26 Int turn (3:e)
207 Veaceslav Gojan [MDA] 4 - 14 Breceni, MDA 2011-08-25 Int turn
206 Luke Campbell ENG L Ankara, TUR 2011-06-20 EM 2011 1/8
205 Mateusz Mazik POL 19 - 14 Ankara, TUR 2011-06-18 EM 2011 1/16
204 Robenilson de Jesus [BRA] 9 - 14 Havanna, CUB 2011-06-05 1/2 Cordova
203 Khabibulla Akhunov [KAZ] 18 - 11 Havanna, CUB 2011-06-03 1/4 Cordova
202 Omar Abdul-Majid Lunds BS 22 - 9 Halmstad 2011-05-08 Int round robin
201 Alessio Di Savino [ITA] 17 - 6 Halmstad 2011-05-07 Int round robin
200 Gilson Barros [BRA] 18 - 5 Halmstad 2011-05-06 Int round robin
199 Luke Campbell [ENG] 0 - 5 Helsingfors, FIN 2011-04-08 GeeBee
198 Cipriano Ciro [ITA] 6 - 4 Helsingfors, FIN 2011-04-07 GeeBee
197 Dennis Ceylan DEN 10 - 4 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 NM-final
196 Richard Needham Cardiff, WAL 3 - 0 Stockholm 2011-02-12 Stockholm-Cardiff 5-2
195 Salomo N'tuve Angered BC 6 - 7 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 SM-final
194 Tobias Persson Värnamo BK 9 - 6 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
193 Niklas Helgesson Haninge BK 15 - 10 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO
192 Eric Donovan St Michael, IRL W TKO 2 Athy, IRL 2010-12-17 SWE sel-St Michael 1-6
191 Iain Weaver ENG 3 - 8 Moskva, RUS 2010-06-07 EM 2010 1/8
190 Kerem Gurgen TUR 2+ - 2 Moskva, RUS 2010-06-05 EM 2010 1/16 (9-8)
189 Petteri Fröjdholm Oulun NS, FIN 3 - 0 Åbo, FIN 2010-05-15 "EM-test"
188 Niklas Helgesson Haninge BK 7 - 2 Norrköping 2010-05-02 SM 2010 SM-final
187 Salomo N'tuve Angered BC +3 - 3 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 1/2 (8-6)
186 Johari Duishvili BK Hammaren 14 - 5 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 1/4
185 Dmitrijs Gutmans [LAT] 0 - 1 Machatjkala, RUS 2010-04-15 1/2 Umachanov
184 Suleman Mustafajev [AZE] 5 - 2 Machatjkala, RUS 2010-04-14 1/4 Umachanov
183 Rustam Rahimov SV Velberter, GER 0 - 3 Velbert, GER 2010-03-20 1.Bundesliga
182 Martin Parlagi [SVK] 1 - 4 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-11 Grand Prix
181 André Kurz SV Motor, GER 3 - 0 Berlin, GER 2010-02-27 1.Bundesliga
180 Iain Weaver ENG 1 - 2 Basingstoke, ENG 2010-02-19 Landskamper 2010 SWE-ENG 2-4
179 Eugen Burhard SV Motor, GER 0 - 3 Babelsberg, GER 2010-02-13 1.Bundesliga
178 Martin Ward ENG 1 - 2 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
177 Marek Jedrzejewski PKB Poznan, POL 9 - 3 Berlin, GER 2010-01-23 1.Bundesliga
176 Dmitrij Zjukov [BLR] 1 - 2 Chanty-Mansijsk, RUS 2009-12-17 Petroleum Cup
175 Petteri Fröjdholm FIN 2 - 1 Kankaanpää, FIN 2009-11-28 Landskamper 2009 SWE-FIN 6-4
174 José Carlos Brito BRA 0 - 5 Sao Paolo, BRA 2009-11-21 SWE sel-BRA 2-7
173 Jefferson Silva BRA W TKO 1 Sao Paolo, BRA 2009-11-19 SWE select-BRA 3-6
172 Kevin Rivers USA 5 - 9 Milano, ITA 2009-09-06 VM 2009 1/16
171 Askarbek Kalpakov KGZ 9 - 6 Milano, ITA 2009-09-03 VM 2009 1/32
170 Iain Weaver [ENG] 8 - 13 Dublin, IRL 2009-08-02 Int turn
169 John Quigley [ENG] 9 - 6 Dublin, IRL 2009-08-01 Int turn
168 David Oliver Joyce St Michael, IRL 5 - 8 Dublin, IRL 2009-07-31 Int turn
167 Rashid Kassem Box Team Nord 2 - 1 Berlin, GER 2009-07-26 Bundesliga
166 Dennis Ceylan Boxteam Nord W TKO 1 Aarhus, DEN 2009-05-30 1.Bundesliga
165 Rustam Rahimov Velberter BC, GER W TKO 2 Berlin, GER 2009-05-23 1.Bundesliga
164 Ruslan Kamilov [RUS] 6 - 14 Pula, CRO 2009-05-15 1/2 Arena Cup
163 Mirsad Ahmeti [CRO] 12 - 6 Pula, CRO 2009-05-14 1/4 Arena Cup
162 Daniel Gustafsson TiFa BC 17 - 0 Lund 2009-04-18 SM 2009 SM-final
161 Dmitrij Poljanskij [RUS] 1 - 8 Helsingfors, FIN 2009-04-04 1/2 Gee-Bee
160 Dawid Jania [POL] 2 - 5 Warszawa, POL 2009-03-26 Feliks Stamm
159 Rustam Rahimov Velberter BC, GER L 4 Velbert, GER 2009-03-19 1.Bundesliga
158 Yasnier Toledo Lopez [CUB] 1 - 5 Plovdiv, BUL 2009-02-26 1/4 Strandja
157 Oleg Malinovskij [UKR] 5 - 1 Plovdiv, BUL 2009-02-25 1/8 Strandja
156 Wilhelm Kratchow SV Motor, GER L 4 Babelsberg 2009-02-14 1.Bundesliga
155 Dennis Ceylan Boxteam Nord 4 - 16 Berlin 2009-01-24 1.Bundesliga
154 Petteri Fröjdholm FIN 3 - 0 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
153 Araik Ambartsumov RUS 2 - 9 Liverpool, ENG 2008-11-13 EM 2008 1/2
152 Sandro Schaer GER 14 - 4 Liverpool, ENG 2008-11-12 EM 2008 1/4
151 Iulian Stan ROM 15 - 8 Liverpool, ENG 2008-11-09 EM 2008 1/8
150 Redouane Kaya Upsala IF 3 - 0 Uppsala 2008-10-24
149 Lars Niklasson Bålsta BK 5 - 0 Stockholm 2008-10-05
148 Alexander Vassiljev Tampereen Ny, FIN 3 - 0 Gävle 2008-09-28 Final Falken Cup
147 Redouane Kaya Upsala IF 3 - 0 Gävle 2008-09-27 1/2 Falken Cup
146 Wael Al Khaghani TVS/Tammerfors 3 - 0 Tammerfors, FIN 2008-09-20 Sthlm-Tammerfors
145 Bünyamin Aydin [TUR] 5 - 12 Istanbul, TUR 2008-06-10 Ahmet Comert
144 David Oliver Joyce St Michael's, IRL 0 - 3 Dublin, IRL 2008-05-24
143 Suro Ismailov NBK/Akilles 20 - 6 Boden 2008-04-27 SM 2008 SM-final
142 Nikolaz Izoria GEO 5 - 18 Athen, GRE 2008-04-11 OS-kval
141 David Oliver Joyce IRL 19 - 17 Athen, GRE 2008-04-09 OS-kval
140 Michail Biarnadskij BLR 13 - 7 Athen, GRE 2008-04-08 OS-kval
139 Li Yang [CHN] 7 - 13 Warszawa, POL 2008-03-14 1/2 Feliks Stamm
138 Dmitro Bulenkov [UKR] 24 - 17 Warszawa, POL 2008-03-13 1/4 Feliks Stamm
137 Michal Zerominski Gwardia Warszawa, POL 23 - 12 Warsawa, POL 2008-03-12 1/8 Feliks Stamm
136 Boyan Alexandrov [BUL] 11 - 19 Plovdiv, BUL 2008-02-01 1/4 Strandja
135 Sergio Prado [ESP] 30 - 10 Plovdiv, BUL 2008-01-31 1/8 Strandja
134 Darren Traynor [SCO] 18 - 9 Sheffield, ENG 2008-01-20 Int turn
133 Khedafi Djelkhir [FRA] 10 - 23 Sheffield, ENG 2008-01-19 Int turn
132 Thomas Stalker [ENG] 9 - 16 Tammerfors, FIN 2007-12-14 Tammerfors
131 Michal Chudecki POL 1 - 2 Chojnice, POL 2007-12-08 Landskamper 2007 SWE-POL 3-5
130 Alexander Vassiljev FIN 3 - 0 Mikkeli, FIN 2007-12-02 Landskamper 2007 SWE-FIN 7-2
129 Sailom Ardee THA 13 - 23 Chicago, USA 2007-10-30 VM 2007 1/8
128 Nicholas Walters JAM 13 - 9 Chicago, USA 2007-10-27 VM 2007 1/16
127 Hasan Irgasjev [RUS] 20 - 39 Ostrava, CZE 2007-09-21 1/4 Ostrava
126 Yakup Kilic [TUR] 12 - 24 Istanbul, TUR 2007-05-10 1/8 Ahmet Comert
125 Clarence Goyeram Skarpnäcks BK 30 - 17 Sundsvall 2007-04-22 SM 2007 SM-final
124 Ilir Kastrati Angered BC 41 - 7 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 1/2
123 Michal Chudecki PKB Poznan, POL 9 - 14 Helsingfors, FIN 2007-04-15 Final Gee Bee
122 Vladimir Nikoforov [EST] W TKO 3 Helsingfors, FIN 2007-04-14 1/2 Gee Bee
121 Samir Mounieme ENG 2 - 1 Stockholm 2007-04-02 Landskamper 2007 SWE-ENG 7-4
120 Andrzej Liczik Hetman bialystok, POL 19 - 20 Warszawa, POL 2007-03-24 Final Feliks Stamm
119 Yakup Kilic [TUR] 19 - 14 Warszawa, POL 2007-03-23 1/2 Feliks Stamm
118 Michal Zerominski Gwardia Warszaw, POL 19 - 13 Warszawa, POL 2007-03-22 1/4 Feliks Stamm
117 Jyri Naskali FIN 3 - 0 Boden 2006-12-09 Landskamper 2006 SWE-FIN 5-4
116 Jevgen Kibajuk [UKR] 41 - 17 Hvidovre, DEN 2006-11-26 Final Copenhagen
115 Ashley Dlamini RSA 51 - 17 Hvidovre, DEN 2006-11-25 1/2 Copenhagen Cup
114 Wael Al Khaghani TVS, FIN W TKO 1 Angered 2006-11-05 Final ABC
113 Fadi Chahrour Brabrand BK; DEN 32 - 12 Hilleröd, DEN 2006-10-15 Final Hilleröd BC
112 Michail Biarnadskij BLR L TKO 3 Plovdiv, BUL 2006-07-17 EM 2006 1/8
111 Kanat Machatov [KZK] 27 - 47 Istanbul, TUR 2006-05-06 1/2 Ahmet Cömert
110 Enkhzorig Zorigbaatar [MGL] 25 - 10 Istanbul, TUR 2006-05-04 1/4 Ahmet Comert
109 Yakup Kilic [TUR] 29 - 22 Istanbul, TUR 2006-05-03 1/8 Ahmet Comert
108 Andreas Bengtsson Halmstad AIS 38 - 13 Stockholm 2006-04-23 SM 2006 SM-final
107 Rikard Lundby Haninge BK 31 - 22 Stockholm 2006-04-21 SM 2006 1/2
106 Alexej Sjajdulin [BUL] 12 - 29 Helsingfors, FIN 2006-04-07 1/4 Gee-Bee
105 Michal Chudecki PKB Poznan, POL 13 - 25 Warszawa, POL 2006-03-16 1/4 Feliks Stamm
104 Dmitro Bulenkov [UKR] 25 - 27 Pleven, BUL 2006-02-17 1/4 Strandja
103 Ross Hickey St Michael, IRL 21 - 17 Athy, IRL 2006-02-11 Stockholm-St Michael 4-3
102 Marcus Abramovski Hertha BCS, GER 31 - 20 Mülheim, GER 2006-02-04 Bundesliga
101 Yakup Kilic TUR 3 - 0 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
100 Maxim Goussev [RUS] 43 - 14 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
99 Evgenij Gradovitj [RUS] 26 - 37 Nizhnevartovsk, RUS 2005-12-01 1/4 Petroleum Cup
98 Albert Selimov [RUS] 10 - 33 Ballybunion, IRL 2005-11-24 Int turn
97 Andrzej Liczik Hetman Bialystok, POL 38 - 20 Ballybunion, IRL 2005-11-22
96 Akilles Adnan Skarpnäcks BK 3 - 0 Stockholm 2005-11-20
95 Eric Donovan St Michael, IRL 13 - 35 Tammerfors, FIN 2005-10-22 1/2 Tammer
94 Joegin Ladon [PHI] 47 - 19 Tammerfors, FIN 2005-10-21 1/4 Tammer
93 Akilles Adnan Skarpnäcks BK 5 - 0 Gävle 2005-09-24 Gefle Dagblad BO
92 Shahin Imranov [AZE] 12 - 24 Bukarest, ROM 2005-05-20 1/2 Gyllene Bältet
91 Miklos Rath [HUN] W Bukarest, ROM 2005-05-19 1/4 Gyllene Bältet
90 Rikard Lundby Haninge BK 36 - 20 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
89 Daron Omed Majornas BK 39 - 11 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
88 Jhonny Andersson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 2005-02-27 Final Bronco Cup
87 Mahdi Mohseni Oslo BK, NOR 3 - 0 Stockholm 2005-02-26 1/2 Bronco Cup
86 Jyri Naskali FIN 3 - 0 Kristianstad 2004-12-11 Landskamper 2004 SWE-FIN 8-3
85 Rikard Lundby Haninge BK W w.o Angered 2004-11-07 Final ABC
84 Lars Kristjansen Slagelse BK, DEN 3 - 0 Angered 2004-11-06 1/2 ABC
83 Mahdi Mohseni Oslo BK, NOR 3 - 0 Angered 2004-11-05 1/4 ABC
82 Ervis Masha Gilleleje BK, DEN 0 - 3 ? 2004-10-23
81 Cyrus Farhadi Lunds BS 1 - 2 Gävle 2004-09-25 1/2 Gefle Dagblad
80 Cyrus Farhadi Lunds BS 1 - 2 Malmö 2004-09-19 Final Öresundscup
79 Gennadij Kovalev [RUS] L TKO 3 Kohtla-Järve, EST 2004-05-30 Final Nikolaj Rjabov
78 N Zajtsev [EST] 28 - 17 Kothla-Järve, EST 2004-05-28 1/2 Nikolaj Rjabov
77 Serdar Avci TUR L Baku, AZE 2004-05-02 3:e Chowdhry cup
76 Tjawazi Tjatsygov BLR L TKO 3 Baku, AZE 2004-05-01 1/2 Chowdhry cup (OS-kval)
75 Vittorio Parrinello ITA 31 - 15 Baku, AZE 2004-04-29 1/4 Chowdhry (OS-kval)
74 Valdemar Cucereanu [ROM] 17 - 30 Plovdiv, BUL 2004-03-31 1/8 Strandja
73 Rikard Lundby Haninge BK 45 - 43 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
72 Karl Larsson-Jones BK Rapp 36 - 8 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
71 Maxim Tretjak UKR 13 - 38 Pula, CRO 2004-02-22 EM 2004 1/8
70 Lasja Ochigava GEO 29 - 20 Pula, CRO 2004-02-21 EM 2004 1/16
69 Jyri Naskali FIN 1 - 2 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
68 Bogdan Dobrescu [ROM] 15 - 30 Roskilde, DEN 2003-11-28 Copenhagen Cup
67 Mamed Jagdarov RUS 3 - 0 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
66 Sow Daouda [FRA] 8 - 16 Cork, IRL 2003-11-05 Int turn
65 Eamon Tohey [IRL] 2 - 1 Göteborg 2003-10-24
64 Kevin Hudgins USA 2 - 1 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
63 Ali Hallab FRA L TKO 3 Strasbourg, FRA 2003-06-14 Final EU-mästerskapet
62 Wilhelm Gratschow GER 23 - 10 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
61 Mario Pisanti ITA 23 - 8 Strasbourg, FRA 2003-06-12 1/4 EU-mästerskap
60 Kenneth Nemming Nakskov FT, DEN W TKO 1 Malmö 2003-05-05
59 Majid Jelili Djurgårdens IF 14 - 17 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
58 Deniz Karabay Upsala IF 5 - 0 Sundsvall 2003-04-24 SM 2003 1/2
57 Artur Mikaelian GRE 2 - 1 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
56 Antonin Lazok [CZE] 15 - 18 Usti, CZE 2003-03-07 1/4 Usti Nad Laben
55 Ervis Masha Gilleleje BK, DEN 3 - 0 Malmö 2003-02-15
54 Rikard Lundby Haninge BK 27 - 18 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
53 Michail Tarnogrodzki [POL] W TKO 3 Uppsala 2003-01-11 1/2 Uppsla BO
52 Gennadij Kovalev [RUS] 9 - 15 Roskilde, DEN 2002-11-29 1/2 Copenhagen Cup
51 Lubabalo Msutu [RSA] 20 - 17 Roskilde, DEN 2002-11-28 1/4 Copenhagen Cup
50 Ali Hallab FRA 11 - 25 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
49 Billy Dodd London, ENG 3 - 0 Göteborg 2002-10-25 "Gbg"-London 6-1
48 Ervis Masha Gilleleje BK, DEN 3 - 0 ? 2002-10-12
47 Rodolfo Perez CUB 12 - 27 Santiago, CUB 2002-09-18 1/4 Jun-VM
46 Likar Ramos COL 13 - 7 Santigao, CUB 2002-09-17 1/8 Jun-VM
45 Aaron Hassette TRI 19 - 7 Santiago, CUB 2002-09-15 1/16 Jun-VM
44 Jaako Honkanen FIN-jun 3 - 0 Stockholm 2002-08-18 SWE jun-FIN jun 6-3
43 Edouard Abzalimov RUS 0 - 3 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
42 Jesus Ruiz Rivera BK Viljan 19 - 10 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
41 Abdehakim Adaan Angered BC 20 - 3 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
40 Jyri Naskali TVS, FIN 11 - 19 Helsingfors, FIN 2002-04-05 1/4 Gee-Bee
39 Ville Piipanen FIN 17 - 4 Moss, NOR 2002-03-24 Final NM (j)
38 Rolf Kvamme NOR 17 - 6 Moss, NOR 2002-03-23 1/2 NM (j)
37 Jesus Ruiz Rivera BK Viljan 9 - 8 Malmö 2002-02-24 Final Sydsvenska
36 Mark Moran [ENG] 7 - 14 Oslo, NOR 2002-01-25 Norway BC
35 At-Hit Thiangtron Keravan NK, FIN 13 - 9 Oslo, NOR 2002-01-24 Norway BC
34 Ali Hallab FRA 0 - 3 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
33 Sebastian Borensjö Skarpnäcks BK W TKO 3 Sundsvall 2001-12-14 JSM-final
32 Jyri Naskali FIN 1 - 2 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
31 Armando Parrinello ITA 3 - 0 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
30 Johnny Vasquez [USA] 9 - 18 Köpenhamn, DEN 2001-11-25 Final Copenhagen
29 Ali Kasajja [UGA] 17 - 2 Köpenhamn, DEN 2001-11-23 1/2 Copenhagen Cup
28 Jesus Ruiz Rivera Ystad 2 - 1 Trelleborg 2001-11-17
27 Jon Jordan Redbergslids BK 5 - 0 Angered 2001-11-04 Final ABC (j)
26 Sebastian Borensjö IF Linnéa 5 - 0 Angered 2001-11-03 1/2 ABC (j)
25 Sancera Schaen BC Demmin, GER D - D Demmin, GER 2001-10-20
24 Miklos Rath HUN 9 - 13 Sarajevo, BIH 2001-09-21 1/16 EM (j)
23 Jyri Naskali FIN 12 - 14 Give, DEN 2001-04-01 Final NM (j)
22 Kasper Poulsen DEN 15 - 5 Give, DEN 2001-03-31 1/2 NM (j)
21 Alexandru Mihalache [MLD] 5 - 6 Gus-Chrustalnyi, RUS 2001-03-07 1/4 Int (j)-turn
20 Mirza Wagas Själland, DEN 3 - 0 Malmö 2001-02-24 Skåne-Själland 3-6
19 Julius Lukwago Angered BC W TKO 1 Sjöbo 2001-01-28 Final Sydsvenska
18 Johan Bergendahl Redbergslids BK 15 - 0 Gävle 2000-12-17 JSM-final
17 Jamal El-Mosleh IK Ymer 14 - 3 Gävle 2000-12-16 1/2 JSM
16 Jesus Ruiz Rivera Ystads BK 0 - 3 Malmö 2000-12-11
15 Jon Jordan Rebergslids BK 3 - 0 Malmö 2000-09-23 Enighet Cup
14 Daniel Hartvig Redbergslids BK 13 - 14 Uppsala 2000-03-26 Final NM (j)
13 Dan Branislav DEN-jun 6 - 1 Uppsala 2000-03-25 1/2 NM (j)
12 Deniz Karabay Upsala IF 16 - 10 Uppsala 1999-12-19 JSM-final
11 Niklas Eriksson IFK Umeå W TKO 3 Uppsala 1999-12-18 1/2 JSM
10 Val Echegaray BK Dalen W TKO 4 Uppsala 1999-12-17 1/4 JSM
9 Dag Runar Faugstadmo Mo BK, NOR W TKO 2 Angered 1999-11-06 Final ABC (u)
8 Mark Loppas London, ENG 3 - 0 Tidaholm 1999-10-02
7 Daniel Hartvig Redbergslids BK 1 - 2 Malmö 1999-09-25 Enighet Cup
6 Abaid Chaudry Ystads SK 2 - 1 Ystad 1999-05-07
5 Jaffer Sayed Upsala IF 3 - 7 Uppsala 1999-04-16 1/2 SUM
4 Abaid Chaudry Ystads SK 3 - 0 Malmö 1998-12-14
3 Henrik Djerf Djurgårdens IF 5 - 0 Göteborg 1998-11-01 Final Göteborg Open (u)
2 Joel Andersson Lunds BS W TKO 2 Göteborg 1998-10-31 1/2 Gbg BO (u)
1 Mohammed Ahmadsal Arlövs BS 2 - 1 Malmö 1998-09-26 Enighet Cup
Sammanfattande statistik

Bashir Hassan-Salad. Född i Somalia.
1999-2000-2001 JSM-Guld.
2001 Nordisk juniormästare.
2003, 2011 SM-Silver.
2003 Silver EU-mästerskapet.
2006 Guld Copenhagen Cup.


Stor Grabb nr 136. 


Tävlade 2006 för BC Ringfrei Mülheim, 2008/2009 och 2009/2010 för Hertha BSC Berlin, 2007 och 2012 för Märkischen Box Ring 31/34 Hamm i tyska Bundesliga.