Motståndare | Klubb/nation | Resultat | Ort, Land | Datum | Tävling | Kommentar | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
55 | Murat Nartokov (Tlupov) | Angered BC | W w.o | Boden | 2008-04-27 | SM 2008 | SM-final |
54 | Yasser Abdo Iriba | Narva BK | 32 - 20 | Boden | 2008-04-26 | SM 2008 | 1/2 |
53 | Jesper Schinkler | Haninge BK | 43 - 7 | Boden | 2008-04-25 | SM 2008 | 1/4 |
52 | Mariano Hilario Gimenez | ESP | 8 - 20 | Athen, GRE | 2008-04-07 | OS-kval | |
51 | Yasser Abdo Iriba | Narva BK | 2 - 1 | Haninge | 2008-03-20 | "OS-kval" | |
50 | Miroslav Herman | [CZE] | W TKO 1 | Warzawa, POL | 2008-03-13 | 1/4 Feliks Stamm | |
49 | Jaoid Chiguer | [FRA] | L TKO 3 | Tammerfors, FIN | 2007-12-15 | 1/2 Tammerfors | |
48 | Aki Selesmaa | Porin NMKY, FIN | 9 - 5 | Tammerfors | 2007-12-13 | 1/4 Tammerfors | |
47 | Michal Starbala | POL | 1 - 2 | Chojnice, POL | 2007-12-08 | Landskamper 2007 | SWE-POL 3-5 |
46 | Aki Selesmaa | FIN | 3 - 0 | Mikkeli, FIN | 2007-12-02 | Landskamper 2007 | SWE-FIN 7-2 |
45 | Juho Lehtinen | Tampereen VS, FIN | 5 - 0 | Stockholm | 2007-10-06 | Stockholm-TVS 6-2 | |
44 | Erik Skoglund | Nyköpings BS | 5 - 0 | Gävle | 2007-09-30 | Final Falken Cup | |
43 | Karlo Tabaghua | Växjö BK | 32 - 16 | Sundsvall | 2007-04-22 | SM 2007 | SM-final |
42 | Richard Semakula | Sundsvalls BK | 42 - 19 | Sundsvall | 2007-04-21 | SM 2007 | 1/2 |
41 | Martin Stead | ENG | 2 - 1 | Stockholm | 2007-04-02 | Landskamper 2007 | SWE-ENG 7-4 |
40 | Marcin Legowski | Hetman Bialystok, POL | 11 - 32 | Warsawa, POL | 2007-03-21 | 1/8 Feliks Stamm | |
39 | Nezhan Seifkhani | Eskilstuna BK | 27 - 28 | Göteborg | 2007-02-03 | 1/2 JSM | |
38 | Kris Nagle | WAL | 15 - 17 | Cardiff, WAL | 2006-11-11 | Landskamper 2006 | SWE-WAL 3-5 |
37 | Jan Lindroth | [DEN] | W TKO 3 | Angered | 2006-11-05 | Final ABC | |
36 | Linus Johansson | BK Kelly | 3 - 0 | Angered | 2006-11-04 | 1/2 ABC | |
35 | Gyula Kate | [HUN] | L TKO 3 | Tammerfors, FIN | 2006-10-21 | 1/2 Tammer | |
34 | Jaakko Myllylä | Reisjärven Voima, FIN | 29 - 12 | Tammerfors, FIN | 2006-10-20 | 1/4 Tammer | |
33 | Rasul Musaev | Djurgårdens IF | 3 - 0 | Slupsk, POL | 2006-10-09 | Final Euro BO | |
32 | Richard Semakula | Sundsvalls BK | 2 - 3 | Gävle | 2006-10-01 | Final Falken Cup | |
31 | Angelo Lundgren | Angered BC | 5 - 0 | Gävle | 2006-09-30 | 1/2 Falken Cup | |
30 | Azmat Smagulov | KZK | 17 - 24 | Agadir, MOR | 2006-09-12 | 1/8 VM (j) | |
29 | Dilbag Singh | IND | 27 - 18 | Agadir, MOR | 2006-09-10 | 1/16 VM (j) | |
28 | Erik Roth | BK Rapid | 12 - 39 | Stockholm | 2006-04-23 | SM 2006 | SM-final |
27 | Jesaja Mwakisozile | BK Örnen | 22 - 15 | Stockholm | 2006-04-20 | SM 2006 | 1/2 |
26 | John Joe Joyce | St Michael, IRL | 0 - 3 | Ahty, IRL | 2006-02-11 | Stockholm-St Michael 4-3 | |
25 | Alan Faraj | Angered BC | 32 - 28 | Uppsala | 2006-02-05 | JSM-final (TKO 2) | |
24 | Mohammed Semmo | Angered BC | 40 - 16 | Uppsala | 2006-02-04 | 1/2 JSM | |
23 | Felix Sjösten | BK Örnen | 29 - 8 | Uppsala | 2006-02-03 | 1/4 JSM | |
22 | Romain Jacob | FRA-jun | 23 - 38 | St Nazaire, FRA | 2006-01-23 | SWE (j)-FRA (j) 4-7 | |
21 | Bashir Hassan | Djurgårdens IF | 0 - 3 | Stockholm | 2005-11-20 | ||
20 | Jack Dam | BK Örnen | 3 - 0 | Angered | 2005-11-06 | Final ABC | |
19 | Jim Dam | BK Örnen | 3 - 0 | Angered | 2005-11-05 | ABC | |
18 | Mohammed Abdallah (l) | CIK, DEN | 25 - 10 | Hilleröd, DEN | 2005-10-16 | Final HSK BC (j) | |
17 | Walid Ali | CIK, DEN | W TKO 2 | Hilleröd, DEN | 2005-10-15 | 1/2 HSK BC (j) | |
16 | Bashir Hassan | Djurgårdens IF | 0 - 5 | Gävle | 2005-09-24 | Gefle Dagblad BO | |
15 | Vladimir Nikiforov | [EST] | 18 - 28 | Kohtla-Järve, EST | 2005-05-29 | ||
14 | Tarik Charafi | TiFa BC | L TKO 4 | Malmö | 2005-04-24 | SM 2005 | SM-final |
13 | Ahmed Hassan | IFK Linköping | 3 - 0 | Stockholm | 2005-02-27 | Bronco Cup | |
12 | Kasbek Lorsanov | Petrozavodosk, RUS | 3 - 0 | Uppsala | 2005-01-22 | 1/2 KP-Cup (j) | |
11 | Jack Dam | BK Örnen | 1 - 2 | Uppsala | 2005-01-22 | KP-Cup | |
10 | Davy Joyce | St Michaels’s Athy BC, IRL. | 3 - 0 | Stockholm | 2004-11-14 | Stockholm-St Michael 5-3 | |
9 | Rashid Kassem | Aarhus ABK, DEN | 20 - 19 | Aarhus, DEN | 2004-10-23 | ||
8 | Perry Cook | Sunderland ABC, ENG | 0 - 3 | Stockholm | 2004-04-03 | Stockholm sel-Sunderland ABC 5-6 | |
7 | Tino Lindeman | Sundsvalls BK | 5 - 0 | Timrå | 2004-03-20 | Mattias Minne (j) | |
6 | Mikael Johansson | Hammarby IF | 1 - 2 | Haninge | 2004-02-15 | Bronco Cup (j) | |
5 | Robert Nilsson | Majornas BK | 5 - 0 | Skarpnäck | 2003-12-07 | SUM-final | |
4 | Johan Gyllenfors | Järfälla BC | 3 - 0 | Stockholm | 2003-10-25 | ||
3 | Lasse Kongsdal | Trondheim BK, NOR | 9 - 14 | Tondheim, NOR | 2003-04-27 | ||
2 | Stian Sundseth | BK-30, NOR | W TKO 3 | Trondheim, NOR | 2003-04-26 | ||
1 | Mikael Johansson | Starfight | 0 - 3 | Stockholm | 2003-03-15 | Mellansvenska |
Född i Bagdad, Irak som Akilles Adnan-Hussein.
2006 JSM-Guld. 2004, 2006 SM-Silver.
Som proffsboxare inblandad i en bluffmatch år 2010. Motståndaren angavs till Vahemi Kartweli Terashvili (även känd som Vladimir Terashvili), men visade sig vara klubbkamraten Philip Jablonski som boxades utan licens. Bägge blev avstängda på ett år och Jablonskis amatörkarriär fick ett abrupt slut.
Hans proffsmotståndare tillhörde kategorin enklast tänkbara.