Jack Svensson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1907-12-13
Död: 1988-11-07
Klubb: Flottans IF (Karlskrona)
SM: 1936 SM-Guld
Landskamper: 1 (1-0)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 Egon Sehlan Stockholmsflottan 0 - 3 Karlskrona 1944-03-11 1/2 Marina mästerskapet
48 Andersson (ka1) KA 1 W TKO 2 Karlskrona 1944-03-10 1/4 Marina mästerskapet
47 Knut Pettersson Flottans IF W 3 Karlskrona 1944-02-22 Final DM-Blekinge
46 Nils Karlsson (kbk) Kalmar BK L TKO 1 Karlskrona 1943-11-05 Flottans IF-Kalmar BK 6-4
45 John Nilsson Malmö BK L TKO 2 Karlskrona 1943-02-14 Final Sydsvenska
44 Åke Håkansson GAK Enighet W Dsq 1 Malmö 1939-02-20 Final Sydsvenska
43 Karl Gustavsson (lt) GAK Enighet W TKO 1 Malmö 1939-02-19 1/2 Sydsvenska
42 Folke Ekman IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1938-10-16
41 Bo Below Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1938-10-14
40 Erik Kellerman Landskrona BK 2 - 1 Helsingborg 1938-02-21 Final Sydsvenska
39 Arvid Lundgren Landskrona BK 3 - 0 Helsingborg 1938-02-20 1/2 Sydsvenska
38 Henry Lehman IF Sparta, DEN L TKO 2 Stockholm 1937-10-24
37 Arvid Nordin Kristianstads BK 3 - 0 Trelleborg 1937-02-22 Final Sydsvenska
36 Franz Nilsson Hälsingborgs BS W w.o Trelleborg 1937-02-21 1/2 Sydsvenska
35 Peter Jörgensen BK Hermod, DEN L KO 3 Karlskrona 1937-02-06 Flottans IF-BK Hermod 4-4
34 Per Eriksson IF Linnéa KO 3 Karlskrona 1937-01-30 Flottans IF-IF Linnéa 4-3
33 Börge Holm Valby IK, DEN L 3 Köpenhamn, DEN 1936-12-25
32 Tex Edner IK Balder W 3 Stockholm 1936-11-01
31 Aage Jensen DEN 3 - 0 Malmö 1936-03-29 Landskamper 1936 SWE-DEN 4-4
30 Arne Andersson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1936-03-09 SM 1936 SM-final
29 Olle Rystedt Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1936-03-08 SM 1936 1/2
28 Per Eriksson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1936-03-07 SM 1936 1/4
27 Nils Olsson (lt) Svedala IK W Dsq 2 Kristianstad 1936-02-10 Final Sydsvenska
26 Erik Kellerman Landskrona BK 3 - 0 Kristianstad 1936-02-09 1/2 Sydsvenska
25 Johan Karlsson IK Atle W TKO 1 Karlskrona 1936-02-01
24 Åke Johnsson IF Linnéa 2 - 1 Stockholm 1936-01-12
23 Arne Andersson Narva BK 2 - 1 Stockholm 1936-01-10
22 Olle Rystedt Flottans IF L TKO 3 Karlskrona 1934-02-24 1/2 Sydsvenska
21 Erik Hultman Flottans IF W TKO 3 Karlskrona 1934-02-24 1/4 Sydsvenska
20 Nils Persson (bka) BK Amatör L 3 Malmö 1933-02-05 Final Sydsvenska
19 Arvid Nordin Flottans IF W 3 Malmö 1933-02-04. 1/2 Sydsvenska
18 Erik Persson (bka) BK Amatör W 3 Malmö 1933-02-04 1/4 Sydsvenska
17 Henning Dahlin IF Linnéa L 3 Stockholm 1932-11-06
16 Evert "Nockeby" Andersson BK Örnen W 3 Stockholm 1932-11-05
15 Allan Hansen BK Hermod, DEN 3 - 0 Landskrona 1932-03-20
14 Hilding Lindstrand GAK Enighet W Malmö 1932-02-28
13 Erik Liedholm Hälsingborgs BS L 3 Trelleborg 1932-02-22 Final Sydsvenska
12 Hilding Lindstrand Malmö BK W 3 Trelleborg 1932-02-21 1/2 Sydsvenska
11 Edmund Törnqvist Borlänge SK L 3 Stockholm 1932-01-30
10 Henning Dahlin IF Linnéa W 3 Karlskrona 1932-01-23
9 Gösta Sköld BK Örnen L 3 Stockholm 1932-01-18
8 Åke Johnsson IF Linnéa W 3 Stockholm 1932-01-17
7 Helge Johansson BK Örnen KO 1 Stockholm 1932-01-16
6 Henning Dahlin IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1932-01-02. JSM-final
5 Knut Broman Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1932-01-02 1/2 JSM
4 Bertil Krantz Solna BK W TKO 2 Stockholm 1931-12-30 1/4 JSM
3 Helge Johansson BK Örnen W 3 Stockholm 1931-12-29 1/8 JSM
2 Nils Sjöblom Landskrona BK W 3 Helsingborg 1931-02-23
1 Erik Liedholm Hälsingborgs BS L 3 Helsingborg 1931-02-22 1/4 Sydsvenska
Sammanfattande statistik

Hette egentligen Gustav Emanuel, men det var det ingen som kände till.
Han kallades även för "Den leende Flottisten" eller "Skrattis-Svensson". Mycket populär boxare.
Noterades som furir vid det Militära mästerskapet 1944. 
1931, 1933 JSM-Silver. 
1932-1933, 1943 Silver Sydsvenska. 
1936-1937-1938-1939 Sydsvensk mästare. 
1944 Distriktsmästare Blekinge.