Hilding Sandgren

42 (22-20)

Vikt: Flugvikt - Mellanvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Sune Karlsson BK Höjden 0 - 3 Stockholm 1948-12-28 1/16 JSM
39 Erik Karlsson BK Örnen L TKO 3 Göteborg 1948-12-03
38 Kurt Sjöberg BK 1925 1 - 2 Karlstad 1948-11-21
37 Erik Andersson (ebk) Eskilstuna BK 1 - 2 Skövde 1944-12-10
36 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 3 - 0 Göteborg 1944-11-24
35 Arne Sjöblom Skene AK 2 - 1 Kinna 1944-11-05
34 Sven Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Göteborg 1944-10-20
33 Lennart Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1944-02-08 1/2 DM-Göteborg
32 Gösta Johansson (w) BK Defence W TKO 2 Göteborg 1944-02-03. Final DM-Göteborg (j)
31 Algot Andersson Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1944-02-03 1/2 DM-Göteborg (j)
30 Oskar Jacobsson Haga AK 3 - 0 Göteborg 1944-02-02 1/4 DM-Göteborg (j)
29 Bengt Nilsson (lak) Landala AK 3 - 0 Göteborg 1944-02-01 1/8 DM-Göteborg (j)
28 Viktor "Vicke" Andersson Trollhättans BK 3 - 0 Trollhättan 1944-01-16
27 Erik Hemlin Trollhättans BK 1 - 2 Trollhättan 1944-01-16
26 Einar Hill IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1944-01-09
25 Erik Hemlin Trollhättans BK 1 - 2 Göteborg 1943-12-18
24 Nils Hansson BK Amatör L TKO 3 Trelleborg 1943-12-12
23 Lennart Dahlqvist Uddevalla BK 2 - 1 Uddevalla 1943-12-05
22 Melvin Westling Skövde AIK 0 - 3 Göteborg 1943-03-26
21 Melvin Westling Skövde AIK 0 - 3 Skara 1943-03-21
20 Henry Sandberg Majornas BK KO 2 Kinna 1943-03-07
19 Durnof Larsson Trollhättans BK 3 - 0 Uddevalla 1943-02-28
18 Lennart Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1943-01-31 Final DM-Göteborg (j)
17 Tage Norén Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-30 1/2 DM-Göteborg (j)
16 O Svanberg Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-30 1/4 DM-Göteborg (j)
15 Bertil Augustsson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1943-01-29 1/8 DM-Göteborg (j)
14 Lennart Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1943-01-22
13 Lennart Andersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1942-11-13
12 Nils Andersson (b) Vänersborgs BK W TKO 2 Vänersborg 1941-12-07
11 Sune Krieger BK 25 0 - 3 Karlstad 1941-11-16
10 Folke Andersson Skene AK W TKO 2 Kinna 1941-10-26
9 Nils Lagerqvist IK Ymer 1 - 2 Göteborg 1941-10-24
8 Nils Lundkvist Landala AK L 3 Göteborg 1941-10-24
7 Nils Lagerqvist IK Ymer 1 - 2 Borås 1941-10-19
6 Olle Hägg Åmåls SK L TKO 2 Åmål 1941-02-09
5 Nils Andersson (b) Vänersborgs BK KO 3 Vänersborg 1941-01-26
4 Tage Lundgren Hisingens BK L TKO 2 Göteborg 1941-01-18 Final DM-Göteborg (j)
3 Gustav Ehrnberg Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1941-01-17 1/2 DM-Göteborg (j)
2 Folke Andersson Skene AK 2 - 1 Fritsla 1940-03-17
1 Göte Karlsson (b) Varbergs BK 0 - 3 Göteborg 1940-03-17
Sammanfattande statistik

Hisingens BK (Göteborg).
1944 Distriktsmästare Göteborg (j).


Storebror till tungviktaren Bror "Brollan" Sandgren.