Kamran Kabinejad

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1975-09-15
Död:
Klubb: BK Kelly (Örebro)
SM: 1997 SM-Guld (W)
Landskamper:
Nordisk: -
EM:
VM: 1 (0-1)
OS:
Professionell: Debut 1999-04-30. Som proffs 4 (4-0, 3 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
48 Manjie Conteh Tensta BK 2 - 1 Tensta 1999-01-23
47 Stephen Ablorh BK Örnen 3 - 0 Örebro 1998-11-15
46 Anibal Rodriguez Carvajal [CUB] 0 - 3 Göteborg 1998-10-25 SWE sel-CUB sel 4-4
45 Judicael Bedel FRA 1 - 2 Hallstahammar 1998-04-25 Landskamper 1998 SWE-FRA 3-6
44 Patrick Stokes RSA 22 - 19 Stockholm 1997-11-17 Landskamper 1997 SWE-RSA 9-2
43 Vitali Grushak MDA L TKO 1 Budapest, HUN 1997-10-20 VM 1997 1/16
42 Malik Cherchari FRA 50 - 61 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
41 Jimmie Antman BK Falken 10 - 3 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
40 Isam Khalil BK Rapid 12 - 6 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
39 Mathias Lundberg Kristianstads BK W TKO 5 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
38 Amin Asikainen FIN 11 - 16 Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
37 Hector Vinent [CUB] 0 - 6 Köpenhamn, DEN 1996-11-27 Copenhagen Cup
36 Andreas Karlsson (w) BK 1925 W TKO 2 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
35 Jimmie Antman BK Falken W w.o Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
34 Albert Starikov [EST] 6 - 7 Helsingfors, FIN 1996-05-12 Final GeeBee
33 Vitalij Potakov [LAT] W TKO 3 Helsingfors, FIN 1996-05-11 1/2 GeeBee
32 Leontij Vorontjuk [EST] 5 - 3 Helsingfors, FIN 1996-05-10 1/4 GeeBee
31 Milan Mirkovic Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1996-04-14
30 Christian Lindgren BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1996-03-17 Final Bronco Cup
29 Michael Yikealo Narva BK 1 - 14 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
28 Paul Rosario Hisingens BK KO 1 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
27 Paulo Garcia BK Dacke 10 - 2 Stockholm 1996-02-01 SM 1996 1/8
26 Clas Abrahamsson BK Falken 3 - 0 Örebro 1995-11-12
25 Aki Selesmaa Porin NMKY, FIN 2 - 1 Falköping 1995-10-29
24 Ziya Issa BK Masen W TKO 2 Karlstad 1995-04-14
23 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 12 - 15 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
22 Michael Yikealo Narva BK 0 - 3 Lidköping 1995-02-05
21 Mahad Robleh Stockholms AIF 1 - 2 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
20 Marcus Davidsson Kristianstads BK 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
19 Johan Fredriksson BK Rapid 17 - 31 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
18 Mikael Partanen Narva BK 20 - 6 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
17 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 9 - 5 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
16 Remo Jasari NOR-jun 3 - 0 Göteborg 1994-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-2
15 Mosa Sayed Upsala IF 17 - 5 Falun 1993-12-12 JSM-final
14 Andreas Karlsson (w) BK 1925 29 - 20 Falun 1993-12-11 1/2 JSM
13 Vatche Wartanian IF Linnéa 5 - 0 Falun 1993-12-10 1/4 JSM
12 Fadi Diab Örnsköldsviks SK 16 - 7 Falun 1993-12-09 1/8 JSM
11 Mahad Robleh Stockholms AIF 0 - 3 Hallstahammar 1993-10-06
10 Clas Abrahamsson BK Falken 3 - 0 Gävle 1993-09-26 Final Falken Cup (j)
9 Ketil Hegglund Trondheim BK, NOR 3 - 0 Gävle 1993-09-25 1/2 Falken Cup (j)
8 Daniel Cedstam Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1993-04-26 Final Mellansvenska
7 Fredrik Ling Puma IF 3 - 0 Stockholm 1993-04-25 1/2 Mellansvenska
6 Tommy Kristoffersson NOR-jun 0 - 3 Ålesund, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
5 Tonton Semakala Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1992-04-27 Mellansvenska
4 Andreas Ahlqvist Järfälla BC 0 - 3 Stockholm 1991-03-17. Final Bronco Cup
3 Fehrat Korkmaz Puma IF 3 - 0 Stockholm 1991-03-17 1/2 Bronco Cup
2 Fehrat Korkmaz Puma IF 3 - 0 Stockholm 1991-01-27
1 Mahad Robleh Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1990-11-19
Sammanfattande statistik

Född i Koramshar, Iran.
1993 JSM-Guld.
1994 SM-Silver (LW).

Äldre bror till Keyvan och Kaveh Kabinejad.


Som proffs - enklast tänkbara motstånd.