Kamran Kabinejad

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt
Född: 1975-09-15
Död:
Klubb: BK Kelly (Örebro)
SM: 1997 SM-Guld (W)
Landskamper:
Nordisk: -
EM:
VM: 1 (0-1)
OS:
Professionell: Debut 1999-04-30. Som proffs 4 (4-0, 3 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
50 Manjie Conteh Tensta BK 2 - 1 Tensta 1999-01-23
49 Stephen Ablorh BK Örnen 3 - 0 Örebro 1998-11-15
48 Anibal Rodriguez Carvajal [CUB] 0 - 3 Göteborg 1998-10-25 SWE sel-CUB sel 4-4
47 Judicael Bedel FRA 1 - 2 Hallstahammar 1998-04-25 Landskamper 1998 SWE-FRA 3-6
46 Patrick Stokes RSA 22 - 19 Stockholm 1997-11-17 Landskamper 1997 SWE-RSA 9-2
45 Vitali Grushak MDA L TKO 1 Budapest, HUN 1997-10-20 VM 1997 1/16
44 Malik Cherchari FRA 50 - 61 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
43 Jimmie Antman BK Falken 10 - 3 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
42 Isam Khalil BK Rapid 12 - 6 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
41 Mathias Lundberg Kristianstads BK W TKO 5 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
40 Amin Asikainen FIN 11 - 16 Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
39 Hector Vinent [CUB] 0 - 6 Köpenhamn, DEN 1996-11-27 Copenhagen Cup
38 Andreas Karlsson (w) BK 1925 W TKO 2 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
37 Jimmie Antman BK Falken W w.o Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
36 Albert Starikov [EST] 6 - 7 Helsingfors, FIN 1996-05-12 Final GeeBee
35 Vitalij Potakov [LAT] W TKO 3 Helsingfors, FIN 1996-05-11 1/2 GeeBee
34 Leontij Vorontjuk [EST] 5 - 3 Helsingfors, FIN 1996-05-10 1/4 GeeBee
33 Milan Mirkovic Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1996-04-14
32 Christian Lindgren BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1996-03-17 Final Bronco Cup
31 Michael Yikealo Narva BK 1 - 14 Stockholm 1996-02-03 SM 1996 1/2
30 Paul Rosario Hisingens BK KO 1 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
29 Paulo Garcia BK Dacke 10 - 2 Stockholm 1996-02-01 SM 1996 1/8
28 Clas Abrahamsson BK Falken 3 - 0 Örebro 1995-11-12
27 Aki Selesmaa Porin NMKY, FIN 2 - 1 Falköping 1995-10-29
26 Ziya Issa BK Masen W TKO 2 Karlstad 1995-04-14
25 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 12 - 15 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
24 Michael Yikealo Narva BK 0 - 3 Lidköping 1995-02-05
23 Mahad Robleh Stockholms AIF 1 - 2 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
22 Marcus Davidsson Kristianstads BK 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
21 Johan Fredriksson BK Rapid 17 - 31 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
20 Mikael Partanen Narva BK 20 - 6 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
19 Henrik Waldemarsson Höllvikens BK 9 - 5 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
18 Remo Jasari NOR-jun 3 - 0 Göteborg 1994-02-12 SWE (j)-NOR (j) 7-2
17 Mosa Sayed Upsala IF 17 - 5 Falun 1993-12-12 JSM-final
16 Andreas Karlsson (w) BK 1925 29 - 20 Falun 1993-12-11 1/2 JSM
15 Vatche Wartanian IF Linnéa 5 - 0 Falun 1993-12-10 1/4 JSM
14 Fadi Diab Örnsköldsviks SK 16 - 7 Falun 1993-12-09 1/8 JSM
13 Mahad Robleh Stockholms AIF 0 - 3 Hallstahammar 1993-10-06
12 Clas Abrahamsson BK Falken 3 - 0 Gävle 1993-09-26 Final Falken Cup (j)
11 Ketil Hegglund Trondheim BK, NOR 3 - 0 Gävle 1993-09-25 1/2 Falken Cup (j)
10 Daniel Cedstam Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1993-04-26 Final Mellansvenska
9 Fredrik Ling Puma IF 3 - 0 Stockholm 1993-04-25 1/2 Mellansvenska
8 Tommy Kristoffersson NOR-jun 0 - 3 Ålesund, NOR 1993-02-14 SWE (j)-NOR (j) 6-5
7 Tonton Semakala Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1992-04-27 Mellansvenska
6 Sonny Sörensen Grenaa BK, DEN L TKO 2 Aalestrup, DEN 1992-02-?? 1/2 Knaber
5 Andreas Ahlqvist Järfälla BC 0 - 3 Stockholm 1991-03-17. Final Bronco Cup
4 Fehrat Korkmaz Puma IF 3 - 0 Stockholm 1991-03-17 1/2 Bronco Cup
3 Fehrat Korkmaz Puma IF 3 - 0 Stockholm 1991-01-27
2 Mahad Robleh Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1990-11-19
1 Mikael Lindgren IK Balder 3 - 0 Örebro 1990-11-16
Sammanfattande statistik

Född i Koramshar, Iran.
1993 JSM-Guld.
1994 SM-Silver (LW).

Äldre bror till Keyvan och Kaveh Kabinejad.


Som proffs - enklast tänkbara motstånd.