Kurt Hjelm

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1935-01-01
Död: 2005-07-18
Klubb: Värnamo BK
SM: 1956 SM-Guld (LW), 1959 SM-Guld (W)
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
72 Leif Schmücker DEN-B 1 - 2 Halmstad 1960-03-20 SWE B-DEN B 4-6
71 Karl Bergström IF Linnéa 0 - 3 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
70 Sten Wahlqvist Upsala IF W 3 Göteborg 1960-03-03 SM 1960 1/2
69 Bengt Gustavsson Skövde AIK 3 - 0 Alingsås 1960-02-14
68 Bengt Gustavsson Skövde AIK 3 - 0 Gislaved 1960-02-06
67 Martin Mack US Army/FRG 0 - 3 Malmö 1960-02-02
66 Sven Ågren Oskarshamns BK W 3 Kalmar 1960-01-31 Final DM-Småland
65 Stig Waltersson BK Akilles 0 - 3 Halmstad 1960-01-06
64 Benny Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
63 Arne Högsten Hälsingborgs BS W TKO 2 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
62 Gunnar Johansson (aif) Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
61 Stig Waltersson BK Akilles 2 - 1 Växjö 1958-12-07
60 Stig Waltersson BK Akilles 1 - 2 Jönköping 1958-11-28
59 Stig Waltersson BK Akilles 2 - 1 Värnamo 1958-11-16
58 Victor Bolde Upsala IF W TKO 3 Vetlanda 1958-10-19
57 Tivadar Balogh Halmstads AIS W TKO 3 Gislaved 1958-03-30
56 Tage Krogh BK Kelly, DEN 3 - 0 Gislaved 1958-03-30
55 Holger R Pedersen DEN 1 - 2 Stockholm 1958-03-23 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
54 Karl Bergström IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
53 K Lundström BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
52 Alfred Flamia [FRG] 3 - 0 Karlskrona 1958-02-14
51 Erik Salomonsson Gislaveds BK 1 - 2 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 1/2
50 Max Markström Nyköpings BS W Dsq 2 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/4
49 Jens Winther Lindholm BK, DEN 3 - 0 Aalborg, DEN 1957-01-20
48 Tivadar Balogh Halmstads AIS 0 - 3 Göteborg 1957-01-18
47 Kurt Johansson Värnamo BK 0 - 3 Gislaved 1957-01-13 Final DM-Småland
46 Anton Schuurmans NED 0 - 3 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
45 Arne Högsten Hälsingborgs BS /Skåne W Dsq 1 Helsingborg 1956-11-18 Skåne-Småland 6-4
44 Benny Nielsen DEN W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
43 Max Scott BK Björnen 3 - 0 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
42 Karl Bergström Nacka BK 2 - 1 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
41 Reino Lukkonen Skene AK 3 - 0 Värnamo 1956-01-29
40 Bengt Tholin Majornas BK W TKO 3 Göteborg 1956-01-13
39 Göran Wahlberg Årsta BK W TKO 3 Stockholm 1955-12-29. JSM-final
38 Jan Liljedahl BK Höjden W TKO 3 Stockholm 1955-12-29 1/2 JSM
37 Sten Wahlqvist Upsala IF KO 1 Stockholm 1955-12-28 1/4 JSM
36 Alf Risberg BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1955-12-27 1/8 JSM
35 Kurt Johansson Lindås BK L TKO 2 Värnamo 1955-02-20
34 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Alvesta 1955-02-13 Final DM-Småland
33 Sven Engström Oskarshamns BK 0 - 3 Växjö 1955-02-06
32 Ingvar Larsson GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1955-01-09
31 Max Scott Skene AK 3 - 0 Halmstad 1955-01-06
30 Göran Lindström Lindås BK W TKO 2 Nybro 1954-12-12
29 Alf Berg Hornskrokens IF 1 - 2 Stockholm 1954-11-27 1/2 JSM
28 Sven Jansson (lw) BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1954-11-26 1/4 JSM
27 Wladislaws Straume BK Primo 3 - 0 Värnamo 1954-11-14
26 Leszek Sadowski [POL] 0 - 3 Halmstad 1954-11-01
25 Sven Engström Oskarshamns BK 3 - 0 Västervik 1954-10-31
24 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Kalmar 1954-10-10
23 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Växjö 1954-03-25
22 Arne Roth Nybro BK 2 - 1 Lindås 1954-03-07
21 Roger Höglund Finspångs AIK /Östergötland 3 - 0 Vimmerby 1954-02-21 (j) Småland-Östergötland 8-2
20 Per Thunell Landskrona BK 0 - 3 Landskrona 1954-02-08
19 Sven Engström Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1954-02-07 Final DM-Småland
18 Rune Sörbom Hallstahammars SK 3 - 0 Skövde 1954-01-10
17 Stig Gustavsson Halmstads BS 3 - 0 Halmstad 1954-01-06
16 Birger Gustavsson BK 1925 1 - 2 Stockholm 1953-12-28 1/4 JSM
15 Sven Hallén Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1953-12-27 1/8 JSM
14 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Lindås 1953-12-20
13 Erik Salomonsson Gislaveds BK 3 - 0 Värnamo 1953-02-08 Final DM-Småland
12 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Kalmar 1952-12-14
11 Evert Högberg Hisingens BK W w.o Stockholm 1952-12-01 JSM Bronsmatch
10 Nils Andersson (w) Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1952-11-30 1/2 JSM
9 T Lund BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1952-11-29 1/4 JSM
8 Stig Fridén IK Ymer 0 - 3 Borås 1952-10-18
7 Kurt Johansson Lindås BK 0 - 3 Lindås 1952-03-09
6 Henry Johansson (l) Nybro BK 0 - 3 Nybro 1952-02-24
5 Roland Merkel Lindås BK 3 - 0 Karlskrona 1952-02-22
4 Henry Johansson (l) Nybro BK 2 - 1 Värnamo 1952-02-17
3 Erik Salomonsson Gislaveds BK L TKO 2 Skillingaryd 1952-02-03
2 Roland Merkel Lindås BK 2 - 1 Lindås 1951-12-16
1 Erik Salomonsson Gislaveds BK 0 - 3 Gislaved 1951-03-11
Sammanfattande statistik

Började boxas 1951. 200 matcher
Femfaldig distriktsmästare (1953-1954, 1960).
1955 Svensk juniormästare.
 


Vad gäller Bronsmatchen på JSM 1952-12-01 så var Högberg avstängd efter hot mot domaren då denne diskvalificerat honom i semifinalmatchen.