Juliana Söderström

Vikt: Bantamvikt
Född: 1990-08-20
Död:
Klubb: Botkyrka BK (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2010, 2012-2013, 2015 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2012, 2015 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
118 Neeraj [IND] 0 - 5 Vrbas, SER 2017-01-14 1/2 6.Kupu nacija
117 Angelina Lukas [KAZ] 5 - 0 Vrbas, SER 2017-01-13 1/4 6.Kupu nacija
116 Chang Yuan [CHN] 0 - 5 Nizjnevartovsk, RUS 2016-12-17 1/2 Petroleum Cup
115 Anna Orlova [RUS] 4 - 1 Nizjnevartovsk, RUS 2016-12-16 1/4 Petroleum Cup
114 Uljana Kosjkarova [RUS] 5 - 0 Nizjnevartovsk, RUS 2016-12-15 1/8 Petroleum Cup
113 Mia Salokannel FIN 3 - 0 Trollhättan 2016-12-10 Landskamper 2016 SWE-FIN 3-5
112 Galina Tjumgalakova [RUS] 0 - 3 Stralsund, GER 2016-10-29 Final Queens Cup
111 Petra Lastovkova [CZE] 3 - 0 Stralsund, GER 2016-10-27 1/2 Queens Cup
110 Kristiina Kivistö Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 3 - 0 Hilleröd, DEN 2016-10-15 Final Hilleröd BC
109 Wassila Lkhadiri FRA 0 - 3 Coulaines, FRA 2016-09-24 Landskamper 2016 SWE-FRA 4-5
108 C Mary Kom IND 0 - 3 Astana, KAZ 2016-05-19 VM 2016 (d) 1/32
107 Marielle V Hansen NOR 0 - 3 Göteborg 2016-03-27 NM 2016 (d) NM-final
106 Elif Nur Coskun [TUR] 0 - 3 Sofia, BUL 2016-02-23 1/16 Strandja
105 Zoija Isajeva [RUS] 0 - 2 Chanty-Mansijsk, RUS 2015-12-18 1/4 Petroleum Cup
104 Svetlana Dmitrieva [RUS] 3 - 0 Chanty-Mansijsk, RUS 2015-12-17 1/8 Petroleum Cup
103 Helena Envall IF Linnéa 1 - 2 Borås 2015-11-21 Final Golden Girl
102 Kristiina Kivistö Viipurin Ny, FIN 3 - 0 Borås 2015-11-20 1/2 Golden Girl
101 Sandra Drabik Boxing Soma, POL 1 - 2 Stralsund, GER 2015-10-29 1/4 Queens Cup
100 Anna Alimardanova [AZE] 0 - 3 Gliwice, POL 2015-09-25 1/2 Silesian Open
99 Mirela Zglenicka Pomorzanin Torun, POL 3 - 0 Gliwice, POL 2015-09-24 1/4 Silesian Open
98 Anachanum Agajeva [AZE] 0 - 3 Erzurum, TUR 2015-09-06 1/8 President´s Cup
97 Alicia Holsken Golden Gloves, NED 0 - 3 London, ENG 2015-06-21 Final Haringey
96 Nadia Barriga BC Zürich, SUI 2 - 1 London, ENG 2015-06-20 1/2 Haringey
95 Sara Svensson Ystads SK 3 - 0 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 (d) SM-final
94 Lise Sandebjer BK Örnen 2 - 1 Tidaholm 2015-05-09 SM 2015 (d) 1/2
93 Camilla Johansen NOR 2 - 1 Tammerfors, FIN 2015-03-29 NM 2015 (d) NM-final
92 Marjut Lausti TTN, FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 2015-03-13 1/4 GeeBee
91 Sajana Sagatajeva [RUS] 1 - 2 Borås 2015-01-11 Final Golden Girl
90 Lise Sandebjer BK Örnen 3 - 0 Borås 2015-01-10 1/2 Golden Girl
89 Lise Sandebjer BK Örnen 3 - 0 Söderköping 2014-09-27 Final Gripen Cup
88 Norah Guzlander Halmstads AIS 3 - 0 Söderköping 2014-09-26 1/2 Gripen Cup
87 Marielle V Hansen NOR 0 - 3 Bukarest, ROM 2014-06-01 EM 2014 (d) 1/16
86 Helena Envall IF Linnéa 0 - 2 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
85 Natalja Cincarevic Winning BC 3 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
84 Tatjana Zrazjevskaja Victoria, RUS 2 - 1 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
83 Bianca Elmir Stockade TC, AUS 2 - 1 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
82 Eva Faber IF Göteborg Team Box 3 - 0 Borås 2014-01-10 1/4 Golden Girl
81 Camilla Johansen Raufoss BK, NOR 1 - 2 Stralsund, GER 2013-10-11 Queens Cup
80 Camilla Johansen Raufoss BK, NOR 1 - 2 Gävle 2013-09-29 Final Falken Cup
79 Alice Sramkova CZE 1 - 2 Keszthely, HUN 2013-07-03 EU-mästerskap
78 Tania Viller ENG 3 - 0 Vaggeryd 2013-05-11 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-4
77 Malin Hermansson BK 1925 15 - 11 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 (d) SM-final
76 Irena Pavic Djurgårdens IF 24 - 10 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
75 Marielle V Hansen NOR 11 - 20 Aarhus, DEN 2013-03-24 NM 2013 (d) NM-final
74 Jenna Puurunen FIN 15 - 8 Aarhus, DEN 2013-03-23 NM 2013 (d) 1/2
73 Azize Nimani SC Colonia, GER 8 - 11 Hamburg 2013-03-01 Girl BC
72 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 16 - 20 Borås 2013-01-12 1/2 Golden Girl
71 Jenna Puurunen FIN 2 - 1 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
70 Ségoléne Lefebvre FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
69 Lisa Kempin [GER] W Stralsund, GER 2012-10-07 Final Queens Cup
68 Martina Mercinelli [ITA] 21 - 10 Stralsund, GER 2012-10-06 Queens Cup
67 Linnea Strandell Djurgårdens IF 2 - 1 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
66 Klara Svensson (gbg) IF Göteborg Team Box 2 - 1 Gävle 2012-09-29 1/2 Falken Cup
65 Ivanna Krupenja [UKR] 9 - 11 Mykolajiv, UKR 2012-09-04 Mykolajiv Cup
64 Csilla Nemedi Varga HUN 13 - 14 Qinhuangdao, CHN 2012-05-13 VM 2012 (d) 1/16
63 Elena Walendzik [GER] 11 - 19 Heraklion, GRE 2012-04-22 Final Minoas Cup
62 Jenna Puurunen Järvenpään Kehärkarhut, FIN 17 - 10 Heraklion, GRE 2012-04-21 1/2 Minoas Cup
61 Shora Jahromi IF Örnulf, NOR 10+ - 10 Heraklion, GRE 2012-04-20 Minoas Cup (32-31)
60 Therese Johansson IF Göteborg Team Box 22 - 4 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) SM-final
59 Nicolina Jacobsson Skoftebyns AIS 23 - 6 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/2
58 Linnea Strandell Djurgårdens IF 23 - 17 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
57 Shora Jahromi NOR 19 - 16 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 (d) 1/2 NM
56 Therese Johansson IF Göteborg Team Box 5 - 0 Växjö 2012-03-10 Värend Cup
55 Marielle V Hansen Bergen AK, NOR 18 - 23 Hamburg, GER 2012-03-04 Final Girl BC
54 Sarah Bormann TG Hanau, GER 18 - 16 Hamburg, GER 2012-03-03 Girl Box Cup
53 Shora Jahromi IF Örnulf, NOR 15 - 14 Oslo, NOR 2012-01-15 Int round robin
52 Shora Jahromi IF Örnulf, NOR 20 - 11 Oslo, NOR 2012-01-13 Int round robin
51 Dervla Duffy Ryston BC, IRL 2 - 1 Angered 2011-11-06 Final ABC
50 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Angered 2011-11-05 1/2 ABC
49 Klara Svensson (gbg) Majornas BK 3 - 0 Angered 2011-11-04 1/4 ABC
48 Lea Knudsen BK Galten, DEN W London, GB 2011-06-19 Final Haringey
47 Kristin Soot Oslo BK, NOR W London, ENG 2011-06-18 Haringey
46 Aigerim Askarova [KAZ] 15 - 10 Halmstad 2011-05-08 Int round robin
45 Tatjana Kob [UKR] 12 - 17 Halmstad 2011-05-07 Round Robin
44 Bianca Elmir Stockade TC, AUS 6 - 10 Helsingfors, FIN 2011-04-09 Final GeeBee
43 Kensia Sjubina [RUS] 8 - 1 Helsingfors, FIN 2011-04-08 GeeBee
42 Jenny Hardingz IF Linnéa 6 - 11 Sundsvall 2011-02-03 SM 2011 (d) 1/2
41 Frida Stenholm BK Kelly 5 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
40 Elin Rönnlund Haninge BK 11 - 9 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO
39 Marielle V Hansen Bergen AK +13 - 13 Borås 2011-01-16 Final Golden Girl
38 Nina Smith Chadwell, ENG 11 - 9 Borås 2011-01-15 1/2 Golden Girl
37 Linnea Strandell Djurgårdens IF 2 - 3 Angered 2010-11-07 Final ABC
36 Linda Sandin Djurgårdens IF 2 - 1 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
35 Amanda Bengtsson Ystads SK 3 - 0 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
34 Klara Svensson (gbg) Majornas BK/Väst 3 - 0 Stockholm 2010-10-09 BoxAllsvenskan
33 Linnea Strandell Djurgårdes IF 1 - 2 Gävle 2010-09-24 1/4 Falken Cup
32 Klara Svensson (gbg) Majornas BK 31 - 5 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 (d) SM-final
31 Linnea Strandell Djurgårdens IF 18 - 5 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 (d) 1/2
30 Matilda Siikavuopio IFK Umeå 17 - 0 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 (d) 1/4
29 Matilda Siikavuopio IFK Umeå 3 - 0 Botkyrka 2010-04-17
28 Linnea Strandell Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 2010-01-24 Final KP-Cup
27 Hanne Mäkinen (Lauslehto) FIN 0 - 3 Kankaanpää, FIN 2009-11-28 Landskamper 2009 SWE-FIN 6-4
26 Cleila Marquez BRA 0 - 5 Sao Paolo, BRA 2009-11-21 SWE sel-BRA 2-7
25 Cleila Marquez BRZ 0 - 5 Sao Paolo, BRZ 2009-11-19 SWE select-BRZ 3-6
24 Maiju Hyvönen Porin NMKY, FIN 3 - 0 Borås 2009-10-17 Final Golden Girls
23 Kristin Soot Oslo BK, NOR 2 - 1 Gävle 2009-09-27 Final Falken Cup
22 Essi Ikonen (Damski) Kupion Riento, FIN 3 - 0 Gävle 2009-09-26 1/2 Falken Cup
21 Shipra Engelke (Nilsson) Höllvikens BK 6 - 12 Lund 2009-04-19 SM 2009 (d) SM-final
20 Klara Svensson (gbg) Majornas BK 23 - 4 Lund 2009-04-17 SM 2009 (d) 1/2
19 Sazan Kader Angered BC 26 - 3 Lund 2009-04-16 SM 2009 (d) 1/4
18 Linnea Strandell IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 2009-04-01
17 Mari Hyvönen MiNy, FIN 0 - 3 Rinkeby 2009-02-27 1/2 RTBO
16 Atchara Fajersson Kristianstads BK 21 - 1 Nyköping 2009-02-08 JSM-final
15 Elin Rönnlund Haninge BK W Uppsala 2009-01-25 Final KP-Cup
14 Greta Georgieva BUL 3 - 4 Jambol, BUL 2008-12-12 1/2 EM (j)
13 Tugba Kirkbesoglu TUR W TKO 2 Jambol, BUL 2008-12-11 1/4 EM (j)
12 Kristin Soot Oslo BK 0 - 3 Gävle 2008-09-27 Final Falken Cup
11 Jenny Hardingz IF Linnéa L TKO 3 Boden 2008-04-25 SM 2008 (d) 1/2
10 Elin Rönnlund Haninge BK 0 - 3 Stockholm 2008-04-06 MSM
9 Sophia Sundqvist BK Fox 5 - 0 Lund 2008-03-30 Final NM-jun
8 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 3 - 0 Haninge 2008-03-20
7 Nicki Cody [IRL] 20 - 5 Cork, IRL 2008-02-23
6 Jennifer Persson BK Hammaren 19 - 9 Stockholm 2008-02-02 JSM-final
5 Adriana Siljendahl Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 2007-11-17
4 Charlotta Lindblom Redbergslids BK/Göteborg 3 - 2 Stockholm 2007-11-11 Stockholm-Göteborg 7-3
3 Helena Pettersson Örebro BK 3 - 0 Gävle 2007-09-30 Final Falken Cup
2 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 0 - 3 Haninge 2007-05-20 Final Mellansvenska (u)
1 Malin Hammarström BK Fighter W TKO 3 Stockholm 2007-05-05 1/2 Maj Box Cup
Sammanfattande statistik

2009, 2014 SM-Silver.
2008 NM-Guld (juniorer).
2008 Brons Junior-EM.
2008-2009 Svensk juniormästarinna.
2013 NM-Silver.
2012 Guld Falken Cup (Gävle).