Sara Svensson

Vikt: 51, 54, 57, 60 kg
Född: 1984-08-17
Död:
Klubb: Ystads Sportklubb. Skurups Kick- och Boxningsklubb. Redline (Malmö).
SM: SM-Guld 2014, 2018-2019, 2022-2023
Landskamper:
Nordisk: NM-Guld 2016, 2019, 2022
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
104 Scarlett Delgado CAN 1 - 4 Busto Arsizio, ITA 2024-03-07 1/16 OS-kval
103 Emma Jokiaho TVS, FIN 5 - 0 Borås 2024-02-04 Final Golden Girl
102 Cecilie Jensen BK Nyköbing Falster, DEN 5 - 0 Borås 2024-02-03 1/2 Golden Girl
101 Zhera Milli Bålsta BK 4 - 1 Karlstad 2023-12-10 SM 2023 (d) Final
100 Charley Davidson Lowestoft BA, ENG 0 - 5 Tammerfors, FIN 2023-11-25 Final Tammer
99 Romane Moulai Challenge Boxing, FRA 1 - 4 Köln, GER 2023-10-28 1/4 Cologne Cup
98 Vilma Viitanen TVS, FIN 0 - 5 Rovaniemi, FIN 2023-09-10 Final Ruska
97 Vilma Viitanen TVS, FIN 0 - 5 Rovaniemi, FIN 2023-09-08 Ruska
96 Asya Ari BC Frankenthal, GER 4 - 1 Eindhoven, NED 2023-05-29 Final Eindhoven BC
95 Kellie McLoughlin St. Catherines BC, IRL 2 - 1 Eindhoven, NED 2023-05-28 1/2 Eindhoven BC
94 Charley Davison Lowestoft ABC, ENG L TKO 2 Helsingfors, FIN 2023-04-13 1/4 Gee-Bee
93 Zhera Milli Bålsta BK 1 - 4 Malmö 2023-03-25 NM 2023 (d) 1/2 NM
92 Bojana Gojkovic BK Budva, MNE 2 - 3 Riga, LAT 2023-03-11 1/2 Riga Ladies
91 Polina Golubeva PK Kreenholm, EST 5 - 0 Riga, LAT 2023-03-10 1/4 Riga Ladies
90 Antonia Martin Djurgårdens IF 5 - 0 Botkyrka 2022-12-11 SM 2022 (d) SM-final
89 Noémi Rozinzki Majornas BK 5 - 0 Botkyrka 2022-12-10 SM 2022 (d) 1/2
88 Jelena Zekic SRB 0 - 3 Budva, MNE 2022-10-16 EM 2022 (d) 1/8 EM
87 Caroline Cruveillier PACA, FRA 0 - 3 Sofia, BUL 2022-09-20 1/4 Balkan
86 Jennifer Lehane DCU Dublin, IRL L London, ENG 2022-06-19 Final Haringay BC
85 Margaux Bah Challenge Boxing, ENG W TKO London, ENG 2022-06-18 1/2 Haringey BC
84 Chloe Gabriel Mulhuddart BC, IRL 5 - 0 Borås 2022-05-29 Final Golden Girl
83 Emma Jokiaho TVS, FIN 5 - 0 Borås 2022-05-28 1/2 Golden Girl
82 Jinane Azzizi TUS Rheindorf, GER 5 - 0 Borås 2022-05-27 1/4 Golden Girl
81 Sharon Prisco Fiamme Oro, ITA W 3 Argenteuil, FRA 2022-05-14 Final Montana
80 Melissa Bounoua Vanhove TB, FRA W 3 Argenteuil, FRA 2022-05-13 1/2 Montana
79 Zoe Couvercelle Ring Olympique, FRA W 3 Argenteuil, FRA 2022-05-12 1/4 Montana
78 Emma Jokiaho FIN 4 - 1 Keflavik, ISL 2022-03-26 NM 2022 (d) NM-final
77 Anastasija Kirienko [RUS] 0 - 3 Koka, HUN 2022-02-25 1/2 Akos Toth
76 Stephanie Thour Växjö BK L w.o Norrköping 2021-12-12 SM 2021 (d) SM-final
75 Fatma Hajizadeh ViNy, FIN 3 - 0 Hilleröd, DEN 2021-10-17 Final Hilleröd BC
74 Snesjana Cholodkova [UKR] 0 - 5 Riga, LAT 2020-03-07 1/2 Riga Ladies BC
73 Uljana Jesipenka [BLR] 5 - 0 Riga, LAT 2020-03-06 1/4 Riga Ladies BC
72 Sandra Attermo Djurgårdens IF 5 - 0 Köping 2019-12-08 SM 2019 (d) SM-final
71 Beyza Saragoglu [TUR] 0 - 5 Botevgrad, BUL 2019-08-02 1/4 Balkan
70 Emma Dolan Churchill's, ENG 4 - 1 London, ENG 2019-06-16 Final Haringey BC
69 Lily Devlin Army BT, ENG 5 - 0 London, ENG 2019-06-15 1/2 Haringey BC
68 Maisey Rose Courtney Repton BC, ENG 5 - 0 London, ENG 2019-06-14 1/4 Haringey BC
67 Diana Vendetti Elite BC, ITA L 3 Argenteuil, FRA 2019-04-11 1/4 Montana
66 Camilla Johansen NOR 3 - 2 Tammerfors, FIN 2019-03-31 NM 2019 (d) NM-final
65 Natasha Samsalieva Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 2018-12-16 SM 2018 (d) SM-final
64 Sandra Attermo Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 2018-12-15 SM 2018 (d) 1/2
63 Evelina Hanna BK Ringen 5 - 0 Stockholm 2018-12-14 SM 2018 (d) 1/4
62 Zohra Ezzahraoui [MAR] 0 - 5 Botevgrad, BUL 2018-10-12 1/8 Balkan
61 Rabia Orucoglu TUR 1 - 4 Sofia, BUL 2018-06-05 EM 2018 (d) 1/16 EM
60 Zlatislava Tjukanova [BUL] 1 - 4 Sofia, BUL 2018-02-19 1/8 Strandja
59 Karina Lecko BC In-Fight, LAT 5 - 0 Borås 2018-02-04 Final Golden Girl
58 Sara Haghighat-joo TNT BA, FIN 4 - 1 Borås 2018-02-03 1/2 Golden Girl
57 Sarah-Joy Rae Boxteam Basel, SUI W TKO 3 Borås 2018-02-02 1/4 Golden Girl
56 Kristiina Kivistö FIN 1 - 2 Somero, FIN 2017-12-09 Landskamper 2017 SWE-FIN 5-2
55 Mia Bromander BK Örnen 3 - 0 Angered 2017-11-05 Final ABC
54 Zlatislava Tjukanova [BUL] 0 - 5 Sofia, BUL 2017-10-20 1/2 Balkan
53 Viktoria Kulesjova [RUS] 5 - 0 Sofia, BUL 2017-10-19 1/4 Balkan
52 Lin Yu-Ting [TWN] 0 - 5 Gliwice, POL 2017-09-06 1/4 Silesian Open
51 Helena Envall IF Linnéa 0 - 5 Borås 2017-07-03 SM 2017 (d) SM-final
50 Ebonie Jones Army BT, ENG L London, ENG 2017-06-18 Final Haringey BC
49 Chloe Thomas Torfaen Warriors ABC, WAL W London, ENG 2017-06-17 1/2 Haringey
48 Emma Dolan Team England W London, ENG 2017-06-16 1/4 Haringey BC
47 Evelina Andersson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 2017-05-13
46 Norah Guzlander Halmstads AIS 3 - 0 Malmö 2017-04-23 Final Sydsvenska
45 Evelina Andersson Majornas BK 3 - 0 Malmö 2017-04-22 1/2 Sydsvenska
44 Kristy Hill Grimsby BA, ENG 2 - 3 Hvidovre, DEN 2017-03-25 1/2 Hvidovre Cup
43 Sara Haghighat-joo TNT BA, CAN 0 - 5 Borås 2017-02-05 Final Golden Girl
42 Szabina Szucs Vecsés BC, HUN 3 - 2 Borås 2017-02-04 1/2 Golden Girl
41 Marjut Lausti FIN 1 - 2 Trollhättan 2016-12-10 Landskamper 2016 SWE-FIN 3-5
40 Helena Envall IF Linnéa 0 - 2 Söderköping 2016-10-01 1/2 Gripen Cup
39 Mona Mestiaen FRA 0 - 3 Coulaines, FRA 2016-09-24 Landskamper 2016 SWE-FRA 4-5
38 Laura Grzyb BKS Jastrzebie, POL 0 - 3 Gliwice, POL 2016-09-02 1/2 Silesian Open
37 Helena Envall IF Linnéa 0 - 3 London, ENG 2016-06-19 Final Haringey BC
36 Ellie Booth St Gerards ABC, ENG 3 - 0 London, ENG 2016-06-18 1/2 Haringey BC
35 Katrin Norén IF Linnéa 0 - 2 Malmö 2016-05-14 SM 2016 (d) 1/2
34 Mia Bromander BK Örnen 2 - 0 Göteborg 2016-03-27 NM 2016 (d) NM-final
33 Marjut Lausti FIN 2 - 1 Göteborg 2016-03-26 NM 2016 (d) 1/2
32 Veronica Losvik Bergen AK, NOR 3 - 0 Halmstad 2016-02-21 Final Andersberg
31 Bettina Dahl Nielsen (Konya) Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Halmstad 2016-02-20 1/2 Andersberg
30 Veronica Losvik Bergen AK, NOR 3 - 0 Malmö 2016-01-31 Final Sydsvenska
29 Satu Lehtonen Akaan Isku, FIN 0 - 3 Ackas, FIN 2015-11-07
28 Jovana Krstic BC Nordend, GER 3 - 0 Hilleröd, DEN 2015-10-11 Final Hilleröd
27 Mia Bromander BK Örnen 0 - 3 Söderköping 2015-09-27 Final Gripen Cup
26 Lisa Lokkin Höllvikens BK 3 - 0 Malmö 2015-09-19 Öresundscup
25 Juliana Söderström Djurgårdens IF 0 - 3 Tidaholm 2015-05-10 SM 2015 (d) SM-final
24 Abbygail Deekman Van´t Hof, NED W Dsq 4 Hvidovre, DEN 2015-03-28 Final Hvidovre
23 Norah Guzlander Halmstads AIS 3 - 0 Malmö 2015-02-08 Final SSM Open
22 Lise Sandebjer BK Örnen 0 - 3 Borås 2015-01-09 1/4 Golden Girl
21 Kristiina Kivistö FIN 1 - 2 Stockholm 2014-12-13 Landskamper 2014 SWE-FIN 6-5
20 Lise Sandebjer BK Örnen 0 - 3 Söderköping 2014-09-26 1/2 Gripen Cup
19 Satu Lehtonen Akaan Isku, FIN 2 - 1 Rovaniemi, FIN 2014-09-14 Final Ruska
18 Paula Kamula Oulun KK, FIN 3 - 0 Rovaniemi, FIN 2014-09-13 1/2 Ruska
17 Eva Faber IF Göteborg Team Box 2 - 1 Varberg 2014-05-31
16 Lise Sandebjer BK Örnen 0 - 3 Nyköping 2014-05-18 Final Mellansvenska
15 Tanya Karlsson Höllvikens BK 3 - 0 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
14 Norah Guzlander Halmstads AIS 2 - 0 Göteborg 2014-04-12 SM 2014 (d) 1/2
13 Dina Petersen CIK, DEN W w.o Hvidovre, DEN 2014-03-23 Final Hvidovre BC
12 Amie Ramstedt Hisingens BK 3 - 0 Växjö 2014-02-23 Final Värend BO
11 Nicolina Jacobsson Skoftebyns AIS 3 - 0 Växjö 2014-02-22 1/2 Värend BO
10 Norah Guzlander Halmstads AIS 1 - 2 Malmö 2014-02-09 Final Malmö BO
9 Tanya Karlsson Höllvikens BK 4 - 1 Ljungby 2014-01-19 Final Sydsvenska
8 Lise Sandebjer BK Örnen 1 - 2 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
7 Nin Ekman Ystads SK 3 - 0 Hilleröd, DEN 2013-10-12 Final Hilleröd BC
6 Vanja Radenovic Christianshavns IK, DEN W TKO 2 Hilleröd, DEN 2013-10-11 1/2 Hilleröd BC
5 Tanya Karlsson Höllvikens BK 2 - 1 Malmö 2013-09-15 Final Öresundscupen
4 Abbygail Deekman Van't Hof, NED 1 - 2 Hvidovre, DEN 2013-03-24 Final Hvidovre
3 Ramla Ali Palmers Boxing Academy, ENG 8 - 11 Borås 2013-01-13 Final Golden Girl
2 Johanne Jakobsen Örnulf IL, NOR 1 - 2 Angered 2012-11-04 Final ABC
1 Rebecca Ädel Haninge BK 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
Sammanfattande statistik

 2015, 2017 SM-Silver.