Shipra Engelke (Nilsson)

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1983-10-01
Död:
Klubb: IFK Linköping, Höllvikens BK, Malmö Boxing Center
SM: 2006-2007-2008-2009, 2011-2012 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2003, 2007-2008-2009, 2012 NM-Guld
EM: 2007 EM-Silver, 2009 EM-Silver (51)
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
98 Katrin Norén IF Linnéa 1 - 2 Malmö 2016-05-15 SM 2016 (d) SM-final
97 Sandra Attermo Djurgårdens IF 3 - 0 Malmö 2016-05-14 SM 2016 (d) 1/2
96 Emilie Jespersen CIK, DEN 0 - 3 Hvidovre, DEN 2014-03-22 Hvidovre BC
95 Thi Luu VIE 12 - 18 Qinhuangdao, CHN 2012-05-12 VM 2012 (d) 1/32
94 Sarah Ourahmoune [FRA] 13 - 18 Heraklion, GRE 2012-04-19 Minoas Cup
93 Therese Gunnarsson Malmö BA 23 - 9 Haninge 2012-04-15 SM 2012 (d) SM-final
92 Norah Guzlander Halmstads AIS 22 - 4 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) 1/2
91 Gudrun Ragnarsdottir IF Göteborg Team Box 31 - 6 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/4
90 Hanne Mäkinen FIN 22 - 12 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
89 Camilla Johansen NOR 28 - 8 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 (d) 1/2 NM
88 Je-Ji Kim KOR 10 - 13 Sofia, BUL 2012-02-22 1/8 Strandja
87 Karolina Michalczuk POL 9 - 22 Rotterdam, HOL 2011-10-19 EM 2011 (d) 1/4
86 Lital Zastlin ISR 17 - 4 Rotterdam, HOL 2011-10-18 EM 2011 (d) 1/8
85 Olesja Gladkova [RUS] 11 - 19 Mykolajiv, UKR 2011-09-09 1/2 Mykolajiv Cup
84 Stojka Petrova [BUL] 16 - 12 Mykolajiv, UKR 2011-09-07 Mykolajiv Cup
83 Fatima Urusova [AZE] 19 - 3 Mykolajiv, UKR 2011-09-06 Mykolajiv Cup
82 Olesja Gladkova [RUS] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-13 Round Robin
81 Tatjana Kob [UKR] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-12 Round Robin
80 Svetlana Gnevanova [RUS] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-11 Round Robin
79 Giada Landi [ITA] W Halmstad 2011-05-08 Round Robin
78 Aigerim Askarova [KAZ] 15 - 7 Halmstad 2011-05-07 Round Robin
77 Tatjana Kob [UKR] 13 - 8 Halmstad 2011-05-06 Round Robin
76 Marielle V Hansen Bergen AK, NOR L TKO 2 Mykolajiv, UKR 2010-08-12 Mykolajiv Cup
75 Nicola Adams United Kingdom L TKO 4 Cardiff, WAL 2010-07-30 UK-"World" 6-6
74 Nicola Adams [ENG] 4 - 9 Heraklion, GRE 2010-06-27 Final Int turn
73 Ewelina Pekalska [POL] 4 - 3 Heraklion, GRE 2010-06-26 Int turn
72 Mandy Bujold [CAN] 6 - 2 Heraklion, GRE 2010-06-25 Int turn
71 Jenny Hardingz IF Linnéa 12 - 8 Norrköping 2010-05-01 SM 2010 (d) SM-final
70 Ewelina Pekalska [POL] 1 - 8 Ústi Nad Labem, CZE 2010-03-10 Grand Prix
69 Lucy O´Connor ENG 2 - 1 Stockholm 2010-01-28 Landskamper 2010 SWE-ENG 5-4
68 Tatjana Kob UKR 2 - 4 Nikolajev, UKR 2009-09-20 EM 2009 (d) EM-final
67 Sumeyra Kaya Yazici TUR 2 - 1 Nikolajev, UKR 2009-09-18 EM 2009 (d) 1/2
66 Sandra Drabik POL 2 - 1 Nikolajev, UKR 2009-09-17 EM 2009 (d) 1/4
65 Sharon Holford ENG 7 - 3 Nikolajev, UKR 2009-09-16 EM 2009 (d) 1/8
64 Suman IND 1 - 2 Göteborg 2009-05-21 Landskamper 2009 SWE-IND 4-2
63 Juliana Söderström Botkyrka BK 12 - 6 Lund 2009-04-19 SM 2009 (d) SM-final
62 Evelina Dahlman BK Masen 16 - 4 Lund 2009-04-17 SM 2009 (d) 1/2
61 Jenny Johannesson BK Fox 22 - 2 Lund 2009-04-16 SM 2009 (d) 1/4
60 Kristin Soot NOR 24 - 4 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 (d) NM-final
59 Sharon Holford ENG 3 - 0 Kalmar 2009-01-24 Landskamper 2009 SWE-ENG 6-3
58 Chiu Ching Ya TPE 5 - 6 Ningbo, CHN 2008-11-25 VM 2008 (d) 1/8
57 Kristin Soot [NOR] 5 - 0 Stockholm 2008-10-05
56 Sarita Laishram [IND] 13 - 7 Pecs, HUN 2008-09-06 Final Witch Cup
55 Eva Paladi [HUN] 10 - 5 Pecs, HUN 2008-09-05 Witch Cup
54 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 32 - 4 Boden 2008-04-26 SM 2008 (d) SM-final
53 Kristin Soot NOR 5 - 0 Lund 2008-03-29 NM 2008 (d) NM-final
52 Saliha Ouchen FRA 8 - 25 Lille, FRA 2007-12-06 1/2 EU-mästerskap
51 Paola Massagrande ITA 15 - 6 Lille, FRA 2007-12-05 1/4 EU-mästerskap
50 Jenny Johannesson BK Fox 3 - 0 Tidaholm 2007-12-01
49 Viktoria Rudenko UKR 8 - 17 Vejle, DEN 2007-10-20 EM 2007 (d) EM-final
48 Andrea Gheju ROM W TKO 3 Vejle, DEN 2007-10-18 EM 2007 (d) 1/2
47 Diana Nadim DEN 17 - 12 Vejle, DEN 2007-10-17 EM 2007 (d) 1/4
46 Lynsey Holdaway WAL 20 - 5 Vejle, DEN 2007-10-15 EM 2007 (d) 1/8
45 Loredana Piazza ITA 1 - 2 Asissi, ITA 2007-09-09 Landskamper 2007 SWE/NOR-ITA 9-7
44 Renate Medby Oslo BK, NOR 4 - 14 Pecs, HUN 2007-08-09 Witch Cup
43 Jenny Johannesson BK Fox 39 - 18 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 (d) SM-final
42 Kristin Soot NOR 31 - 8 Loviisa, FIN 2007-03-25 NM 2007 (d) NM-final
41 Delphine Mancini FRA 17 - 18 Paris, FRA 2006-12-17 Landskamper 2006 SWE-FRA 4-4
40 Mari Hyvönen FIN 1 - 2 Boden 2006-12-09 Landskamper 2006 SWE-FIN 5-4
39 Eva Faber IF Göteborg Team Box 3 - 0 Angered 2006-11-05 Final ABC
38 Jenny Johannesson BK Fox 3 - 0 Angered 2006-11-04 1/2 ABC
37 Maarit Teuronen Tampereen VS, FIN L TKO 2 Tammerfors, FIN 2006-10-22 Tammerfors
36 Nathalie Forget CAN 27 - 38 Montreal, CAN 2006-10-08 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
35 Isabel Menard CAN 10 - 31 Montreal, CAN 2006-10-07 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
34 Rosie Thomas CAN 19 - 32 Sudbury, CAN 2006-10-05 Landskamper 2006 SWE-CAN 3-5
33 Nicola Adams ENG L TKO 1 Warszawa, POL 2006-09-05 EM 2006 (d) 1/8
32 Sofia Sidorova [EST] 12 - 24 Pecs, HUN 2006-08-11 1/2 Witch Cup
31 Maarit Teuronen Tampereen VS, FIN 3 - 0 Stockholm 2006-07-28
30 Sengul Sarbiye [TUR] 14 - 43 Istanbul, TUR 2006-05-04 1/4 Ahmet Comert
29 Kari Jensen NOR L TKO 2 Tönsberg, NOR 2006-03-25 NM 2006 (d) 1/2 NM
28 Ludmilla Gritsay [UKR] 26 - 27 Stupino, RUS 2006-03-15 Int. damtur
27 Kristina Carlsson Halmstad AIS 42 - 3 Uppsala 2006-02-04 SM 2006 (d) SM-final
26 Johanna Prack Narva BK 18 - 27 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
25 AnnaMia Enbom Upsala IF 20 - 7 Uppsala 2006-01-21 1/2 KP-Cup
24 Eva Faber IF Göteborg Team Box 3 - 2 Gävle 2005-09-23 Final Gefle Dagblad
23 Kari Jensen NOR L TKO 1 Rönne, DEN 2005-03-26 NM 2005 (d) 1/2
22 Ahlam Arsalane [FRA] L TKO 2 St Petersburg, RUS 2005-03-11 1/4 IWBT
21 Katrin Enoksson Redbergslids BK 6 - 18 Umeå 2005-02-12 SM 2005 (d) SM-final
20 Anna Maria Kragh DEN 2 - 3 Stockholm 2004-03-27 NM 2004 (d) 1/2
19 Ekatarina Dumbrava RUS 0 - 3 St Petersburg, RUS 2004-03-21 Landskamper 2004 SWE-RUS 4-6
18 Katrin Enoksson Redbergslids BK 0 - 5 Eskilstuna 2004-02-07 SM 2004 (d) SM-final
17 Emily Klinefelter USA 3 - 0 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
16 Tatjana Lebedeva UKR L TKO 2 Pecs, HUN 2003-05-13 EM 2003 (d) 1/4
15 Suzsanna Demeter HUN 25 - 11 Pecs, HUN 2003-05-12 EM 2003 (d) 1/8
14 Eleftheria Paleologou GRE 0 - 3 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
13 Maarit Teuronen FIN 12 - 8 Lahtis, FIN 2003-03-22 NM 2003 (d) NM-final
12 Maria Nilsson BK Falken L TKO 2 Tidaholm 2003-02-16 SM 2003 (d) SM-final
11 Mirjam Sedin IFK Umeå 5 - 0 Tidaholm 2003-02-15 SM 2003 (d) 1/2
10 Katrin Enoksson Redbergslids BK 0 - 5 Smedjebacken 2002-11-29 SM 2002 (d) 1/2
9 Josefina Tengroth NBK/Akilles 0 - 3 Linköping 2002-02-09
8 Mirjam Sedin Örnsköldsviks BK 17 - 9 Sundsvall 2001-12-14 JSM-final
7 Yvonne Medby Oslo BK, NOR 2 - 3 Angered 2001-11-03 1/2 ABC
6 Mirjam Sedin Örnsköldsviks BK 1 - 2 Gävle 2001-09-29 Final Gefle Dagblad
5 Monica Lassen B-30, NOR 3 - 0 Gävle 2001-09-28 1/2 Gefle Dagblad
4 Liisa Laukkanen BK Köping W TKO 2 Linköping 2001-03-24
3 Mirjam Sedin Örnsköldsviks BK 23 - 15 Gävle 2000-12-17 JSM-final
2 Linda Olsson BK Falken 19 - 3 Gävle 2000-12-16 1/2 JSM
1 Veronika Majmark Angered BC 16 - 9 Gävle 2000-12-15 1/4 JSM
Sammanfattande statistik
2000-2001 JSM-Guld.
2003-2004-2005, 2016 SM-Silver.