Linnea Strandell

Vikt: 54, 57 kg
Född: 1984-06-24
Död:
Klubb: Narva BK (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: 2011-2012-2013 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2011 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
103 Nesthy Petecio PHI 0 - 3 Jeju, KOR 2014-11-16 VM 2014 (d) 1/32
102 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 3 - 0 Stockholm 2014-11-08
101 Tatjana Zrazjevskaja Victoria, RUS 0 - 3 Istanbul, TUR 2014-09-09 1/4 Ahmet Cömert
100 Zinaida Dobrynina RUS 0 - 2 Bukarest, ROM 2014-06-03 EM 2014 (d) 1/8
99 Marzia Verrecchia ITA 3 - 0 Vaggeryd 2014-05-24 Landskamper 2014 SWE-ITA 4-5
98 Sagal Adan Angered BC 1 - 2 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-final
97 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 3 - 0 Oslo, NOR 2014-01-25 Round Robinturn
96 Britt Janne Mardal Bergen AK, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 2014-01-24 Round Robinturn
95 Marzia Davide CP Sporting Center, ITA 0 - 3 Oslo, NOR 2014-01-23 Round Robinturn
94 Elena Gradinar [St Petersburg], RUS 3 - 0 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
93 Sandra Atanassow BR Atlas, GER 3 - 0 Borås 2014-01-11 1/2 Golden Girl
92 Cecilia Nilsson FIN 0 - 3 Somero, FIN 2013-12-07 Landskamper 2013 SWE-FIN 4-6
91 Sandra Kruk Kontra Elbląg, POL 0 - 3 Stralsund, GER 2013-10-12 1/2 Queens Cup
90 Sandra Atanassow BR Leipzig, GER 2 - 1 Stralsund, GER 2013-10-11 Queens Cup
89 Ornella Wahner GER 1 - 2 Keszthely, HUN 2013-07-03 1/4 EU-mästerskap
88 Lucie Sedlackova CZE 3 - 0 Keszthely, HUN 2013-07-02 EU-mästerskap
87 Alanna Murphy (Nihell) Army BA, ENG 3 - 2 London, ENG 2013-06-23 Final Haringey BC
86 Deidre Begley UC Cork, IRL 5 - 0 London, ENG 2013-06-22 Haringey BC
85 Helena Envall IF Linnéa 23 - 15 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 (d) SM-final
84 Natalja Cincarevic Winning BC 29 - 8 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
83 Diana Nadim DEN 11 - 12 Aarhus, DEN 2013-03-24 NM 2013 (d) NM-final
82 Britt Janne Mardal NOR 20 - 5 Aarhus, DEN 2013-03-23 NM 2013 (d) 1/2
81 Lisa Whiteside ENG 0 - 3 Tyne Tees & Wear, ENG 2013-02-26 Landskamper 2013 SWE-ENG 3-4
80 Lisa Whiteside ENG 0 - 3 Basingstoke, ENG 2013-02-22 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-2
79 Cecilia Nilsson Borgå Boxing, FIN 2 - 1 Stockholm 2013-02-09
78 Shora Jahromi IF Örnulf, NOR 17 - 16 Oslo, NOR 2013-01-27
77 Emilia Skriko KOC Lappeenranta, FIN 15 - 14 Oslo, NOR 2013-01-26
76 Dina Thorslund Struer AB, DEN +18 - 18 Oslo, NOR 2013-01-25
75 Emilia Skriko KOC Lappeenranta, FIN 22 - 12 Borås 2013-01-13 Final Golden Girl
74 Caroline Laurell IF Linnéa 23 - 13 Borås 2013-01-12 1/2 Golden Girl
73 Emilia Skriko FIN 3 - 0 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
72 Dina Thorslund Struer AB, DEN 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
71 Line Svendsen Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
70 Klara Svensson (gbg) IF Göteborg Team Box 2 - 1 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
69 Pauline Leconte FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
68 Juliana Söderström Botkyrka BK 1 - 2 Gävle 2012-09-30 Final Falken Cup
67 Sagal Adan Angered BC 2 - 1 Gävle 2012-09-29 1/2 Falken Cup
66 Helena Envall IF Linnéa 3 - 0 Gävle 2012-09-28 1/4 Falken Cup
65 Maïva Hamadouche CS Clichy, FRA 11 - 16 Mykolajiv, UKR 2012-09-08 Final Mykolajiv Cup
64 Sandra Kruk Kontra Elbląg, POL 19 - 16 Mykolajiv, UKR 2012-09-06 Mykolajiv Cup
63 Marina Moroz [UKR] 11 - 7 Mykolajiv, UKR 2012-09-05 Mykolajiv Cup
62 Sagal Adan Angered BC 19 - 12 Haninge 2012-04-15 SM 2012 (d) SM-final
61 Klara Svensson (gbg) IF Göteborg Team Box 28 - 12 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) 1/2
60 Juliana Söderström Botkyrka BK 17 - 23 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
59 Jenna Puurunen FIN 24 - 12 Stockholm 2012-03-24 NM 2012 (d) 1/2 NM
58 Julia Kravtsova [Petrozavadosk], RUS 34 - 31 Uppsala 2012-01-22 Final Uppsala BO
57 Klara Svensson (gbg) Majornas BK 34 - 14 Uppsala 2012-01-21 1/2 Uppsala BO
56 Marielle V Hansen Bergen AK, NOR 1 - 4 Borås 2012-01-16 Final Golden Girl
55 Diana Nadim DEN 3 - 0 Ale 2011-11-26 Landskamper 2011 SWE-DEN 4-5
54 Klara Svensson (gbg) Majornas BK/Väst 0 - 3 Stockholm 2011-11-19 BoxAllsvenskan
53 Dervla Duffy Ryston BC, IRL 0 - 3 Angered 2011-11-05 1/2 ABC
52 Line Svendsen Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Angered 2011-11-04 1/4 ABC
51 Emelie Wahlström Morgongåva BK 5 - 0 Gävle 2011-10-02 Final Falken Cup
50 Helena Envall IF Linnéa 4 - 1 Gävle 2011-10-01 1/2 Falken Cup
49 Shora Jahromi IF Örnulf, NOR 15 - +15 Mykolajiv, UKR 2011-09-08 Mykolajiv Cup
48 Valeria Kalina [UKR] 16 - 7 Mykolajiv, UKR 2011-09-07 Mykolajiv Cup
47 Elena Saveleva [RUS] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-13 Int round robin
46 Ivanna Krupenja [UKR] 0 - 3 Kovel, UKR 2011-06-12 Int round robin
45 Olga Nabieva [UKR] 3 - 0 Kovel, UKR 2011-06-11 Int round robin
44 Delphine Mancini BC Vigneux, FRA 7 - 12 Argenteuil, FRA 2011-04-09 Final Int turn
43 Veronika Laourche [FRA] 4 - 1 Argenteuil, FRA 2011-04-08 Int turn
42 Kristin Soot NOR 10 - 6 Lahtis, FIN 2011-03-27 NM 2011 (d) NM-final
41 Fadma Ali Ahmed BK Örnen 3 - 0 Halmstad 2011-03-06 Final Halmstad BC
40 Klara Svensson (gbg) Majornas BK W TKO 3 Halmstad 2011-03-05 1/2 Halmstad BC
39 Linda Sandin Djurgårdens IF 10 - 5 Sundsvall 2011-02-05 SM 2011 (d) SM-final
38 Angelique Öhman (Hernandez) IF Linnéa 17 - 3 Sundsvall 2011-02-04 SM 2011 (d) 1/2
37 Essi Ikonen Kupion Riento, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 2011-02-02 Sten Suvio mem
36 Pamela Chamy Tensta BK 7 - 0 Uppsala 2011-01-23 Final Uppsala BO
35 Jemyma Betrian Boks Academie, NED 4 - 19 Borås 2011-01-16 Final Golden Girl
34 Therese Johansson Majornas BK 17 - 0 Borås 2011-01-15 1/2 Golden Girl
33 Maja Strömberg NBK Akilles/Väst 3 - 0 Göteborg 2010-12-11 BoxAllsvenskan
32 Juliana Söderström Botkyrka BK 3 - 2 Angered 2010-11-07 Final ABC
31 Angelique Öhman (Hernandez) IF Linnéa 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
30 Sharon Holford Aspire ABC, ENG 3 - 0 Angered 2010-11-05 1/4 ABC
29 Essi Ikonen Kuopion Riento, FIN 3 - 0 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
28 Marjut Lausti TTN, FIN 2 - 1 Gävle 2010-09-25 1/2 Falken Cup
27 Juliana Söderström Botkyrka BK 2 - 1 Gävle 2010-09-24 1/4 Falken Cup
26 Nathalie Nielsen TiFa BC 0 - 3 Haninge 2010-09-18
25 Giada Landi ITA D - D Stintino, ITA 2010-06-18 Landskamper 2010 SWE-ITA 6-12
24 Juliana Söderström Botkyrka BK 5 - 18 Norrköping 2010-04-30 SM 2010 (d) 1/2
23 Eva Faber IF Göteborg Team Box 17 - 3 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 (d) 1/4
22 Kristin Soot NOR 5 - 7 Oslo, NOR 2010-03-21 NM 2010 (d) NM-final
21 Rachell Ritfeld Van´t Hof, NED 2 - 1 Halmstad 2010-03-06 Halmstad BC
20 Lucy O´Connor Royal Navy, ENG 1 - 2 Rinkeby 2010-02-28 RTBO
19 Klara Svensson (gbg) Majornas BK 3 - 0 Norrköping 2010-02-13
18 Juliana Söderström Botkyrka BK 3 - 0 Uppsala 2010-01-24 Final KP-Cup
17 Malin Arnesson IFK Umeå 3 - 0 Uppsala 2010-01-23 1/2 KP-Cup
16 Jenny Johannesson BK Fox 3 - 0 Kalmar 2009-11-15
15 Therese Johansson Hisingens BK 3 - 0 Angered 2009-11-01 Final ABC
14 Norah Guzlander BK Ringen W TKO 3 Angered 2009-10-31 1/2 ABC
13 Britt Janne Mardal Bergen AK, NOR 5 - 0 Borås 2009-10-18 Final Golden Girl
12 Lisa Lokkin Arvika BS 3 - 0 Gävle 2009-09-26 Final Falken Cup
11 Josefin Pettersson BK Kelly 1 - 2 Haninge 2009-05-03 Mellansvenska
10 Juliana Söderström Botkyrka BK 0 - 3 Stockholm 2009-04-01
9 Helena Falk BK Örnen 0 - 3 Uppsala 2009-03-28 Final Nybörjarnas
8 Angelique Öhman (Hernandez) Tensta BK 3 - 0 Uppsala 2009-03-27 1/2 Nybörjarnas
7 Jenny Gramenius BK Örnen 1 - 2 Rinkeby 2009-02-28 Final RTBO
6 Helena Envall IF Linnéa 3 - 0 Uppsala 2009-01-25 Final KP-Cup
5 Lisa Lokkin Arvika BS 3 - 0 Tidaholm 2008-12-08 Final Tifa Cup
4 Stina Eriksson BK Kungälv 3 - 0 Tidaholm 2008-12-07 1/2 Tifa Cup
3 Kinora Poli Botkyrka BK 3 - 0 Stockholm 2008-11-28
2 Malin Borén Majornas BK 1 - 2 Angered 2008-11-01 Final ABC
1 Caroline Laurell Winning BC 3 - 0 Angered 2008-10-31 1/2 ABC
Sammanfattande statistik
2014 SM-Silver.
2010, 2012-2013 NM-Silver.
2012 Guld Golden Girl Cup (Borås).