Elin Rönnlund

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1988-04-28
Död:
Klubb: Haninge BK (Stockholm)
SM: 2007, 2012-2013-2014 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: 2009-2010, 2012 NM-Guld
EM:
VM:
OS:
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
81 Steluta Duta ROM 0 - 3 Jeju, KOR 2014-11-18 VM 2014 (d) 1/16
80 Ayse Cagirir [TUR] 0 - 2 Istanbul, TUR 2014-09-09 1/4 Ahmet Cömert
79 Aziza Abbasova [AZE] 2 - 0 Istanbul, TUR 2014-09-08 1/8 Ahmet Cömert
78 Annemarie Stark GER 0 - 3 Bukarest, ROM 2014-06-04 EM 2014 (d) 1/4
77 Aurica Ivanceco MLD W TKO 3 Bukarest, ROM 2014-06-02 EM 2014 (d) 1/8
76 Ilaria Scopece ITA 3 - 0 Vaggeryd 2014-05-24 Landskamper 2014 SWE-ITA 4-5
75 Amie Ramstedt Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 2014-04-13 SM 2014 (d) SM-Final
74 Lotta Loikkanen Tampereen VS, FIN 2 - 1 Borås 2014-01-12 Final Golden Girl
73 Lotta Loikkanen FIN 3 - 0 Somero, FIN 2013-12-07 Landskamper 2013 SWE-FIN 4-6
72 Sarah Bormann TG Hanau, GER 0 - 3 Stralsund, GER 2013-10-13 Final Queens Cup
71 Valeria Calabrese Aquile Verdi, ITA 2 - 1 Stralsund, GER 2013-10-12 Queens Cup
70 Sonia Grönroos FIN 0 - 3 Keszthely, HUN 2013-07-03 EU-mästerskap
69 Preya Dhanecha Brunel University, ENG W TKO 1 London 2013-06-23 Final Haringey BC
68 Amie Ramstedt Hisingens BK 20 - 18 Karlstad 2013-04-21 SM 2013 (d) SM-final
67 Tove Lundberg IFK Umeå 21 - 8 Karlstad 2013-04-20 SM 2013 (d) 1/2
66 Talia Anthony ENG 1 - 2 Tyne Tees & Wear, ENG 2013-02-26 Landskamper 2013 SWE-ENG 3-4
65 Talia Anthony ENG 2 - 1 Basingstoke, ENG 2013-02-22 Landskamper 2013 SWE-ENG 5-2
64 Amie Ramstedt Hisingens BK 13 - 16 Borås 2013-01-12 1/2 Golden Girl
63 Sonia Grönroos FIN 0 - 3 Sala 2012-12-01 Landskamper 2012 SWE-FIN 6-5
62 Amie Ramstedt Hisingens BK 3 - 0 Angered 2012-11-04 Final ABC
61 Céire Smith Cavan ABC, IRL 3 - 0 Angered 2012-11-03 1/2 ABC
60 Norah Guzlander Halmstads AIS 3 - 0 Angered 2012-11-02 1/4 ABC
59 Laila Sekaf FRA 3 - 0 Sundsvall 2012-10-20 Landskamper 2012 SWE-FRA 7-3
58 Christina Roghkova [UKR] 10 - 11 Mykolajiv, UKR 2012-09-04 Mykolajiv Cup
57 Shiqi Xu CHN 5 - 12 Qinhuangdao, CHN 2012-05-13 VM 2012 (d) 1/16
56 Vladimira Malikova [CZE] 5 - 0 Heraklion, GRE 2012-04-22 utanför turn
55 Lydia Boussadia [FRA] 11 - 19 Heraklion, GRE 2012-04-21 Final Minoas Cup
54 Tove Lundberg IFK Umeå 23 - 5 Haninge 2012-04-14 SM 2012 (d) SM-final
53 Amie Ramstedt Hisingens BK 24 - 12 Haninge 2012-04-13 SM 2012 (d) 1/2
52 Lotta Loikkanen FIN 22 - 9 Stockholm 2012-03-25 NM 2012 (d) NM-final
51 Amie Ramstedt Hisingens BK 19 - 15 Uppsala 2012-01-22 Final Uppsala BO
50 Amie Ramstedt Hisingens BK 4 - 1 Borås 2012-01-15 Final Golden Girl
49 Natalia Knyaz UKR 11 - 14 Rotterdam, HOL 2011-10-18 EM 2011 (d) 1/8
48 Tove Lundberg IFK Umeå 5 - 0 Gävle 2011-10-02 Final Falken Cup
47 Maja Strömberg NBK/Akilles 4 - 1 Gävle 2011-10-01 1/2 Falken Cup
46 Linda Sandin Djurgårdens IF 4 - 1 Gävle 2011-09-30 1/4 Falken Cup
45 Preya Dhanecha Brunel Univ, ENG W London, ENG 2011-06-19 Final Haringey
44 Amie Ramstedt Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 2011-03-05 Final Halmstad BC
43 Maja Strömberg NBK/Akilles 8 - 14 Sundsvall 2011-02-03 SM 2011 (d) 1/2
42 Juliana Söderström Botkyrka BK 9 - 11 Uppsala 2011-01-22 1/2 Uppsala BO
41 Lynsey Holdaway ENG 3 - 0 Haninge 2011-01-14 Landskamper 2011 SWE-ENG 7-5
40 Natalie Lungo Djurgårdens IF 5 - 0 Angered 2010-11-07 Final ABC
39 Justecia Truedsson Hälsingborgs BK 3 - 0 Angered 2010-11-06 1/2 ABC
38 Gudrun Ragnarsdottir IF Göteborg Team Box 3 - 0 Gävle 2010-09-26 Final Falken Cup
37 Maja Strömberg NBK/Akilles 1 - 2 Haninge 2010-09-18
36 Valeria de Francesco ITA 1 - 2 Stintino, ITA 2010-06-18 Landskamper 2010 SWE-ITA 6-12
35 Frida Stenholm BK Kelly 10 - 14 Norrköping 2010-04-29 SM 2010 (d) 1/2
34 Serpil Yassikaya TUR 0 - 2 Ankara, TUR 2010-04-11 Final PM Cup
33 Iva Nikolova BUL 6 - 2 Ankara, TUR 2010-04-10 1/2 PM-Cup
32 Hanife Esgin TUR 5 - 1 Ankara, TUR 2010-04-09 1/4 PM Cup
31 Oksana Sjtakun [UKR] 6 - 3 Ankara, TUR 2010-04-07 1/8 PM Cup
30 Pia Jaaskelainen NOR 11 - 6 Oslo, NOR 2010-03-21 NM 2010 (d) NM-final
29 Maja Strömberg NBK/Akilles 0 - 3 Haninge 2009-10-03
28 Maja Strömberg NBK/Akilles 0 - 3 Gävle 2009-09-26 1/2 Falken Cup
27 Iva Nikolova BUL 3 - 9 Pazardzik, BUL 2009-06-25 1/4 EU-mästerskap
26 Natalie Lungo Angered BC 5 - 8 Lund 2009-04-18 SM 2009 (d) SM-final
25 Sanna-Kaisa Luja FIN 22 - 1 Aabybro, DEN 2009-04-05 NM 2009 (d) NM-final
24 Juliana Söderström Botkyrka BK L Uppsala 2009-01-25 Final KP-Cup
23 Kristin Soot Oslo BK, NOR 3 - 0 Uppsala 2009-01-24 1/2 KP-Cup
22 Mari Hyvönen FIN 3 - 0 Kristianstad 2008-12-06 Landskamper 2008 SWE-FIN 8-3
21 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 2008-11-15
20 Natalie Lungo Angered BC 1 - 2 Gävle 2008-09-27 Final Falken Cup
19 Natalie Lungo Angered BC 17 - 26 Boden 2008-04-26 SM 2008 (d) SM-final
18 Juliana Söderström Botkyrka BK 3 - 0 Stockholm 2008-04-06 MSM
17 Natalie Lungo Angered BC 1 - 4 Lund 2008-03-29 NM 2008 (d) NM-final
16 Sazan Kader Angered BC 2 - 1 Tidaholm 2007-12-01
15 Natalie Lungo Angered BC/Gbg 2 - 3 Stockholm 2007-11-11 Sthlm-Gbg 7-3
14 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 2007-10-13
13 Natalie Lungo Angered BC 2 - 3 Gävle 2007-09-29 1/2 Falken Cup
12 Özlem Sahin BK Träffen, GER 3 - 2 Stockholm 2007-05-06 Final Maj Box Cup
11 Sanna-Kaisa Luja Helsingin Tarmo, FIN W TKO 1 Stockholm 2007-05-05 Maj Box Cup
10 Sazan Kader Angered BC 17 - 9 Sundsvall 2007-04-21 SM 2007 (d) SM-final
9 Johanna Sjödin IFK Umeå 22 - 9 Sundsvall 2007-04-20 SM 2007 (d) 1/2
8 Natalie Lungo Angered BC 4 - 14 Göteborg 2007-02-03 JSM-final
7 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 2007-01-21
6 Brita Wolff BK Träffen 3 - 0 Stockholm 2007-01-20
5 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 2006-12-09
4 Nathalie Pal Bro IK 1 - 2 Stockholm 2006-10-29
3 Suzanne Wiklund Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 2006-10-15
2 Natalie Lungo Angered BC 0 - 3 Gävle 2006-09-29 Final falken Cup (j)
1 Johanna Sjödin IFK Umeå 23 - 24 Stockholm 2006-05-06 1/2 Maj Box Cup
Sammanfattande statistik
2007 JSM-Silver.
2008-2009 SM-Silver.
2008 NM-Silver.