Sven "Donzo" Andersson

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1904-01-01
Död: 1973-01-28
Klubb: IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1921 SM-Guld (F), 1922-1923 SM-Guld (B)
Landskamper: 2 (1-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Harald Ryle DEN L Dsq 2 Köpenhamn, DEN 1923-03-25 Landskamper 1923 SWE-DEN 4-4
39 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1923-03-05. SM 1923 SM-final
38 Otto Lindblom BK Defence W 3 Stockholm 1923-03-04 SM 1923 1/2
37 Harry Wolff Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1923-03-03 SM 1923 1/4
36 Einar Nilsen Skar NOR W 3 Stockholm 1923-01-28 Landskamper 1923 SWE-NOR 5-3
35 Olle Wahlberg Eskilstuna BK KO 1 Stockholm 1922-02-27. SM 1922 SM-final
34 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1922-02-26 SM 1922 1/2
33 Sten Lindgren Solna BK W 3 Stockholm 1922-02-25 SM 1922 1/4
32 Nils Eklöf IF Linnéa W 3 Stockholm 1922-01-23 Stockholms AK 15 år
31 Nils Johansson Stockholms AK W 3 Stockholm 1922-01-22 Stockholms AK 15 år
30 Nils Johansson Stockholms AK KO 3 Stockholm 1921-11-20
29 Tage Bergman Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1921-03-14
28 Aage Wulff IF Sparta, DEN W 3 Stockholm 1921-03-13
27 Sven Kullberg Hammarby IF W 3 Stockholm 1921-02-14. SM 1921 SM-final
26 H Pihl GAK Enighet W 3 Stockholm 1921-02-13 SM 1921 1/2
25 Eric Ericsson Örgryte IS W 3 Göteborg 1921-01-26
24 N Odelius Enköpings BK W 3 Örebro 1920-12-19
23 Erik Östervall Djurgårdens IF W 3 Örebro 1920-12-19
22 Sten Wikblad Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1920-12-14 IF Linnéa-Djurgårdens IF 8-0
21 Gleizez [FRA] L 4 Stockholm 1920-11-29 En extra rond
20 Laurhammar [NOR] W 3 Kristiania, NOR 1920-11-21
19 Einar Nilsen Skar Brageröens SK, NOR W 4 Kristiania 1920-11-20 En extra rond
18 Oscar Bergström IF Linnéa W 3 Stockholm 1920-11-02
17 Einar Nilsen Skar Brageröens SK, NOR W 4 Stockholm 1920-11-01 En extra rond
16 Sten Lindgren Solna BK W 3 Stockholm 1920-10-31
15 Emil Lundberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1920-10-04
14 Ejnar Jensen Frederiksbergs IF, DEN W 3 Stockholm 1920-10-04
13 Samfrid Johansson Katarina SK W TKO 2 Stockholm 1920-10-03
12 Kurt Gelbort Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1920-10-02 KG debut
11 E Jansson (dif) Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1920-05-17
10 Sten Lindgren Solna BK W 3 Stockholm 1920-05-17
9 Emil Lundberg IF Linnéa L 3 Stockholm 1920-04-07. Final Klubbmästerskap
8 Helge Fredlund IF Linnéa W 3 Stockholm 1920-04-07 1/2 Klubbmästerskap
7 Tage Bergman BK Pugilist W 4 Västerås 1920-03-21 En extra rond
6 Carl Österberg Örgryte IS W 3 Stockholm 1920-03-08
5 Karl Pettersson (ifl) IF Linnéa L Dsq 4 Stockholm 1920-03-08 En extra rond
4 Erik Andersson (uak) Uppsala AK W 3 Stockholm 1920-03-07
3 Peder Kjellberg Turnforeningen, NOR L 3 Stockholm 1920-03-06 En extra rond
2 Knud Larsen IF Sparta, DEN L 3 Stockholm 1920-02-02
1 Elis Söderberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1920-02-01
Sammanfattande statistik
Den förste svenska mästaren som korades på det första nationella mästerskapet 1920.
Extraaktiviteter utanför ringen.