Christer Corpi

Vikt: Lätt mellanvikt - Tungvikt
Född: 1960-03-28
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), Puma IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1980-1981 SM-Guld (M), 1983-1984, 1986 SM-Guld (LT)
Landskamper: 13 (10-3)
Nordisk: 7 (5-2); NM-Guld 1980, 1982. NM-Silver 1986.
EM: 3 (1-2)
VM: 1 (0-1)
OS: 4 (2-2)
Professionell: Debut 1988-05-15. Som proffs 1 (0-0-1, 0 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
144 Larry Moritz Djurgårdens IF L TKO 1 Stockholm 1987-02-28 SM 1987 1/4
143 Sten Henningsen IK 99, DEN W TKO 3 Linköping 1987-02-12
142 Serik Umirbekov [URS] L KO 3 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
141 Dejan Kirilov [BUL] L w.o Helsingfors, FIN 1986-04-04* GeeBee
140 Kai Helenius FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1986-03-23 NM 1986 NM-final
139 Claus Tögersen DEN W TKO 2 Helsingfors, FIN 1986-03-22 NM 1986 1/2
138 Mikael Ungesson Majornas BK W TKO 3 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
137 Per Tingstedt Carlshamns BC KO 3 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
136 Mikael Ungesson Majornas BK 1 - 2 Karlstad 1986-01-20
135 Jean-Paul Nanga N´tsan CMR 1 - 4 Los Angeles, CA 1984-08-04 OS 1984 Los Angeles 1/8
134 Arcadio Fuentes PUR KO 1 Los Angeles, CA 1984-07-30 OS 1984 Los Angeles 1/16 (2:35)
133 Valentin Silaghi [ROM] 0 - 5 Athen, GRE 1984-06-12* 1/2 Akropolis
132 Popologolous [GRE] KO 1 Athen, GRE 1984-06-10* 1/4 Akropolis
131 Kai Helenius TTN, FIN 0 - 5 Helsingfors, FIN 1984-04-14 1/2 GeeBee
130 Juha Hänninen FIN 1 - 4 Bergen, NOR 1984-04-07 NM 1984 1/2
129 Antonio Manfredini [ITA] 1 - 4 Venedig, ITA 1984-03-17 Final Trofeo Italia
128 Leoncio Requiefereos [CUB] 5 - 0 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
127 Mikael Biberg BK Pugilist 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
126 Roland Ericsson Björlanda BK 3 - 2 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
125 Harald Kunstler [FRG] 3 - 0 Kalmar 1984-01-27
124 Sherman Griffin USA 0 - 3 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
123 Mikael Ungesson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1983-12-28
122 Pawel Skrzecz Gwardia Warszawa, POL L Köpenhamn, DEN 1983-11-26 1/2 Copenhagen BC
121 Per Arne Hytten IF Örnulf, NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-25 1/4 Copenhagen BC
120 Vitalis Numor BC Flensburg, GER 3 - 0 Västervik 1983-11-06
119 Roger Carlberg Åtvidabergs BK W TKO 2 Örebro 1983-11-03
118 Jaroslav Ligos [TCH] L TKO 1 Tammerfors, FIN 1983-10-23 Final Tammer
117 Andreas Schroth SC Dynamo Berlin, GDR 3 - 2 Tammerfors, FIN 1983-10-22 1/2 Tammer
116 Georgi Likov [BUL] W TKO 3 Tammerfors, FIN 1983-10-21 1/4 Tammer
115 Juha Hänninen Oulun Tarmo, FIN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1983-10-20 1/8 Tammer
114 Bertalán Demeter HUN select W TKO 2 Stockholm 1983-10-10 Landskamper 1983 SWE-HUN sel 6-3
113 Pawel Skrzecz POL 0 - 5 Varna, BUL 1983-05-09 EM 1983 1/8
112 Alexander Milov [URS] 0 - 5 Helsingfors, FIN 1983-04-08* GeeBee
111 Patrick Lumumba BK Killingen 0 - 3 Umeå 1983-03-28
110 Roger Nilsson BK Värend W Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
109 Ove Berg Skövde AIK W TKO 2 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
108 Roger Carlberg Åtvidabergs BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/4
107 Jim Moran ENG 3 - 0 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
106 Darcel Robuch [USA] 3 - 0 Stockholm 1983-02-08
105 Tyrone Howard USA 3 - 0 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
104 Tyrone Howard USA W TKO 2 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
103 Daniel Stantien Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1983-01-11
102 Patrick Lumumba BK Killingen 1 - 4 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
101 Abner Blackstock WAL 3 - 0 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
100 Richard Brent [USA] 2 - 1 Östersund 1982-11-14
99 Patrick Lumumba BK Killingen 0 - 3 Stockholm 1982-11-08
98 Nasser Hassanzadeh Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1982-11-01
97 Mikael Biberg BK Pugilist 3 - 0 Stockholm 1982-09-13 Utomhus
96 Bennie Heard USA 0 - 5 München, FRG 1982-05-07 VM 1982 1/8
95 Allan From DEN W TKO 3 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
94 Isak Isaksen NOR W TKO 3 Stockholm 1982-03-28 NM 1982 1/2
93 Bo Persson Malmö BK L KO 2 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
92 Mikael Biberg BK Pugilist 5 - 0 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/4
91 Janos Rimoczy [HUN] W TKO 3 Stockholm 1982-02-08
90 Xavier Robinson ENG KO 3 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
89 Hans Olav Christensen Randers AC, DEN 3 - 0 Göteborg 1981-12-28 Majornas BK 40 år
88 Pekka Laasanen TTN, FIN 1 - 2 Göteborg 1981-12-15
87 Ian Vanes Bridlington ABC, ENG W TKO 1 Kristianstad 1981-11-26
86 John Brown SCO 1 - 2 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
85 Jim Ingalls IRL 1 - 2 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
84 Juri Torbek URS 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-06 EM 1981 1/4
83 Michel Moukory FRA W TKO 2 Tammerfors, FRA 1981-05-03 EM 1981 1/8
82 Silvio Torres [CUB] 2 - 1 Malmö 1981-04-16 Kubagala
81 Silvio Torres [CUB] 2 - 1 Falköping 1981-04-08 Kubagala
80 Giovanni De Marco [ITA] 0 - 5 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
79 Lotfi Ayed Upsala IF 3 - 2 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
78 Thomas Åström Narva BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
77 Peter Eriksson Stockholms AIF 5 - 0 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/4
76 Isak Isaksen NOR W TKO 3 Moss, NOR 1981-02-15 Landskamper 1981 SWE-NOR 3-8
75 Vitalis Numor BC Flensburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1981-02-09
74 Buddy Osborn USA 2 - 1 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
73 Gary Gething WAL 3 - 0 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
72 Salim Awedeyi [NIG] 3 - 2 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
71 Zeljen Radolovic Norsborgs AIK 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 1/2 SBO
70 Ivan Gonda Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1980-12-12
69 Miguel Martinez New York, USA 3 - 0 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
68 Tarmo Uusivirta JTN, FIN 0 - 5 Tammerfors, FIN 1980-11-07* 1/2 Tammerfors
67 Ljuben Petrov [BUL] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1980-11-05* 1/4 Tammerfors
66 Steen B Larsen DEN 3 - 0 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
65 Kimmo Luja Helsingfors,FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1980-10-20 Helsingfors-Stockholm 6-3
64 Patrick Lumumba [KEN] 0 - 3 Oskarshamn 1980-10-17
63 Sylvester Wandera [KEN] 1 - 2 Stockholm 1980-10-13
62 Patrick Lumumba [KEN] 0 - 3 Linköping 1980-10-02
61 Manfred Trauten GDR L TKO 2 Moskva, URS 1980-07-27 OS 1980 Moskva 1/8
60 Etienne Loco Gbodolle BEN W Dsq 2 Moskva, URS 1980-07-24 OS 1980 Moskva 1/16
59 Svatopluk Zacek [TCH] 0 - 5 Duisburg, FRG 1980-05-23* 1/4 Inter Cup
58 Finn Fahnö A.Olympia, DEN 3 - 0 Stockholm 1980-05-16 Gröna Lund
57 Frank Clausen DEN 3 - 2 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
56 Jukka Teriö FIN KO 3 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
55 Kari Vasara Eskilstuna BK 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
54 Tapio Partanen Stockholms AIF 4 - 1 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/2
53 Knut Slåke NOR-jun W TKO 1 Borås 1980-02-17 SWE (j)-NOR (j) 6-4
52 Mike Nazario Team USA KO 2 Göteborg 1980-02-11 USA-gala
51 Kari Vasara Eskilstuna BK 3 - 0 Oxelösund 1980-02-03
50 Andrej Obovzank [POL] W Dsq 3 Kristianstad 1980-01-31
49 Topi Mikkola FIN-jun 2 - 1 Parkano, FIN 1980-01-13 SWE (j)-FIN (j) 2-8
48 Ivan Gonda Dukla Prag, TCH 1 - 2 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
47 Rabia Allal FRA-jun W TKO 2 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
46 Jean Guy Mongrain [CAN] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
45 Istvan Csepanyi [HUN] W Dsq 3 Tammerfors, FIN 1979-10-17 1/8 Tammer
44 Kiat Nakorn [THA] 3 - 0 Stockholm 1979-10-08
43 Stefan Eriksson BK Falken 3 - 0 Gävle 1979-10-01
42 Stefan Eriksson BK Falken 3 - 0 Stockholm 1979-09-24
41 Jan Szpyra GKS Jastrzebie, POL 0 - 5 Slupsk, POL 1979-09-02 Final Silverhandsken
40 Slavomir Krykowski [POL] KO 2 Slupsk, POL 1979-09-01 1/2 Silverhandsken
39 Krzysztof Marglarczyk [POL] W TKO 2 Slupsk, POL 1979-08-30 1/4 Silverhandsken
38 Kim Möller Larsen DEN-jun 3 - 2 Oslo, NOR 1979-04-01 Final NM (j)
37 Matti Semi Varkauden Tarmo, FIN 4 - 1 Eskilstuna BK 1979-02-18
36 Mikael Juttik [FRG] 3 - 0 Stockholm 1979-02-13
35 Kim D Simonsen NOR-jun 1 - 2 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 3-7
34 Topi Mikkola FIN-jun 3 - 0 Karlskrona 1979-01-13 SWE (j)-FIN (j) 3-7
33 Per Söderlind BK Falken W TKO 2 Stockholm 1978-12-17 JSM-final
32 Branko Reljanovic KK All Round 5 - 0 Stockholm 1978-12-16 1/2 JSM
31 Esa Maula [FIN] W Forssa, FIN 1978-12-09
30 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 5 - 0 Oxelösund 1978-12-03
29 Stefan Häger BK Dacke 3 - 0 Stockholm 1978-11-27
28 Anders Schaeffner DEN-jun W TKO 3 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
27 Kimmo Luja HeTa/Helsingfors, FIN 3 - 0 Stockholm 1978-11-13 Stockholm-Helsingfors 4-3
26 Esko Törnqvist IK Balder 3 - 0 Uppsala 1978-10-23
25 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 3 - 0 Eskilstuna 1978-10-22 Final Gyllene Smeden (j)
24 Manucher Heidari Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1978-10-12
23 Esko Törnqvist IK Balder 3 - 0 Stockholm 1978-10-02
22 Imre Csjef [HUN] 0 - 5 Schwerin, GDR 1978-04-26* Schwerin
21 Zak [POL] KO 2 Schwerin, GDR 1978-04-25* Schwerin
20 Roger Swärd Eksjö ABK 3 - 0 Linköping 1978-02-21
19 Marco Millros Jordbro BK 4 - 1 Oxelösund 1978-02-15
18 Jari Närinen Djurgårdens IF 0 - 3 Stocholm 1978-02-14
17 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 0 - 5 Katrineholm 1978-02-07
16 Steve Johansson Oxelösunds BK 3 - 0 Stockholm 1978-01-16
15 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 3 - 2 Oxelösund 1977-12-15
14 Karl Utby BK Falken 0 - 5 Stockholm 1977-12-11 1/2 JSM
13 Tommy Granlund Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1977-11-27
12 Vesa Koskela Olofströms BC 2 - 1 Halmstad 1977-11-05 [TKO 2]
11 Thomas Bengtsson Hammarby IF 1 - 2 Stockholm 1977-10-23
10 Karl Utby BK Falken 2 - 1 Stockholm 1977-10-17
9 Jari Närinen Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1977-09-26
8 Jari Närinen Djurgårdens IF 3 - 2 Stockholm 1977-03-08. SUM-final
7 Per Söderlind BK Falken 4 - 1 Stockholm 1977-03-08 1/2 SUM
6 Bjarne Graflund BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1977-03-07 1/4 SUM
5 Markku Kasa Nyköpings BS 5 - 0 Stockholm 1977-03-06 1/8 SUM
4 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 0 - 3 Hallstahammar 1977-02-27
3 Göran Rosén BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1976-11-08
2 Lennart Pihlblad BK Höjden 3 - 2 Stockholm 1976-10-12
1 Göran Rosén BK Höjden 5 - 0 Stockholm 1976-09-27
Sammanfattande statistik
1977 Ungdomsmästare (W).
1978 JSM-Guld (LM).
1981 Guld Stockholm Box Open.
Stor Grabb nr 99.


Fruktlös proffssatsning under förbudstiden.