Pekka Laasanen

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född:
Död:
Klubb: Järfälla BC, Puma IF (Stockholm)
SM: 1989 SM-Guld (LT)
Landskamper: 2 (2-0) för Sverige
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell:
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
29 Håkan Andersson BK Rapid 3 - 0 Borlänge 1989-12-13
28 Larry Moritz Redbergslids BK 3 - 2 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
27 Per Tingstedt Carlshamns BC W TKO 2 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
26 Rodney Blizzard BK Rapp W TKO 2 Stockholm 1989-02-25 SM 1989 1/4
25 Kai Helenius Tampereen TN, FIN W TKO 2 Helsingfors, FIN 1988-12-03 Final Helsinki Cup
24 Rostislav Zaolitjnij [URS] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1988-12-02 1/2 Helsinki Cup
23 Niels H Madsen SIK Fight, DEN L KO 1 Tammerfors, FIN 1987-10-25 Final Tammer
22 Nikolaj Lapkov [BUL] 3 - 2 Tammerfors, FIN 1987-10-24 1/2 Tammer
21 Brent Kosolofski [CAN] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1987-10-23 1/4 Tammer
20 Lajos Erös [HUN] 5 - 0 Tammerfors, FIN 1987-10-22 1/8 Tammer
19 Ibrahim Jakupovic Banja Luka, YUG 2 - 1 Göteborg 1987-04-21
18 Anton Josipovic Banja Luka, YUG 3 - 0 Karlstad 1987-04-17
17 Nikolaj Lapkov [BUL] 2 - 3 Helsingfors, FIN 1987-04-03 Gee-Bee
16 Ahmet Canbakis TUR 3 - 0 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
15 Nikolaj Lapkov [BUL] L TKO 2 Venedig, ITA 1987-03-12 1/2 Mestreturn
14 Konstantinos Spyridakis [GRE] W TKO 1 Venedig, ITA 1987-03-10 Mestreturn
13 Michael Simon USA 3 - 0 Göteborg 1987-01-27 Landskamper 1987 SWE-USA 5-4
12 Andrej Karavajev [URS] 4 - 1 Stockholm 1987-01-12 Final SBO
11 Tom Glesby [CAN] W Dsq 3 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
10 X X SWE W Stockholm 1983-12-05 Landskamper 1983 SWE-FIN 4-6
9 Christer Corpi BK Örnen 2 - 1 Göteborg 1981-12-15
8 Lotfi Ayed Upsala IF 3 - 0 Stockholm 1981-05-17 Gröna Lund
7 Ronnie Branting Stockholms AIF W TKO 1 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
6 Leo Vainonen BK Falken 2 - 1 Stockholm 1979-09-24
5 Ingvar Ahnell BK Örnen W TKO 3 Karlskrona 1979-01-13 SWE (j)-FIN (j) 3-7
4 Ingvar Ahnell BK Örnen W Forssa, FIN 1978-12-09
3 Leo Vainonen BK Falken 1 - 4 Tammerfors, FIN 1978-10-15 Final Tammer
2 Peter Bermsten GAK Enighet 3 - 0 Kuusankoski, FIN 1978-01-15 SWE (j)-FIN (j) 1-9
1 Per Söderlind BK Falken 3 - 0 Vasa, FIN 1977-04-17
Sammanfattande statistik
Startade i Finland. Klubb: Tampereen Työväen Nyrkkeilijät. Finsk mästare (M) 1983 och 1985.
1987 Guld Stockholm Box Open.