Roland Ericsson

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1962-09-15
Död:
Klubb: Hisingens BK (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg), Björlanda BK (Göteborg)
SM: 1985 SM-Guld (LT)
Landskamper: 6 (2-4)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1987-10-09. Som proffs 26 (19-7, 11 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
63 Nermin Sabanovic Banja Luca, YUG 3 - 0 Göteborg 1987-04-21
62 Peter Mokricki BK 73 2 - 3 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
61 Eggerton Marcus [CAN] L TKO 3 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO
60 Peter Zwezerijnen [NED] W TKO 2 Stockholm 1987-01-10 1/4 SBO
59 Esa Hukkanen Lahden Kaleva, FIN W TKO 2 Stockholm 1987-01-09 1/8 SBO
58 Nicholas Onyango [KEN] KO 1 Göteborg 1986-11-07
57 Sylvanns Okeio [KEN] 2 - 1 Lidköping 1986-11-03
56 Mikael Ungesson Majornas BK 0 - 5 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
55 Per Eriksson (hif) Hammarby IF 5 - 0 Stockholm 1986-02-28 SM 1986 1/4
54 Joe Lipsey USA L TKO 2 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
53 Kai Helenius FIN 0 - 3 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
52 Mikael Ungesson Majornas BK W TKO 3 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
51 Dennis Johansson Hisingens BK W Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
50 Håkan Andersson Hammarby IF W TKO 1 Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/4
49 Henrik Kristensen [DEN] KO 1 Kungälv 1985-02-19
48 Niels H Madsen DEN 1 - 2 Helsingborg 1985-02-08 Landskamper 1985 SWE-DEN 4-6
47 Adolphe Washington USA 3 - 0 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
46 Mikael Ungesson Majornas BK 2 - 1 Malmö 1984-03-26
45 Christer Corpi BK Örnen 2 - 3 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
44 Nasser Hassanzadeh Upsala IF W TKO 3 Malmö 1984-03-02 SM 1984 1/4
43 Pavel Sovik Dukla Prag, TCH 1 - 2 Varberg 1984-02-07
42 Ove Berg Skövde AIK W TKO 3 Göteborg 1983-12-28
41 Ove Berg Skövde AIK 2 - 1 Lidköping 1983-12-11
40 Eli Hansen SIK Fight, DEN KO 1 Lidköping 1983-10-29
39 Per-Ove Olsson Uddevalla BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
38 Rick Gustavsson Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
37 Peter Holm Kristianstads BK 3 - 0 Ronneby 1983-02-06 Final Sydsvenska
36 Jan Riikonen GAK Enighet 3 - 0 Ronneby 1983-02-05 1/2 Sydsvenska
35 Willie Monroe USA L TKO 2 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
34 Hamid Pischmann [AUT] 0 - 5 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
33 Esa Hukkanen FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
32 Lars Janedal Säffle BK 3 - 0 Lidköping 1982-12-03
31 Stefan Bengtsson GAK Enighet 2 - 1 Ronneby 1982-11-28
30 Piotr Szypulski Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1982-11-14
29 Tapani Surakka BK Dacke 3 - 0 Göteborg 1982-10-26
28 Håkan Sindemark Narva BK L TKO 1 Stockholm 1982-09-13 Utomhus
27 Leif Altonen BK Örnen 0 - 5 Kalmar 1981-12-20 1/2 JSM [TKO]
26 Kristian Zander IK Balder 5 - 0 Kalmar 1981-12-18 1/4 JSM
25 Mika Anttila Helsingfors, FIN W TKO 2 Stockholm 1981-09-28 Trestadskamp
24 Ronnie Branting AIF/Stockholm W TKO 3 Stockholm 1981-09-27 Trestadskamp
23 Hans-Olof Westerlund Ronneby BS 2 - 1 Karlskrona 1980-04-04
22 Morten Skotnes NOR-jun 0 - 3 Borås 1980-02-17 SWE (j)-NOR (j) 6-4
21 Per Johansson IK Balder 2 - 3 Stockholm 1979-12-16 1/2 JSM
20 Björn Olsson BK Falken 5 - 0 Stockholm 1979-12-15 1/4 JSM
19 Josef N'tuve BK 72 3 - 0 Sundsvall 1979-11-11
18 Sören Blomkvist Säffle BK 1 - 2 Arvika 1979-10-21
17 Sören Blomkvist Säffle BK 2 - 3 Göteborg 1979-04-09
16 Tommy Snare Hisingens BK 1 - 4 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM [TKO3]
15 Charalampos Lenis BK Pugilist 5 - 0 Stockholm 1979-03-04 1/4 SUM
14 Håkan Hagström Nyköpings BS 5 - 0 Stockholm 1979-03-03 1/8 SUM
13 Kristen Reagan NOR-jun 2 - 1 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 3-7
12 Håkan Forslund Häljarps AIS W TKO 2 Halmstad 1979-01-06
11 Nicklas Lundstedt GAK Enighet 3 - 0 Oskarshamn 1978-10-27
10 Kjell-Åke Wallin Skoftebyns AIS 5 - 0 Göteborg 1978-10-10
9 Thord Johansson IK Balder 5 - 0 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
8 Håkan Sindemark IF Linnéa 4 - 1 Stockholm 1978-04-09. 1/2 SUM
7 Kaj Wiberg BK Höjden 5 - 0 Stockholm 1978-04-09 1/4 SUM
6 Zlatibor Bile Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1978-01-06 Final Nybörjarturnering
5 Peter Karlsson (fj) Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1977-12-04 Final DM-Gbg (j)
4 Jorma Rovapalo Kristianstads BK 3 - 0 Helsingborg 1977-11-27
3 Sören Blomkvist Säffle BK 3 - 0 Arvika 1977-11-20
2 Mats Frank Majornas BK 4 - 1 Göteborg 1977-10-04
1 Heikki Määttä Skoftebyns AIS 3 - 2 Trollhättan 1977-10-03
Sammanfattande statistik

"Tigern".
Det förekommer en mängd olika varianter på efternamnet. Som ovan enligt folkbokföringen.
Debuterade i bantamvikt.
1978 Ungdomsmästare (Milk Lovers Cup).  


Som proffs en färgstark men alltför enkel fighter. Känd för sina sköra ögonbryn.


Litteratur: Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns komplett matchlista för "Tigern". Han gick de flesta av sina matcher i England.