Lotfi Ayed

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1959-02-25
Död:
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Upsala IF (Uppsala), Hammarby IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Redbergslids BK (Göteborg), BK Rapid (Västerås)
SM: 1983-1984, 1987, 1990
Landskamper: 12 (11-1)
Nordisk: 5 (4-1); NM-Guld 1988, 1990
EM: 5 (2-3)
VM: 4 (3-1); VM-Brons 1982
OS: 3 (1-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
142 Stephen Wilson SCO 8 - 15 Göteborg 1991-05-08. EM 1991 1/8
141 Stephen Wilson SCO L TKO 2 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 *) Svensk protest
140 Tommaso Russo [ITA] 0 - 5 Venedig, ITA 1991-03-08 1/2 Mestre
139 Michal Franek [TCH] 3 - 2 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
138 Fotios Tsolanis [GRE] 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-05 1/8 Mestre
137 Leif Keiski Sundsvalls BK 1 - 4 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
136 Luan Morina Norrköpings BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
135 Aydin Incerdursun Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-22 SM 1991 1/4
134 Eugene Charles USA 2 - 1 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
133 Igor Ksjinin [URS] 2 - 3 Stockholm 1991-01-13 1/2 SBO
132 Dine Ahmed [ALG] 4 - 1 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
131 Leif Keiski Sundsvalls BK 4 - 1 Sundsvall 1990-10-18
130 Rostislav Zaolitjnij [URS] 9 - 31 Bangkok, THA 1990-04-06* Kings Cup
129 Killekar [IND] 36 - 19 Bangkok, THA 1990-04-04* Kings Cup
128 Brian Lentz DEN 5 - 0 Helsingborg 1990-03-25 NM 1990 NM-final
127 Jyrki Ekman FIN 3 - 2 Helsingborg 1990-03-24 NM 1990 1/2
126 Leif Keiski Sundsvalls BK 5 - 0 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
125 Rickard Himmerlid Timrå BK 5 - 0 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
124 Ronny Antman BK Falken 5 - 0 Härnösand 1990-02-23 SM 1990 1/4
123 Andrew Boyd USA 3 - 0 Stockholm 1990-02-12 Landskamper 1990 SWE-USA 8-2
122 Jyrki Ekman FIN 2 - 1 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
121 Ronny Antman BK Falken 1 - 2 Borlänge 1989-12-13
120 Iouri Tchernykh Norsborgs AIK 2 - 1 Östersund 1989-11-17
119 Michele Mastrodonato ITA 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-25 OS 1988 Seoul 1/8
118 John Tobin GRN 5 - 0 Seoul, KOR 1988-09-20 OS 1988 Seoul 1/16
117 Christophe Giraro [FRA] L w.o Athen, GRE 1988-06-27* Akropolis Cup
116 Arve Breidal Sp.09, NOR 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-26* Akropolis Cup
115 Eggerton Marcus [CAN] L TKO 3 Ottawa, CAN 1988-06-03 1/4 Canada Cup
114 Esa Hukkanen FIN 5 - 0 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
113 Henry Byrne [IRL] 5 - 0 Stockholm 1988-01-12 Final SBO
112 Willie Kemp [USA] 5 - 0 Stockholm 1988-01-09 1/2 SBO
111 Urpo Koutonen FIN 2 - 1 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
110 Zdravko Kostic [YUG] 3 - 0 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
109 Imre Nemendi [HUN] 2 - 1 Umeå 1987-10-??
108 Kieran Joyce IRL 0 - 5 Turin, ITA 1987-06-01 EM 1987 1/8
107 Fikret Kaman TUR 4 - 1 Turin, ITA 1987-05-29 EM 1987 1/16
106 Bülent Sagdelar TUR 3 - 0 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
105 Salam Suberu (Stadig) IK Balder W TKO 3 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
104 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
103 Marcel Yman Timrå BK 5 - 0 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
102 Jouko Martikainen Haparanda BK 3 - 0 Boden 1987-02-19
101 Viktor Jegorov [URS] 0 - 3 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO+Europa cup
100 Frank Oluch [KEN] W TKO 2 Lidköping 1986-11-03
99 Alexander Panin [URS] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1986-10-18 Final Tammer
98 Jörg Stranz SC Dynamo, GDR 3 - 2 Tammerfors, FIN 1986-10-17 1/2 Tammer
97 Norreddine Mezaine [ALG] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
96 Trond Berntsen IF Åmot, NOR 3 - 0 Arjeplog 1986-10-05
95 Enrico Richter GDR 0 - 5 Reno, USA 1986-05-16 VM 1986 1/2
94 Michail Takov BUL 4 - 1 Reno, USA 1986-05-13 VM 1986 1/4
93 Peter da Silva BRZ 5 - 0 Reno, USA 1986-05-10 VM 1986 1/8
92 Michele Mastrodonato ITA 4 - 1 Reno, USA 1986-05-08 VM 1986 1/16
91 Eike Walther TSC Berlin, GDR L Helsingfors, FIN 1986-04-05 1/2 GeeBee
90 Danut Lugigan [ROM] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1986-04-04* 1/4 GeeBee
89 Adam Garland USA L KO 2 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
88 Makoli Fatmir [YUG] W w.o Stockholm 1986-01-13 Final SBO
87 Anders Nielsen BK Pugilist, DEN 5 - 0 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
86 Trond Berntsen IF Åmot, NOR W TKO 2 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
85 Peter Mokricki BK 73 4 - 1 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
84 Gyula Kertesz [HUN] 5 - 0 Göteborg 1985-12-27
83 Jyrki Ekman FIN W TKO 2 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
82 Kalie Esad [FRG] W TKO 1 Helsingborg 1985-12-02
81 Keith Williams [USA] W TKO 1 Kristianstad 1985-11-14
80 John Mbogua KEN 3 - 0 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
79 Vitalish Bbege BC Flensburg, GER 5 - 0 Sundsvall 1985-11-08
78 Marko Salminen Tampereen VS, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 1985-10-20 Final Tammer
77 Joni Nyman Porin NMKY, FIN W TKO 3 Tammerfors, FIN 1985-10-19 1/2 Tammer
76 Arto Tasanen Heinolan Vo, FI W TKO 2 Tammerfors, FIN 1985-10-18 1/4 Tammer
75 Zoltan Füzesy HUN L TKO 3 Budapest, HUN 1985-05-29 EM 1985 1/4
74 Henryk Petrich POL 3 - 2 Budapest, HUN 1985-05-27 EM 1985 (prel)
73 Christophe Tiozzo [FRA] 0 - 5 Mestre, ITA 1985-03-16 Final Trofeo Italia
72 Eike Walther TSC Berlin, GDR 3 - 2 Mestre, ITA 1985-03-15 1/2 Trofeo Italia
71 Kevin Bryant [USA] 3 - 2 Mestre, ITA 1985-03-14 1/4 Trofeo Italia
70 Raouf Harbi [TUN] 4 - 1 Mestre, ITA 1985-03-13 1/8 Trofeo Italia
69 Jonas Franzén Majornas BK L Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/4
68 Trond Berntsen IF Åmot, NOR 3 - 0 Luleå 1985-02-23
67 Vitalish Nyamor Bbege BC Flensburg, FRG W TKO 2 Kungälv 1985-02-19
66 Ole Christensen DEN W TKO 3 Helsingborg 1985-02-08 Landskamper 1985 SWE-DEN 4-6
65 Lütfü Canbakis TUR L KO 1 Stockholm 1985-01-12 SBO (prel)
64 Finn Fahnö Nyborg BK, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1985-01-04
63 Vitalish Bbege BC Flensburg, GER 3 - 0 Norrköping 1984-11-15
62 Palle Kaiser DEN W TKO 3 Haninge 1984-11-12 SWE sel-DEN/IRL/ISR
61 K Karagöz [FRG] 3 - 0 Malmö 1984-11-05
60 Frank Tate USA 0 - 5 Los Angeles, CA 1984-07-31 OS 1984 Los Angeles 1/16
59 Timo Hukkanen LaKa, FIN 5 - 0 Östersund 1984-04-29
58 Simen Auseth NOR 2 - 3 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
57 Esa Hukkanen FIN 4 - 1 Bergen, NOR 1984-04-07 NM 1984 1/2
56 Vitalish Bbege Sparta Flensburg, FRG 2 - 1 Umeå 1984-03-26
55 Christophe Tiozzo [FRA] 0 - 5 Venedig, ITA 1984-03-17 Final Trofeo Italia
54 Tebai [TUN] 5 - 0 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
53 Manfred Zielonka [FRG] 3 - 2 Venedig, ITA 1984-03-14 1/4 Trofeo Italia
52 Hanafi Bayraktar [TUR] W Dsq 3 Venedig, ITA 1984-03-13* 1/8 Trofeo Italia
51 Peter Holm Kristianstads BK W Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
50 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
49 Jouko Martikainen Haparanda BK W TKO 1 Malmö 1984-03-02 SM 1984 1/4
48 James Mitchell [USA] 3 - 0 Kristianstad 1984-02-16
47 Vitalish Nyamor Bbege BC Flensburg, FRG 3 - 0 Uppsala 1984-02-06
46 Darryl Stubblefield USA 3 - 0 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
45 Terje Sveen Redbergslids BK 3 - 0 Kungälv 1984-01-16
44 Simen Auseth IF Örnulf, NOR dsq - dsq Solna 1984-01-06 1/4 SBO
43 Leif Lindman Sundsvalls BK 3 - 0 Brunflo 1983-12-12
42 Kim Nielsen IK Sparta, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-27 Final Copenhagen BC
41 Steven Strong [ENG] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-25 1/2 Copenhagen BC
40 Lloyd Jackson [USA] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-24 1/4 Copenhagen BC
39 Jarle Hitland Bergen Sparta, NOR 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-23 1/8 Copenhagen BC
38 Kim Nielsen IK Sparta, DEN 3 - 0 Tidaholm 1983-11-13
37 Leif Altonen BK Örnen W TKO 3 Örebro 1983-11-03
36 Andrzej Krysiak Igloopol Dębica, POL 5 - 0 Tammerfors, FIN 1983-10-23 Final Tammer
35 Christophe Tiozzo [FRA] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1983-10-21* 1/2 Tammer
34 Detlef Kästner SC Dynamo, GDR 4 - 1 Tammerfors, FIN 1983-10-19* 1/4 Tammer
33 Gaspar Gal HUN select W TKO 3 Stockholm 1983-10-10 Landskamper 1983 SWE-HUN select 6-3
32 Mika Koivula KerNy, FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1983-09-25 SNL 60 år
31 Markku Kärkkäinen KoVo, FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1983-09-24 SNL 60 år
30 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
29 Tin Medjugorac Oskarshamns BK W w.o Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
28 Håkan Sindemark Narva BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
27 Willie Monroe USA 3 - 0 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
26 Hamid Pischmann [AUT] 5 - 0 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
25 Carnell Franks [USA] 3 - 2 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
24 Jarle Hitland Bergen Sparta, NOR 4 - 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
23 Bob Olsen [CAN] 4 - 1 Stockholm 1983-01-06 1/8 SBO
22 Mikael Ungesson Majornas BK 4 - 1 Göteborg 1982-11-30
21 Seppo Sivill Jyväskylän T.N., FIN 5 - 0 Oxelösund 1982-11-21
20 Daryl Robinson [USA] 2 - 1 Östersund 1982-11-14
19 Jerzy Rybicki Gwardia Warszawa, POL 0 - 3 Stockholm 1982-11-08
18 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 3 - 0 Uppsala 1982-11-01
17 Pertti Palinperä TVS, FIN L w.o Stockholm 1982-01-11 Final SBO
16 Simen Auseth IF Örnulf, NOR 4 - 1 Stockholm 1982-01-10 1/2 SBO
15 Ken Woods Team New York, USA 3 - 0 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
14 Öivind Jensen IK Orion, DEN 3 - 0 Sjöbo 1981-11-06
13 Lars-Göran Olovsson Brunflo BK 3 - 0 Uppsala 1981-10-19
12 Pekka Laasanen Tampereen TN, FIN 0 - 3 Stockholm 1981-05-17 Gröna Lund
11 Julien Catherine [FRA] 0 - 5 Toulon, FRA 1981-04-02* Int.turn
10 Velimir Jeftic R. Kragujevac, YUG 3 - 2 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
9 Christer Corpi BK Örnen 2 - 3 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
8 Peter Alm Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
7 Stefan Eriksson BK Falken W TKO 3 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/4
6 Stefan Eriksson BK Falken 3 - 0 Uppsala 1981-02-04
5 Salim Awedeyi [NIG] 2 - 3 Stockholm 1981-01-09 1/4 SBO
4 Ronnie Branting Stockholms AIF 1 - 2 Uppsala 1980-12-05
3 Kent Arstrand Hammarby IF W TKO Skärholmen 1979-02-04
2 Per Löfving Redbergslids BK 0 - 5 Stockholm 1978-12-17 JSM-final
1 Ulf Thorström BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1978-12-16 1/2 JSM [TKO 2]
Sammanfattande statistik

Född i Sousse, Tunisien. Började boxas som 17-åring i den lokala militärklubben.
1978 JSM-Silver.
1981, 1991 SM-Silver.
1983, 1986 Guld Stockholm Box Open. 
1983 Guld Copenhagen BC. 
1983 Guld Tammerfors. 
1984 NM-Silver. 


Stor Grabb nr 113.


*) Vid EM 1991-05-08 fick LA hjälmproblem i matchen mot skotten Wilson. Domaren uppfattade situationen som att LA gav upp. En svensk protest godkändes och ledde till en ny match samma dag.


En av de få blå-gula som borde blivit proffs, men som inte blev det. Förutsättningarna fanns.