Lotfi Ayed

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1959-02-25
Död:
Klubb: Djurgårdens IF (Stockholm), Upsala IF (Uppsala), Hammarby IF (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Redbergslids BK (Göteborg), BK Rapid (Västerås)
SM: 1983-1984, 1987, 1990
Landskamper: 12 (11-1)
Nordisk: 5 (4-1); NM-Guld 1988, 1990
EM: 5 (2-3)
VM: 4 (3-1); VM-Brons 1982
OS: 3 (1-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
118 Stephen Wilson SCO 8 - 15 Göteborg 1991-05-08. EM 1991 1/8
117 Stephen Wilson SCO L TKO 2 Göteborg 1991-05-08 EM 1991 *) Svensk protest
116 Tommaso Russo [ITA] 0 - 5 Venedig, ITA 1991-03-08 1/2 Mestre
115 Michal Franek [TCH] 3 - 2 Venedig, ITA 1991-03-06 1/4 Mestre
114 Fotios Tsolanis [GRE] 5 - 0 Venedig, ITA 1991-03-05 1/8 Mestre
113 Leif Keiski Sundsvalls BK 1 - 4 Stockholm 1991-02-25 SM 1991 SM-final
112 Luan Morina Norrköpings BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
111 Aydin Incerdursun Sundsvalls BK 5 - 0 Stockholm 1991-02-22 SM 1991 1/4
110 Eugene Charles USA 2 - 1 Stockholm 1991-02-04 Landskamper 1991 SWE-USA 8-3
109 Igor Kasjnin [URS] 2 - 3 Stockholm 1991-01-13 1/2 SBO
108 Dine Ahmed [ALG] 4 - 1 Stockholm 1991-01-12 1/4 SBO
107 Leif Keiski Sundsvalls BK 4 - 1 Sundsvall 1990-10-18
106 Rostislav Zaolitjnij [URS] 9 - 31 Bangkok, THA 1990-04-06* Kings Cup
105 Killekar [IND] 36 - 19 Bangkok, THA 1990-04-04* Kings Cup
104 Brian Lentz DEN 5 - 0 Helsingborg 1990-03-25 NM 1990 NM-final
103 Jyrki Ekman FIN 3 - 2 Helsingborg 1990-03-24 NM 1990 1/2
102 Leif Keiski Sundsvalls BK 5 - 0 Sundsvall 1990-02-25 SM 1990 SM-final
101 Rickard Himmerlid Timrå BK 5 - 0 Timrå 1990-02-24 SM 1990 1/2
100 Ronny Antman BK Falken 5 - 0 Härnösand 1990-02-23 SM 1990 1/4
99 Andrew Boyd USA 3 - 0 Stockholm 1990-02-12 Landskamper 1990 SWE-USA 8-2
98 Jyrki Ekman FIN 2 - 1 Stockholm 1989-12-19 Landskamper 1989 SWE-FIN 5-7
97 Ronny Antman BK Falken 1 - 2 Borlänge 1989-12-13
96 Iouri Tchernykh Norsborgs AIK 2 - 1 Östersund 1989-11-17
95 Michele Mastrodonato ITA 0 - 5 Seoul, KOR 1988-09-25 OS 1988 Seoul 1/8
94 John Tobin GRN 5 - 0 Seoul, KOR 1988-09-20 OS 1988 Seoul 1/16
93 Christophe Giraro [FRA] L w.o Athen, GRE 1988-06-27* Akropolis Cup
92 Arve Breidal [NOR] 5 - 0 Athen, GRE 1988-06-26* Akropolis Cup
91 Eggerton Marcus [CAN] L TKO 3 Ottawa, CAN 1988-06-03 1/4 Canada Cup
90 Esa Hukkanen FIN 5 - 0 Roskilde, DEN 1988-03-27 NM 1988 NM-final
89 Urpo Koutonen FIN 2 - 1 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
88 Zdravko Kostic [YUG] 3 - 0 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
87 Kieran Joyce IRL 0 - 5 Turin, ITA 1987-06-01 EM 1987 1/8
86 Fikret Kaman TUR 4 - 1 Turin, ITA 1987-05-29 EM 1987 1/16
85 Bülent Sagdelar TUR 3 - 0 Stockholm 1987-03-30 Landskamper 1987 SWE-TUR 7-3
84 Salam Suberu (Stadig) IK Balder W TKO 3 Stockholm 1987-03-02 SM 1987 SM-final
83 Erik Bredler Narva BK 5 - 0 Stockholm 1987-03-01 SM 1987 1/2
82 Marcel Yman Timrå BK 5 - 0 Stockholm 1987-02-27 SM 1987 1/4
81 Jouko Martikainen Haparanda BK 3 - 0 Boden 1987-02-19
80 Viktor Jegorov [URS] 0 - 3 Stockholm 1987-01-11 1/2 SBO+Europa cup
79 Frank Oluch [KEN] W TKO 2 Lidköping 1986-11-03
78 Alexander Panin [URS] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1986-10-18 Final Tammer
77 Jörg Stranz SC Dynamo, GDR 3 - 2 Tammerfors, FIN 1986-10-17 1/2 Tammer
76 Norreddine Mezaine [ALG] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1986-10-16 1/4 Tammer
75 Trond Berntsen IF Åmot, NOR 3 - 0 Arjeplog 1986-10-05
74 Enrico Richter GDR 0 - 5 Reno, USA 1986-05-16 VM 1986 1/2
73 Michail Takov BUL 4 - 1 Reno, USA 1986-05-13 VM 1986 1/4
72 Peter da Silva BRZ 5 - 0 Reno, USA 1986-05-10 VM 1986 1/8
71 Michele Mastrodonato ITA 4 - 1 Reno, USA 1986-05-08 VM 1986 1/16
70 Eike Walther TSC Berlin, GDR L Helsingfors, FIN 1986-04-05 1/2 GeeBee
69 Danut Lugigan [ROM] 3 - 2 Helsingfors, FIN 1986-04-04* 1/4 GeeBee
68 Adam Garland USA L KO 2 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
67 Makoli Fatmir [YUG] W Stockholm 1986-01-13 Final SBO
66 Anders Nielsen BK Pugilist, DEN 5 - 0 Stockholm 1986-01-12 1/2 SBO
65 Jyrki Ekman FIN W TKO 2 Umeå 1985-12-09 Landskamper 1985 SWE-FIN 2-8
64 John Mbogua KEN 3 - 0 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
63 Marko Salminen Tampereen VS, FIN 5 - 0 Tammerfors, FIN 1985-10-20 Final Tammer
62 Joni Nyman Porin NMKY, FIN W TKO 3 Tammerfors, FIN 1985-10-19 1/2 Tammer
61 Arto Tasanen Heinolan Vo, FI W TKO 2 Tammerfors, FIN 1985-10-18 1/4 Tammer
60 Zoltan Füzesy HUN L TKO 3 Budapest, HUN 1985-05-29 EM 1985 1/4
59 Henryk Petrich POL 3 - 2 Budapest, HUN 1985-05-27 EM 1985 (prel)
58 Christophe Tiozzo [FRA] 0 - 5 Venedig, ITA 1985-03-16 Final Mestre
57 Eike Walther TSC Berlin, GDR 3 - 2 Venedig, ITA 1985-03-15 1/2 Mestre
56 Kevin Bryant [USA] 3 - 2 Venedig, ITA 1985-03-14 1/4 Mestre
55 Raouf Harbi [TUN] 4 - 1 Venedig, ITA 1985-03-13 1/8 Mestre
54 Jonas Franzén Majornas BK L Malmö 1985-03-08 SM 1985 1/4
53 Trond Berntsen IF Åmot, NOR 3 - 0 Luleå 1985-02-23
52 Ole Christensen DEN W TKO 3 Helsingborg 1985-02-08 Landskamper 1985 SWE-DEN 4-6
51 Lütfü Canbakis TUR L KO 1 Stockholm 1985-01-12 SBO (prel)
50 Finn Fahnö Nyborg BK, DEN 3 - 0 Oskarshamn 1985-01-04
49 Vitalis Bbege BC Flensburg, GER 3 - 0 Norrköping 1984-11-15
48 Palle Kaiser DEN W TKO 3 Haninge 1984-11-12 SWE sel-DEN/IRL/ISR
47 K Karagöz [FRG] 3 - 0 Malmö 1984-11-05
46 Frank Tate USA 0 - 5 Los Angeles, CA 1984-07-31 OS 1984 Los Angeles 1/16
45 Timo Hukkanen LaKa, FIN 5 - 0 Östersund 1984-04-29
44 Simen Auseth NOR 2 - 3 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
43 Esa Hukkanen FIN 4 - 1 Bergen, NOR 1984-04-07 NM 1984 1/2
42 Vitalis Bbege Sparta Flensburg, FRG 2 - 1 Umeå 1984-03-26
41 Christophe Tiozzo [FRA] 0 - 5 Venedig, ITA 1984-03-17 Final Trofeo Italia
40 Tebai [TUN] 5 - 0 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
39 Manfred Zielonka [FRG] 3 - 2 Venedig, ITA 1984-03-14 1/4 Trofeo Italia
38 Hanafi Bayraktar [TUR] W Dsq 3 Venedig, ITA 1984-03-13* 1/8 Trofeo Italia
37 Peter Holm Kristianstads BK W Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
36 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
35 Jouko Martikainen Haparanda BK W TKO 1 Malmö 1984-03-02 SM 1984 1/4
34 Darryl Stubblefield USA 3 - 0 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
33 Kim Nielsen IK Sparta, DEN 3 - 0 Tidaholm 1983-11-13
32 Leif Altonen BK Örnen W TKO 3 Örebro 1983-11-03
31 Gaspar Gal HUN select W TKO 3 Stockholm 1983-10-10 Landskamper 1983 SWE-HUN select 6-3
30 Leif Altonen BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
29 Tin Medjugorac Oskarshamns BK W Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
28 Håkan Sindemark Narva BK 5 - 0 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
27 Willie Monroe USA 3 - 0 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
26 Hamid Pischmann [AUT] 5 - 0 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
25 Carnell Franks [USA] 3 - 2 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
24 Jarle Hitland Bergen Sparta, NOR 4 - 1 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
23 Bob Olsen [CAN] 4 - 1 Stockholm 1983-01-06 1/8 SBO
22 Mikael Ungesson Majornas BK 4 - 1 Göteborg 1982-11-30
21 Seppo Sivill Jyväskylän T.N., FIN 5 - 0 Oxelösund 1982-11-21
20 Daryl Robinson [USA] 2 - 1 Östersund 1982-11-14
19 Jerzy Rybicki Gwardia Warszawa, POL 0 - 3 Stockholm 1982-11-08
18 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 3 - 0 Uppsala 1982-11-01
17 Pertti Palinperä TVS, FIN L w.o Stockholm 1982-01-11 Final SBO
16 Simen Auseth IF Örnulf, NOR 4 - 1 Stockholm 1982-01-10 1/2 SBO
15 Ken Woods Team New York, USA 3 - 0 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
14 Öivind Jensen Fjerritslev BK, DEN 3 - 0 Sjöbo 1981-11-06
13 Lars-Göran Olovsson Brunflo BK 3 - 0 Uppsala 1981-10-19
12 Pekka Laasanen Tampereen TN, FIN 0 - 3 Stockholm 1981-05-17 Gröna Lund
11 Julien Catherine [FRA] 0 - 5 Toulon, FRA 1981-04-02* Int.turn
10 Velimir Jeftic R. Kragujevac, YUG 3 - 2 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
9 Christer Corpi BK Örnen 2 - 3 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
8 Peter Alm Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
7 Stefan Eriksson BK Falken W TKO 3 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/4
6 Stefan Eriksson BK Falken 3 - 0 Uppsala 1981-02-04
5 Salim Awedeyi [NIG] 2 - 3 Stockholm 1981-01-09 1/4 SBO
4 Ronnie Branting Stockholms AIF 1 - 2 Uppsala 1980-12-05
3 Kent Arstrand Hammarby IF W TKO Skärholmen 1979-02-04
2 Per Löfving Redbergslids BK 0 - 5 Stockholm 1978-12-17 JSM-final
1 Ulf Thorström BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1978-12-16 1/2 JSM [TKO 2]
Sammanfattande statistik

Född i Sousse, Tunisien. Började boxas som 17-åring i den lokala militärklubben.
1978 JSM-Silver.
1981, 1991 SM-Silver.
1984 NM-Silver.
1983, 1986 Guld Stockholm Box Open. Stor Grabb nr 113.


*) Vid EM 1991-05-08 fick LA hjälmproblem i matchen mot skotten Wilson. Domaren uppfattade situationen som att LA gav upp. En svensk protest godkändes och ledde till en ny match samma dag.


En av de få blå-gula som borde blivit proffs, men som inte blev det. Förutsättningarna fanns.