Thörner Åhsman

88 (71-17, 49 KO)

Vikt: Tungvikt
Född: 1931-07-30
Död: 2016-10-30
Klubb: Haga Atletklubb (Göteborg), Landala Atletklubb (Göteborg)
SM: 1954-1955, 1957 SM-Guld
Landskamper: 15 (13-2)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: 2 (1-1)
Professionell: Debut 1957-05-19. Som proffs 16 (11-3-2, 5 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
73 Heinz Preuss GDR 2 - 1 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
72 Werner Walloscheck [FRG] KO 2 Malmö 1957-03-15
71 Matti Aho FIN KO 1 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
70 Lennart Risberg BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
69 Ulf Andersson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
68 Ebbe Strid Redbergslids BK KO 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
67 Stefan Foltyn [TCH] KO 2 Värnamo 1957-02-10
66 Stefan Foltyn [TCH] 3 - 0 Stockholm 1957-02-08
65 Emil Willer [FRG] KO 2 Stockholm 1957-01-25
64 Gerhard Janssen [FRG] W TKO 3 Göteborg 1957-01-18
63 Lev Muskjin USSR L KO 1 Melbourne, AUS 1956-11-29 OS 1956 Melbourne 1/4
62 Patrick Sharkey IRL KO 3 Melbourne, AUS 1956-11-24 OS 1956 Melbourne 1/8
61 Willi Rösgen Aurora, FRG W TKO 1 Göteborg 1956-11-03
60 X X DEN W w.o Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
59 Paul Reinhold [FRG] KO 1 Stockholm 1956-09-28
58 Ahmed Benebawy [EGY] 3 - 0 Stockholm 1956-06-05 Sv-egyptisk gala
57 László Szabó HUN W Dsq 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
56 Röhl Hannover, FRG W TKO 3 Göteborg 1956-01-27 Göteborg-Hannover
55 John Chapman Royal Air Force, ENG 2 - 1 Halmstad 1956-01-15
54 Wolfgang Pautz [FRG] 3 - 0 Göteborg 1956-01-13
53 Bjarne Olsen NOR KO 1 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
52 Karl Preutz Hässleholms BK W 3 Göteborg 1955-12-02
51 Paul Olsen DEN L Dsq 1 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
50 Leif Johansson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1955-11-18
49 John Stewart AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
48 Horymir Netuka CZE L 3 Västberlin, FRG 1955-06-02 EM 1955 1/4
47 Bogdan Wegrzyniak POL KO 3 Västberlin, FRG 1955-05-31 EM 1955 1/8
46 Bjarne Olsen NOR 3 - 0 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
45 Jörn Nielsen DEN KO 2 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
44 Bror Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
43 John Boman BK Primo KO 3 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
42 Ove Wahlfeldt Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
41 Dumitru Ciobotaru [ROM] L TKO 1 Stockholm 1955-01-27
40 Horst Witterstein FRG 2 - 1 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
39 Bror Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Norrköping 1954-12-12
38 Andre Hessing NED KO 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-NED 6-4
37 László Szabó Györi Vasas, HUN L 3 Göteborg 1954-12-03 SWE sel-HUN sel 2-9
36 Arvi Prinkkilä FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
35 Ove Wahlfeldt Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1954-10-29
34 Karl Preutz Hässleholms BK 0 - 3 Hässleholm 1954-10-24
33 Folke Strandberg Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
32 Bror Sandgren Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1954-10-08
31 Bjarne Olsen NOR 2 - 1 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
30 Carl Emil Jensen DEN KO 1 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
29 Ebbe Strid Haga AK 3 - 0 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
28 Folke Sjöberg Enköpings BK KO 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
27 Leo Kroon Bjuvs BS 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
26 Bror Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1954-01-08
25 Folmer Hansen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
24 Gerhard Lindblom BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1953-11-20 Landslagsuttagning
23 L Mills [ENG] KO 1 Göteeborg 1953-11-06
22 Sigfried Drust [FRG] W TKO 2 Göteborg 1953-10-09
21 Samuel Freiman Solna BK L TKO 2 Göteborg 1953-02-28 SM 1953 1/4
20 Uwe Janssen HBC Heros, FRG W 3 Göteborg 1952-11-14
19 Einar Dragsten BK Masen 3 - 0 Uddevalla 1952-11-09
18 Gert Schyllert BK Amatör/Skåne L TKO 2 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
17 Gerhard Lindblom BK Örnen 1 - 2 Göteborg 1951-12-30
16 Arne Holm Malmö BK/Skåne W 3 Göteborg 1951-12-14 Göteborg-Skåne 7-3
15 Karl "Korpen" Andersson Skara BK 2 - 1 Skara 1951-12-02
14 Tore Sundin BK Kelly KO 1 Göteborg 1951-11-23
13 Ingemar Johansson Redbergslids BK L KO 1 Göteborg 1951-10-05
12 Ewert Johansen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
11 Stefan Stec Stal Poznan, POL W TKO 1 Poznan, POL 1951-04-10 Stal Poznan-SWE sel 8-2
10 Stanislaw Jaskóla Wlokniarz, POL Draw Lodz, POL 1951-04-08 Wlokniarsz-SWE sel 7,5-2,5
9 Antoni Goscianski CRZZ, POL L KO 2 Wroclaw, POL 1951-04-05 CRZZ-SWE sel 10-0
8 Ingemar Johansson Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
7 Leo Kroon Bjuvs BS L TKO 2 Landskrona 1951-01-28
6 Bror Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1950-12-30. JSM-final
5 Gunnar Hammar Narva BK KO 3 Stockholm 1950-12-30 1/2 JSM
4 Bernt Karlsson (t) BK 25 KO 1 Stockholm 1950-12-29 1/4 JSM
3 Bernt Karlsson (t) BK 25 W 3 Göteborg 1950-10-29
2 Lars Erik Warg Arvika BS 3 - 0 Uddevalla 1949-11-06
1 Stig Åkerberg Alingsås BK KO 1 Göteborg 1949-10-28
Sammanfattande statistik

88 (71-17, 49 KO). Började träna 1946 i Haga Atletklubb (Göteborg).
1950 JSM-Silver.
Stor Grabb nr 61.


En av de bättre tungviktarna utan att riktigt lyckas i de större sammanhangen. Som proffs hamnade han i skuggan av Ingemar Johansson och Lennart Risberg. Märkligt matchad av Edwin Ahlqvist. Som bäst Europa # 5.


Litteratur


Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Åhsmans matcher i Sverige plus komplett matchlista.



 


Thörner tillsammans med en av sina adepter i Hisingens BK - Jan Rosén